Skocz do zawartości
endriu0

Scopas odbarwienia, brak apetytu, przyspieszony oddech POMOCY :(

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam problem z moim scopasem. Do tej pory nie było z nim żadnych problemów jadł wszystko, mrożonki, suche, algi nori. Tydzień temu przelał mi odpieniacz i od tamtej pory tak strasznie wygląda. Nic nie chce jeść. Moje anthasy miały podobne przebarwienia, ale po jednej nocy im zeszło.

Do tej pory to zrobiłem podmianę, wrzuciłem czosnek i węgiel do sumpa no i staram się go nie stresować w ogóle. Czy coś więcej można poradzić czy tylko czekać? Ryba była u mnie bardzo tłuściutka, no ale po tygodniu nie jedzenia, widać że zaczyna jej się brzuch zapadać. Poniżej fotka.

Przez pierwsze 3-4 dni siedział cały czas w swojej kryjówce, od ostatnich 2-3 dni zaczął powoli pływać po akwarium, ale jeść nie chce dalej :/. Moczyłem w czosnku jedzenie, ale się nie skusił. Reszta ryb w bardzo dobrej kondycji.

t2706280_20160611-142822.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czosnek nie pomorze to zatrucie a nie infekcja bakteryjną jeśli odpieniacz ci przelał sprawdź no3.po4 to mogło spowodować sres ,rybie podaj banana ,algi ,szpinak ,mrożonki sobie odpuść przez kilka dni


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawałem algi z klipsa nie chciał jeść, sałaty tez nie chciał, suchego. Tydzień nie je, ale mrozonki daje reszcie ryb i nie chce się skusić :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czosnek podobno działa tak, że rybki chętniej jedzą, pokarm nasączony czosnkiem bardziej im smakuje. Ja bym nadal moczyła pokarm w soku z czosnku. Ale tylko w przecedzonym soku, nie dodawaj miąższu. Do tego witaminy.

Pisałeś, że rybka ciężko oddycha, zdejmij kubek z odpieniacza co jakiś czas na pół godziny czy godzinę, niech woda się dobrze natleni.

Sprawdź też wszystkie parametry, w tym zasolenie. Pisałeś że przelał odpieniacz, daj watę, niech wyłapie zawieszone cząsteczki. Może zmniejsz nieco zasolenie, jeśli utrzymujesz je w wyższych granicach, sprawdź też temperaturę wody. Pożycz od kogos inny termometr, salimetr, albo sprawdź w sklepie. Jeśli to nie parametry, to może jakiś pasożyt? Masz krewetki czyszczące lub doktorka? Czy wprowadzałeś nowe rybki? Jakieś inne zmiany w akwarium? Nowa skała z koralowcami?

Z tego, co słyszałam od kolegów z forum scopas to nie jest łatwa do utrzymania rybka :( tak czy siak, skoro ciężko oddycha, trzeba jej pomóc i zapewnić więcej tlenu, to jest najważniejsze moim zdaniem, zaraz po tym testy wody, oczyszczenie jej i zadbanie o wartościowy pokarm.

Jeśli to wina jakiegoś przyniesionego z inna rybką czy w skale pasożyta, to zastanowiłabym się nad podaniem leku.

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jest to jakieś zatrucie piana z odpieniacza, ewentualnie zjadł coś co z kubka wyleciało. Jeśli chodzi o parametry to ok, zasolenie 35, woda kryształ. Pasożytów na ciele nie ma, mam doktorka. Wprowadzać nic nowego nie wprowadzalem. Dziś mija 8 dzień nie jedzenia. Do tej pory ryba najlepsza jaka miałem. Ciągle przy szybie, w ruchu, jadła wszystko, tlusciutka. Na początku po zdarzeniu siedziała w kryjowce, a od 3-4 dni pływa juz po zbiorniku jak wcześniej. Ale jeść nie chce to jest najgorsze :/. Juz widać ze wychudla, choć u mnie ryby grube pływają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak rybka? Natleniasz wodę? może jakiegoś pysznego glona z czyjegoś dojrzewającego baniaka spróbuj zdobyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dsb, ale on na jedzenie nie patrzy w ogóle. Algi / sałatę, wszytko omija szerokim łukiem :/. Odpieniacz chodzi cały czas, także w tej kwestii nic nie zmieniałem. Dalej ma odbarwienia i nie je :/ od soboty zeszłej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A cialo jak wyglada? Moze to odinoza albo ospa?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak jak na zdjęciu. Odbarwienia w kolorze białym. Pasożytów nie ma jak w przypadku ospy, doktorek ogląda go co jakiś czas. Najgorsze że nie chce nic jeść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy rybka nie ma jakiejś infekcji pyszczka? Może warto wlać jakiś lek, szkoda go. Czy on normalnie ma taki ciemny ślad?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie miał taki, bo cały był w takim kolorze. Bardzo ciemny a czasem i czarny nawet. Ogólnie do tej pory okaz zdrowia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, co Ci poradzić, podałabym chyba jaski lek na infekcje. Może faktycznie przelanie odpieniacza spowodowało u niego jakąś chorobę grzybiczą czy bakteryjną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś tylko jaki tu jest najważniejsze pytanie. ;)

Banana sałaty alg glonów nic dzisiaj nie ruszył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to wyglada na odinoze. U mnie od scopas sie zaczelo a potem poleciala cala obsada, nie pomagaly zadne leki.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie przyczyna bylo przelanie odpieniacza. Te ryby sa bardzo wrazliwe na wahania parametrow. Kiedys, gdy zastanawialem sie nad obsada do akwa, czytalem na jakims forum anglojezcznym o tych rybach, ze wlasnie najbardziej stresuja sie gdy sa jakies wahania w akwa. Czesto tez lapia choroby bakteryjne. Pisali tam tez o jakims skutecznym leku na choroby bakteryjne (tylko nie moge teraz znalezc gdzie dokladnie to opisywali). Lek sobie zanotowalem- Mayacin 2. Ale nie wiem czy akurat to sie tyczy Twojego przypadku. Musialbys sprawdzic objawy etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od przelania się zaczęło wszystko. A masz jakiś odpowiednik tego leku, tak żeby go można było dostać w Polsce bez problemów? Albo coś podobnego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ten? http://erybka.pl/product-pol-1281-Microbe-Lift-Artemiss-473-ml.html nic lepszego nie znalazłam ale nie szukałam długo. Zadzwoń jutro do jakiegoś pobliskiego sklepu może coś poradzą

Albo może zadzwoń do kolegi z forum weterynarza, pisał ostatnio o skutecznym leku na ospe, może i na scopasa znajdzie radę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten lek się nazywa Maracyn two. Z tego co wiem produkcja antybiotyku została tymczasowo wstrzymana (może już ruszył, tego nie wiem). Ale głównym składnikiem aktywnym było minocycline, prawdopodobnie dostępne u weterynarza na zamówienie.


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym sprobowal jeszcze z lekiem prodibio, jest lagodny dla rafy.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam rybka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chce jeść dalej, strasznie wychudł. Od dzisiaj kąpie się w zoolek'u trypaflavin. Najpierw 5-10min kąpieli w 10ml płynu na 5l, a teraz się moczy kilka godzin w 10ml na 20l wody. Nie miałem w okolicy nic innego, przeciw bakteryjnego. Próbuję to, jedyna opcja, bo samo nie chciało schodzić niestety :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po kąpieli 24h w trypaflavin'ie zastosowałem miedź. Zostało mi już tylko mieć nadzieję że się wyliże :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki za powodzenie leczenia. Oby zaczął jeść..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda biedaka, oby z tego wyszedł


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.