Skocz do zawartości
Januszse

Moje pierwsze akwarium morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też mam wrażenie że sprzedawca który sprzedawał mi mój zestaw hodował by bez problemu wszystkie okazy ryb morskich w nim. dlatego gdy zorientowałem się o co tak naprawdę chodzi to jeżdzę po okolicy i wyszukuję fajnych sklepów ale sprzedawcy też muszą z czegoś żyć tylko bez przesady , ale sporo winy jest po stroni kupujących wiem sam po sobie nie chce się powtarzać ale nie wiedza co tak naprawdę kupujemy i pełne zaufanie sprzedającemu jest w tym przypadku nie zbyt wskazana takie czasy a że ryby głosu nie mają to napewno wykorzystuje się je w tym biznesie bo dla nas to jest pasja dla innych tylko biznes a dla innych to i to wiec ci ostatni to najlepiej mają

Edytowane przez Januszse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też się najeździłem sporo. Później do sprawy postanowiłem podejść bardziej racjonalnie, bo mnie to zaczęło drogo kosztować i znalazłem źródła, które sprzedawały wysokiej jakości zoa w cenie "dzikusów". Trochę powymieniałem na lokalnym rynku, sporo poszło na ebay pofragowane, ale przynajmniej miałem finansowanie na zapewnienie różnorodności w akwarium. Zoa to zwierzęta nie dość, ze piękne to bardzo kolekcjonerskie (przynajmniej tutaj). Taka strategia ma tę wadę, że masz nowe korale prosto z morza i często z nimi pomimo dipowania można przywlec jakieś syfy. Od aiptasii, przez nudibranche, kraby, aż po najgorszy jak na razie syf red turf algae (świadomie pozwoliłem temu żyć, bo taka ładna kępka była...) Za niewiedzę się płaci.

W nowym akwarium mam zamiar zrobić system kwarantanny, a najlepiej kupować tylko od innych akwarystów.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zoa i palysy to mój ulubiony gatunek bo przy palysach zrozumiałem jak drogo kosztować może niewiedza ale ja nadal je mam i są piękne narazie plan na następne dni to walka z obniżeniem NO3 a pózniej jakiś miekas może mniej toksyczny wrzucę foty jak się coś zmieni narazie odsunąłem te palysy od głównej skały trochę przestawiłem cyrkulator , a propo cyrkulatora mam jeszcze 3200l ale to chyba za duży na ten zbiornik ten w zbiorniku to 1600l ?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektóre są naprawdę piękne. Ja najbardziej lubię odmiany (...) People Eaters.

https://www.google.co.uk/search?q=high-end+palythoa&safe=off&client=opera&hs=qEz&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjPwZWl0cbNAhXiA8AKHZ4gDsoQ_AUICCgB&biw=1920&bih=942

Co do pompy to nie powiem Ci, bo ja to robię na wyczucie i zależnie od producenta w jednym 1200lph będzie odpowiadało mocy u innego 2000lph. Jak woda się ładnie kręci, korale lekko falują, syf na dnie się nie osadza to powinno być OK. Warto trochę uwagi do tego przyłożyć, bo sporo problemów ze zbiornikami wynika właśnie ze złej cyrkulacji. Najlepiej wstawić tu swój filmik, żeby inni ocenili, albo poszukać innych akwariów na YT i poobserwować jak to jest skonfigurowane u innych.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok to ja zwrócę na to uwagę bo gdyby nie ty FunWorld to cała moc tej pompy była by skierowana na skale także pare dni powalczę z tym NO 3 zrobię wszystkie testy jakie posiadam i wrzucę jakiś filmik może mi coś doradzacie co dalej żeby zbiornik się rozwijał cieszę się ze są ludzi , którzy bez interesownie pomagają innym ale akwaryści to porządni ludzie wiec nie ma się co dziwić . A przez ten czas może koledzy napiszecie jak wy zaraziliście się akwarystyką morską i jakie były początki ja też napisze jak to było u mnie tylko nie dziśaj bo to nie krótka historyjka pozdrowionka

Edytowane przez Januszse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie prosto dosyć poszło... Zaplanowaliśmy sobie dłuższe wakacje na Filipinach, a zanim pojechaliśmy założyliśmy sobie "namiastkę" rafy. Po powrocie całość zaczęła się rozwijać i tak z górki choroba postępuje. Teraz myślę, że pożyjemy jeszcze z 20 lat w Europie, spłacimy dom i sprzedamy go zapewniając sobie wczesną emeryturę na prawdziwej rafie. Snorkling wciąnął mnie jak bagno. Każdego dnia moczyłem się dosłownie do bólu i tak ponad 200 godzin odmaczania się szybko minęło. A teraz akwaria to taka forma przetrwalnikowa prawdziwej choroby ;)

Tu kilka zdjęć dałem z wyjazdu:

http://nano-reef.pl/topic/76041-2-miesiace-na-filipinach/


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie kolego zaczynasz, ładne ułożenie skały, będzie dobrze woda oplywac.

Blazenki nie muszą mieć ukwiala - zamieszkają w każdym niemal koralu, który da się im miziać. Moje mialy ukwialy, ale ponieważ w 130l z czego jakieś 20% stanowił panel nie było dość miejsca dla dużych już ukwialow blazenki musiały zmienić miejsce zamieszkania. I tak obecnie miziają Euphyllie na zmianę z miekasami :)

Co do Twojego szkła to miałam do wczoraj podobny zbiornik, Sera Marin Cube 130. Trochę modyfikowalam i ostatecznie całość jest na ledach cree (temperatura niższa od razu), wymienilam wiatraczki na cichsze a równie wydajne co kitowe, odpieniacz na Hydor Slim Skim Nano (a wcześniej Bubble Magus QQ), pompę na Newa Jet 1200. Zmiany robiłam sukcesywnie w miarę potrzeby i checi. Poza tym mnie to modyfikowanie nawet bawi więc przesiadka była wczoraj do większego AIO, Red Sea Max 250 :)

Ja tam lubię te zestawy, szczególnie za bezszwowe łączenia szyb :) może i są czasem upierdliwe, ale ostatecznie i tak do nich wracam :)

Szyby sobie fajnie w rogach doczyscisz czyscikiem tunze, takim który przylega tylko ostrzami do szyby (wjezdzasz poziomo i uważasz żeby się połówki od siebie nie odczepily). Jakby coś to pisz i będę zaglądać.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich po długiej nieobecności spowodowanej przygotowaniami do ślubu , trochę się u mnie w mojej solniczce pozmieniało choroba morszczakow postępuje nadal . A tak na poważnie to zmieniłem trochę obsadę mam 2 błazenki jednego turbo a z korali to jedna gandiopore sp oraz euphyllia glabrescens 3,5 kg skały i tak było całkiem fajnie ale ostatnio zauważyłem na jednym z błaznów jakieś dziwne plamy jego pomarańczowy kolor zmienił się do połowy na ciemniejszy macie jakieś pomysły co jest z nim nie tak . Pozdrawiam wszystkich i wrzucam pare fotek mojej mini rafy

c8aba8777074dc1ea6d10b6fc414b5cb.jpgbf535407217f9467cc699b2c0fd5b5ae.jpg

Witam wszystkich po długiej nieobecności spowodowanej przygotowaniami do ślubu , trochę się u mnie w mojej solniczce pozmieniało choroba morszczakow postępuje nadal . A tak na poważnie to zmieniłem trochę obsadę mam 2 błazenki jednego turbo a z korali to jedna gandiopore sp oraz euphyllia glabrescens 3,5 kg skały i tak było całkiem fajnie ale ostatnio zauważyłem na jednym z błaznów jakieś dziwne plamy jego pomarańczowy kolor zmienił się do połowy na ciemniejszy macie jakieś pomysły co jest z nim nie tak . Pozdrawiam wszystkich i wrzucam pare fotek mojej mini rafy

c8aba8777074dc1ea6d10b6fc414b5cb.jpgbf535407217f9467cc699b2c0fd5b5ae.jpg

post-27066-1474795672,28_thumb.jpgpost-27066-1474795683,1_thumb.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Edytowane przez Januszse (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.