Skocz do zawartości
pecetowiec

Pierwsze akwarium morskie 35x35x35 (Update do 112l 80x35x40)

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś zawitali nowi mieszkańcy.
Ukwiał quadricolor, garść wieloszczętów, duża LR i dwa ślimaki - niestety ostatnia dostawa w większości zamieniła się w fosforany i amoniak :(.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jest kiepsko i potrzebuje Waszej rady...

wspominałem o brązowym nalocie i niteczkach. Po weekendzie po za domem wróciłem z ukwiałem, po kilku godzinach aklimatyzacji, uzupełniłem solanką (ok 4-5l) i poszedłem spać.

sprawdziłem tylko zasolenie w zbiorniku i jest 1.024

Rano jak wstałem to od razu nos w szybę, ukwiał nie ruszył się ale załamałem się jak zobaczyłem jakie pajęczyny na piachu rosną! Pierwsza myśl to dino. Zabrałem się za testy

pierwszy kh, niestety zoolek ale wystarczyło żeby stwierdzić spadek kh z 7 do 6.

no2 i nh3/4 zero uff sobie myślę odpieniacz i system zredukował ślimaczka gnijaczka

no3 25 - no nie ma co się dziwić

ph 8-sera

zareagowałem trochę panicznie bo od razu złapałem się za sode, opakowanie rozrobiłem w litrze ro i chlup 10ml po godzinie test i kh 7, wlałem jeszcze 5ml.

poszedłem biegać żeby mi pysk przewiało i jak wróciłem to zacząłem przeglądać googla. Dino ma gluty a to ma niteczki, może to jednak zaawansowane okrzemki? Pytanie zasadnicze... Może źle świece? Lampa 104W zbiornik 112l

jak wg Was powinienem ustawić kanały?

dodam tylko że dzięki forum zorientowałem się że mam złe diody białe, mam 8400-10000k a powinny być 12000-20000k.

Zatem jak świecić panie premierze? Jak świecić?

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, co Ci powiedzieć, bo się nie znam :D Powiem tylko, że w takim samym zbiorniku mam 2 x 16W ACTINIC 20000K i 1 x 16W Białe 10000K (wszystko w LED) i jest normalnie, to znaczy zbiornik normalnie sobie powoli dojrzewa, okrzemków sporo, zielonych też. Świecę normalnie, od początku, 10-12h.


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też miałem w miesięcznym baniaku brązowe gluty, nie robiłem z nimi nic, samo zeszło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

martwie się o dzikich lokatorów i tych nie dzikich z pośpiechu i z braku cierpliwości? Już nie chodzi o kase co szkoda życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to okrzemki, to nie szkodzą. Jeśli to coś poważniejszego, to odsysaj.


112l + 15l

fac1ab0ac77db15f12d87fe3e6388d73u1563a17

abf9697d0117cec6d88d94d4a6b75e8du1563a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że masz pajęczyny na piachu to z takiego opisu wynika, że najprawdopodobniej masz cyjano. Najlepiej jak byś dodał jakieś zdjęcie, to by można było stwierdzić co to jest dokładnie.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest brązowe, zrobię foty i wrzucę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuj się tym, samo zejdzie, lej raz w tygodnu bakterie i nie szalej z podmianami ;)

25 NO3 to nie jest tragedia, miękkie korale wchłoną sobie część, im będzie ich więcej (korali) tym więcej go wciągną ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmian w ogóle nie robie :) uzupełniłem jedynie 4 litry solanki jak zeszła do aklimatyzacji ukwiała. A jak świecić?

teraz mam RB od 10-22 (2h wschód-2hzachód) czyli 8h 

12-20 białe, deepred, green i uv (2h wschód-2h zachód)

łączna moc teraz jest ustawiona na jakieś 60-75%  mocy z 104W całości- może to za dużo?

salarias facisiatus w tym gustuje? nassariusy? chciałem przemieszać piach w jednym miejscu to ukwiał zdecydowanie się obraził i zawinął się na kilka godzin, teraz już powoli nieśmiało się otwiera i zaczyna przypominać tego co widziałem w wiaderku jak przywiozłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie dobrze świecisz. Daj zbiornikowi czas ;) Do światła też musi się przyzwyczaić. ja w Pico 19L świece zetlightem 50W 12h z czego 4h na 80% i jest dobrze :D

Salarias według mnie nie do tego zbiornika, to czołg nie ryba i wpieprza na okrągło. Już Bicolor lepszy, zawsze coś skubnie. A jak nie to Valanciennea puellaris lubi przesiewać piach :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wyglądem przypomina odrywające się dino.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale to wyrosło a nie oderwało się od kolonii.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 1,2,3,4 zdjęciu wygląda jak dino, a na 5 te włoski po prawej stronie skałki to jakiś zwykły glon. Chyba że nie wiem o co Tobie chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To będzie dojrzewanie... Z tym ukwiałem była duża LR i prawdopodobnie była zapalnikiem do konkretnego dojrzewania którego nie doświadczyłem startując na suchej skale. Odpieniacz zmożona aktywność, brązowieje wszystko w oczach, czy to dino? Nie sądzę, to nie są gluty a nalot, taka błonka. Jak zacznie się zielenić to znaczy że dojrzewanie. Dziś zmierzyłem no3, dalej 25 ale nie rośnie. Jutro sprawdzę no2 i nh3/4 bo od dłuższego czasu zero.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na suchej skale zawsze dojrzewanie trwa dłużej i na początku prawie zawsze wizualnych oznak prawie brak. Dino na początku właśnie wygląda jak błona która przykrywa przeważnie piasek, a dopiero po jakimś czasie robią się z tego gluty, które potem odpadają. Ja tak miałem u siebie, a dino miałem dwa razy. Może się mylę, ale raczej jest to dino.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Dnia 20.02.2017 o 21:40, pecetowiec napisał:

martwie się o dzikich lokatorów i tych nie dzikich z pośpiechu i z braku cierpliwości? Już nie chodzi o kase co szkoda życia.

A dla czego tak sie pospieszyles z tym zyciem miesiąc akwarium lps-y  jeszcze na suchej skale.ja robilem przekladke dojrzalego zbiornika i po trzech miesiacach widze ze zaczyna powoli zbiornik dojrzewac choć nie do końca. Na moim pierwszym zbiorniku 120l zrobilem ten sam błąd i kasowo bylo to uciążliwe i nieciekawie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

caulustrea i to dosłownie dwie główki przyjechały z dwoma grzybkami, nie miałem wobec niej wielkich oczekiwań ponieważ dotarła do mnie w dość kiepskiej formie. Ukwiał to swego rodzaju niespodzianka, żona chciała zrobić prezent i jej "doradzono"... Podsłyszała że parametry spadają że powoli zarybiać będę i jak podała te "strzępki" informacji to od razu podsuneli dom dla błazenków...

teraz nie wiem czy wywieźć gdzieś tego ukwiała do kogoś czy sobie poradzi.

Tak jak pisałem skała rozpoczęła to co szło powoli i delikatnie, teraz mam mocno i gwałtownie. No3 na razie nie skoczyło ale jak skoczy to przecież nie zrobię podmiany bo dokarmię tylko dziadostwo. Na razie obserwuje parametry i skupiam uwagę na ukwiale. Pozostali dzicy lokatorzy widzę niewzruszeni, discosomy pięknie się pompują, zoa otwierają choć pod spodem skałka brązowa. Dzika Capnella i clavularia też na razie niewzruszona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takiej sytuacji jak masz już częściowo zasiedlony zbiornik i do tego zaczęły pojawiać się plagi przez późniejsze dojrzewanie, proponuje skrócić czas świecenia tak do 4-5 godzin tylko niebieskim. Białe wyłącz całkowicie, a włączysz dopiero jak plagi będą w dużym odwrocie, albo całkowicie zanikną. Jak nie zaczniesz działać, to dino i inne glony zaduszą korale.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4h wystarczająco im zaszkodzą czy nie lepiej całkowicie zaciemnić? A rozkładająca się organika? Testy nie wzruszone jak na razie azotyny i amoniaki 0 no3-25 cały czas bez zmian - choć tydzień temu spadło do 10 :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak miałem dino, to tylko ograniczyłem czas świecenia. Jedni zaciemniają całkowicie, inni nie. Zdania są podzielone. Decyzja należy do ciebie. Możesz też świecić 2-3 godziny i po 3-4 dniach zacząć zwiększać czas świecenia o 0,5-1 godziny co te kilka dni, a jak dojdziesz do pełnego cyklu niebieskiego to zaczniesz dokładać białe też stopniowo. Ale jak pisałem zdania są podzielone. Wybierz sobie sam jakąś metodę, która twoim zdaniem będzie lepsza i działaj. Były przypadki opisane na forum, że nawet po całkowitym zaciemnienu dino nie ustąpiło. Jak wiadomo, każde akwarium jest inne. U jednych działa to, a u innych tamto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tylko czy to dino? Zdjecia nie oddają realnych barw a niestety nie mam tu żadnego morskiego akwarysty z doświadczeniami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Załóż nowy temat "czy to dino?" i będzie więcej informacji co to jest i jak z tym walczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co zakładać nowego tematu :) albo to dino albo nie. Dojrzewanie się sypnęło i system musi sobie sam poradzić. Próbowałem to odessać ze skał ale jak powahlować czymś przy skale to odrywa się do czysta. ReefPack sobie z tym znakomicie radzi. Z piachu ściągnąłem patyczkiem tam gdzie kożuch się odrywał. Śmierdzi to to jak by zdechło dwa razy.
Parametry stoją, w oczach to to już nie rośnie ale zasolenie mi spada ?!? Refraktometr mi nie upadł i w ogóle nie wpadł w niepowołane ręce więc nie sądzę żeby się rozregulował. Drugi dzień mam 1.023, ani wczoraj ani dziś nie dolewałem wody bo przedwczoraj soli było 1.024...
Pomysły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.