Skocz do zawartości
Iqenacho

Poziom zasolenia a automatyczna dolewka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was serdecznie

Jestem posiadaczem krewetkarium morskiego 30x30x30 czyli 27l, zakupiłem ostatnio automatyczną dolewkę Hydor smart lvl

zrobiłem sobie drugi akwa pod dolewkę ok 10l woda RO + DI.

Spr działanie urządzenia i działa tylko jest problem bo jak spuściłem solankę z baniaka i dolało RO-DI leci zasolenie na 1,019 - 1,020 i pewnie parametry również, nie sprawdzałem akwarium dojrzewa na razie bez zwierzaków /krewetek/i korali sama żywa skała /ślimakom to nie przeszkadza/ czy zasolenie powoli będzie rosnąć? wiem że do wody na podmianę soli się nie dodaje może ma ktoś jaką radę? oczywiście jak wpuszczę zwierzęta to zacznę robić 10% podmiany ale czy ta dolewka nie narobi szkód ? na grawitacyjną nie ma szans.

Pozdrawiam

Krzysztof

Edytowane przez Iqenacho (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

tylko jest problem bo jak spuściłem solankę z baniaka

jak spuściłeś solankę to zasolenie po dolaniu RO - spadło - logiczne

sól nie paruje więc jak paruje woda, to zasolenie wzrasta , dolewka doleje to wraca do normy

oczywiście przy podmiankach sprawdzamy i korygujemy w razie potrzeby

ustaw czujnik lekko pod kątem - to dolewka częściej i mniejszymi porcjami będzie dolewać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak spuściłeś solankę to zasolenie po dolaniu RO - spadło - logiczne

sól nie paruje więc jak paruje woda, to zasolenie wzrasta , dolewka doleje to wraca do normy

oczywiście przy podmiankach sprawdzamy i korygujemy w razie potrzeby

ustaw czujnik lekko pod kątem - to dolewka częściej i mniejszymi porcjami będzie dolewać

Dziękuję jak zwykle treściwa i pomocna uwaga.

Edytowane przez Iqenacho (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam Was serdecznie

(...)wiem że do wody na podmianę soli się nie dodaje może ma ktoś jaką radę?

Kolega myli chyba podmianę z dolewką. Dolewka uzupełnia wyparowaną wodę (ponieważ paruje tylko H2O to uzupełnia się czystą wodą z RO/DI). Natomiast podmiany robi się wodą z solą (solanką) o zasoleniu takim jak ma być w zbiorniku.

Swoim sposobem szybko zrobisz w baniaku słodką wodę. Sól sama sie w zbiorniku nie "zrobi".

Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem i sprawdziłem niestety czujnika nie da się pod kątem ustawić.

Dużo wody mi z tego zbiornika paruje wiec mam automatyczną dolewkę i pytałem bo z tą dolewką dużo wody mi się do baniaka z dolewki leje i spada zasolenie

nie myliłem z podaminą "...Kolega myli chyba podmianę z dolewką..."

nie robiłem jeszcze podmian gdyż na tej wodzie dojrzewa mi zbiornik - wodę wziąłem z dojrzałego zbiornika ze sklepu przy sprawdzaniu dolewki odlałem solanki i dolałem RODI stąd ten spadek nie wiem zresztą kiedy mam zrobić 1 podmianę/solanką?

Edytowane przez Iqenacho (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie wiem zresztą kiedy mam zrobić 1 podmianę/solanką?

jak zbiornik "dojrzeje" - a to sprawdzisz testami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

martwi mnie tylko dolewka bo w takim baniaku znać różnicę przy dolewaniu RODI i parametry zapewne spadną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś w pierwszym poście ze "spusciles solanke z Akwa", wiec większość wywnioskowala ze ręcznie spusciles wodę z akwarium.

Jeżeli tak się stało, to powinieneś dolać wody słonej.

Jeżeli sama odparowala, to tylko woda, a dolewka ro powinna wyrównać zasolenie. Nie ma możliwości po dolaniu ro odparowanej wody ze zbiornika, żeby zasolenie zmalało, chyba że uzupełnia więcej niż potrzeba, ale z czujnikiem poziomu wody nie ma na to szans

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ręcznie spuściłem wodę z akwa tyle żeby zadziałał sensor ponieważ chciałem sprawdzić automatyczną dolewkę, więc automatyczna dolewka zadziałała, dolała RODI wziąłem hydromtetr zmierzyłem i spadło zasolenie.

dolewka ro powinna wyrównać zasolenie - tak się nie stało czemu nie wiem.

Zasolenie obecnie 1,018

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ spusciles wodę z Akwa. To nie to samo co odparowanie wody.

Jak odparowuje to tylko woda i zasolenie wzrasta, które następnie dolewka wyrówna. Jak wyciągniesz sam wodę, to razem z solą i dolewka zmniejszy zasolenie

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli odlałeś solankę to wyprowadziłeś z akwarium wodę oraz sól. Dolewka dolała czystą wodę, czyli rozrzedziła to co było w akwarium, czyli ostatecznie masz mniejsze zasolenie. Co tu jest Twoim zdaniem nie tak??

W przybliżeniu tyle ile % wody z akwarium wylałeś i zostało uzupełnione przez dolewkę, o tyle procent po tej operacji zmniejszyło Ci się zasolenie.

Pozdrawiam

Jarek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo woda nie wyparowała tylko ją wylałeś... pozbyłeś się soli z akwarium wraz z wodą a dolewką rozcieńczyła wodę w akwa. Nie wiem jak to wytłumaczyć prościej :sweat:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2,5 litra tak mi się wydaje chodź producent podaje że "...tolerance between the minimum and maximum levels is 8-12 mm..."

chodz jak zauważyłem kiedy dolewa tolerancja jest 20mm co na zbiorniku 30x30x30 dla mnie jest sporo, więc co sugerujesz teraz zrobić?

Panowie ja to teraz rozumiem/zasolenie a przy wyparowaniu w zbiornku 27l - 2,5l wody to parametry się nie zmienią? , więc co mam zrobić,

Mechanizm już kumam, proszę o wyrozumiałość.Proszę o poradę co mam teraz zrobić?

Edytowane przez Iqenacho (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy wyparowaniu zwiększa się zasolenie, dlatego masz dolewke, która zasolenie wyrówna czysta ro.

Co teraz zrobić? Zrobić trochę świeżej solanki i dolać do zbiornika ;)

Delikatnie zwiększ zasolenie w świeżej robionej i sprawdź jakie zasolenie będzie w zbiorniczku

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Świeżą solankę robię 1 raz;

Sól Aquaforest Reef Salt

Na opakowaniu pisze 3,8kg na 100l więc jak dobrze rozumiem na 1l wchodzi mi soli 38g wiec w zbiorniku 30x30x30 jest 27l wiec podmieniam ok 3l, do 3l dodaje 114g soli mieszam tak z 15min?

Czy dobrze to odczytuje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

dosyp teraz łyżkę czy 2 soli i tyle - tylko powoli

(skoro masz tylko skałę i ślimaki to nic im nie grozi)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawka jaką podaje producent nie zawsze się sprawdza idealnie.

1. Jeżeli chcesz dolać wody do zbiornika i utrzymać poziom zasolenia to proste:

Weź w miskę trochę wody RODI dodaj soli - odrobine mniej niż zaleca producent. Mieszaj... Ja wrzucam do miski albo wiadra mały filterek który robi to za mnie. Woda nie może być mętna i nie może być widać w niej grudek. Wtedy zmierz zasolenie. Jak będzie za małe to dosyp soli jak za duże to dolej wody RODI. Tak przygotowaną solanką uzupełnij zbiornik.

2. Jeżeli chcesz zmniejszyć zasolenie w zbiorniku, wystarczy dolać czystej RODI. Jeśli nie ma miejsca odlej trochę wody z baniaka (ale jeszcze nie wylewaj w kibel) i dolej odrobinę RODI. Dokonaj pomiaru. Jeżeli zasolenie będzie odpowiednie zostaw jeśli wciąż za duże powtórz.

3. Jeżeli chcesz zwiększyć zasolenie wody w baniaku musisz przygotować solankę o odpowiednio większym stężeniu.

Przykład : W baniaku masz sól 1,022 a chcesz mieć 1,024. Musisz odlać wodę aby zrobić miejsce i dolać wodę o zasoleniu większym niż to co jest w baniaku. Przygotuj solankę powiedzmy 1,026 i dolej trochę. Kiedy woda w baniaku się porządnie wymiesza sprawdź zasolenie. Jeżeli będzie za niskie powtórz. Jeżeli za wysokie rozcieńcz jak w punkcie 2


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze możesz użyć kalkulatora z reefhub.pl do policzenia jaki roztwór świeżej solanki potrzebujesz do wyrównania zasolenia przy podmianie określonej ilości wody


692b50a4e6a72ca94ed90f2c93d802f4u1300a1141.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to samego zjawiska odsalania akwarium, może zachodzić w pewnym zależnym od pienienia i nieznacznym stopniu przez kubełek odpieniacza.


Nano reef -homar only + reefmax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem ta dolewka w tak małym akwarium to nie najlepszy pomysł, ma ona zbyt duży skok wysokości wody, przy niecałych 30 litrach będą skoki zasolenia, lepszym wyjściem byłaby dolewka z czujnikami pływakowymi. Mam taką zbudowaną na mikrokontrolerze i ma ona tolerancję może 2mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.