Skocz do zawartości
Engell1

start na Real Reef Rock czy mix z żywą skałą ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Akwarium już stoi więc w przyszłym tygodniu będę zalewał :)

Im bliżej tego momentu tym więcej wątpiwości . . . Wczoraj byłem w sklepie załatwiać świeżą skałę i sprzedawca i jeden z gości sklepu poddał w wątpliwość moje zamiary aby używać żywej skały i zaproponował Real Reef Rock co jest droższe w cenie od żywej skały !

100% suchej skały

Pro :

  • brak niechcianych gości
  • mozliwosc sklejenia skaly na sucho
  • skała z bakteriami aktywującymi się po włożeniu do wody

Contra :

  • kompletny brak zycia na skale
  • ?

żywa skała 100% lub wymieszana z suchą

Pro :

  • pełno życia na i w skale
  • ?

Contra :

  • niechciani goście
  • brak (?) mozliwosci sklejenia skaly na sucho
  • jak pozbyć się niechcianych gości ?? ponoć zanurzanie w RODI zabija wszystko czy robi się martwa skała ???

Proszę o wasze opinie


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sam musisz zdecydować. Ile osób- tyle opinii. I każda będzie przytaczała mniej więcej te same argumenty za i przeciw co Ty. Ja startowałem na RRR i startu na żywej sobie nie wyobrażam. Nawet nie chcę sobie wyobrażać ;) Następny zbiornik tez będzie na 100% na RRR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat w mieszaniu nie widzę żadnego sensu, no chyba że suchą masz przynajmniej o połowe tańszą.

P.


Takie tam 53L, 50x30x35, Koralia Nano, Tunze 9001,  kaskada HBL501, lampa LED, SPECTRA, 30W

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cztery miesiące temu wymieniałam skałę na RRR, jestem zadowolona i polecam tą skałę. Skała nie jest porowata (ma rozmaite kształty, wgłębienia, tunele i otworki ale mikroporów jak naturalna skała nie posiada) co ma swoje dobre i złe strony...

Drugie akwarium założyłam pół roku temu na odgazowanej żywej skale wysokiej jakości i też jestem zadowolona, ale wcześniejsza skała nie była tak udana i zdecydowałam się na restart...

Także z żywą jest loteria, a RRR jest jaka jest, ale przynajmniej glony nie chcą na niej rosnąć...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, ale na i w żywej skale jest tyle życia, ze prawie każdego dnia pojawia sie cos nowego i mi to sprawiało przyjemność ;) ale ... W poprzednim akwarium miałem krewetkę pistoletowa co to cała noc nie dawała spać ;) Słuchajcie jaka jest na prawdę zaleta żywej skaly ??? Bo ja juz nie wiem na co sie zdecydować

Sent from my iPhone using Tapatalk


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Akarka ! Super strona i artykuly, nie znalem tej strony do tej pory.

Jestem już przekonany, ze biore zywa skale albo w 100% albo pol na pol z RRR

pozdr


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RRR ale wstępnie przygotowana a nie sucha!!. Dojrzewanie bez plag. Podejżewam, że jest wstępnie mineralizowana bo nie dodaję ani Ca ani Mg. Ma dużo fajnych zakamarków wieć można wykonać super aranżacje.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywą skałę też pokleisz poza akwarium, nic się jej nie stanie. Jest bogata w życie ale... zazwyczaj te niepożądane, z bakteriami itd. też różnie bywa, wszystko zależy jak skała była przechowywana. Patrząc z perspektywy czasu i mając na uwadze doświadczenia innych jeślibym stawiał nowy zbiornik to na suchej skale

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To tak trochę jak pytanie o to, która muzyka jest lepsza- rozrywkowa czy klasyczna. Rozrywkowa (czytaj- żywa skała) bywa świetna, ale bywa też na żenująco- niskim poziomie. RRR to taka muzyka klasyczna. Jednym pasuje, drudzy jej nie cierpią. ;) A tak na zupełnie poważnie- jeśli miałbym gwarancję że kupię skałę żywą świetnej jakości i w kawałkach o rozmiarach jakie chcę- pewnie była by u mnie żywa skała. A tak- ja wcześniej pooglądałem zdjęcia, wybrałem kawałki i kupiłem RRR. W domu pokleiłem i jest. ZERO oznak dojrzewania, żadnych niechcianych gości, zero problemów. Następnym razem też wybiorę RRR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanko , sklep sprowadza mi świeżą skale prosto z samolotu czyli wychodzę z założenia ze nieodgazowaną .... Co myślicie o takiej opcji? Ja planuje włożyć skale do akwa bez piasku i bez układania i przez tydzień przedmuchiwać ja maxsoect Gyre ... Czy to ma sens?

Sent from my iPhone using Tapatalk


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze pytanko , sklep sprowadza mi świeżą skale prosto z samolotu czyli wychodzę z założenia ze nieodgazowaną .... Co myślicie o takiej opcji? Ja planuje włożyć skale do akwa bez piasku i bez układania i przez tydzień przedmuchiwać ja maxsoect Gyre ... Czy to ma sens?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Niby ok, jeszcze odpieniacz by się przydał


62c913a700089715a5dfcbcc8048683eu306a287.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę się wtrące w temat nie bawem planuje moje 180 L zmienić na 400 a co za tym idzie potrzebuje dołożyć z 15 do 20 kg skały nie mam opcji jakiś czas trzymać dwóch zbiorników dlatego myślę o dołożenia skały rrr by uniknąć tragicznego dojrzewania co o tym sądzicie . Wiem ze mimo wszystko nie unikne tego ale może chociaż zlagodze ?

Wysłane z mojego SM-G530FZ przy użyciu Tapatalka


400

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@opo z tą skała chyba tak jest naprawdę że jest czysta i nic się nie dzieję jak ją dokladasz. U mnie akwa odpalone 2 mce temu i nic - odczekałem te 2-mce i po konsultacji (bo moim zdaniem no2 jest wykrywalne) wpuściłem 2 błazny.

A moja skała była wcześniej w innym zbiorniku przez kilka mcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpienek oczywiscie tez bedzie chodzil

Sent from my iPhone using Tapatalk


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanko : w artykule na reefhub ( skała a dojrzewanie . . . ) jest napisane, że skałę dzieli się na żywą, z frachtu itd.

Nie rozumiem różnicy między żywą a z frachtu . . ?? Ja mam możliwość kupienia świeżej skały z Sulawesi ( Indonezja ) czyli rozumiem, że jest to z frachtu i nie będzie odgazowana ?? Ponoć jest to skała Premium , , , tu gdzie mieszkam to najlepsza osiągalna skała . .

Edytowane przez Engell1 (wyświetl historię edycji)

Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja nie znam żadnych plusów żywej skały.

Jak wybierzesz z frachtu to przygotuj sie na zapaszek w całym domu przy odgazowywaniu;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

RRR ale wstępnie przygotowana a nie sucha!!. Dojrzewanie bez plag. Podejżewam, że jest wstępnie mineralizowana bo nie dodaję ani Ca ani Mg. Ma dużo fajnych zakamarków wieć można wykonać super aranżacje.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

A u mnie akura było odwrotnie - przez pierwsze 2m-ce musiałem suplementować mocno Mg, pomimo, że zbiornik był b. skromnie obsadzony schodziło mi po 150mg/l/tydz....aż zacząłem testwać świeżą solankę...sytuacja się z czasem ustabilizowała, i nie mam pojęcia co się działo...ale coś Mg wciągało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie też podobny przypadek jak u kolegi powyżej. Coś mi wciągało Mg i też posiłkowałem się suplementacją. Skała- RRR. Nie wiem czy skała ma tu jakieś znaczenie, czy też nie, ale tak było.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaką kupowaliście skałę mokrą wstępnie przygotowaną czy suchą. Ja kupiłem mokrą prosto z solanki i Mg mam na poziomie ok 1900

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Aby dokończyć temat powiem, że zdecydowałem się na 100% żywej skały. Byłem już oglądać i jest super leciutka i porowata. We wtorek wrzucam do baniaka, na razie chyba włożę bez układania i poczekam kilka dni czy czegoś nie wypłucze i układać będę dopiero w przyszły weekend.

pozdr


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.