Skocz do zawartości
MrTrulosek

Pierwsze akwarium morskie 30l

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam 2 wiatraki na 12 V wiec wentylacja załatwiona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a mam pytanko czy mogę kupić zwykłe diody takie niebieskie takie jak w lampkach choinkowych bo 6w bedize za dużo a nie dam razy zrobić inaczej nocnego jak takie rozwiązanie i ewentualnie ile tych diód dać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na oświetlenie nocne mogą być zwykłe diody ja mam jeden moduł takiej taśmy

http://allegro.pl/pasek-tasma-listwa-niebieska-60-led-3528-1m-15636-i5442179473.html

jest tam 3 diody, jeśli dodasz potencjometr będziesz mógł sterować oświetleniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak takie to ja spokojnie mam je czyli taki 5cm kawałek starczy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu wystarczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pomysł na odpieniacz z lipy i do was pytanie czy on musi chodzić 24h czy może np. 30 min dziennie tylko się pytam dlatego że chcę sobie zrobić odpieniacz diy i żeby w ogóle działał w ten sposób żeby pomianek nie robić co tydzień tylko co np 2 tyg lub coś doradzicie ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie z innej beki...czy ciebie kolego stać na utrzymanie akwarium...bo czytam nie które posty i się zastanawiam czy 12L akwarium ,czyli mniejsze od słoika z ogórkami robi ci takie problemy finansowe ze chcesz podmiany ograniczyć do co 2tyg..odpieniacz chcesz robić sam...

Wydaje mi się ze ten projekt 12L cię trochę przerasta,ja bym odpuścił i kupil do tego słoiczka małego jednego ładnego bojownika.

Sorry za krytykę.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po pierwsze jeżeli nie czytasz całego posta to nie moja wina po drugie nie bede robił akwarium 12l tylko 30l a po trzecie to moja sprawa ile pieniędzy mam itp ja sie zapytałem czy mogę odpieniacz trzymać przez kilka godzin czy koniecznie przez 24h do wody mam dosłownie 5km autobusem. i nie będę woził co tydzień 5l wody tylko jak już coś to te 20l minimum i jak tak to bym miał na dłużej tą wodę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok,widze że nie ten klimat.

Pzdr.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha i jeszcze jedno jestem teraz zupełnie inny niż byłem na początku i z tego powodu na samym początku myślałem o zwykłej lampie za 60zł a teraz mam już zamówioną lampe led 18w za 120zł więc nie wiem w czym masz jakie kolwiek problemy poprostu chcę sobie trochę przyspieszyć zakładanie zbiornika a nie wydawać 1000zł i nadal nie mieć nic więc tylko tyle mam do powiedzenia

i już napiszę do wszystkich na sam koniec żeby nikt nie miał woątpliwości co ja robię :

akwarium 30l 40x25x30wys (posiadam)

kaskada fzn-3 (posiadam)

lampa led 18w 12 royal blue oraz 6 xenon po 1w każda (prawie posiadam)

żywa skała na początek max 4kg (nie posiadam)

grzałka 25w (posiadam)

oświetlenie nocne pasek led 5cm niebieskie

żywy piasek ( nie posiadam )

korale ( różne ) nie posiadam , doradzicie mi jakieś ??

phosguard (posiadam)

matrix i purigen ( nie posiadam)

odpieniacz diy może zrobie zależy od pytania wyżej

dolewka grawitacyjna 5l (posiadam)

tło nwm jaki kolor myślałem nad czarnym

chłodzenie 2x wentylator 12v

możliwe że jeszcze zrobię koronę z pcv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tło to według uznania jakie wolisz, piasek ja u sb daje suchy taki po 6zł/kg na allegro kupisz jak chcesz to wpisz sobie "piasek koralowy" i znajdziesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra jak ty tak robisz to ja też myślę że sie nie obrazisz ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu :) Jak coś to masz mój temat dostępny i korzystaj ile trzeba :) Wymiar ten sam więc luzik :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz pytanie jak jest z purigenem i phos guard bo producent mówi że trzeba dać 25ml na 30l wody czy to jest prawda ?? czy lepiej dac więcej i czy tak samo jest z purigenem ? posiadam po 50ml z każdego i by mi mogło starczyć na rok tyle czy by sie zdążyło to zepsuć co o tym sądzicie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dal według zaleceń producenta a jak masz 50 to sobie podzielisz na 2 razy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

(...)

chcę sobie trochę przyspieszyć zakładanie zbiornika a nie wydawać 1000zł

i już napiszę do wszystkich na sam koniec żeby nikt nie miał woątpliwości co ja robię :

akwarium 30l 40x25x30wys (posiadam)

kaskada fzn-3 (posiadam)

lampa led 18w 12 royal blue oraz 6 xenon po 1w każda (prawie posiadam)

żywa skała na początek max 4kg (nie posiadam)

grzałka 25w (posiadam)

oświetlenie nocne pasek led 5cm niebieskie

żywy piasek ( nie posiadam )

korale ( różne ) nie posiadam , doradzicie mi jakieś ??

phosguard (posiadam)

matrix i purigen ( nie posiadam)

odpieniacz diy może zrobie zależy od pytania wyżej

dolewka grawitacyjna 5l (posiadam)

tło nwm jaki kolor myślałem nad czarnym

chłodzenie 2x wentylator 12v

możliwe że jeszcze zrobię koronę z pcv

brakuje Ci jeszcze paru rzeczy - np. bakterii + pożywki, i chyba najważniejszego ... coś do sprawdzania zasolenia i testów do wody

przydał by się też odmulacz .. i parę "pierdółek" o których zapomniałem . np strzykawki do dozowania różnych płynów

co do odpieniacza - może chodzić kilka h dziennie a nie non stop - pod warunkiem że nie będziesz miał dużych skoków ph a w tym pomoże kaskada (chyba) i nie zapominaj że odpieniacz także (przede wszystkim) napowietrza wodę

tak że wydanie 1000zł to przy takiej kostce to raczej ... norma

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na pieniądze to już nie patrze może być nawet te 2000zł ale jedyny warunek to to że bardzo wolno to zbieram

co do odpieniacza to z 3 godz będzie ok ?

co do sprawdzania zasolenia to zapomniałem właśnie tego ale zwykły hydrometr kupię a może potem refraktometr czy jakoś tak :D

odpieniacz włożę w kaskadę razem z grzałką

a testy to w akwa marinie sprawdzę tylko nie wiem jak z ceną u nich robił ktoś tam ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra teraz pytanie kolejne za 2-4 dni zamawiam elementy do lampy i czy mi radzicie wziąć 18w czyli 6 xenon oraz 12RB czy 21w 6xenon i 15RB ? co będzie lepiej ? to tylko 6 zł różnicy

ponawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

brakuje Ci jeszcze paru rzeczy - np. bakterii + pożywki, i chyba najważniejszego ... coś do sprawdzania zasolenia i testów do wody

przydał by się też odmulacz .. i parę "pierdółek" o których zapomniałem . np strzykawki do dozowania różnych płynów

co do odpieniacza - może chodzić kilka h dziennie a nie non stop - pod warunkiem że nie będziesz miał dużych skoków ph a w tym pomoże kaskada (chyba) i nie zapominaj że odpieniacz także (przede wszystkim) napowietrza wodę

tak że wydanie 1000zł to przy takiej kostce to raczej ... norma

1000pln to chyba troche duzo... zalezy kto, co i gdzie kupuje. Ale...

Bakterie i pozywka. Nie wiem czy sa tak konieczne. Ja startowalem bez bakterii i bez zywej wody (chociaz mialem zywa skale). Fakt faktem zanim cokolwiek wpuscilem to woda sie beltala miesiac i dopiero trafilo kilka slimakow zeby cos ruszalo piasek i choc troche brudzilo. Ostatnio zaczalem podawac bakterie AF Pro Bio S... i nie wiem czy przez to mi nie wylazlo cos na skale. Od kad zaczalem zakrapiac stopniowo pojawia sie brazowo pomaranczowy osad na skale, baaaardzo mocno zblizony kolorem do kropelek AF. Mysle, ze na poczatek wystarczy wlac szklanke wody z jakiegokolwiek innego akwa i bakterie sie namnoza.

Zasolenie. Mam refraktometr i salimetr uchylny (kenta chyba). Refraktometru przestalem uzywac, czasami z ciekawosci przy podmiance sprawdzam. A przestalem bo wyniki wychodzily identyczne jak na uchylnym.

Odmulacz mozna zrobic samemu, ja nie mam odmulacza w ogole, ze skal zbieram wezem przy spuszczaniu wody, piasek tylko przedmuchuje i jak wszystko spadnie do sumpa to sciagam taka bycza strzykawa z dna.

Odpieniacz bym zostawil 24/7 bo to nie dziala tak jak odkurzacz, ze poodkurza i juz. Zanim zacznie pienic, pilnowac i w ogole, pozatym napowietrza wode. No i .... w odpieniaczu tez jest zycie. Zaczynajac od bakterii, przez gabki, po rurowki. Nie wiem czy to dobrze, zeby sie to kisilo w stojacej wodzie bo tylko bedzie sie rozkladac.

Kosztami bym sie nie przejmowal, jak juz sie wszystko uruchomi to pozniej praktycznie juz tylko sol. 8kg wiadro IO kosztuje ile 80-90pln? Na taka banke przy podmianach rzedu 10% tygodniowo to takie wiadro starczy na start i poltora roku podmian... Za butelke bakterii AF 10ml placilem cos kolo 15pln? U mnie ida 2 krople dziennie, patrzac na ta buteleczke to wystarczy mi na pol roku... przy bance 30l? Wiekszym problemem bedzie odmierzyc 1/3 kropli....

Tak naprawde dopoki akwarium nie "choruje" to wydatki bierzace sa minimalne. Moje akwarium kosztuje mnie mniej niz samo zarcie dla psa... i to znacznie mniej. Koszta zaczynaja sie gdy ktos musi robic 200-300 litrowe podmiany co tydzien, wtedy juz troche tej kasy idzie, nawet na sama sol.

I poza konkursem. Tez uwazam, ze im wieksze akwarium (tymbardziej na start) tym, moze nie lepiej, ale z pewnoscia latwiej i bezpiecznej.

Edytowane przez mnap86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem cały temat z wielką przyjemnością :thumbsup:

Co do lampy to ja radze wsiąść więcej o ile masz możliwość skręcenia mocy. Ale skoro sam robisz lampę to chyba da rade dodać jakiś potencjometr ?

Koledzy i koleżanki, (choć bardziej koledzy) trochę naciskają na Ciebie i są nieco poirytowani ale mi przypomniało się jak sam byłem młody i zajarany...

Co prawda na początku tematu oburzyłeś się na propozycje o większy baniak twierdząc, że masz miejsce tylko na tego jamnika i to z przytupem a w ciągu paru dni wymiar zmienił się chyba ze 4 razy i każde dałbyś radę gdzieś ułożyć. Do tego bardzo podobała mi się wzmianka o tym, że mam pozwoli podłączyć tylko dwie wtyczki i koniec

Ale w pełni cię rozumiem. Z rodzicami tak bywa zwłaszcza jak jest się młodym. A akwarystyka naprawdę wciąga.

Od siebie mogę poradzić tylko żebyś przejrzał jeszcze raz tematy dla początkujących, bo może coś przeoczyłeś a jest tam sporo. Poczytał tematy innych, bo jest tam wiele błędów które dzięki temu mogą Cię ominąć. No i nie śpieszył się mimo wielkiej chęci żeby już mieć piękną rafę.

Matrixa do filtra bym olał, sam kupiłem puchę, ale wydaje mi się, że lepiej wziąć siporax. Purigen wystarczy tyle ile pisze producent, bo w Twojej bańce będą pewnie miękasy może jakieś lps a dla nich w wodzie powinno być odrobinę syfku. Jak nie masz w co włożyć mediów to możesz zakupić woreczki ale możesz tez poprosić mamę o stara rajstopę ;)

Skałę bierz żywa najlepiej z dobrego źródła (poczytaj temat o żywej skale np na ReefHubie). Postaraj się wybrać coś, na czym będzie jakieś widoczne życie to da Ci na start dużo radochy.

A z koralami się nie spiesz. Pooglądaj to, co jest w ofertach sklepowych potem przewertuj opisy tego co Ci się spodobało i zastanów się podczas dojrzewania co będzie pasować.

I tak mała prośba jak już się zacznie cos dziać to wstawiaj więcej fotek.

Osobiście będę kibicował i zaglądał Powodzenia :thumbup:


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wam za bardzo miłe słowa. co do wymiarów akwarium mama miała tutaj największy wpływ ale już się dogadałem, co do wtyczek to może się jakoś ułoży i nie będzie problemu. wodę mam już załatwioną od AkwaMarina 1zł za litr dojrzałej wody, co do lampy to oczywiście bez problemu mogę zamontować ściemniacz. co do tematów dla początkujących szczerze wam powiem że nie doczytałem do końca ale to przez moją drugą pasje i dlatego czasu jak narazie nie ma i tak samo na ceny nie patrzyłem chciałem na samym początku kiedy się z Pajutoj-ą przejechałem do sklepu z morszczyzną mi się ona spodobała i pomyślałem o 5l i tylko tyle a potem sie to właśnie rozrosło w 30l :D

myślę że około 500zł i sie zmieszczę ze wszystkim

co do działania odpieniacza to myślałem żeby kupić zwykłą pompkę za 25zł i podłączyc ja na dzień ale może mi się uda to jakoś wyciszyć.

myślałem też tak żeby kupić tą lampę i ją zrobić i odrazu wystartować bez tej skały i oczywiśćie kupić te bakterie itp.

a potem kupić te 3-4kg skały tylko że ja na tą skałe będę dobry miesiąc zbierać :D

sól kupię z AF reef jakieś 3-5kg żeby szybciej wystartować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki wam za bardzo miłe słowa. co do wymiarów akwarium mama miała tutaj największy wpływ ale już się dogadałem, co do wtyczek to może się jakoś ułoży i nie będzie problemu. wodę mam już załatwioną od AkwaMarina 1zł za litr dojrzałej wody, co do lampy to oczywiście bez problemu mogę zamontować ściemniacz. co do tematów dla początkujących szczerze wam powiem że nie doczytałem do końca ale to przez moją drugą pasje i dlatego czasu jak narazie nie ma i tak samo na ceny nie patrzyłem chciałem na samym początku kiedy się z Pajutoj-ą przejechałem do sklepu z morszczyzną mi się ona spodobała i pomyślałem o 5l i tylko tyle a potem sie to właśnie rozrosło w 30l :D

myślę że około 500zł i sie zmieszczę ze wszystkim

co do działania odpieniacza to myślałem żeby kupić zwykłą pompkę za 25zł i podłączyc ja na dzień ale może mi się uda to jakoś wyciszyć.

myślałem też tak żeby kupić tą lampę i ją zrobić i odrazu wystartować bez tej skały i oczywiśćie kupić te bakterie itp.

a potem kupić te 3-4kg skały tylko że ja na tą skałe będę dobry miesiąc zbierać :D

sól kupię z AF reef jakieś 3-5kg żeby szybciej wystartować

Za wodę z podmianek chcą od ciebie kasę ? :chris:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do tej wody to może rozejrzyj się po forum i poproś kogoś z forum z twojej okolicy i prowadzącego porządnie swój zbiornik o trochę wody z podmianki. Myślę że dla tej osoby nie będzie to problemem a ty skorzystasz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.