Skocz do zawartości
stf

Obieg 6000 czy 8000 przy 300 l ?

Rekomendowane odpowiedzi

Obieg 6000 czy 8000 przy 300 l ?

Po zmodernizowaniu hydrauliki moge do baniaka wsadzić większa pompę obiegową.

Wczesniej był jeden wylot a teraz wyglada to tak :

b7174208edb7b14127bacfe22aa93599.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w 360l 6000 i jeszcze jest skręcona na 60 %. W akwarium dosc mocno wieje z dyszy locline

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź większa z regulowanym przeplywem

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zupelnosci wystarczy 6000l ale mozesz zainwestowac w wieksza moze kiedys Ci sie przyda roznica kolo 80zl wiec wolalbym wziasc wieksza oczywiscie sterowalna

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Edytowane przez tadzik443 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma co przesadzać. Do 300l 6000 będzie z zapasem, a za 80 zł można kupić ładną euphyllie albo rybkę. Chyba, że w ciągu roku planowana jest przesiadka ma większe akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nika ale moze zrobic sobie baypas czy jak to sie tam nazywa fachowo :) 2 zmieni na wiekszy baniak bedzie musial kupic kolejna wieksza :)

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym dał takom jak odpeniacz morze przerobic l/h wieksza pompa jest bez ensu!!!!!!!

ja bym dał takom jak odpeniacz morze przerobic l/h wieksza pompa jest bez ensu!!!!!!!

Chyba ze ma robic za cyrkulator

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zaznaczylam "jeśli w planach jest przesiadka na wieksze". Jeśli nie ma takich planów to nie widzę sensu kupować mocniejszej pompy, szkoda kasy. To kosztowne hobby i te 80 zł można lepiej spożytkować ;)

Ja mam jecod dct 6000 i myślę że to bardzo udany model. Cicha, malutka, z wygodną regulacją mocy i w rozsądnej cenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem wam , że nieraz przeraża mnie te kupowanie "z zapasem" równa to się z większym wydatkiem i większym poborem prądu, mniej miejsca bo urządzenie większe. itd......

Ci co byłi u mnie zawsze się dziwią ,że akwarium obsługuję obieg 4500 i cyrkulacja RW8 i RW4. I powiem wam , iż to w zupełności wystarcza na akwarium 375l. Gdym miał 450l. Dałbym obieg 6000l i cyrkulację 2 x RW8.

Mam SPSy i LPSy i jestem zwolennikiem optymalnego doboru sprzętu. I walczę z tym kupowaniem na tzw. "Zapas" jak i jeżdżeniem przez "niedzielnych" kierowców prawym pasem. Dziwię się że 80% ludzi doradza , żeby kupować z zapasem .

Po co? Żeby generować koszty? Nasza Polska mentalność :) więcej nie zawsze znaczy lepiej. Im mniejszy sprzęt zagraca nasz zbiornik tym ładniej wygląda. Pomiętajcie o optymalizacji a nie przesadzaniu.

Pozdrawiam.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafik kazdy ma inne zdanie zapas to zapas jest regulacja mocy po to zeby mniej pradu brala i mniej pompowala wody. Niech kolega zmieni akwa na wieksze dolozy pelety lub lampe uv wtedy bedzie musial dokupic KOLEJNA pompe ktora zagraca akwarium. To nie koszt 500zl roznicy ani nie 40cm roznicy w wielkosci.

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafik kazdy ma inne zdanie zapas to zapas jest regulacja mocy po to zeby mniej pradu brala i mniej pompowala wody. Niech kolega zmieni akwa na wieksze dolozy pelety lub lampe uv wtedy bedzie musial dokupic KOLEJNA pompe ktora zagraca akwarium. To nie koszt 500zl roznicy ani nie 40cm roznicy w wielkosci.

Wysłane z mojego SM-G900F za pomocą Tapatalk 2

Uważam , że złe przykłady podałeś :

Lampa powinna chodzić na jak najmniejszym przepływie . Żeby zdążyła naświetlić bakterie. Wiec nawet jak podłączy ją do obiegu to powinien go skręcić. A jeśli będzie na baipasie to główny obieg też powinien być zamknięty lub skręcony.

Pellety podłącza się w komorze spływu przed odpieniaczem . Nie w obiegu. Inaczej to nie ma sensu.

:(

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale zapas musi być rozsądny... po co aż 8000?

Proszę o realne obliczenia, kakiej pompy potrzeba autorowi do utrzymania obiegu i lampy UV aby max wykorzystanie mocy pompy wynosiło rozsądne dla mnie 80% jej mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kto uważa ja mam w obiegu 1000l a pompa 12000 i to wystarcza a z tego co piszecie musiałbym mieć ze 20000 l wiec jak to jest z tym obiegiem kupujemy największy na jaki nas stać czy taki jak jest nam potrzebny??pozdrawiam

Dodam ze cyrkulacj to RW20

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja rownież mam w obiegu 1000L i leci to na pompie 6000l/h. Ale jeśli mam doradzać, to obieg x10 - tak się utarło.


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja rownież mam w obiegu 1000L i leci to na pompie 6000l/h. Ale jeśli mam doradzać, to obieg x10 - tak się utarło.

Ale obieg x10 wg maksymalnej wydajnosci pompy,czy biorac pod uwage rzeczywista wydajnosc pompy po uwzglednieniu wysokosci na jaka musi podac?

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale obieg x10 wg maksymalnej wydajnosci pompy,czy biorac pod uwage rzeczywista wydajnosc pompy po uwzglednieniu wysokosci na jaka musi podac?

baszurek nadaje mobilnie...

Jarek tak jak piszą koledzy obieg x 10 wystarczy (nominalenie). Czy to będzie x 9,5 czy x 11 nie ma znaczenia byle nie było x 20 bo to już przesada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie jakos nigdy te ×10 nominalne nie bardzo mi pasowalo,zawsze raczej myslalem o ×10 rzeczywista wydajnosc. Obecnie mam u siebie w kostce 180l (sump maly,wlasciwie to sumpik,a wiec nie ma chyba nawet tyle wody w obiegu) na powrocie Jebao DCT 4000 (chodzi prawie na max.,na sterowniku nie swieci sie tylko ostatnia dioda),pompa podnosi na 1,4÷1,5m,a wiec wg charakterystyki podaje w porywach jakies 2000 l/h (powrot oczywiscie bez zbednych "meandrow" zwiekszajacych opory) i raczej d*py nie urywa :p.

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w swojej 80x50x50 mam jebao dc-2000 ustawione na 50%, falowanie i uważam że jest ok.

Tapnięte mobilnie


Akwa: 375l (1500x50x50), Sump 70l (70x40x40), Cyrkulacja: Jebao CP-55, Światło: QMaven 6600 + 2x80W, Ceramika, Piasek: 20kg

156005748a1c0dfed1d13c2debaa7203u1054a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w 300l mam dct-8000 działające na 80% (na 100% była za głośna i za bardzo grzała wodę) + filtr zeo na bypassie i jest w sam raz (nie mam loc-line tj. Obieg nie robi za cyrkulacje).


aquarium14832.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 750l mam RD6500 i nigdy nie było mi za mało. ..

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 750l mam RD6500 i nigdy nie było mi za mało. ..

Wysłane z mojego SM-N910F przy użyciu Tapatalka

nie porównuj RD do Jebao może


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.