Skocz do zawartości
kemaz200

Co jest z tymi rybami / sklepami?!

Rekomendowane odpowiedzi

Na splywie mam zawor. Reszta wody przelewa sie rewizja. Zawor na ok 1/4 przymkniety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na splywie mam zawor. Reszta wody przelewa sie rewizja. Zawor na ok 1/4 przymkniety.

Rewizja to jak zawór bezpieczeństwa żeby nie przelać wody z obiegu. Cała woda powinna iść spływem.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I bedzie. Woda delikatnie przelatuje przez rewizje, dzieki temu mam wyzszy poziom wody w kominie - jest ciszej. Wiele razy widzialem na forum takie rozwiazania. Czyli zle? Wieksze srednice rur i na tym zawor w celu spietrzenia wody w kominie troche ponad splyw?

Poza tym odpieniacz nie przerobi wiecej. Przyjmujac 500l/h powietrza napowietrzenia dla Tunze 6420. Czyli panuje przyducha dla kilku ryb - 7 dokładnie w szczycie, 3 krewetek w 400l wody obiegu?

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nic się nie dusi.

Sa zbiorniki, w których wogule nie ma odpieniaczy ( np. DSB z refugium ) i bardzo ładnie to działa.

Sam tak mam, a odpieniacz chodzi tylko po to aby napowietrzyć wodę bo mi pH leci strasznie, a nie, że ryby się duszą.

Jak chcesz podnieść poziom wody w akwa to daj wyżej grzebień, a cała woda ma ( w "trybie normalnym" ) lecieć przez spływ.

Do Twojego zbiornika raczej zalecane są średnice 32mm na spływ i rewizję i 25 na powrocie do akwa ( przy pompie 4000-6000l/h ).

Przy większych pompach 8000-15000 to już 32-40mm.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarjum do kwarantanny musi mieć doskonałą filtrację bo inaczej będzie tak jak pisze nanokaczor. Ryba popuści, dosypiesz jedzenia i katastrofa ekologiczna gotowa w 15 minut. Poza tym ryby muszą mieć możliwość schowania się gdzieś w jamie i odreagowania stresu.

Akropory schodzą ci od góry bo masz duże no3. Może być też kiepska sól, za małe zasolenie albo kiepskie światło. Na twoim miejscu poprosiłbym kogoś kto ogarnia akwarium aby wpadł i rzucił okiem. Najlepiej przymierzyć to innym zestawem testów. Może się okazać, że przyczyna jest banalna np źle skalibrowany refraktometr. Raz widziałem też pomyloną skalę w testach. Kolega mierzył no3 w nowym akwarium i niby było w normie a korale zdychaly. Przemierzylismy innym zestawem i okazało się że było na końcu skali. Później zauważyłem że była wsadzona skala z testu na no2.

Edytowane przez rozwielita (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Rozpatrując ostatni przypadek zejścia kilku anthiasów w kilka dni od zakupu:

PH 7.8 - ani drgnie przez całą dobę.

Kh - 11 dKh - 4meg/L.

Szukając w necie znalazłem artykuł o CO2 w wodzie - "Seb" może mieć rację z tym napowietrzaniem.

http://reefkeeping.c...9/rhf/index.php

Piszą tam, że dla NSW przy 8.2 Ph , ~ 2,2 meg/L (ok 6 dKH) twardości daje normalną ilość CO2. Wyższe Kh jest wskaznikiem zbyt dużej ilości CO2.

PH 7.8 (moje) powinno mieć około 2 meg dla normalnej ilości CO2. A ma 4.

Z tym że gdzie (kalkulator ballinga) znalazłem info że wartośc OK to między 2 - 4 meg/L dla mojego PH.

Ca mam w okolicach 410.

Zrobiłem testy jak w artykule sugerują:

Napowietrzałem próbkę wody przez cały dzień przy wietrzeniu mieszkania (wszystkie okna otwarte) i braku osób w nich przez cały dzień. PH, KH bez zmian w akwa i w danej próbce.(test rano i wieczorem).

Wychodzi że, pokój jest dobrze przewietrzany, a wymiana gazowa wody z akwarium jest optymalna.

Czy wątek z napowietrzaniem można uznać za zamknięty? Czy coś pominąłem?

Edytowane przez kemaz200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kemaz

Dobre masz odczucia.

Ja już tylko od ludzi kupuję no i akwaświat ale oni za to padli więc tylko od ludzi.

A czemu to? Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze ryby ze sklepu to nie zlo. Kupowalem wielokrotnie w Polsce i w Niemczech, w roznych sklepach. Droga dluga (ok 12h), szybka aklimatyzacja i tak naprawde nic mi nie padlo z przyczyn naturalnych (nie liczac tych co wyskoczyly, katastrof z pradem etc). Mandaryny, ktore niby sa uwazane za trudne tez przezyly droge i aklimatyzacje (jedna proba byla nieudana, moje niedopatrzenie, za malo wody i tlenu w worku...ale ja nie jade z nia 1h!), wiec przyczyn u autora tematu szukalbym gdzies indziej anizeli w zrodlach pozyskania zwierzakow...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nadal nie napisałeś nic o zasoleniu w twoim akwa.... Czym mierzysz?? A kilku ludzi o to już pytało.

Ile tej skały masz w akwarium ?

Ile siporaxu ?

Jaka cyrkulacja ??

Skąd woda do podmian??

Jakiej firmy testy, jaki rodzaj testów??

Startujesz z akwa na suchej skale(bo niby moczona i nic nie oddaje) i myślisz ze po miesiącu,można.... można kupic kilka ryb i za jednym razem wpuścić do świeżego akwa ?

A nawet do takiego działającego parę miesięcy...?

Przy starcie akwarium podajesz że mierzyłeś NH NO2 a czy mierzyłeć również NO3 ??

Piszesz ze mierzysz już w działającym akwarium NH i NO2 raz na tydzień....Tylko po jakiego czorta ?

Fakt, szkoda tych rybek no i kasy również ( mozna by ją dzieciakom biednym dać)

Edytowane przez oliwer74 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nanokaczor:

"W dodatku jeśli do akwarium nie wsadziłeś nawet kawałka skały na której jest życie to nie wprowadziłeś żadnych organizmów do akwarium a więc skała nie będzie spełniała swojej funkcji nawet po 5 latach. Woda przez żywą skałę przepływa dzięki temu że zyją w niej różne drobne organizmy które tą wodę "pompują"... "

Ja rozumiem ze skala jest siedliskiem bakteri nitrifikacyjnych - a te pojawia sie prawie zawsze.

To co piszesz by znaczylo, ze wszyscy startujacy na suchej nigdy nie beda mieli filtracji biologicznej w akwarium.

Woda przez żywą skałę przepływa dlatego, że żyją w niej drobne organizmy. Te drobne organizmy drążą kanały w skale i dzięki nim skala się nie zapycha między innymi mułem, glonami i nadmiarem bakterii a z drugiej strony te organizmy pompują wodę przez żywą skałę. Jeśli w skale nie ma drobnych organizmow [ktore są często tak male że bez mikroskopu ich nie zobaczysz] to żywa skała nie będzie działała poprawnie. Żywa skała to żyjący ekosystem a bakterie nitryfikacyjne i dentiryfikacyjne, które w niej żyją to tylko jedna z części tego ekosystemu.

Oczywiście jeśli wrzucisz do zbiornika trochę żyjacej skały to te drobne ogranizmy zasiedlą resztę zbiornika i wszystko będzie ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.