Skocz do zawartości
Gość

Fosforany- raz jeszcze...

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

nie tyle "co chce" ... co za mała dawka żeby pokazało poprawnie

jutro zważę np. 10 i 20 łyżeczek po kilka razy i zobaczę czy i jest jaki błąd "pomiaru"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zważyłem dzisiaj w aptece. Według tego co Pani powiedziała, to na 1g wchodzi 12 płaskich łyżeczek od testu salifierta. Czyli mniej wiecej zgadzało by sie to 0.1g które wyszły u silvia. Dokładnie wyszło 0.08g na 1 łyżeczkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

mnie wyszło właśnie 11 "płaskich" na 1g

ale biorąc pod uwagę że płaska płaskiej nierówna :p

czyli skala jest można liczyć ile komu trzeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rozrobiłem 49g w 700 ml. 0.1 ml podnosi w moim zbiorniku fosfor o 0.06. Po tygodniu zauważyłem różnice w NO3 które zaczęło spadać dodatkowo dozuje NP PRO, PRO BIO S oraz NO3:PO4-X ale jak skończy mi się to przejdę na VSV

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka


Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

że jest to rozmieszany proszek z wodą w butelce z dozownikiem ?

Z tej samej firmy zamawiałem KH2PO4 za kilka złotych. I mam go 50 gram, które posłużyły by do zrobienia ze 100 takich buteleczek.

Także.. totalnie nie warto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a ekonomia to swoją drogą :) - do rozmieszania przecież wystarczy byle butelka 0,5/1l (po wodzie) i do dozowania strzykawka np. 2ml .. razem jakieś 2.5zł

ps. te butelki z dozownikiem nie są zbyt dokładne - raz naciśnięcie "chlapnie" 0,5ml a raz 1,2ml - sprawdzone nie raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Od 2 tygodni codziennie leje PO4 w dawce która według kalkulatora powinna podnieść PO4 w moim baniaku do poziomu ok 0.01. Narazie efektów brak. PO4 nie wzrosło (fotometr milwakee) a NO3 nie spadło. Jak jest u was ?

Edytowane przez szutarek78 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj zacząłem dopiero podawać PO4, dawka 0.025 zobaczymy co z tego wyniknie...

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest aktualna, salifert nie wykrywa fosforanów. Muszę zaktualizować :)

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... myślę że sugerując się kropelkowym testem Saliferta na PO4 nie powinno się podnosić i gmerać przy fosforanach.

Ten test jest strasznie niedokładny a nadwyżka fosforanów może bardzo zaszkodzić życiu w zbiorniku.

PK

Edytowane przez R.I.P (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pawel ma racje. Salifert do dokladnych pomiaro ponizej 0,1 mg/l sie nie nadaje.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, posłucham rady doświadczonych kolegów.

Azotany mam wysokie i mimo wódki nie bardzo chcą spadać :), wcześniej test pokazywał fosforany, które cały czas spadały, dlatego się zasugerowałem.

Paweł masz możliwość dokładniej zmierzyć PO4?

Mógłbym podjechać do Ciebie?

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji zwroc uwage na to, ze przy Twoim poziomie PO4 ok. 0,1, lepiej go nie podnosic. Raczej spokojnie dalej dzialaj wodka i ustaw odpieniacz "na mokro".


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem stopka nie jest aktualna, salifert pokazuje teraz zero. Dałem tylko jedna dawkę fosforu i dam sobie spokój na razie. Przynajmniej do momentu, aż zmierzę czymś bardziej wiarygodnym.

Odpieniacz od początku mi szaleje, albo nie pieni albo przelewa. Cierpliwie czekam, aż się ustatkuje, na razie raczej czysta wodę z niego wylewam.

Myślałem, że coś z nim nie tak ale wczoraj przypadkiem został wyłączony i po 12h jak włączyłem pienił ładnie. Rano znów nic. Chyba nie bardzo ma co robić, mimo wódki...

Inna sprawa, że również bardzo powoli podnoszę dawki teraz po trzech tygodniach podawania wlewam 2ml na 120l w obiegu.

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O,to nie doczytalem, ze PO4 masz nisko, sorry. Wydaje mi sie, ze odpieniacz powinien miec co robic (jesli karmisz ryby).

Jaki to odpieniacz ? Moze nowy i potrzebuje pare tygodni na rozruch ?

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze 9004, kupiłem używany chodzi około 6 tygodni.

Ryby są dopiero tydzień w zbiorniku, dwa blazny.

Doszedłem właśnie do 2ml i nie chce już zwiększać dawki.

Muszę ogarnąć to PO4 tylko nie chciałbym nic skopać jakimś nerwowym ruchami...

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja np zaobserwowałem dziwne rzeczy u siebie. Po4 jak bylo 0.02 (hanka) to w 2 tygodnie podskoczyło do 0.3 a teraz powoli spada. Podaje probios i np pro ale najlepsza rzecz dotyczny no3. Salifert od poczatku odkad go kupilem (2 msc) pokazuje 50 a badalem wodę w sklepie na duzej hance i wyszlo 6.... wtf?


OGLĄDAMY AKWARIUM

Akwarium 120x60x50 z pudełkiem przelewowym

Lampa: Pacyfic Sun Metis Hyperion R2 2x150w + 2x54w CoralPlus

Odpieniacz: Deltec SC 1455

Obieg: Jebao DCT 6000

Cyrkulacja: 2x Jebao RW-8

Filtracja biologiczna: DSB + Refugium

b176b2af91df13f8f85b2807ab712d5eu1271a1116.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję poczytać jak się stosuje wódkę a nie wymyślać samemu dawki - nie tędy droga. Z dużymi fosforanami i azotanami można walczyć tą metodą nawet kilka tygodni ( ja zbijałem NO3 rzędu 100 dwa miesiące ). Podstawa w tej metodzie to dobre testy na NO3 i PO4 , dobre bakterie , wytrwałość i sumienność w działaniu.

W skrócie - 1ml/100l/ dziennie , trzeba zwiększać codziennie dawkę etanolu o 0,1ml aż NO3 i PO4 spadnie blisko zera. Wtedy obniżamy ilość podawanej wódki o 50% i mierzymy .... reszta w przewodniku Mrutzk'a i Kokott'a.

Oczywiście " big" - wpadnij to przemierzymy wodę fotometrem.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że czytałem tematy o wódce, o vsv i occie również :)

Zaczynałem bezpiecznie jak radzi Tester od dawki 0,2 ml codziennie zwiększając, tak jak piszesz(zbiornik świeży, miał miesiąc). Doszedłem do 2ml i skończyło się PO4, NO3 spadło do jakiś 30-40 ciężko określić .

Co do testów to Salifert, nie wiem czy dobre, wyczytałem tu na forum, że najlepszy wybór, choć PO4 to wiadomo, najlepiej fotometrem.

Staram się postępować rozsądnie i nie pochopnie, słuchając rad bardziej doświadczonych.

Jednak trochę już mam namącone we łbie :)

Daje 2ml na 100l i dostaje sygnał że to dużo. Tymczasem to jest dawka jaką będzie raptem po 10 dniach stosowania :)

Bez PO4 nie spadnie azot i rada, abym nie mieszał z podnoszeniem fosforu bo narobię szkód (bo tu akurat rozumiem że test może pokazywać głupoty, choć pokazywał mi wartości od 2,5ppm przez 0,25 , 0,1 do 0,03 i teraz nie wykrywa, nawet na dokladnej skali)

W związku z tym co radzicie?

Sam sobie poradziłem, że jednak wproszę się do Ciebie na małe testy z milionem pytań na ustach :)

Vahiro teraz mnie zaskoczyłeś!

Ja również nie miałem innego wyniku niż 50. Mierzyłem co prawda Ro i tam pokazał 5 więc zakładam, że wszystko jest ok. Daje do myślenia...

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... ja na Salifercie miałem 0,00 a na fotometrze 0,08 a to już robi różnicę.

PK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.