Skocz do zawartości
FunWorld

Tygodniowa karta obsługi akwarium (aquarium weekly service checklist)

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj miałem sytuację w której nie pamiętałem czy wlałem już VSV, czy nie zrobiłem tego.

Coś mnie zamroczyło i do teraz nie wiem czy bakterie dostały jedną dawkę, czy wcale.

Widziałem na grupach facebookowych, że niektórzy mają podobne problemy, więc korzystając z okazji poświęciłem dzisiaj chwilkę, żeby zrobić sobie rozkładówkę tygodniową.

Zapewne większość jej nie potrzebuje, ale pewnie są i tacy, którym się może przydać.

Dodatkowo wymusza na nas zrobienie sobie nowego rytuału. Jest zgodny z filozofią Kaizen i 5S ;)

Jest łatwo edytowalna, bo to zwykły arkusz kalkulacyjny w excelu. Można więc dostosować pod siebie w ciągu sekund (np. nie uwzględniłem w niej pomp i ballinga)

Jest w języku angielskim, ale jeśli ktoś będzie chciał to mogę zrobić w języku polskim.

Z założenia jest zaprojektowana na dwukrotną w ciągu dnia obsługę (rano i wieczorem) - stąd 2x VSV

Ja mam zamiar to trzymać w czymś takim zawieszanym na wewnętrznej stronie drzwi do sumpa:

42vKdIPw.png

Piszcie jeśli byście chcieli coś zmienić

(Widzę, że nie mogę uploadować na forum rozszerzenia .xls ani .xlsx, więc może któryś z moderatorów by potwierdził, że plik jest bezpieczny i wrzucił na forum lub w inne bezpieczne miejsce. Na razie udostępnię go na moim dropboxie - mam nadzieję, że to jest OK dla adminów.

Oczywiście są do tego programy i strony internetowe, ja jednak wolę zawsze papierowe wersje. Geniusz tkwi w prostocie.

mJZKlVL8.png

Link do folderu dropbox z arkuszem w wersji xls (excel 1997-2003) i xlsx (excele nowsze)

Wersja angielska:

https://www.dropbox....rvice.xlsx?dl=0

Wersja polska (z dodanym węglem aktywnym):

https://www.dropbox.com/s/klwiqyxykqjaegs/Serwis%20Akwarium%20PL.xlsx?dl=0

(Dropbox ma również podgląd online)

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa, skorzystam:)


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł

Przez parę dobrych lat to może raz prowadziłem jakaś tam listę,ale to nie długo

Dlaczego :

brak czasu na notatki

Wszystko staram się trzymać w głowie - łatwiej

testy i obserwacja akwa i tyle

To ja tak sobie robię ,ale każdy robi jak chce przy swoim akwa

Z tego co pamiętam Marek (Inmar ) miał zeszyt i to z paru lat tam notował parametry - jak dobrze pamiętam wspomniał kiedyś dawno o tym


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planując to stawiałem na wygodę i szybkość. Dzisiaj już testowałem i idzie to bardzo szybko.

Przy odrobinie systematyczności może to pomóc.

Print & go.

No i dla początkujących można pomóc zaplanować co jak często mają robić. Dla nas pewne rzeczy są oczywiste, ale jak zaczynaliśmy to nie wiedzieliśmy jak często i ile lać, jak karmić i czym, podmianki etc... Taki formularz może pomóc znaleźć co ktoś robi źle.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Po polsku się nie da, to taki trudny język?:p

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, że jeśli będzie taka potrzeba to zrobię taką wersję. Robiłem po angielsku, bo udostępniam to nie tylko w Polsce.

Potrzeba zgłoszona - dzisiaj dodam wersję polską.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Gdzieś widziałem coś podobnego - w formie kalendarza

ale nigdy za dużo takich "niezapominajek" - gratki - i czekamy na wersję PL :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Google Play -> Aquarium Note:)


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kuba, mam aplikacje na telefon i komputer. Polecam aquaticlog jeśli ktoś woli taką wersję.

Dla mnie takie rzeczy wygodniej się robi na papierze. Do tego tutaj jest pełna personalizacja, a tam narzucone rozwiązanie.

Dlatego nie robiłem tego na cały rok i z wykresami, bo to nie konkurencja tamtych produktów, a inne podejście do tematu opierające się na prostocie i wygodzie.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niegłupi pomysł, już o czymś podobnym myślałam. O ile z podmianami, testami czy laniem tych codziennych kropelek nie mam na razie potrzeby zapisywać, tak kropelki które daję w rożnych dniach na zmianę sprawiają mi kłopot, nie pamiętam, kiedy które lałam ostatnio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pewnie zauważyłeś niektóre pola (jak żywy pokarm we wtorki i piątki) mają pogrubione okienka. To takie zaznaczenie, że w te dni mam zaplanowaną daną czynność. Można jeszcze kolorować tło, czy jakoś inaczej sobie zaznaczyć. Wyobraźnia jest sufitem.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, zauważyłam :) Lekko bym sobie zmodyfikowała Twój projekt, żeby mieć miesięczny grafik i pozaznaczać sobie dni, w których chcę coś kropić czy podawać. Po wykonaniu wstawić x czy ilość podanego czegokolwiek. Fakt, lepiej na kartce, która wisi na drzwiach nawet z mokrymi łapami niż później w kompie, bo to później może nie nadejść nigdy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, zauważyłam :) Lekko bym sobie zmodyfikowała Twój projekt, żeby mieć miesięczny grafik i pozaznaczać sobie dni, w których chcę coś kropić czy podawać. Po wykonaniu wstawić x czy ilość podanego czegokolwiek. Fakt, lepiej na kartce, która wisi na drzwiach nawet z mokrymi łapami niż później w kompie, bo to później może nie nadejść nigdy ;)

Przepraszam, szybko pisałem i miało być ZAUWAŻYŁAŚ!

Tutaj wersja polska: https://www.dropbox.com/s/klwiqyxykqjaegs/Serwis%20Akwarium%20PL.xlsx?dl=0

Jeśli ktoś będzie miał problem z edycją lub jakimiś zmianami, to również chętnie pomogę.

Mogę również zrobić wersję w obrazku jeśli ktoś nie używa Excela.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałem nową wersję wzbogaconą o kolorowania zadań zaplanowanych na dany dzień.

Zamiast linii w okienkach jest kropkowanie. Dzięki temu jest czytelniej.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Google Play -> Aquarium Note:)

Też używam. Ale raczej nie do planowania a jako dziennik.

Spoko sprawa obadam w domku. W sumie to też wolę bazgrać na papierze bo z komputerem nieraz tak jest, że zanim się do niego dostanę coś z głowy wylatuje. Poza tym podkręciłeś mi z tym przyczepieniem od wewnętrznej strony drzwiczek szafki.

Kiedyś na szybko zrobiłem sobie tabelkę dla słodkiego gdzie podawałem parametry po testach i sam nakreślił wykresy słupkowe. Jakieś notatki też robiłem to pomaga zwłaszcza przy początkach...

Na chwilę obecną myślę, że przyda mi się w planowaniach karmienia a z czasem zobaczymy...

Dzięki :thumbsup:


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu pracowałem przez kilka lat na hali produkcyjnej dla Nissana. Wszystko było robione w tym systemie. Nie ważne, czy pracownik pracował od tygodnia i się uczył, czy był to guru na hali i każdy go szanował za znajomość procesów produkcyjnych na wszystkich liniach. Każdy miał swoją dokumentację (w takim stylu), która pomagała utrzymywać stosunkowo wysokie standardy. Zapożyczyłem pomysł i może się przyjmie w naszych akwariach.

PS: Próbowali wdrożyć później dokumentację przy użyciu ekranów dotykowych. Z tego co wiem do dzisiaj są z tym ciągłe problemy i dalej używają papieru, a system elektroniczny działa tylko po wprowadzeniu danych ręcznie przez zatrudnione specjalnie do tego osoby.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już słyszę kaizen i 5s to mam dość ... pracy do domu nie będę przenosił :) i pozostanę przy swoim czyli, daj jeść rybą i koralom.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo pewnie patrzysz od złej strony na to. Mnie ta filozofia zafascynowała. Właściciele Toyoty ją wprowadzili, bo jest wydajna i przynosi korzyści dla projektu w jaki została wdrożona. Gdyby była nieopłacalna to by jej nie stosowały najlepsze na świecie firmy z japońskimi korzeniami.

Jako właściciel akwarium powinno Ci zależeć na sukcesie podobnie jak właścicielowi tamtych azjatyckich fabryk. Dlatego moim zdaniem warto dać jej szansę. Wyrabia dobre nawyki poprzez systematyczne tworzenie rytuałów minimalizując szansę na pomyłki i zaniedbania. A przecież to jest bardzo pożądane w akwarystyce. Dzięki temu nie ma "gorszych" dni. Wszystkie są równie dobre.

Wkleję jeszcze "art" jaki kiedyś wykonałem na potrzeby niezwiązanego z akwarystyką projektu:

dxMIi1rj.png

Edytowane przez FunWorld (wyświetl historię edycji)

500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodałem czyszczenie skarpety filtracyjnej.

Myślę, czy nie byłoby dobrym pomysłem przygotowanie 4 arkuszy troszkę różniących się na okres około miesiąca. Na przykład w drugim tygodniu by była dokumentacja zdjęciowa, w 3 czyszczenie czujnika dolewki, a w czwartym odpieniacza.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy pomysł.

Ciekawe czy można celem archiwizacji później takie kartki zeskanować i dodać np do jakiejś bazy?

(tylko nie jako skan a dokument żeby można było wyszukiwać text lub zrobić sobie wykres np. ph w ciągu jednego kwartału)


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łatwo się przepisuje na aquaticlog http://www.aquaticlog.com/


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.