Skocz do zawartości
sumka33

Roztwór CaCL2 + MgCl2x6H2O wytrącił się osad

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Tydzień temu jak zwykle rozrabiałem sobie roztwory do metody ballinga i tak przygotowałem sobie:

1. Roztwór wodorowęglanu sodu NaHCO3

2. Roztwór soli bez NaCl

3. Roztwór CaCL2 + MgCl2x6H2O

Wcześniej dozowałem cały czas sam chlorek wapnia bez chlorku magnezu ale mimo cotygodniowych podmian magnez zaczął mi spadać to włączyłem go do suplementacji. Pierwszą dziwną rzeczą jaką zaobserwowałem to że w 3 roztworze jak nigdy tak wytrącił mi się biały osad. Pomyślałem że może tak ma być i tak sobie tydzień leci. Po regularnych pomiarach parametrów okazało się że wapń zaczął mi spadać. Więc pomyślałem może większa konsumpcja i zwiększyłem dawki w ballingu. Po paru dniach zaczął rozjeżdżać mi się KH i Ca - i tu moje podejrzenie na roztwór 3 i dziwny osad. Odczynniki mam z POCHu i są CZDA. Co to się wytrąciło i dlaczego roztwór chlorku wapnia mniej zaczął podbijać mi Ca w zbiorniku? Dozuję wszystko jak w zaleceniach metody ballinga -> wszystkie roztwory w takich samych ilościach. Roztwory przygotowane zgodnie z recepturą a ilości każdej substancji odmierzane na wadze jubilerskiej. Metodę stosuję już jakiś czas a u po włączeniu magnezu okazał się problem. W związku z problemami z chlorkiem wapnia, MgCl2x6H2O włączyłem do roztworu soli bez NaCl - czy tak można? Nic się tam nie wytrąciło - uff. Macie jakieś sugestie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne sprawdzałeś, ale pytam bo nie napisałeś o tym. Jaki jest odstęp pomiędzy dozowaniem roztworu 1 i 3?

Osad wytrąca się w wodzie po dozowaniu, czy w zbiorniku z suplementem?


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewne sprawdzałeś, ale pytam bo nie napisałeś o tym. Jaki jest odstęp pomiędzy dozowaniem roztworu 1 i 3?

Osad wytrąca się w wodzie po dozowaniu, czy w zbiorniku z suplementem?

Osad wytrącił się w pojemniku z suplementem :/.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miało jak dojść do zanieczyszczenia proszków, pojemników, płynów?

Sam jestem bardzo ciekawy możliwych przyczyn w takim przypadku.


500 +

-zakładając akwarium morskie nic nie wiemy

-po trzech miesiącach uważamy że już cos wiemy;

-po roku jesteśmy ekspertami,

-po dwóch latach dochodzimy do wniosku że kompletnie nic nie wiemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tydzień temu jak zwykle rozrabiałem sobie roztwory do metody ballinga i tak przygotowałem sobie:

1. Roztwór wodorowęglanu sodu NaHCO3

2. Roztwór soli bez NaCl

3. Roztwór CaCL2 + MgCl2x6H2O

Wcześniej dozowałem cały czas sam chlorek wapnia bez chlorku magnezu ale mimo cotygodniowych podmian magnez zaczął mi spadać to włączyłem go do suplementacji. Pierwszą dziwną rzeczą jaką zaobserwowałem to że w 3 roztworze jak nigdy tak wytrącił mi się biały osad. Pomyślałem że może tak ma być i tak sobie tydzień leci. Po regularnych pomiarach parametrów okazało się że wapń zaczął mi spadać. Więc pomyślałem może większa konsumpcja i zwiększyłem dawki w ballingu. Po paru dniach zaczął rozjeżdżać mi się KH i Ca - i tu moje podejrzenie na roztwór 3 i dziwny osad. Odczynniki mam z POCHu i są CZDA. Co to się wytrąciło i dlaczego roztwór chlorku wapnia mniej zaczął podbijać mi Ca w zbiorniku? Dozuję wszystko jak w zaleceniach metody ballinga -> wszystkie roztwory w takich samych ilościach. Roztwory przygotowane zgodnie z recepturą a ilości każdej substancji odmierzane na wadze jubilerskiej. Metodę stosuję już jakiś czas a u po włączeniu magnezu okazał się problem. W związku z problemami z chlorkiem wapnia, MgCl2x6H2O włączyłem do roztworu soli bez NaCl - czy tak można? Nic się tam nie wytrąciło - uff. Macie jakieś sugestie?

można mieszać tylko Ca z Mg - jakby pytanie czemu odsyła do: http://nano-reef.pl/topic/62787-metoda-ballinga/

Nigdy nie jest tak że od samego początku równe dawki dadzą pożądany efekt. Bywa że trzeba ustawić pod właściwe podpicie z najniższego i dozować dodatkowe płyny do uzupełnienia reszty. Wiele osób piszę że używa ballinga jak mówi teoria ale nie zawsze to się sprawdza. i jeszcze jedno jesli robi się podmiany minimum 10% co tydzień SBS - jak mówi wielu - jest zbędny ale tutaj dochodzimy do dozowani mikro - czytaj metoda FM. A co do mikro to jest właśnie świeży i gorący temat na forum.


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można mieszać tylko Ca z Mg - jakby pytanie czemu odsyła do: http://nano-reef.pl/...etoda-ballinga/

Nigdy nie jest tak że od samego początku równe dawki dadzą pożądany efekt. Bywa że trzeba ustawić pod właściwe podpicie z najniższego i dozować dodatkowe płyny do uzupełnienia reszty. Wiele osób piszę że używa ballinga jak mówi teoria ale nie zawsze to się sprawdza. i jeszcze jedno jesli robi się podmiany minimum 10% co tydzień SBS - jak mówi wielu - jest zbędny ale tutaj dochodzimy do dozowani mikro - czytaj metoda FM. A co do mikro to jest właśnie świeży i gorący temat na forum.

Czyli roztwór 2 po dodaniu do niego MgCl2x6H2O chyba spieprzyłem... kibel z nim??? Co mi się w roztworze CaCL2 z MgCl2x6H2O wytrąciło? Z chemicznego punktu widzenia chyba nie ma co (wyglądało to na taki dziwny nierozpuszczalny w wodzie pył)... MgCl2x6H2O w takim wypadku zacznę podawać w osobnym roztworze :/ Na tyle często robię testy że staram się korygować dawki pod konsumpcję a poziomy poszczególnych parametrów początkowo dobiłem sobie do pożądanych poziomów. Stąd tak mi podpadło rozjechanie KH z Ca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem. W roztworze wapna z magnezem wytrącają mi się na dnie takie ciemne koty(wyglądają jak kłębki kurzu) Tyle że u mnie jest 74g CaCL2x2H20 + 17g Mgcl2x6h20 w 1l.

Edytowane przez Steron (wyświetl historię edycji)

Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.