Skocz do zawartości
M2Marko

Morska soczewka - problem z NO3 i PO4

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów,

Temat jest pewnie wszystkim znany i może się wydawać nudny jednak proszę o sugestie.

Akwarium 1500 l i sump 500 l, ma nieco ponad rok. Życie raczej daje sobie radę, proste korale miękkie kilka LPS,ów i SPS,ów.

NO3 - 25

PO4 - 0,25

Nie rośnie ale nie spada.

Dodaję 10 ml VSV

Jako filtracja jest również 160 kg skały, sporo glonu w sumpie i piasek 1,5 m2 dna razy 4 cm średnio wysokości.

W zbiorniku pływa około 25 ryb, w tym 5 około 10 cm i 4 około 15 cm.

Sklepy proponują mi dozowanie bakterii lub peletki. Osobiście boję się, iż takie rozwiązanie, przy niewielkiej awarii może wywalić zbiornik, dlatego szukam jakiegoś samoregulującego się rozwiązania.

Dołożyć skały, piasku, glonu/światła w sumpie? Czy ktoś ma doświadczenie z filtracją organiczną? Ile świecić na glony?

Czy VSV to w zasadzie to samo co peletki - czyli pożywka dla bakterii?

Za każdą sugestię z góry dziękuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, mam nieco (3 razy) mniejszy baniak ale także borykam się ostatnio z takimi problemami. Poczytaj net, metod jest kilka i każda sprawdzona. Warunek jest jednak jeden, musisz się jej trzymać choćby nie wiem co. Ja jestem zwolennikiem tzw. metod biologicznych, nie używam chemiclean ani innej chemii ogólnie pojętej. Mam także wysoki azot i fosfor. Ostatnio się zawziąłem i nie spocznę dopóki nie zbiję NO3. Stosuje bakterię z AZOO +NP PRO z AF + metanol zwany pospolicie alkoholem.Odradzano mi stosowania NP PRO z wódą z powodu możliwości zakwitnięcia zbiornika. Na razie nie zauważyłem żadnego zakwitu. Znam osobiście osoby, które zlikwidowały pelety i znam osoby, które chcą do nich powrócić.Ja na razie uzależniam zbiornik od alkoholu i czekam na rezultaty. Fosfor spadł mi z 2 mg do 0,25 w tydzień natomiast No3 ze 120 do 50. Czekam na rozwój sytuacji i będę obserwował Twoje zmagania. Powodzenia i POZDRO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

KODI piszesz o bakteriach AZOO 11in1?

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązania nie znajdziesz masz dużo ryb i karmisz je normalna sprawa ,przede wszystkim ile wymienisz wody na dzień dzisiejszy tak na prawdę nic nie robisz aby spadło ,no3 podmiany 50% co tydzień po 2 kg rowy i na jakiś czas spadnie ale docelowo 2l palet do filtra poźywka i czas , samo nie przyjdzie ,sprawa jeszcze z korali jaka obsadę chcesz mieć jeśli miękkie to nie ma co się przejmować wyciągać 0 ,co innego jeśli chcesz sps to albo rybki w takiej ilosci albo sps ,każdy akwarysta najpierw chce rybki i potem myśli o koralach, nie sety jest problem z parametrami ,a zapomniałem jaki masz odpieniacz


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Akwarium 1500 l i sump 500 l, (...)

(...) szukam jakiegoś samoregulującego się rozwiązania. (...)

w tym sumpie masz DSB ? - większość posiadaczy sobie chwali

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował Peletki zaczynasz od mniejszej dawki dajesz odrazu bakterie biogro tylko te!!! ponieważ pellety zawierają te bakterie i dzięki biogro szybciej ci wystartują tylko musisz odciek reaktora zrobić tak by zatrzymywał ci pył z pellet i do pellet all on one dosypać trochę tych białych pelet i będzie no3 i po4 trzymane w ryzach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega pisał, że nie chce pelletek itp. Jak już stosujesz wódkę to zacznij podawać jej więcej. Szkoda, że ta powierzchnia w sumpie z piaskiem ma tylko warstwę 4 cm bo miałbyś zacne DSB, tylko niech nie przyjdzie Tobie do głowy dosypanie piasku bo będzie źle :)

Jedno co jest ważne to nie zacznij teraz wdrążać w życie wszystkich rad bo będzie masakra. Bakterie jakie możesz dodać to Microbe lift special blend + do tego więcej vodki i zjedziesz NO3. Z PO4 to nie wiem jak wygląda Twój sump tzn. ile masz tych glonów i jak oświetlasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz też kupić sobie np pro od AF.Wiele pomogło sprawdzone i działa.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byle wybrać jedną drogę, a nie 10 na raz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym przy takim litrażu odpalił dsb z glonami. Duży zbiornik stawiał bym na naturę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również postawiłem na DSB i mam spokój, parametry zerowe :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez inwestowania w chemię itp w razie jakiegoś tam skoku podaję coś zapobiegawczo i spokój..a koszta jakby nie było są utrzymania takiego zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wodka-method + dobre bakterie - stosować w/g instrukcji.

Początkowa dawka na twój zbiornik ( 1500l) to 15ml więc tymi 10ml to mało co zdziałasz ...tylko wydłużasz zaskok.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@M2Marko - czy zbiornik nadal istnieje? Zaginąłeś gdzieś - dawno się nie widzieliśmy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.