Skocz do zawartości
ZenonPL

Pierwsza morska nano-rafka 30 litrów

Rekomendowane odpowiedzi

Akwairium odziedziczone po żonie - było specjalnie klejone na kaktusy, tak żeby zmieściło się na parapecie. Dlatego ma takie dziwne wymiary: 115x18x15wys. Kaktusy zdechły a ja wpadłem na pomysł wykorzystania go na mini-morskie:). Założone 2 września.

W środku jest 4 kg żywej skały, docelowo chcę dobić gdzies do 7-8. Oświetlenie to 30W świetlówka Philips TLD 865. Wodę przepycha aua szut 600 ( z załążoną gąbką na syfki) i głowica od aquaela Fan2. Raz w tygodniu podmieniam 5 litrów wody którą od razu zasoloną kupuję w sklepie - może później kupie filtr RO ale na razie chyba mija się to z celem. Nie mam odpieniacza ani innych utensyliów :(. Temp wody 25-26C.

Z żyjatek na razie 2 szczepki korali miekkich i to co wylazło ze skały wliczając w to Xenomorpha ślimaka mordercę:). Z większych stworków krab pustelnik.

2e3sruv.jpg

2pqvplh.jpg

2n9z7lh.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

świetne - wygląda na sporo wieksze przez proporcje. Ale światełko zmień 6500K to żółcizna no i do tego jeszcze RA 80% :( poza tym nie wiem czy cyrkulacja bedzie wystarczająca...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne :( Idealne akwarium na rozne kolorowe Zoanthusy, Ricordee, Actinodiscusy i inne grzybki. Innych korali bym nie kupowal bo szybko wyjda z akwarium :) Pomyslalbym moze jeszcze nad jakas aktynika i bedzie juz calkiem ok.

Zenon jak chcesz moge przniesc watek na ogolny bo tam chyba bardziej pasuje, jak wolisz zreszta.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja jest OK, to wąska kiszka, więc mam wrażenie że i tak jest za duża. Co do światła to z racji "wąskości" zbiornika chyba w grę wchodzi tylko jedna świetlówka, tylko własnie wybrałem to 865 jako taki kompromis, ale wolałbym coś w okolicy 10 000K tylko nie wiem co...Sylwania Aquastar ma niby tyle Kelvinów, ale świeci na rózowo więc odpada...chyba że samą aktynikę, ale ja wiem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko czy takie stanie nad kaloryferem nie podniesie temperatury jak zaczniesz mieszkanie ogrzewac .. ale wyglada super :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie sie tam światło podoba - taka płytka zatoka/kałuża. Oddaje klimat płycizny. Ale fakt ze aktynika doda kolorów zwierzakom. Ogólnie pomysł na akwa super.

pozdr..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zenon JBL i Arcadia robia bialo-niebieskie swietlowki.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Male akwa durza powierzchnia to bedzie sporo z niego parowac wody, bez automatycznej dolewki sie nie obejdzie,a jeszcze na dodatek niski poziom wody bedzie powodowac ze czojnik bedzie reagowac po durzym procentowo ubytku wody.No i ten kaloryfer pod akwa.Ewentualnie dac pod akwa styropian dla izolacji.Dobrym pomyslem by bylo podwyzszyc akwa o 5cm i doklejenie panelu filtracyjneg,gdzie mozna by dac odpieniniacz taki jak mial Tynio w swojej 30ce.:yes


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do dolewki - zależy od czujnika - można dać konduktancyjny DIY z 2 igieł od strzykawki :(

A w sprawie światełka może faktycznie to wina balansu bieli w aparacie ale fota wyszła IMO na żółto. Wypróbuj świetlówke Philips Aquarelle w połączeniu z TL03 rurka jest stosunkowo tania, może ci sie spodoba wygląd akwarium pod nią i nie przejmuj się że jest aquarelka jest "różowa"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, na zdjęciu wyszło na żółto, w rzeczywistości jest bardziej niebieska. Szczerze mówiąc to Arcadia kosztuje gdzieś koło 80zł jak teraz sprawdzałem, na razie wolę za to kupic korale lub skałę, a potem sie zobaczy :(

Co do parowania to z racji dużej powierzchni żeby zapobiec parowaniu akwa jest w całości przykryte szybą i na razie jest OK, choc bedzie bieda w upały :). A co do temperatury to na razie w ogóle nie musze z grzalki korzystać, po prostu za dnia zakręcam kaloryfer a w nocy lekko odkręcam i jest w porządku.

Zoanthusy - szczepkę - mam od 3 tygodni, na razie stoi w miejscu ale liczę że ruszy. Mam tez jakieś coś drugie tylko nie pamietam co :), dziś musiałem to przykleić do skały bo trochę nim rzucało. Daję im raz w tygodniu 1 ml Marine Success Vita czy cuś takiego.

Zastanawiam się nad czymś pływającym, ale nie wiem czy sie w takim zbiorniku w to pakować...oczywiście córka chce nemo :D

AquaManiac - żaden problem, daj temat gdzie chcesz :D

2h4ltsh.jpg

440lz04.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za malo zywej skaly i za swierze akwa zeby dawac ,,nemo,,a jedna to tez nie zabardzo.Poza tym brak odpieniacza.Niech sie jeszcze inni wypowiedza co maja doswiadczenie w takich malych akwariach.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie latem powinno sie dobrze chlodzic wentylatorem ze wzgledu na duza powierzchnie parowania.

Fakt ze Arcadia robi bardzo drogie swietlowki, ale JBL powinien byc juz tanszy, Interpet robi jeszcze swetlowki dobre i tanie, no jest troche tego. Najtaniej wyjdzie chyba tak ze dasz aktynike Osram L67 - bardzo dobra i tania. Tyle ze musialbys chyba podniesc oswietlenie troche wyzej bo to w koncu bedzie 2x30W. Te Zoanthuski ktore masz beda wygladaly zupelnie inaczej z dodatkiem aktynicznego swiatla, o wiele efektowniej :(

Watek zostawie tutaj, tu sie ladnie rozwija :)


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, a 2x30W to nie będzie za dużo? Akwa ma tylko 15 cm wysokości...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AquaManiac swietlowki JBL w Polsce tez sa drogie niestety.Tansze sa ZooMed.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak podniesiesz wyzej... IHMO to juz teraz wisi troche za nisko. W sumie nie musisz dawac od razu 30W aktyniki, ja mam aktynicza w stosunku 1/3 do "bialego" swiatla tzn. to biale to miesznka 10000K i 15000K i jako taka wydawac by sie moglo ze jest bialo-niebieska, tymczasem po wlaczeniu aktyniki widac duza roznice, swiatlo staje sie naprawde jasno-blekitne a te "12500K" wydaje sie byc wrecz zolte.

Dlatego tak Cie namawiam na aktynike bo jest piekna, akwarium zyskuje zupelnie nowego wymiaru kiedy wieczorem swieci sama aktynika :( poza tym to pasmo jest wazne dla fotosyntezy i generalnie wymagane.

A co do rybek to raczej nie nemo, te 15 cm. wysokosci... to tego odejmij piasek i nalane tez nie masz pewnie "z meniskiem wypuklym", tak wiec zostaje troche ponad 10cm wysokosci a tyle to one rosna :) Ja bym raczej myslal o rybkach zyjacych na dnie i w jego poblizu, wykorzystaj tę ogromna powierzchnie dna w statunku do pojemnosci akwarium! Parka jakis niewielkich babek kopiacych powinna dac rade, a jesli to beda male babki w styli Gobiosowa, Elacatinus, Trimma itd... to mozna myslec i o dwoch parkach bo to sa bardzo male rybki. Nie mysle zeby mialy duzo wieksza przemiane materii niz jakis wiekszy koral :)

Albo parka babek symbiotycznych wraz ze swoimi krabami, bedziesz mogl corce powoli tlumaczyc co to jest symbioza itd... niesamowite walory edukacyjne :D

Pare rad ode mnie bo mialem podobnej pojemnosci akwarium, tyle ze wymiary nieco inne:

Pilnuj podmian i co jakis czas sprawdzaj przynajmniej NO3 i PO4, jesli bedziesz regularnie pilnowal podmian to akwarium bedzie dosc stabilne, da sie takie akwarium utrzymac podmnianami ale co jakis czas sprawdzaj testami czy wszystko jest ok. Zadbaj o filtracje powierzchniowa, to bardzo wazne. Dokup troche skaly.

I powiekszaj obsade bardzo powoli, kupuj male szczepki malych korali. Nie zaszkodzi troche glonow wyzszych ale wybierz te bardziej stabilne jak C. Prolifera, Halimeda albo inny Sargas.

A z jakiej soli sa robione podmiany? Piszesz ze kupujesz w sklepie, do takiego malego akwarium bez osprzetu polecam jak najlepsza sol, najlepiej ze zwiekszona iloscia wapnia i magnezu. Ja uzywalem TropicMarin Pro-Reef i bardzo polecam, uzywam teraz tez Preisa ale ma troche mniej wapnia wiec najlepszy dla Ciebie bedzie chyba TM, ew. inna dobra sol o wysokiej zawartosci wapnia i magnezu. Najlepiej byloby gdybys kupowal sama wode z RO i rozrabial sol sam, wtedy wiesz co wlewasz.

Pilnuj jakosci wody z RO, pamietaj caly czas ze nie masz odpieniacza, reaktora itd... do tego masz malutki zbiornik czyli musisz byc bardzo ostrozny. Dobra woda, dobra sol, swiatlo, cyrkulacja, skala, filtrowanie powierzchniowe i powinno sie udac :D


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładny. Ale: kaloryfer jak kaloryfer ale koło okna :(

Mam słodkie na parapecie koło okna. Mocno ciagnie zimnem. Wachania temperatury są duże nawet jakw pokoju jest ciepło. DOBRA GRZAŁKA Z TEROSTATEM. Bo w zimie bedzie mocno zimnem dmuchac na tylną szybę. POZDRO


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mysle ze super by wygladala w nim pistoletowa z babka :( ostatnio widzialem super kolorowe juz dobrane w pary ... ale cena :) ktewetki chyba niebiesko . juz nie pamietam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za rady, zwłaszcza AquaManiacowi :(

Co do soli to dowiem się, ale tak jakoś "na ucho" brzmi podobnie do TropicMarin Pro Reef, w każdym razie na pewno kojarzę Pro Reef :) Jeszcze jedno-co masz na myśli pisząc "filtrowanie powierzchniowe" ? Rozbijanie powierzchni wody strumieniem z pompki? Sorki za może oczywiste pytanie, ale w słonowodnym jestem noobem.

Co do aktyniki to zaraz zabiorę pyszczakom ich oświetlenie, akurat tam mam 18W Leuci Blue i zobaczę efekt. Tak w ogóle to jakoś coraz bardziej mnie korci żeby tę ich 180-litrowe Malawi przerobić na morskie, jeszcze tylko mnie myśl o kosztach powstrzymuje :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakladaj te 180 litrow.Jak nie bedziesz tam trzymac jakichs bardzo wymagajacych zwierzat to niepowinny koszta byc az tak wysokie.A poza tym napewno takie 180l jest latwiej utrzymac jak 30l.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No....ale 5 kg żywej skały to trochę mało :(. Muszę zebrać fundusze na jeszcze co najmniej z 10 kilo :). Właściwie to będzie 144 litry bo planuję zamiane na trochę mniejsze z racji małej ilości pyśków (4 saulosi- przetestowałem chyba wszystkie pyszczaki dostępone w handu i tylko te mi odpowiadają)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety więcej niz 5 kg skały będzie ciężko wcisnąć, dokupiłem jeszcze taki 1.3 kg kawałek i chyba na tym koniec, tak żeby zostawic jeszcze trochę wolnego miejsca :(

Co do 2x30W też będzie cięzko, akwa jest raz że wąskie dwa na parapecie, więc podwieszenie oświetlenia raczej nie wchodzi w grę, a pokrywa z 60W w środku chyba za bardzo podniosłaby temperaturę....więc zostanie 1x30W. Ta mieszana Arcadia (chyba) chodzi mi po głowie, choć jej koszt troche mnie studzi :). Zastanawiam się póki co czy nie dać samej aktyniki 30W - testowałem na 18W i wygląda super, tylko nie wiem czy sam niebieski nie będzie trochę za wąskim pasmem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze byc troche za wasko, aczkolwiek widzialem kiedys w jakims oceanarium akwarium z Zoanthusami i grzybowiencami na samej akynice. Efekt byl piekny ale nie rozmawialemz zadnym z pracownikow wiec nie wiem jak to na dluzsza mete funcjonuje.

2x30W to tak sobie mysle ze byloby chyba za duzo, a moze np. ze dwa kompakty aktyniczne? Tanie toto i miejsca zajmuje mniej niz belka z gruba jarzeniowka, mysle ze 2x11W Osram L-67 byloby wystarczajace, to jest bardzo ladne i tanie swiatlo aktynicze.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, to byłoby to, tylko że za diabła nie mogę znaleźć L-67 w sklepach w Polsce, wszystko jest w Niemczech u Ciebie :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce Cie denerwowac ale u nas sa w marketach budowlanych :( Ale w Polsce na pewno tez sa dostepne, popytaj w hurtowniach, moze w aqualight maja... W kazdym razie Osram na swojej stronie ma te kompakty.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.