Skocz do zawartości
dziqu

problem z błazenkami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

mam poważny problem z moimi Nemo:

dwa dni temu jeden z nich zaczął unikać strumienia wody, przestał jeść.

Wczoraj leżał na boku na dnie, a drugi zaczynał się chować, nie chciały jeść.

Dzisiaj obydwie rybki leżą na boku i bardzo szybko ruszają skrzelami.

Nie widać na nich żadnych przebarwień, pasożytów, ran, wyglądają "zdrowo".

Przed tymi objawami dołożyłem Purigen i nowy odpieniacz Resun sk-300.

W akwarium jest Xenia, Sexy Shrimp, krab Mithrax (z nimi nie ma problemów).

Parametry:

temp - 25

zasolenie 1.022

ph - 8

kh - 10

nh4 - 0

no2 - 0

no3 - 5

po4 - 0

proszę o porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Może podmiane zrób i zwiększ trochę zasolenie ?

Ryba lepiej sie plywa w mniejszym zasoleniu niz wiekszym

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgla nie mam,

Zasięgałem porady w sklepach z morszczyzną i jeden sprzedawca zasugerował pasożyty w skrzelach, inny zbyt mały poziom tlenu w wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te rybki są od dawna u Ciebie czy prosto ze sklepu? teraz masz resun, on sporo babli wpuszcza do wody, to może nie jest problem z tlenem. Ale jesli rybki cięzko dysza, to może zdejmij kubek z odpieniacza, pozwoli to lepiej natlenic wodę

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co co purigen przy takich parametrach?

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jest jakaś szansa, że zasolenie jest wyższe? Może spławik źle pokazuje, albo refraktometr rozkalibrowany? Masz mozliwośc sprawdzic zasolenie, żeby się upewnic? Jesli bedzie ok, to ja bym spróbowała podac jakies lekarstwo na pasozyty i postarałabym sie jak najbardziej natlenic wodę. resun bez kubka fajnie natlenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

w temacie choroby moich Nemo chciałem dodać, że przyczyną był zbyt wysoki poziom zasolenia.

Po przeczytaniu porad zrobiłem podmianę wody (czyste RO) i sprawdziłem zasolenie, dalej było 1.022, potem test zasolenia w sklepie i 1.046.

Tak więc mój hydrometr, jak się okazało, pokazywał to co chciał i każdy pomiar miał inny wynik. Zwykle robiłem tylko jeden pomiar, co okazało się bardzo dużym błędem. Rybki przeżyły i są ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O rany, to faktycznie konkretnie przesolone... ale najwazniejsze, że rybki przetrwały. Mam nadzieje, że nie doznały jakiegoś trwałego uszczerbku.

A jutro podjadę do sklepu sprawdzic, czy mój spławik pokazuje prawidłowo :) Co prawda nie mam żadnych objawów przesolenia czy niedosolenia, ale lepiej dmuchac na zimne :)

W tym momencie stałam się bardziej przekonana do spławika, którego uzywam. takiej wartości jak 1.046 nie ma nawet na skali, więc nawet, jesli podzialka pod wpływem wstrząsu przesunie się w górę czy w dół, to błąd pomiaru nigdy nie bedzie tak wielki, jak potrafi byc przy rozkalibrowanym refraktometrze. Może kup sobie spławik tak kontrolnie na przyszlośc? Skala na spławiku JBL jest od 1.016 do 1.028, więc nawet, jesli przesunie sie kartka z podzialką 2 mm w te czy wewtę, to do 1.040 nie ma szans przesolic, ani nawet do 1.030

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.