Skocz do zawartości
kemaz200

Padają od soli??

Rekomendowane odpowiedzi

@BAU: Na soli AF jest napisane : gotowa w 15 min. Zawszę tyle wystarczy mieszać w wiadrze. I tak też ją robiłem do zbiorników kwarantanny.

Co do reszty. Wszystko wysterylizowałem. Skała z cyrkulacja przełożyłem do innego zapasowego. Ryby do kwarantanny.A głowny spuszczony, wymyty (i tak musiałem to zrobić - remont). Teraz ryby miały iść do głownego jak najszybciej.

http://www.reefcentr...ad.php?t=864197 a tu jest ile amoniaku mogą ryby wtworzyć w jakim czasie. Aklimatyzacje to ja okurat mam opanowaną do perfekcji. I te ryby nie były wrzucane na hurra i do przodu.

Ostatnie dwa błazny wpuszczone w poniedziałek wieczorem były aklimatyzowane już od domu sprzedawcy w aucie.( w wiadrze). A padły po 24h o wpuszczenia u mnie.

A jak aklimatyzowałeś błazenki w aucie? Pytam tak z ciekawości...

Akurat zgon po 24h od aklimatyzacji może być powodem nieprawidłowej aklimatyzacji. Nie pisałeś wcześniej, że te ryby były dopiero przywiezione

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma lepszej wody dla ryb czy korali niż świeża, czysta solanka na dobrej soli. Opinie o jej agresywności czy jak tego nie nazwać, są moim zdaniem zbyt daleko idące. Szukałbym chyba gdzie indziej. Jeśli masz podejrzenia odnośnie soli, to jedyne co mi przychodzi do głowy, to jeśli masz czym, to sprawdź poziom miedzi.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aklimatyzacja w aucie.

Bierzesz wiaderko (sadzyk na ryby) wlewasz wode ze swojego akwa, jedziesz po rybe, wsadzasz worek - rownasz temp. 15min, (oczywiscie robi to pasazer :) ), dolewasz po 10-15% objetosci poczatkowej worka co 10 min.I tak schodzi godzina w czasie ktorej jestem w domu. i kontynuujesz dalej w domu.

Z sola i jej agresywnoscia sie zgadzam. To juz chyba nie te czasy żeby mieszać sól 3 dni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaka masz temperature wody, jaki falownik, moze malo tlenu bylo ?

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez tadzik443 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temp. 25st. dwie pompki 2000l/h + turbolfotor 500 blue.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te dwa chromisy dalej zyja?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
.. w jaki sposób najlepiej przygotować bezpiecznie nowe akwarium do zalania od szklarza??
nijak :) umyć czystą wodą, bez detergentów.

Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Borsuk i chromisy w wiadrze z nową solanką. Sump czeka na nowe testy amoniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio ospy? Miałam pewne przypuszczenia, ale na pewno nie ospę. Dziwne... Przecież miało byc zupełnie inaczej, mam wrażenie. Serio.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to nie jest tak, że ryby zatruły się własnym moczem (amoniakiem)? W sterylnym zbiorniku brak jest bakterii azotowych, które normalnie utleniają amoniak do NO2 i NO3...

Niskie pH potwierdzi tą teorie...

Jakie masz pH?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PH. co jest dziwne bo wg testow na RH AF ma ~7.9. Ja mam miedzy 8.3-8.6 - znowu Salifert jakies 3 miesiace.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy to nie jest tak, że ryby zatruły się własnym moczem (amoniakiem)? W sterylnym zbiorniku brak jest bakterii azotowych, które normalnie utleniają amoniak do NO2 i NO3...

Niskie pH potwierdzi tą teorie...

Jakie masz pH?

Na pewno czegoś nie rozumiem, ale zastanawia mnie jak w takim wypadku przeżywają ryby transportowane w worku przez 2 doby. Ilość bakterii nitryfikacyjnych w wodzie jest znikoma.

Tutaj mamy 100 litrów świeżej solanki dodatkowo jeszcze podmienianej. Nie wymądrzam się bo moja wiedza w tym zakresie w porównaniu do Twojej jest znikoma ale chętnie poznałbym wytłumaczenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem, że to wina CIF.

Weź sobie chłopie umyj szklankę CIF-em i przepłucz, nalej wody niech trochę postoi - np. dobę i wypij.

Zobaczysz jak cię poczyści.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno czegoś nie rozumiem, ale zastanawia mnie jak w takim wypadku przeżywają ryby transportowane w worku przez 2 doby. Ilość bakterii nitryfikacyjnych w wodzie jest znikoma.

Tutaj mamy 100 litrów świeżej solanki dodatkowo jeszcze podmienianej. Nie wymądrzam się bo moja wiedza w tym zakresie w porównaniu do Twojej jest znikoma ale chętnie poznałbym wytłumaczenie.

W woreczkach z rybami na skutek produkcji CO2 woda sie zakwasza a w niskim pH amoniak przechodzi w jon amonowy NH4+ ktory jest wzglednie bezpieczny dla zwierzat morskich. W wysokim ph jeden proton urywa sie tworzac czasteczke amoniaku NH3. A tytaj mamy wlasnie wysokie pH.

Ten problem jest opisany w linku z RH ktory wkleil BAU o transporcie i aklimatyzacji ryb. Jestem teraz na komorce i mi trudno wkleic, ale w tym artykule jest wykres zaleznosci rownowagi chemichnej NH3/NH4+ od ph

Moze ktos przekopiuje


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ok. Na wykresie widac ze rownowaga chemiczna w ph ponizej 7.0 (na oko) przesunieta jest w kierunku jonu NH4+ ktorego mamy donyslnie 100% a NH3 0%. Gdy pH rosnie ilosc szkodliwego amoniaku zaczyna sie zwiekszac (czerwona linia) . Przy pH okolo 8 ilosc amoniaku w solance jest juz na tyle wysoka ze ta robi sie po prostu trujaca dla organizmow morskich.

Kiedy mamy rozbujany cykl azotowy bakterie w duzym stopniu na biezaco konsumuja amoniak utleniajac go stopniowo do mniej toksycznych azotanow. Stad wymaga sie aby nowozalozone akwarium bylo pozbawione zycia zamiast tego lejemy do wody bakterie azotowe


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tez obstawiam CIFa... Takich rzeczy sie nie uzywa.

Tzreba bylo calosc wymyc H2O2 albo KMnO4. Ewentualnie uzyc jakiegos kwasu (siarkowy, solny, czy co tam jest dostepne), zobojetnic wodoroweglanem sodu, czy inna zasada.... ewentualnie plukac, plukac i plukac (rozcienczac).

A tak zostal jakis osad i ... feket jest jaki jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

To może być "wina" i jednego i drugiego. Z pewnoscią jest to jednak wina akwarysty bo jego działania doprowadziły do tego zdarzenia. ACE zawiera między innymi środek powierzchniowo czynny [lauryloeterosiarczan sodu - to jest chyba CH3(CH2)10CH2(OCH2CH2)nOSO3Na ], który niby jest biodegradowalny ale jaki ma on wpływ na równowagę reakcji NH4 --> NH3 ?? No tego to nie znalazłem... Jeśli akwarium było płukane i stało długi czas na powietrzu to reszta składników została usunięta.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy test amoniaku

sump gdzie byly ryby - okolo 0.25

Wiaderko z woda gdzie od wczoraj sa ryby - to samo

Swieza solanka sprzed 2h gdzie pojda ryby - to samo

Głowny zbiornik gdzie startowalem na wodzie amoniakalnej - 5

Wode wywalam i jeszcze raz myje sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Umyć sumpa możesz ze względu na hipotetyczną możliwość, że coś zostało z tego cifa ale amoniak nie ma z tym nic wspólnego. To potwierdza teorię, że ryby podtruły się w wyniku niezamkniętego procesu nitryfikacyjnego.

Tylko czemu w świeżej solance gdzie nie było ryb jest amoniak?

Na jakiej wodzie mieszasz solankę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.