Skocz do zawartości
pecetowiec

Pierwsze akwarium morskie 35x35x35 (Update do 112l 80x35x40)

Rekomendowane odpowiedzi

Odpieniacz i tak wsadze tu mi nikt go z głowy nie wybije. Filtr też będzie i musi zbierać film.

Co do cyrkulacji... Właśnie się zastanawiałem czy zamiast koralii nano nie dać dwóch chinczyków ;)

http://www.allegro.pl/ShowItem2.php?item=6199745561

Ta szklanka mi chodzi po głowie, w tej cenie litraż większy o 20l niż konkurencja. Będę dziś dzwonił spytać co to za twór. Łatwo tam leddy wsadze albo z czasem diy na powerledach.

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam lampy AquaElowskiej na ledach tylko na zwykłych świetlówkach, ale fakt że daje po oczach nieźle.

Szybę zaokrągloną akurat też mam w kostce. Efekt może spoko mi tam osobiście niezbyt pasuje, choć nie przeszkadza. Tylko z czyszczeniem troszkę trudniej.

Co do tematu z pokrywą czy bez to tak jak pisałeś tyle jest pozytywnych, co negatywnych stron. Jak do tej pory mam 2 słodkie bez pokryw i świeżego Reksia z pokrywą. Pod wieloma aspektami jestem zadowolony z baniaka z pokrywą i myślę, że największy problem może być z ciepłem. Z drugiej strony jest sporo możliwości zamontowania dodatkowego chłodzenia. Sam mam w planach wsadzić na lato 3 małe wiatraczki.

W Reksiu jak pisałem w swoim temacie miałem Koralie nano 900 a od wczoraj mam jeszcze JVP-110. Za parę dni jak się przyjrzę nowej pompce t porównam obie i pewnie napisze, co nieco więc zapraszam zawczasu.

Edytowane przez Tenshuchiyu (wyświetl historię edycji)

W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się skłania do tego że reefmax którego można dziś dostać za nieco ponad 1k peelenów będzie najlepszym rozwiązaniem. No może nie najlepszym ale porównywalny cenowo.

Tylko jak czytam o nim to właściwie do każdego elementu jest temat z naprawą. Przepalające się stateczniki, wymiany wiatraków, regulacje odpieniacza i jego wymiany na inny, wymiany pomp. Niebieskia ściana też mi jakoś nie bardzo pasuje.

W zwykłym baniaku największy problem mam z wyborem między tunze 9004 a hydor skimslim.

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez pecetowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało się kupić ReefPacka 250 za bardzo przyzwoite pieniądze zatem postanowione... Teraz muszę zadbać o zbiornik i cyrkulację.

Raz czytam że coralia Nano zrobi pralkę, gdzie indziej czytam że to za mało. Zbiornik będzie miał między 60-70l długi ok 50cm może dwa mniejsze chińczyki z aliexpress? Co sądzicie?

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W baniaku z pokrywą wystarczy ustawić grzałkę na trochę niższą temperaturę i jest ok. Pompy jak będziesz kupował to się upewnij, że są mocowane na magnes. Ja mam jedną na magnes i jedną na "przyssawkę". Ta druga mi wczoraj pulsującą skosiła :wallbash:


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to prawda. W 62l baniaku głównie 2szt T8 grzały mi wodę ;) zimą u mnie jest równie ciepło co latem więc nie sądze żeby grzałka miała dużo do roboty.

Chyba jednak zdecyduję się na akryl. W juesej już na maxa rozpowszechniony więc czemu nie. Boki zaokrąglone, już z pokrywą. Coś czuję że i tak z czasem koleżanka małżonka da się namówić na 90x35x40 więc mogę poeksperymentować w czasie nauki.

O unikaniu przyssawek już wiem:) ale dzięki za przypomnienie.

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez pecetowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W baniaku z pokrywą wystarczy ustawić grzałkę na trochę niższą temperaturę i jest ok. Pompy jak będziesz kupował to się upewnij, że są mocowane na magnes. Ja mam jedną na magnes i jedną na "przyssawkę". Ta druga mi wczoraj pulsującą skosiła

Na starce z Reksiem dostałem Koralie Nano 900. Teraz dokupiłem JVP-110. Pierwsza ma magnes druga samą przyssawkę. Jeśli chodzi o pracę to częściej słychać koralię JVP praktycznie niesłyszalna. Co do ostrożności to umieściłem ją zaraz za wylotem, dość wysoko. A kabel naciągnąłem ile się dało. Gdyby się odkleiła to zawiśnie na kablu i w nic nie powinna trafić - mam nadzieję.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz też tak mam (ja mam dwa chinczyki) Koral dochodzi do siebie (twarde są małpy). Pompę wymienię przy najbliższej okazji, bo przyczepianie jej na nowo co drugi dzień jest irytujące


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotarł używany reefpack... Ale to jest duże o_O mam pytanie, czym to czyścić? Elementy szklane w słodkich zbiornikach moczyło się w ACE i wszystko było ok. A morszczakowy sprzęt? kwasem cytrynowy? Ocet? Nie chcę tego szorować żeby nie porysować ale chcę wyczyścić żeby się świeciło :)

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W miejscu na akwarium 31*C a to dopiero początek upałów... Chyba za wczasu trzeba się rozejrzeć za chłodzeniem...

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dotarł używany reefpack... Ale to jest duże o_O mam pytanie, czym to czyścić? Elementy szklane w słodkich zbiornikach moczyło się w ACE i wszystko było ok. A morszczakowy sprzęt? kwasem cytrynowy? Ocet? Nie chcę tego szorować żeby nie porysować ale chcę wyczyścić żeby się świeciło :)

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

gorąca woda pół na pół z octem i np. szczoteczka do zębów :)

albo kwasek - mniej śmierdzi

W miejscu na akwarium 31*C a to dopiero początek upałów... Chyba za wczasu trzeba się rozejrzeć za chłodzeniem...

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

wentylator 230V z klipsem np. taki

https://www.google.pl/search?q=wentylator+z+klipsem&client=firefox-b&biw=1280&bih=899&site=webhp&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwihhfOSp8HNAhVG6xQKHQ2aBwIQsAQIGw#imgrc=L-fYA-cLyYzYYM%3A

przeważnie daje radę (zbiornik bez pokrywy )

ps. fotka przykładowa - bo cena tego konkretnego ... kosmiczna

"normalne" nawet w marketach - są dużo tańsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie zastosuje co najwyżej koronę więc chyba będzie ok.

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kosze z ReefMaxa czyściłem w zwykłej wodzie. Było sporo nalotu tak najpierw kartą a później gąbka ale nie polecam bo rysuje plastik.

Co do chłodzenia to u mnie w baniaczku na razie podskoczyła o 1 stopień ale to już znak. Mam w planach (pokrywa) przerobić wiatraczki z podkładki chłodzącej pod laptopa. Są 3 z kabelkiem na USB. Jak znajdę chwilę i się tym pobawię to wrzucę opis w moim temacie.

Sam też się zastanawiam nad systemem wiatraczków ze starego komputera. Wyjąć zasilacz i i można podpiąć sporo coolerów

Tenshuchiyu mobilnie z LG G3


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie stoję przed wyborem oświetlenia i mam z tym problem. Nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi czy 2xdecolight duo czyli łączenie 24w wystarczą do 54l. Rozważam też belkę diy radiator 50cm i diody tylko ile ich w końcu dać? 0,5w/l? Tam mają siedzieć miekasy i łatwe w chodowli lps. Chciałabym użyć 3w diod powerled epistar 5

25/75 cw i rb. Tak więc ile tych watów mam tam uwzględnić? Może są jakiś ładne belki na t5 jak ta http://allegro.pl/be...5203208442.html

Edytowane przez pecetowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas zrobić aktualizację, zatem...

Zbiornik 50x35x40

Filtracja Tunze reefpack 250

Cyrkulacja Hydor koralia nano 900

Lampa DIY LED 72W w budowie :) będzie dławiona do 48-50W AQmą na Andurino

Korona ze spienionego pcv

Grzałka 100W

Refraktometr z Alliexpres

Oczywiście filtr RO + di

Tak się przygotowuje sprzętowo do założenia jesienią pierwszej solniczki :)

Muszę kupić jeszcze media do filtra, testy, sól, start bakteryjny... Jakieś pomysły?

Tds wystarczy ten przenośny z phmetrem? Czy kupować dwuczujnikowy narurowy?

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez pecetowiec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasiano we mnie szczypte wątpliwości dt wymiarów baniaka, tu pytanie do Was. Głębokość 35cm, mebel nie pozwala na wiecej, a reefpack swoje zabiera dlatego ten wymiar jest stały. Szerokość wybrałem 50cm żebym nie przegiął na początek z kosztami ale też nie zakładać szklanki, docieramy do wysokości... chciałem 40cm co by prace przy dnie nie sprawiły kłopotu natomiast jak ktoś uważa że za nisko\wysoko to dajcie znać zanim zamówię baniak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem akwa 52cm wysokie i nie było problemu z pracami przy dnie.

A jak szafka jest zbyt wąska by dać szersze akwarium,to dokup szerszy blat i będzie dobrze.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dodatkowy blat to koleżanka małżonka nie zezwoli :) te 50cm szerokości to takie optymalne nano z którym nie będę miał problemów jak przy 30l kostce a i na tyle że reefpack 250 się zmieścił. Tak myślę...

Problem mam z proporcjami. W słodkowodnych akwariach planowanie przestrzeni opierało się na trzech planach, znam rośliny i wiem które jak rosną tak żeby to wyglądało jak należy.

Tu jestem całkowite zero. Oglądam zbiorniki i prostokątne zaprojektowane są wg tych samych zasad. Trzy plany budują całość aranżacji ale czy ja w ogóle dobrze się za to zabieram? Przecież koralowce to nie rośliny każda musi mieć odpowiednie (stricte dobrane) miejsce i nie chodzi tu o cieszenie oka czy naświetlanie. Dochodzi cyrkulacja i sąsiedzi.

Ale się rozpisałem a nie chciałem o tym, mianowicie...

Czy Wy morszczki w tych moich wymiarach (50x35x40) widzicie problemy z proporcjami, projektowaniem, przestrzenią?

Może poszerzyć, zwęzić, dać wyższe?

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań dt. RO...

Po pierwsze: kupiłem taki wkład do filtra w który wsypuje się żywice, gąbka z dołu, gąbka z góry a pomiędzy żywica. Ją kupiłem dość drobną... Bym powiedział piasek zywiczny. Moja zagwostka jest taka ile tego tam wsypać? To pęcznieje? Tego ma być pełno że ciężko zakręcić, czy luźno 3/4pojemnika?

Druga sprawa: na sieci mam filtry narurowe mechaniczny 25 mikronów a za nim węgiel- nowy dom i tak już instalacja jest więc czemu nie korzystać. Czy w moim ro mogę zatem zacząć 5mikronami, wtedy membrana i żywica? Czy jechać od nowa mechaniczny ->węgiel -> mechaniczny-> membrana -> di?

I na koniec, do czego lejecie wodę po żywicy? To musi być super szczelne? Czy wystarczy zwykła plastikowa beczka z dziurką w pokrywie na wężyk ro?

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywica nie pęcznieje.Sypie się na pełno. Ja po wsypaniu przelewam wodą RO wtedy żywica "siada" i dosypuję do pełna pod gąbkę.

W kolumnę 10" wchodzi około 3/4 litra. Filtry mechaniczne w kolejności takiej jak napisałeś. mechaniczny ->węgiel -> mechaniczny-> membrana -> di.

Beczka wystarczy.Żadnej super szczelności. To nie szpital.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mogę wykorzystać dwa pierwsze etapy które mam (że tak powiem) w kranie a potem 1-5mikronów -> membrana-> di?

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpaliłem osmoze. Filtr kupiony używany ale po membranie tds pokazuje 014ppm , kolanko mi cieknie od wkładu z żywicą i nie mam już siły dziś na odkręcanie wszystkiego ale chyba żywica zbije to do zera?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wpadł mi taki pomysł... Zastanawiam się czy by nie zastosować takiego mini panelu dla samego odpieniacza. Gdzie bym nie zajrzał to jak mantra powtarza się zależność skutecznego odpieniania od stałego poziomu wody. Wykorzystując reefpacka nie trzeba budować panelu lecz sam odpieniek nie był by niezadowolony prawda?

Pierwotnie wpadł mi pomysł aby zarówno odpieniek jak i filtr wstawić "za szybę" jednak myślę że to się skończy kaplicą bo comline 3162 ma wypływ na dole przedniej scianki i montaż tak aby ciasno w panelu podłączyć wylot filtra do wylotu z panela może się skończyć nieszczelnosciami i zagrożeniem że gdzieś tam w panelu będzie stała woda.

Fakt że nabyłem reefpacka bez pompy filtra powoduje że jak już mam kupić pompe tunze do 3162 to mógłbym w to miejsce kupić pompe obiegową...

Nasuwają się następujące pytania:

Z czego to zrobić? Spienione pcv się nada?

Trzy komory- pierwsza z grzebieniem na skarpety, wypływ dołem do drugiej komory.

Druga komora odpieniacz ustawiony bokiem, wypływ górą. Odpieniek przymocowany magnesami do ściany dzielącej drugą i trzecią komorę

Czy te magnesy mogą być w wodzie?

Trzecia komora z comline 3162 i zamocowany wężykiem wypływ z filtra po za panel lub pominięcie całkowicie filtra i trzecia komora z obiegówką zasypaną mediami

Lub opcja mini panel dla samego odpieniacza i filtr po za panelem? Rozwiazanie chyba bez sensu bo nie dość że musiałbym zakupić pompe do filtra to dodatkowo bym musiał się pozbyć wody z panelu i zakupić jeszcze obiegową.

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że najlepiej by było tak: W pierwszej komorze odpieniacz, w drugiej media filtracyjne a w trzeciej obiegówka. Tego filtra bym nie dawał, po co ci on przy panelu. To tylko małe, ciasne, plastikowe, upierdliwe pudełko. Magnesy - mogą być pod wodą, z tym że w sprzęcie Tunze jest problem z magnesami odkrytymi. Miały nie rdzewieć, ale niestety rdzewieją strasznie. Jeżeli masz takie magnesy musisz je czmś zakleić, bo będą truć wodę !!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wydaje mi się że najlepiej by było tak: W pierwszej komorze odpieniacz

To spływ z pierwszej do drugiej górą? Bo jak tam poziom ustawić aby był stały?

Gdyby miał być w pierwszej to żaden problem z magnesami bo mogę przyczepić przez ścianę akwarium :)

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.