Skocz do zawartości
Januszse

Moje pierwsze akwarium morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Łatwo Wam mówić jak sie ma miejsce :sweat:

njgBzkHd.png

To chyba każdemu szybko się kończy


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz... Ja tu nie mam się czym chwalić pod względem jakości w porównaniu z kolegami na forum (przeciwnie, bo sporo razy mi się noga podwinęła), ale dla ilustracji jak ta choroba postępuje tu masz zdjęcie mojej pierwszej morszczyzny ze stycznia 2015:

OrJp53Qb.png

A żeby nie było, że Ci Twój temat kradnę to obiecuję już nic nie wklejać :)

A wracając do tematu... Woda Ci krąży wokół skały, bo na zdjęciu wygląda trochę jakby pompa była na skałę ustawiona.

Ja bym też odstawił troszkę dalej skałkę z palysami. Jak podłapią odpowiednie warunki, to bardzo szybko się mnożą, a że są bardzo toksyczne to nie jest łatwo się ich pozbyć z głównej skały. Pewnie wiesz o tym, że można się nimi zatruć, ale wolę napisać niepotrzebnie niż nie ostrzec. Jakbyś je fragował, albo coś z nimi rękami robił to dokładnie je umyj i uważaj na oczy

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1858696


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

gogle ochronne na oczy, rękawiczki na ręce i dobry przewiew w pokoju ! - albo mogą być nieprzyjemne niespodzianki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj !!! Napiszcie coś więcej o tych niespodziankach z palysami ???

Nie wiem właśnie jak ustawić najlepiej ten falownik przestawiam go ciagle a i tak mam wrażenie ze woda w nie których miejscach stoi

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Januszse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze, że wspomniałem. Jak chcesz po angielsku to tu trochę opisu jest:

https://reefbuilders...oxin-dangerous/

Palytoksyny występują w koralach z rodziny Palythoa sp. Wielu twierdzi, że kuzyn palysów czyli zoa (zoanthid, zoanthus) również ją zawierają. Jest jedną z najgroźniejszych trucizn na świecie. Trzeba bardzo uważać szczególnie przy fragowaniu i obróbce skały na której one rosną. Dawka śmiertelna to 0,15 µg/kg masy ciała.

Nie trzeba za to panikować, bo widziałem już posty ludzi, którzy wyrzucali te korale do ubikacji. Po prostu większość rzeczy na rafie jest trujących, a ta szczególnie. Wystarczy zdrowy rozsądek, przestrzeganie kilku zasad (które opisał Marek [ja bym jeszcze dodał że trzeba kontrolować ręce, bo co z tego, że masz rękawiczki jak możesz nimi przetrzeć spocone czoło]) i będzie OK.

Fragowałem setki szczepek zoasów bez rękawiczek, ale nigdy tego nie robiłem mając jakieś rany na rękach, zadziory etc... Trzeba na to uważać.

Tak jak pisałem. Nie ma co panikować, ale trzeba do tematu podejść z głową.

Po necie krążą miejskie mity o tym koralu, ale z tych przypadków, które ja znam i są udokumentowane, to po prostu ludzie byli ekstremalnie nierozsądni lub niepoinformowani i nie zachowali minimalnych środków ostrożności, które powinny towarzyszyć przy obróbce JAKIEGOKOLWIEK korala.

Jeśli podejrzewasz, że krab rozdarł palysa, skałka upadła na kolonie, albo w inny sposób skaziła się woda, to warto mieć w domu węgiel aktywny. Wyciąga trucizny z wody. Tylko trzeba go wcześniej przepłukać dobrze w gorącej i zimnej wodzie RO, bo oddaje sporo PO4, którego zazwyczaj się w niewielkich akwariach nie lubi.

A falownik może spróbuj, żeby kręcił wodą w koło naokoło skałki. Nie zawsze się tak da, ale zawsze warto próbować.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pozbyć się teraz tego z akwarium ????

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego miałbyś się tego pozbywać? One są jak każdy inny koral trujące. Wszystkich korali chyba nie wyrzucisz?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ale przeraziłam się trochę bo zdałem sobie sprawę z tego jak mało wiem na ten temat

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Może na początek pozbędę się tych palysow i coś mniej niebezpiecznego włożę

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z komorki bo burze mam.

Przestan. Nie wyrzucaj nic. Gwozdzie tez sa niebezpieczne jak polkniesz, a nikt ich nie wyrzuca. Po prostu przesun skalke i nie rozrywaj ich tkanki i bedzie ok. Wiele ryb tez ma kolce jadowe. Nikt ich sie przez to nie pozbywa, a wypadkow niemal wcale nie ma. Nie jestesmy w ich lancuchu pokarmowych, a zwierzeta nie marnuja dla przyjemnosci cennego jadu.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę o tym no pare dni temu jeszcze bez rękawiczek przesuwałem je ale teraz już tego nie zrobię będę uważał

A czy można je dotykać gołymi rękoma ?

Edytowane przez Januszse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od przesuwania też nic się nie stanie. Nawet bez rękawiczek. Po prostu wystarczy uważać, żeby nie mieć ran na rękach kiedy wkładasz ręce do akwarium. I to nie ważne, czy są rany czy nie. W morzu na przykład te bakterie, które są tam w wodzie zawarte (a jest ich ogrom) sprawiają, że rany się szybciej goją. W akwarium nie wiem czy jest tak samo, dlatego osobiście nie wkładam, bo doświadczeni tak mi mówili. Być może dmuchają na zimne.

A to czego nie powinieneś robić to fragowanie ich bez przygotowania. Ale to też się tyczy KAŻDEGO korala, a nie tylko palysów.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiej potrzeby. Jeśli chcesz się ich pozbyć to wyrzuć od razu całe akwarium, bo jak pisałem tam nic nie jest zdrowe do wstrzykiwania, picia, jedzenia i mieszania ze swoją krwią.

Panika nie jest dobrym doradcą. A przesunąć je możesz normalnie rękami. Ja to robię bez żadnych rękawiczek. Po prostu później umyj ręce nie wkładając ich do buzi, ani nie jedząc nic po drodze. I to się tyczy KAŻDEGO korala, ślimaka, kraba, gąbki, ryby czy glona. Po prostu trzeba się nauczyć uważać i myć ręce po pracach w wodzie. To nic trudnego.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wiem panika i nie wiedza to zły doradca jakoś do tej pory dotykałem ich i nic mi nie jest

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. To czego nie powinieneś robić bez przygotowania to fragowanie:

Widzisz różnicę?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie. Dużo ludzi czuje respekt, ale niewielu jest w stanie sprecyzować.

Ja kojarzę z poważnych objawów tylko tego gościa, który sobie przetarł oko. Pewnie jeszcze śluzem z wydzieliną korala.

Innych przypadków do przytoczenia, nie kojarzę. Ludzie znają kogoś, kto zna kogoś... i tak właśnie pewnie powstał ten nieuzasadniony lęk przed tym koralem. Szczególnie widoczne to jest na angielskich grupach facebookowych, ale to inna historia... Tam niektórzy ludzie mają ogólnie dziwne podejście do zwierząt.

Po prostu smaczne korale muszą się jakoś bronić przed ślimakami, rybami czy krabami.

Pewnie połowa kwiatków, które masz na oknie też jest trująca.

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to jestem podatny na tego typu historyjki i od razu gorzej się poczułem ale już jest ok ,myśle ze będę bardziej ostrożny teraz wiedząc ze to jest morski świat i coś co wyglada na bezbronne w rzeczywistości potrafi się bronić

Edytowane przez Januszse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest. Często to co wygląda na groźne jest zwykłym straszakiem, a to co wygląda niepozornie jest groźne.

Zwykła ostrożność i będzie OK

Aha... i uważaj na stożki :) Te ślimaki ;P


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki cieszę się ze trafiłem na to forum bo kto wie co bym jeszcze włożył do akwarium niewiedząc co i jak dziś już idę spać mam nadzieje ze nie bedą mnie męczyły koszmary z palysami i zoa ha ha A żeby nie kończyć dziś takim strasznym tematem to wrzucam filmiki , które nagrałem w muzeum akwarystyki Göteborg

https://vimeo.com/172165715https://vimeo.com/172165915https://vimeo.com/172165970

Edytowane przez Januszse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jest skąd inspiracje czerpać. U mnie jak ostatnio byłem to jedynie cyjano i dino było imponujące.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widziałem tam pare eksperymentalnych zbiorników postaram się coś nagrać jak odwiedzę to miejsce następnym razem , najchętniej to bym tam zamieszkał

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to kolejny dzień wolny od pracy wiec myśle że coś poprzestawiam w akwarium odsunę te palysy od głównej skały i spróbuje ustawić falownik. Ale na wszelki wypadek dziś założę rękawiczki

Edytowane przez Januszse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne to wiesz, ale pamiętaj też, że na rękawiczkach mogą być jakieś chemiczne zanieczyszczenia, talk etc...

Najlepiej je dobrze umyć z obu stron przed używaniem.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.