Skocz do zawartości
Tenshuchiyu

Kupno i przenosiny baniaka dla początkującego

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Na dniach planuję (w końcu) zakup akwarium. Pojawił się jednak problem, z którym pewnie wielu z was się spotkało a którego konkretnego opisu jeszcze nie znalazłem. Chodzi mi o przewiezienie całości. Tak się składa, że moim nowym nabytkiem będzie ReefMax i jak się uda będzie to zestawik, który już troszkę pracuje. W baniaku jest już piach i skała a do tego woda. Jak pewnie się domyślacie chciałbym w jakiś bezpieczny a zarazem w miarę wygodny sposób przetransportować wszystko od osoby, od której kupuję do domu – czyli jakieś 150km.

Oto jaki mam plan:

Krok 1 – Większość wody zleję do butelek i baniaków, które uda mi się zorganizować.

Krok 2 – Żywa skała wraz z tym co tam na niej siedzi pójdzie do wiaderka, do którego wleje trochę wody a na wierzch położę nasączony ręcznik

Krok 3 – Resztka wody wraz z piachem zostanie w baniaku, który jakoś postaram się upchnąć na tylnym siedzeniu auta.

Po ostrożnej i pełnej stresu podróży przyjdzie pora na załadowanie wszystkiego do domu i nieco bardziej kłopotliwą zabawę. Planuje dołożyć do tej skały jeszcze odrobinę, którą kupię najpewniej dzień po przywiezieniu wszystkiego.

Dla tego tu plan wygląda następująco:

Krok 1 – Wniesienie całości do domu. Ustawienie i wypoziomowanie szafki.

Krok 2 – Wydobycie z akwarium żywego piasku do jakiegoś wiaderka. Z uwagi na to, że chce dołożyć jeszcze skałę chciałbym aby pozostał w wiaderku powiedzmy ze 2 góra 3 dni. Dla tego do wiaderka wrzuciłbym mały filterek który mieszałby wodę. Czy To dobry pomysł na przechowanie piasku?

Krok 3 – Ułożenie skały jaką kupie wraz z akwarium i zalanie przewiezioną solanką. Ewentualne braki i straty uzupełnię wodą z RODI

Krok 4 – Dodanie nowo zakupionej skały i ułożenie satysfakcjonującej konstrukcji.

Krok 5 – Po jakiś 2 dniach zasypanie wszystkiego żywym piaskiem, który kupiłem wraz z akwarium.

Czy uważacie że taki plan jest dobry? Nie wiem czy jest sens bawienia się z piachem czy lepiej zakupić świeży? Samo akwarium pracuje u kolegi, u którego zamierzam kupić jakieś 3 miesiące ale na skale niewiele jest życia. Domyślam się że cała operacja wywoła ponowne dojrzewanie także zaraz po tym wszystkim pozostaje czekać. Dać baniaczkowi odpocząć i ewentualnie po jakimś czasie zbadać parametry.

Byłbym bardzo wdzięczny za ewentualne rady i poprawki.

Pozdrawiam.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan ok , tylko punkt z uzupełnianiem strat wodą z rodi to pewnie przejezyczenie i chodziło Ci zapewne o świeżą solanke.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


150x50x60h; sump 87x40x45h; PS BP 2x160W; Jecod 6000; Hydor performer Duo 1000 na jednej pompie Aquabee 2000; Tunze 6015,6065;dolewka ebtech; kilka glonów w sumpie:) Teco TC 15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plan ok , tylko punkt z uzupełnianiem strat wodą z rodi to pewnie przejezyczenie i chodziło Ci zapewne o świeżą solanke.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka

Z rozpędu myślałem o RODI (uzupełnienie strat jak przy odparowaniu), ale faktycznie będzie to solanka. W końcu woda nie wyparuje tylko ubędzie, bo się gdzieś rozleje czy wsiąknie w ręczniki itp. Na pewno przypomniałbym sobie jak już wszystko będzie w domu. Tak czy inaczej dzięki za podpowiedź.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wszystko robiłem podobnie kiedy kupiłem reefmaxa, poza wyciąganiem piachu. Wszystko działało całkiem dobrze, było dojrzeweanie. Nie wiem tylko czy twój plan z piachem wypali. Nowe akwarium kupiłem z piachem, przesypałem do wiadra, jakieś 15-18 kg. Wyciągnąłem małą ilość po paru dniach i wietrzyłem kuchnie przez kilka godzin. Wszystko rozłożyło się w siarkowodór. Nie wiem ile masz piachu, ale jeżeli to żywy piach to każda większa warstwa zrobi strefę beztlenową, której nie chcesz potem poruszyć.


250 L w obiegu. BM Curve 5, refugium. IT Evergrow 2060. Jebao DCT4000, RW-4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Nie wiem czy ta mokra szmata to dobry pomysł bo możesz dużo rzeczy nią połamać i sobie roboty narobisz - i tak będziesz miał jej sporo. Ja swoją żywą skałę wraz z życiem przewoziłem po prostu w czystych workach na śmieci zawiązanych od góry. Tak wiozłem je przez 2 godziny. Na skale miałem pełno grzybków, parazonthusów, pavone cactus, montipore talerz zielona i mojego ulubieńca - montipore digitate zieloną fluoro. O dziwo nic nie padło a digitate przechrzciłem rambo. W Egipcie podczas odpływu odsłaniania jest duża część skały wraz z życiem na całkiem spory czas. I tak pewnie czeka cię mniejsze bądź większe dojrzewanie dlatego nie wiem czy z piachem to dobry pomysł. Siedzi w nim mnóstwo syfu który po wrzuceniu uwolnisz do akwarium dlatego pewnie będziesz musiał go mocno przepłukać w RO/DI. Uważaj przy tym na ręce, bo pełno tam bakterii beztlenowych które aż czekają żebyś się rozciął i zainfekował nimi ranę - było tu na forum o takim przypadku i nie goi się to łatwo i przyjemnie. Tak nawiasem mówiąc wszędzie mi mówiono żebym kupił nowy a stary wyrzucił (piach). Zastanów się co z rybami i krewetkami zrobić, bo przy takim tąpnięciu nie wiadomo jak z nimi będzie - nie wiem czy bym ryzykował. Kraby i ślimaki z kolei to twarde zawodniki i pewnie nic im nie będzie. Mam nadzieję że jakieś info ci się przydało z moich przeżyć i wypocin tutaj. Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem tylko czy twój plan z piachem wypali. Nowe akwarium kupiłem z piachem, przesypałem do wiadra, jakieś 15-18 kg. Wyciągnąłem małą ilość po paru dniach i wietrzyłem kuchnie przez kilka godzin. Wszystko rozłożyło się w siarkowodór. Nie wiem ile masz piachu, ale jeżeli to żywy piach to każda większa warstwa zrobi strefę beztlenową, której nie chcesz potem poruszyć.

Witaj,

I tak pewnie czeka cię mniejsze bądź większe dojrzewanie dlatego nie wiem czy z piachem to dobry pomysł. Siedzi w nim mnóstwo syfu który po wrzuceniu uwolnisz do akwarium dlatego pewnie będziesz musiał go mocno przepłukać w RO/DI. Uważaj przy tym na ręce, bo pełno tam bakterii beztlenowych które aż czekają żebyś się rozciął i zainfekował nimi ranę - było tu na forum o takim przypadku i nie goi się to łatwo i przyjemnie. Tak nawiasem mówiąc wszędzie mi mówiono żebym kupił nowy a stary wyrzucił (piach).

Nie zrozumcie mnie źle nie chcę ani próbować zaoszczędzić na piachu ani jakoś tym przyśpieszać dojrzewania – ile ma być to będzie. Nie wiedziałem tylko czy nie powinienem właśnie użyć tego, co już mam. Ale czytając o waszych doświadczeniach i zastanawiając się nad sytuacją postanowiłem też kupić nowy a ten pójdzie do śmieci.

Witaj,

Nie wiem czy ta mokra szmata to dobry pomysł bo możesz dużo rzeczy nią połamać i sobie roboty narobisz - i tak będziesz miał jej sporo. Ja swoją żywą skałę wraz z życiem przewoziłem po prostu w czystych workach na śmieci zawiązanych od góry. Tak wiozłem je przez 2 godziny.

Wymyśliłem szmatkę czy ręcznik po to by skała miała jakąś wilgoć. Poza tym wrzucając ją po prostu do wiadra istnieje ryzyko, że cos się wyleje lub wypadnie. Nie wiem jak jest transportowana, bo jeszcze nie miałem z tym styczności. Ale myślę, że Twój pomysł z workami sprawdzi się lepiej. Powkładam do worków doleje trochę wody i delikatnie umieszczę w wiaderkach, żeby podczas podróży się nie obijała.

Zastanów się co z rybami i krewetkami zrobić, bo przy takim tąpnięciu nie wiadomo jak z nimi będzie - nie wiem czy bym ryzykował. Kraby i ślimaki z kolei to twarde zawodniki i pewnie nic im nie będzie. Mam nadzieję że jakieś info ci się przydało z moich przeżyć i wypocin tutaj. Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia.

Z tym nie ma problem bo nie będzie żadnych ryb czy krewetek.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam inwestycję w plastikową beczkę do kiszenia ogórków 20l ok 30zł w marketach budowlanych, tym sposobem przewieziesz skałę mokrą razem z wodą bez nakrywania szmatami a koszt przy całości inwestycji niewielki beczka przyda się później ;)


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak użyłem tego piachu, ale było sporo płukania :)


250 L w obiegu. BM Curve 5, refugium. IT Evergrow 2060. Jebao DCT4000, RW-4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam inwestycję w plastikową beczkę do kiszenia ogórków 20l ok 30zł w marketach budowlanych, tym sposobem przewieziesz skałę mokrą razem z wodą bez nakrywania szmatami a koszt przy całości inwestycji niewielki beczka przyda się później ;)

O tym nie pomyślałem. Przejadę się i zobaczę. Skoro to do kiszenia ogórków to chyba nie trzeba jej jakoś czyścić?


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest do użytku spożywczego powinna być czysta i bezpieczna (od pol roku trzymam w takiej wodę na dolewki), jedyne co to bym opłukał z możliwego kurzu z magazynu moja była lekko brudna.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo wiadra z castoramy z pokrywki 15l jak tak przewozem 20 kg skały ostatnio. Ja miałem bez pokrywek ale nic się nie wylało. A wiadra potem zawsze się przydadza:)

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo wiadra z castoramy z pokrywki 15l jak tak przewozem 20 kg skały ostatnio. Ja miałem bez pokrywek ale nic się nie wylało. A wiadra potem zawsze się przydadza:)

Tapnięte mobilnie

Wiadra spoko, ale bez pokrywek odpada. Przyczyna prosta to będzie auto koleżanki (nowe), więc nawet nie ma opcji bym tam włożył otwarte wiadro :sweat:

Z pokrywką to już może lepiej. Jednak jak przyszłoby mi kupić 2 wiadra po 15l z pokrywkami cenowo wyjdzie tak jak za beczkę a ta druga z pewnością szczelniejsza i pewniejsza. Istotnie wiadra w domu się przydają ale i taka beka się przyda jak nie w domu to na ogród.

Na dniach przyjdzie do mnie butla 30l - zamówiłem taką choć drożej wychodzi niż np beczka ale estetyczniej wygląda i moja druga połówka wyraziła zgodę na takie cuś w łazience, więc po przeprowadzce będzie jako zbiornik na RODI. Do tego zakupie beczkę 30l albo 50l. W Wałbrzychu widziałem sporo ogłoszeń na olx ale i w marketach budowlanych coś się znajdzie. Tak jak pisałem zawsze będzie albo na ogród albo do zlewania wody z podmian (ta będę pewnie trzymał w piwnicy).

Tak, więc z 60l będzie i gdzie skałę włożyć też. Resztę wody przeleję do butelek po mineralnej i jakoś przewiozę.

Wielkie dzięki za rady panowie. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakąś podpowiedź to byłbym wdzięczny.

Sam postaram się po akcji napisać krótki reportaż tak, aby temat mógł się przysłużyć w przyszłości komuś. :thumbsup:


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz kilka rolek folii spożywczej i rolkę szarej taśmy klejącej i kropla wody nie spadnie. A jak się dalej obawiasz, rozkładasz na dno bagażnika ceratę, albo grubą folię malarską, a na to kilka ręczników. Nawet jak coś wychlapnie się, nie zabrudzisz samochodu.

Skałę ja bym przewoził całą zanurzoną w wodzie, zaś w domu wsadził do świeżej solanki - na czas urządzania. No i potem po urządzeniu tez dał co najmniej połowę świeżej.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz kilka rolek folii spożywczej i rolkę szarej taśmy klejącej i kropla wody nie spadnie. A jak się dalej obawiasz, rozkładasz na dno bagażnika ceratę, albo grubą folię malarską, a na to kilka ręczników. Nawet jak coś wychlapnie się, nie zabrudzisz samochodu.

No tak niby zabezpieczone. Ale co jeżeli podczas 2 godzin jazdy, trzeba będzie gwałtownie zahamować a wiadro się przewróci? Wiem że można je odpowiednio zabezpieczyć przed przemieszczaniem i powiem Ci Dale, że może i bym się w to pobawił. Ale tak jak pisałem to nowe auto koleżanki i ona nie będzie chciała nawet o tym słyszeć.

Skałę ja bym przewoził całą zanurzoną w wodzie, zaś w domu wsadził do świeżej solanki - na czas urządzania. No i potem po urządzeniu tez dał co najmniej połowę świeżej.

Czemu miałbym wkładać w domu do świeżej solanki a nie tej, w której przywiozę? Tzn czemu to ma służyć?

Bo ja wstępnie planowałem przewieźć a w domu jak najszybciej ustawić akwarium zalać woda i wsadzić skałkę. A jak wszystko będzie na miejscu bawić się w aranżację.

I czemu sugerujesz dolanie, co najmniej połowę świeżej solanki? Myślałem, że im więcej wody z działającego zbiornika tym lepiej. Oczywiście doleje świeżej, ale raczej planowałem jedynie uzupełnić nią ewentualne braki.

Czy mógłbyś rozwinąć swoją wypowiedź ?


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, ruszysz skałę i piasek. Po drodze też może nieco temp. spaść, nie wiem, warunki tlenowe się zmienią... Może paść cześć bakterii, część detrytusu się zruszy... Akwarium to system dosyć wrażliwy, może wystąpić dziesiątki zdarzeń które zaowocują zwiększeniem trofizmu wody. Podmieniając i trzymając skałę w solance ubogiej w mikro i makro (np. IO) skała i piasek, oddają do wody nadmiar tego co gromadziły przez okres pracy w zbiorniku. Potem, w nowym zbiorniku masz mniej do usunięcia z systemu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak brzmi sensownie. A czy nie lepszym pomysłem byłoby przygotowanie świeżej solanki w beczce, w której będę przewoził skałę tak by niepotrzebnie nie tracić wody z działającego zbiornika?

I czy skoro jesteśmy w temacie to czy ktoś może mi powiedzieć, w jaki sposób jest zapakowana skała kupowana w sklepach internetowych?


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.