Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Dzisiaj usunąłem gąbkę filtracyjna zamiast niej do przegrody gdzie była gąbka dałem okolo 1kg żywej skaly w małych kawałkach i teraz moja filtracja jest tylko skala . Moje pytanie jest czy muszę Dodać węgiel i watę czy skala poradzi sobie z drobnymi osadami?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wata - się przyda bo skała się szybko "zatka"

i fajnie by było wiedzieć czy myślisz np. o kaskadzie ?

bo podobno zielone auto na pełnym baku zajedzie dalej niż czerwone ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest czy muszę ? Mój baniak to aqua nano 40 posiada trzy przegrody z tylu . W pierwszej mam Odpieniacz Tunze 9001 w drugiej właśnie małe kawałki żywej skaly a w trzeciej pompka i grzałka .

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest czy muszę ? Mój baniak to aqua nano 40 posiada trzy przegrody z tylu . W pierwszej mam Odpieniacz Tunze 9001 w drugiej właśnie małe kawałki żywej skaly a w trzeciej pompka i grzałka .

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Nie musisz. Kwestia wyboru. My z mężem używamy włókniny filtracyjnej. On na przegrodach w sumpie. Ja na spływie w reefmaxie. W dużym ze 2x w tygodniu na cyrkulatorze. Pozwala to odfiltrować drobne niechciane cząstki z wody, fruwający detrytus i burze piaskową od mojej babki.

Na Twojej skale będzie się to wszystko osadzało. Pozostajekwestia dojrzałości systemu, parametrów i ilości stworzeń które sobie z tym poradzą.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki . Dodam watę przed skala jako mechaniczna filtracja i może węgiel od czasu do czasu . Co o tym myślicie?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki . Dodam watę przed skala jako mechaniczna filtracja i może węgiel od czasu do czasu . Co o tym myślicie?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Raczej odwrotnie. Watę od czasu do czasu i jej wymiana max co 3 dni bo osadzające się na niej cząstki organiczne mogą gnić. A węgiel pojecają wymieniać co koło 6 tygodni.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za pomoc zrobię jak piszesz

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Jorgen (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat z węglem bym się wstrzymał, bo wyjałowisz bardzo wodę. Węgiel daj jak będziesz chemi używał lub coś padnie w akwa.


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodaje tylko bakterie i magnez plus wapno.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co lejesz magnez i wapno? Masz ubytki tych pierwiastków?

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiednia ilość dobrej jakości węgla nie wyjałowi wody, bo i w jaki sposób? Zapewni za to jej idealną przejrzystość, co przełoży się na ładne kolory i kondycję korali (przenikalność światła). Ja bym chyba z dwojga wybrał jednak węgiel a nie watę, chociaż w sumie, trzeba by to sprawdzić, czy same podmiany i odsysanie detrytusu załatwi sprawę, czy jednak wata będzie konieczna.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedni mają węgiel cały czas inni tylko jak się coś dzieje. Ja należę do tych co mają cały czas. Prawie od początku istnienia zbiornika. Uważam tak jak seb dobry węgiel jest wskazany. Choć sam też używam waty na jednym cylkulatorze dość często.

Wysłane z mojego SM-A510F przy użyciu Tapatalka


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wata jako filtracja mechaniczna - jak nie da na te kawałki skały to za jakiś czas będzie tam błoto

o ile widzę na fotkach w sieci to ta pompa za mocna nie jest (500 l/h ?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz już nie wiem czy dobrze zrobiłem usuwając gąbkę bo mam syf w zbiorniku. Obecna filtracja to pierwsza komora Odpieniacz tunze 9001 druga komora od góry wata potem węgiel następnie skala , trzecia komora pompa plus grzałka . Narazie jest tragedia pełno pyłu powiem szczerze ze nie wiem co mam robić wracać do ceramiki i gąbki ?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczekać ze dwa dni, wata musi wyłapać pył, musi, nie ma cudów, nie martw się i nie szukaj problemu tam gdzie go nie ma, usiadź wieczorkiem, otwórz piwko, poszukaj jakichś żyjątek na skale i się zrelaksuj ;)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Seb

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb a co ile radzisz wymieniac wate?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak używałem, to w sumpie taką półeczkę z kratki robiłem i na niej kładłem, tak że całość wody tamtędy przelatywała, no to tak co dwa, góra trzy dni wymieniałem, bo już się gorą przelewało.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz włóknine JBL, trzeba czwarty wymieniać nawet codziennie, jak zapomnę rośnie poziom wody w komorze odpieniacza, a spada w pompy obiegowej. Efekt jest taki, że dolewka szaleje i zmienia się zasolenie. Trochę lipa, szukam rozwiązania, ale nic mądrego mi nie przychodzi do głowy.

Wysłane z galaktyki S4


7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To było pierwsze na co wpadłem, i tak się zabija max 2 dni i zaczyna się problem.

Nie żeby mi to bardzo przeszkadzało, wymieniam I już ale rodzi to szereg problemów z parametrami.

Trzeba jednak regularnie o tym pamiętać, to jest dość słabe ogniwo a ma wpływ na istotne rzeczy.

Żeby nie rezygnować z włókniny myślałem dać ją na jakimś patencie przy wylocie do ostatniej komory, ale w ten sposób cały syf zostanie w ceramice, i też źle....

Wy jakiej włókniny używacie?

Wysłane z galaktyki S4

Edytowane przez big daddy (wyświetl historię edycji)

7de235a26562911269b91f0894bacc5bu1345a1188.png

Słone "Coś"

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To i ja napisze dwa zdania:

Sam zacząłem stosować watę, na spływie zrobiłem przegrodę w sumpie wymiary 8cm x 50cm i tak:

Gąbka akwarystyczna - wata i na wierzchu znowu gąbka ( taka kanapka ) i jestem w szoku jak dużo wyłapuje mi syfu z wody. Za watą jest pienidło i miejsce na refugium a dalej dałem samą gąbkę akwarystyczną (już przed samą pompą powrotu )gdzie też gromadzi się syf mimo szczelnej pierwszej komory. Watę wymieniam co 2 / 3 dni ponieważ tak sie zapycha, że zaczyna mi się przelewać przez przegrodę.

Jednakże, jestem przekonany co do skuteczności tej metody - oczywiście regularnie wymieniając watkę

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej opcji żeby na splywie nie było filtra mechanicznego. Musi być odpowiedniej powierzchni żeby go nie czyścić co 3 dni. Ja stosuję od początku. Odpieniacz nie wyłapać wszystkiego.

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.