Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie te same planuję kupić.

A może tak zamiast polimerów wódeczki trochę polać ? Jak uważacie ?


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Z wodka jak z oliwa do ognia :p;)

Dokladnie. Idealny pokarm dla ciano i dino. Jedynie polimery.

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

My odsysalismy przy po zmianach do wiaderka gdzie było sitko wyłożone watą. I wlewalismy wodę znów do akwarium. Przynajmniej świństwa nie było widać.... Tyle że trochę zabawy...


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png?upd=20160616230431

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze wiedzieć. No to wódeczka póki co tylko w gardziołko:D

Florida raz też tak robiłem ale przeczytałem gdzieś że się nienpowinno wlewać tej wody znowu do akwarium.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13.WRZESIEŃ.2016

98 DNI od zalania.

Cóż, niby minęło sporo czasu, ale wciąż baniaczek dochodzi do ładu. Jak widać proces ten nie trwa parę dni. Glony zielone niemal całkowicie zanikły. Została jeszcze jedna skałka, na której rosną dość grube, ale też coraz mniej. No i zielonkawy nalot gdzieniegdzie na skałkach.

Problemem wciąż jest cyjano/diono. 3 dni temu odessałem wszystko ze skał oraz z piasku. Na piasku zrobił się już gruby kożuch. Wszystko było super niestety nie miałem jak cyknąć fotki, bo był już wieczór. Z rana na piasku znowu pojawiły się fioletowe plamy a skały pokryły się nalotem pełnym pęcherzyków powietrza. Mimo to dalej nie poddaje się.

Wczoraj dodałem kolejną dawkę (2/3 fiolki) Biodigest. Wciąż wstrzymuję się z podmianami i staram się nie wkładać łap do akwarium. Wyjątek stanowiła interwencja kiedy krabiszon przewrócił szczepkę zoa. Dziś albo jutro ma przyjść przesyłeczka. Nowe wkłady do filtra RODI w końcu zacznę dolewać 000 bo aktualnie na TDS jest 002. Dojdzie także litr Siporaxu oraz przyjdą bakterie z polimerami. Zobaczymy jak system zareaguje na takie zmiany.

Natomiast z samego życia Reksia…

Krab pustelnik wreszcie postanowił zmienić domek. Wraz z nim do akwarium wrzuciłem większa muszelkę (później jeszcze dwie). Kręcił się koło niej niemal codziennie, ale nie chciał wejść. Moment zwątpienia miałem, kiedy zauważyłem go na skałach koło Tectusa. Co prawda ślimak ma domek gabarytami podobny do kraba, ale bałem się że i tak będzie go chciał przechwycić. Na szczęście wyskoczył chyba tylko na ploteczki, bo obeszło się bez żadnych incydentów.

Wczoraj w końcu przyłapałem gagatka na zmianie lokum. Stara muszelka leżała na piasku natomiast krabik ciężko targał chyba jeszcze nieco za duży domek po skale.

post-26562-0-81435000-1473755210_thumb.jpg

Kolejną nowością jest nowy mieszkaniec:

  • Cribrinopsis Crassa – ukwiał.

Po krótkiej acz treściwej dyskusji na jego temat, postanowiłem dołączyć zwierzaczka do mojej ekipy. W sklepie po jakiś 20 minutach wybrałem (moim zdaniem) najdorodniejszy okaz bez żadnych widocznych wad. W domu woreczek trafił na 20 min do akwarium by wyrównać temperaturę. A zaraz po tym ukwiał wraz z wodą został przelany do miski. W niej moczył się godzinę będą zakrapianym woda z systemu. Ja w tym czasie zrobiłem lekki porządek w jego nowym domu. Wystarczyła mu jednak godzina by już przylepić się do dna miski. Powolutku i delikatnie odkleiłem go od dna. W dotyku był niczym rozgotowany ślimak obrzygany śluzem. Oczywiście nie spodobało mu się to. Na łyżeczce powoli przeniosłem go do zbiornika i delikatnie zanurzyłem. Zsunąłem prosto w dziurkę skalną gdzie planowałem jego dom.

post-26562-0-09079400-1473755220_thumb.jpg

Jak widać mocno się naburmuszył, ale postanowił zostać na miejscu. Przez całą noc wściekła cebulka siedziała w miejscu. Nad ranem foch mu przeszedł i postanowił nieco się rozprostować.

post-26562-0-51514900-1473755225_thumb.jpg

Wciąż nie jest za duży, ale liczę na to że się rozrośnie i w końcu zostanie domkiem bla błazenków – których notabene nie udało mi się kupić bo jak na złość teraz kiedy już chce w całym Wałbrzychu nigdzie nie ma… Pozostało czekać…

Poniżej dodaje jeszcze 3 foteczki zwierzaków.

Dwie kolonie cukiereczków :

post-26562-0-93886200-1473755231_thumb.jpgpost-26562-0-17024800-1473755239_thumb.jpg

Jeżeli ktoś zna dokładne ich nazwy będę wdzięczny.

No i krewetka. W końcu zaczęła łazić po baniaczku. Choć wciąż nieśmiale coraz częściej przechadza się nie tylko przy karmieniu.

post-26562-0-93575600-1473755277_thumb.jpg


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle fajna relacja :thumbsup:. Akurat te krewety to straszne nygusy i wychodzą tylko do żarcia :lol: ,dokup jeszcze jedną,to będą bardziej widoczne ;) .


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zoa te pierwsze to mogą być pink a drugie to watermelon ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle fajna relacja :thumbsup:. Akurat te krewety to straszne nygusy i wychodzą tylko do żarcia :lol: ,dokup jeszcze jedną,to będą bardziej widoczne ;) .

Cieszę się bardzo baszurek że ktoś to czyta i że się podoba

No właśnie już w paru tematach tak o nich czytałem i ktoś już radził podobnie. Tylko, że chcę jako drugą Debeliusa a ona się raczej nie zaprzyjaźnią. A więcej niż dwie to chyba trochę dużo jak do Reksia nie uważasz ?

Zoa te pierwsze to mogą być pink a drugie to watermelon ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Dzięki fresz33. Jak tylko wrócę do domu to zapodam fotki i porównam z tym co na żywo.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trzymałem w Reksiu 2 do 3 i nie było problemu ;) .


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wszystkie tego samego gatunku ? (Już nie pamiętam)

Bo jeżeli druga kupię Debeliusa to raczej będą trzymały od siebie dystans. A jak kolejną dokopię powiedzmy Amboneisis to czy te dwie jako, że w przewadze nie będą dokuczać Debeliusowi ?


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie czyszczące i było git. Kiedyś miałem też 2 czyszczące i jakieś 2 na aiptasie,niestety czyszczące dominowały i z czasem zatłukły wunderwaffe :shock: .


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Dla tego plan co do krewetek jest taki, że za jakiś czas dokopię Debeliusa i zobaczymy jak się będą dogadywać. A Później pomyślimy może o 3.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

11.Październik 2016

126 Dzień od zalania

Witam wszystkich czytających moje wypociny. Minoł miesiąc od ostatniego wpisu dla tego zalecam zaparzyć kubek kawy i przygotować jakąś przekąskę zapowiada się dłuuugi monolog.

Cały miesiąc za wyjątkiem paru ostatnich dni trwała moja bierna walka z plagą Cyjano/Dino. Tak jak pisałem wcześniej postanowił dać zbiorniczkowi czas. Niby dziwne, niektórzy koledzy po dwóch tygodniach od zalania wpuszczają życia a ja po ponad 90 dniach misze, że jeszcze cierpliwie czekam. Ale wydaje mi się, że to dobra droga w akwarystyce morskiej. W każdym razie po kolejnych dwóch tygodniach od ostatniego wpisu zauważyłem, że ewidentnie ekspansja się zatrzymała. Codziennie dodawałem kroplę bakterii i krople polimerów starając się jedynie czyścić szyby czyścikiem i wymieniać watę. Po kolejnym tygodniu zrobiła się już konkretna skorupa ale kolor z fioletu i brązu zaczął robić się ewidentnie wyblakły. Dla tego przyszedł czas na porządki. Odessałem cały kożuch ze skał i piasku wymieniłem watę i postanowiłem zrobić małe zaciemnienie na dobę.

Zaraz po tym zabiegu wszystko było czyściutkie. Po paru dniach pojawiło się odrobinę cyjano na piachu i na skale. Nieco mnie to podłamało ale skoro czekałem tak długo... Po paru dniach wszystko zaczęło znikać. Na chwilę obecną da rady dojrzeć gdzieś resztki ale chyba mogę powiedzieć oficjalnie, że wygrałem tą walkę.

post-26562-0-11670300-1476185520_thumb.jpg

Teraz kiedy obraz akwarium powiedział mi, że jako tako jest ono ustabilizowane postanowiłem dodać więcej życia. Tak się miło złożyło, że i czas wypłaty nadszedł. Od kolegi z forum kupiłem dwie Euphyllie - trzeba było tylko poczekać na dostarczenie. Dostałem tez informacje z centrum ogrodniczego, że mają wreszcie Błazenki. Razem z moją drugą połówką zdecydowaliśmy się na Amphiprion ocellaris. Niby jedna z najbardziej pospolitych rybek ale dla nas jest chyba najpiękniejsza i Reksiu nie mógł się obyć bez nich.

Niestety w centrum mieli tylko jednego. Drugiego nabyłem tego samego dnia od kolegi z Wałbrzycha. Rybka ze sklepu ma jakieś 2,5 cm. Ta od kolegi jakieś 4cm. Obie dotarły do domu w osobnych workach i osobno przeszły aklimatyzację. Obawiałem się, że po wpuszczeniu mogą się nie polubić i będzie problem. Na szczęście było zupełnie odwrotnie. Duża po wpuszczeniu zeszła w kącik nieśmiało oglądając okolicę. Mała niczym petarda wystrzeliła w toń dokładnie oglądając każdą skałę i każdego korala który napotkała. Gdy wreszcie trafiły na siebie, od razu zaczęły się do siebie tulić.

post-26562-0-07104600-1476186195_thumb.jpg

/co więcej od razu zlokalizowały ukwiał. Mały wetknoł w niego nos a duża zaczęła pływać w koło.

post-26562-0-80046100-1476186282_thumb.jpg

Razem z ukwiałami do baniaczka trafiła też babeczka.

Cryptocentrus Cinctus

3082dbe2277ce225m.jpg

Była na mojej liście od samego początku. Więc jak tylko zobaczyłem ją w sklepowym baniaku, długo się nie zastanawiałem.

Przeszła aklimatyzacje tak samo jak inne rybki. Zaraz po wpuszczeniu usiadła na skałce i tak została na noc. Z samego rana zobaczyłem ją już na piasku. Chyba nie do końca wie gdzie ma się podziać to tu posiedzi to tam...

Dziś jednak podczas umieszczania szczepek, jedną ze skał podzieliłem na parę kawałków. Te niezużyte wrzuciłem w róg i to okazał się dla niej idealny domek.

f712f260a7c3282bm.jpg

To jednak nie koniec nowych gości. Tego samego dnia późnym wieczorem przyjechał znajomy, który przywiózł mi dwie Euphyllie. Spanie musiało poczekać...

Najpierw włożyłem je do zbiornika aby wyrównać temperaturę. Po tym aklimatyzacja kropelkami. A na koniec do Reksia. Rano okazało się jednak, że jedna z nich leżała już na piasku. Dało to ewidentnie mi do zrozumienia, że do tych korali potrzeba będzie trochę kleju. W ruch poszedł testowany już Miliput. Lekkie przemeblowanie i wszystko znalazło się na swoim miejscu. Ku memu zdziwieniu jak spojrzałem na całość okazało się że wygląda to super (jak dla mnie). Obie Euphyllie dostałem na sporych nóżkach (tak jak poprosiłem kolege, od którego je kupowałem) więc zaszczepienie nie było trudne. Teraz z każdą chwilą coraz mocniej się pompują i mam nadzieję, że szybko się będą rozrastać.

Euphyllia Paraancora

15457f80fdb1ba7bm.jpg

Euphyllia Divisa

267226a73bb8fd9em.jpg


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No pięknie, ja z Cyjano, Dino i Bryopsis zwalczyłem po 4 miesiącach łącznej walki. Z jednego w drugie :D

Teraz też mam czyściutko.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zakupy w Wałbrzychu robisz w Auchan? bo ten sklep w Victorii to porażka... czy jeszcze coś jest godnego uwagi w Wałbrzychu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Centrum ogrodnicze jeszcze ma parę czasami rybek.

Ogólnie Wałbrzych porażka, lepiej jechać do Bielawy do chłopaków :)


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulację za udaną walkę i wygraną z cyjano :thumbup:

Fajnie, że w końcu mogłeś dodać rybki.

Powiem Ci, że u mnie też już mija 2 miesiąc dojrzewania, w dodatku doszła przeprowadzka do innego mieszkania ale może w końcu uda się coś wpuścić bardziej ruchliwego niż żywa skała...

Planuję w sobotę wybrać się do Bielawy do Seagarden albo może uderzę na Wrocław po jakieś zakupy - to pochwalę się też na forum.

Powodzonka Rafał i pisz co się dzieje u Ciebie bo fajnie się to czyta :thumbsup:

Edytowane przez Johny (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie zauważyłam, że bardzo ważna jest czystość piachu i dobra cyrkulacja. Cyjano lubi osadzac się tam, gdzie zalega detrytus. Polecam dużo ślimaków. Wszelkiej masci: turbo i columbelle wyliza szyby i skały, strombus doskonale odkurzają piach i olivy, które wzruszą piach głębiej. Dobrze jest też w miarę często ten piach przemieszac ręką, by uwolnić detrytus. Raz na miesiac przedmuchuje tez pipetą skaly w zakamarkach. Odkąd dbam o piach i mam armię ślimaków nie widzę cyjano, pomimo kiepskich parametrów i bardzo wysokiego no3. Mam też babkę kopiącą i rozgwiazde piaskową. Mimo tej armii co jakiś czas wkładam rękę po pache i mieszam piach. Korale się wtedy cieszą, lubią detrytus w toni. Nawet acra wypuszcza polipy, kiedy zrobię trochę dymu. W małym akwarium miałam tylko kilka ślimaków i nic do przekopania piachu. Poki sama mieszalam piach bylo ok, ale kiedy przestalam, zeby nie straszyc zwierzat piach zaczal sie robic szary. Po kilku tygodniach miałam inwazje cyjano. Teraz w dużym nie mam plagi, choć teoretycznie już dawno powinna się pojawić. Mogę więc na swoim przykładzie potwierdzić to, co pisze Tester na reefhub, że cyjanobakterie lubią materię organiczną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walka trochę trwała ale właśnie to jest ta Cierpliwość akwarysty :chris:

stepo powiem Ci tak. W okolicy jest sporo lepszych, może nawet tańszych ale na pewno lepiej zaopatrzonych sklepów ale jak ktoś (tak jak ja) nie ma auta i wypad gdzieś to sporo czasu, spore koszty i parę kłopotów to przy kupnie jednej czy dwóch rybek warto jest zajrzeć do lokalnych sklepów.

W galerii jedyne co mają to Aiptasie wielkie jak kciuki (a i dorodniejsze okazje się znajdą). W Auchanie zdążają się ciekawe okazy. Jednak mimo próśb nikt mnie nie powiadamia o dostawach a często zaraz po nich tych najciekawszych już nie ma. Korali raczej tam nie znajdziesz bo mają biedę a jak coś się trafi to na ogół duże kolonia a pracownicy sklepu nie chcą robić mniejszych szczepek. Mają za to trochę chemii w cenach które są podobne do tych ze sklepów internetowych jeśli doliczymy przesyłkę.

No i jest jeszcze centrum ogrodnicze. Dobre miejsce jak chcesz się wybrać na zakupy z żoną która nie pała takimi emocjami jeśli chodzi o akwarystykę. Bo cały sklep jest pełen różne rodzaju biedulek. Ponadto jak wybierzesz się autobusem to jest w sklepie mały bar gdzie możesz nawet napić się piwka. Dostawy raczej rzadko ale jak już są to jest parę ciekawych okazów. Co więcej jak zostawisz numer telefonu to zadzwonią albo napiszą smsa. Mają też całkiem pokaźny zasób baniaków sprzętu, chemii i pokarmów.

Nik@ z pewnością artykuły kogoś kto zajmuje się akwarystyka tak długo i tak intensywnie jak Tester są bogatym źródłem wiedzy. Ale i Twoje spostrzeżenia sporo pomagają komuś takiemu jak ja. Sam obserwowałem, kombinowałem i badałem w miarę możliwości to co się dzieje w baniaku. Fakt na początku piasek był bardzo brudny. Wiele razy kombinowałem z cyrkulacją ale nic to nie dawało. Najczęściej cyjano pokrywało cały piach a na skałach pojawiało się na krawędziach z przodu. Jedno czego nie robiłem to starałem się raczej nie wzruszać piasku myśląc, że to może bardziej zaszkodzić. Ale spróbuję Twojej metody i zobaczymy jakie będą efekty.

No i ślimaków na początku miałem parę. Teraz Columbelle się rozmnożyły doszło parę Turbo i Nassariusów i liczę, że też się rozmnożą. W najbliższym czasie przemyślę dodanie paru Olivek bo na rozgwiazdę myślę że za wcześnie.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętacie jak się cieszyłem, że moje Błazenki od razu polubiły ukwiał? Cóż ... Chyba to nie było to. Następnego ranka po zwiedzaniu baniaczka spodobał im się naprzeciwległy kąt. Troszkę mnie to zaniepokoiło bo jakby nie patrzeć nie za ciekawie wyglądają rybki pływające gdzieś w rogu. Na szczęście doszły dwie Euphilie. Duży błazen od razu zainteresował się jedną z nich. Nie ma co się dziwić, przyszedł do mnie z akwarium w którym właśnie w tym koralowcu miał domek. Od tej pory cały dzień się o nią ociera robiąc niewielkie wycieczki. Mniejszy kolega wciąż najbardziej lubi kącik ale czasem podpływa do większej koleżanki a czasem to ona go "woła". Do tego bardziej lubi wycieczki po Reksiu.

A teraz maluch podczas wycieczki znowu zauważył ukwiała i już od dobrych 10 minut się z nim tuli.

2błazen.jpg2eup1.jpg2eup2.jpg

Jak widać Euphylie pompują się całkiem dobrze. Nie chę jednak się chwalić jak to dobrze się mają w moim akwarium bo w końcu to dopiero pierwsze dni.

Na koniec parę danych.

Spis aktualnej obsady:

  • Koralowce:
  • Zoanthus Watermelon
  • Zoanthus BIG EYE RED
  • Rhodactis sp. 07
  • Briareum
  • Briareum ultra fluo
  • Pseudogorgonia
  • Palythoa
  • Discosoma Red
  • Discosoma Green
  • Caulastrea Green Fluo
  • Cribrinopsis Crassa
  • Capnella
  • Xenia
  • Euphyllia Paraancora [Fioletowa zielone tipy]
  • Euphyllia Divisa [Zielona Fioletowe tipy]
  • Bezkręgowce:
  • Columbella
  • Nassarius
  • Turbo
  • Strombus sp
  • Clibanarius Signatus [Pustelnik]
  • Lysmata Amboinensis
  • Ryby:
  • Amphiprion ocellaris x2
  • Cryptocentrus Cinctus

Oraz wczorajsze parametry:

  • Ph - 8
  • Kh - 6
  • No3 - 1
  • Po4 - Niewykrywalne
  • Zasolenie - 1,024

Jak widać coś Kh kuleje. Winą może być fakt, że nie robiłem praktycznie podmian przy walce z cyjano. Ze 2 razy kiedy przy czyszczeniu odlałem jakieś 5l podmieniłem świeżą solanką.

Jak myślicie zacząć podbijać Kh czy zaczekać do przyszłego tygodnia kiedy zrobię już normalną podmiankę 20l i zobaczyć jak się będzie zachowywać?

No i na sam koniec fotka całości:

2calosc.jpg

post-26562-0-53265400-1476353034_thumb.jpg

post-26562-0-27432000-1476353041_thumb.jpg

post-26562-0-87613700-1476353047_thumb.jpg

post-26562-0-68589700-1476353284_thumb.jpg


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po ostatniej aktualizacji dostałem kolejną wiadomość o tym, że fajnie się czyta moje posty, za co jestem ogromnie wdzięczny. Bardzo lubię pisać (może ktoś che poczytać moje opowiadania ? :evil: ) ale z uwagi na sens tego co tu robię jeszcze bardziej lubię dyskutować. Dla tego będę bardzo wdzięczny za wszelkiego rodzaju komentarze, uwagi, pomysły, podpowiedzi, porady i wytykanie błędów.

Z czasem mój baniaczek się rozwija i dochodzi coraz więcej życia, więc przyszedł czas na zakup brakujących testów - Mg i Ca. Nie kupowałem ich na początku przygody bo idąc za podpowiedzią kolegów z forum doszedłem do wniosku, że są one raczej zbędne w akwarium dojrzewającym, w którym praktycznie nic jeszcze nie ma prócz skały. Na chwilę obecną mieszkają już w nim jednak 3 LPSy sporo Miękasów do tego rybki, krewetka i krab - no i ślimore.

Niestety nie udało mi się zbadać wody pod kontem Mg i Ca przed podmianą. Jak pamiętacie podczas walki z Cyjano i Dino nie robiłem podmianek dla tego też można się było spodziewać, że poziom tych składników nie będzie zachwycał.

W niedzielę zrobiłem pierwsza porządną podmiankę wody po walce. Użyłem do tego soli Aquaforest Sea Salt. Wybrałem ją z uwagi na to że nie jest zbyt bogata a u mnie w Reksiu zalanym na IO i bez konkretnych podmianek nie powinienem szaleć z czymś mocniejszym. Podmieniłem około 20l.

Opinie na temat soli są dość różne. Mi spodobało się starannie wykonane wiaderko oraz sposób zapakowania soli wraz z całkiem poręczną miarką. I choć po paru dniach nie było widać super rezultatów to muszę powiedzieć, że nie zaatakowały mnie też żądne plagi (na razie).

No ale przejdźmy już do samych testów. Wraz z nowo zakupionymi testami sprawdziłem od razu Ph i Kh ale wyniki podam na koniec. Wybrałem testy kropelkowe firmy JBL. Oczywiście opinie są różne ja jednak posiadam od dawna walizkę tej firmy i jak do tej por nie narzekam na ich testy. Zestaw z Mg i Ca również wyglądał pozytywnie a i cena nie przyprawiła o ból głowy.

Jako ciekawostkę dodam, że za pudełko z przesyłką zapłaciłem 62zł a ten sam komplet w sklepie w Wałbrzychu kosztował 95 zł :whistle:

post-26562-0-72373600-1476923359_thumb.jpg

Jak widać w pudełku znalazło się wszystko co potrzebne do przeprowadzenia testów. Dwie fiolki, po 3 buteleczki z odczynnikami oraz "czopek" z proszkiem, szpatułka, strzykawka oczywiście instrukcja oraz mały bonus. Jak widać firma nie poskąpiła chemii i z uwagi na dużą ilość kropli dodała do obu testów aż po 2 butelki z odczynnikami.

post-26562-0-23794800-1476923681_thumb.jpg

Jako bonus w pudełku znalazły się dwie mini saszetki z planktonem ale nie zgłębiałem tematu co to jest i czy nadaje się do akwarium czy na kanapkę.

Na razie skupiłem się na sprawdzeniu wody. Testy JBL na Mg i Ca są podobnie jak na Kh niezwykle proste w wykonaniu co z pewnością stanowi spory atut. Na pierwszy ogień poszło Mg

post-26562-0-28596200-1476923785_thumb.jpg

Do fiolki wlewamy 5ml wody i dolewamy 5 kropel pierwszego odczynnika. Woda natychmiast zmieniła barwę.

Teraz wystarczy powoli, po kropli dodawać drugiego odczynnika, cały czas mieszając to co we fiolce i czekać na zmianę koloru.

Z własnego doświadczenia z testami powiem wam jak ja to robię:

Koło fiolki zawsze biorę kawałek papierowego ręcznika albo srajtaśmy. Zawsze przed kropieniem wycieram szyjkę butelki i przechylam ją nad papierem. Jeżeli niekontrolowanie coś z niej poleci, będę miał pewność że nie zakłóci to testu. Teraz delikatnie naciskam buteleczkę i patrze czy w szyjce nie ma pęcherzyków powietrza. Jeżeli nie dodaje krople do próbki. I tu uwaga nie puszczam buteleczki bo ta lubi się zapowietrzyć i przy ponownym naciśnięciu może nie polecieć cała kropla. Dla tego trzymam cały czas ściśniętą i dodaję kolejne krople. Na jednym "ścisku" spokojnie można wlać z 20 kropel więc nie ma problemu.

post-26562-0-41008600-1476924101_thumb.jpg

Jak widać zmiana koloru jest ewidentna więc ciężko się pomylić. Należy tylko pamiętać, że czasem nim czerwień (w przypadku tego testu) zmieni się w zieleń zrobi się brązowa - niby zmienia kolor ale mamy przestać dodawać jak będzie na pewno zielona.

Identyczną metoda zabrałem się za test Ca. Jest on niezbędny do określenia poziomu Mg bo od wartości z testu pierwszego trzeba odjąć ilość Ca.

Tu kolejna uwaga. W instrukcji wkradł się błąd. W przykładzie jest 1600 a powinno być 1680 (czy jakoś tak). Późniejsze przeliczenia mogą nieco zakłopotać ale sprawdziłem na internecie i na pewno od wyniku z testu na Mg trzeba odjąć wynik z testu na Ca.

Producent napisał, ze woda po dodaniu pierwszego odczynnika zrobi się mętna - i tak też się stało.

Ale zaraz po dodaniu odczynnika w proszku przybrała barwę różu.

post-26562-0-38195200-1476924764_thumb.jpgpost-26562-0-79158300-1476924827_thumb.jpg

Podczas dodawania kropelek i mieszania nagle kolor zmienił się na brąz a po kolejnej kropli na niebieski.

post-26562-0-96782300-1476927173_thumb.jpg

Co do wyników są następujące:

  • Ph - 8
  • Kh - 8
  • Mg - 960
  • Ca - 360

Tak jak wspominałem, spodziewałem się, że będzie kiepsko. dla pewności jutro powtórzę testy i sprawdzę parametry świeżej solanki.

Natychmiast dopadła mnie przypadłość młodego akwarysty i zacząłem się zastanawiać jak podbić te parametry. Ale opanowałem się wziąłem głęboki wdech i stwierdziłem, że nie ma co się śpieszyć. Sama sól nie jest zbyt bogata ale wydaje mi się, że pryz regularnych podmianach podniesie poziomy Mg i Ca. Kiedy zacznie się kończyć wiaderko zacznę mieszać z nieco bogatszą. Od teraz też postaram się regularnie monitorować główne parametry i znaczymy jak to będzie ...


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie zacząłem od soli Aquaforest i dojrzewanie przebiegło spokojnie, więc na początek chyba jest to dobra sól - zobaczysz jak będzie u Ciebie przy coraz to większej liczebności życia...

Ja w końcu może w ten weekend zakończę przeprowadzkę to będę mógł też coś wpuścić - jak na razie obdzwoniłem cały Wrocław, Bielawę i Wałbrzych za Błaznem ale niestety nigdzie nie mają - chłopaki z Bielawy mają mi dać znać jak będą mieli to wtedy podjadę i zrobię konkretniejsze zakupy (ekipa czyszcząca, kilka szczepek korali) bo już mi się znudziło patrzeć na samą skałę... Podzielę się wtedy w swoim wątku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem trochę świeżej solanki do testów.

  • Kh - 6
  • Mg - 1160
  • Ca - 280

Kh zmierzyłem dwa razy i to aktualne w baniaku. W Reksiu mam 8. Dla tego wydaje mi się, że sporo za mało soli dałem co może oznaczać, że mój hydrometr zaczyna szwankować. Choć to trochę dziwne bo utrzymuje w akwarium stały poziom zasolenia i próbka miała taki sam.

W przyszłym miesiącu kupuję refraktometr to się okaże czy miałem racje. Tym czasem zrobię jeszcze ze dwie podmianki na tej soli i zobaczymy jak zacznie reagować życie., że w końcu akwarium zacznie zarastać algami wapiennymi, których jak na razie nie widać (za wyjątkiem tych, które przyniosłem z jednym kawałkiem skałki i te się trzymają cały czas).

W Wałbrzychu w Auchanie są ale nie Ocellarisy tylko jakieś inne. Mi tam najbardziej podobają się właśnie te pospolite dla tego czaiłem się właśnie na ta odmianę.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.