Skocz do zawartości
tman

czy UV zabija cyjano?

Rekomendowane odpowiedzi

cześć,

Męczę się z cyjano. na razie nie chcę stosować chemii.

Aktualnie odsysam farfocle na watę, woda wraca do obiegu. Wizualnie trochę się poprawia - na dzień lub dwa, ale problemu to nie rozwiązuje.

czy naświetlając tę odsysaną wodę UV pozbędę się cyjano z tej wody? Tzn czy "jednokrotne" przejście przez lampę zabija bakterie całkowicie czy tylko część?

Czy wogóle lampa UV do walki z cyjano ma sens? Jeśli tak - jaka moc i jak częste włączanie miałoby sens? zbiornik niecałe 500l, wody pewnie koło 650-700l.

Pozdrawiam,

tomasz


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda zachodu, też próbowałem różnymi sposobami , po miesiącu się poddałem zastosowałem chemicalen,cyjano zniknęło po jakiejś dobie.

Jedyne co mogę poradzić w przypadku stosowania chemicalenu to przerzucenie krewetek do jakiegoś tymczasowego zbiornika na okres kuracji i wrzucenie ich dopiero po podmianie(u mnie padły 2-wie czyszczące).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po mycosidolu krewetki nie padają, działa łagodniej, cyjano zanika dłużej, do 2 tygodni, ale mnie zniknęło do zera. Ryby, krewetki, slimaki, krab pompom ani korale nie ucierpiały.

Po mycosidolu nie trzeba też robic podmiany 50% jak po chemiclean, jedynie odłącza się absorbery na ten czas.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

UV działa tylko na bakterie pływające w toni wody.

To co siedz na skale jest bezpieczne. Na cyjano nijak nie działą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na cyjano nijak nie działą

Ależ działa, jak najbardziej działa - zabijając bakterie z toni wodnej zwiększasz pośrednio i bezpośrednio korzystne warunki dla cyjano - słowem - ułatwiasz im życie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie chcę stale puszczać wody z toni przez lampę tylko ODSYSAĆ wodę ze skał z cyjno (razem z farfoclami) i TĘ WODĘ przepuszczać przez UV (razem z tymi farfoclami), dalej na watę (żeby "odcedzić" te farfocle), a "prawie czysta" woda wracałaby do baniaka. Tylko, że ta prawie czysta woda z całą pewnością zawiera mnóstwo komórek bakterii. I te bakterie chciałbym zabić, żeby woda wracająca do baniaka nie nakręcała cyjano...

Tak na chłopski rozum, ale chłop może źle myśleć...

A mycosidol jest rzeczywiście super, żadnym problemów, tylko traktuję to jako ostateczność. Najbardziej to bym chciał usunąć przyczynę, ale usunięcie objawów też jest mile widziane..:)


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda powracająca do baniaka po UV będzie miała także wybite te pożyteczne bakterie, więc może okazać się to nie do końca korzystne. Niby można uzupełnić te bakterie kropelkami, tylko nie będzie wiadomo ile ich zostaje zabitych i ile trzeba kropić. Jak za mało, to cyjano i tak będzie się rozwijać, może i no3 wzrośnie, a jak za dużo, to może się pojawić zakwit. Tak tylko gdybam na babski rozum, może źle kombinuję.

Ja próbowałam tez ściągac ten kozuch i mniej świecić, bo cyjano potrzebuje światła do rozwijania się. Walczyłam z miesiąc, ale nic to nie dawało, pogarszało się, więc wlałam ten mycosidol i samo powoli zeszło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.