Skocz do zawartości
inn0vat1on

wypalone świetlówki a plagi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od kiedy zmieniłem światło na 4x39 T5 borykam się z plagą cyano i okrzemek. Wcześniej miałem ledy 35w, potem 160w, potem T5 90w i nigdy nie miałem problemu z plagami.

Lampe 4x39 kupiłem używaną, sprzedający twierdził, że ma ją od nowości jakieś 3 miesiące. U mnie świeci już ponad 3 miesiące. Dodam, że plagi cofają się jeśli wyłącze biały kanał i świecę tylko dwoma świetlówkami niebieskimi.

Czy to oznacza, że świetlówki są już wypalone i to powoduje pojawianie się plag?

The more you know, the less you don't know


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmiana oświetlenia to powoduję najwyraźniej. Bo ja zmieniłem ostatnio z 4x39W w jednej belce, na 4x39W ale każda świetlówka z własnym odbłyśnikiem i też mi wywaliło trochę cyjano i dino. Przestałem na kilka dni świecić białym w ogóle. Plagi się cofnęły i powoli zacząłem wydłużać czas świecenia białymi od 3-4h w górę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawdą jest, że nie stosowałem stopniowo wydłużania czasu świecenia białym tylko od razu docelowo.

Wysłane z mojego Moto G (4) przy użyciu Tapatalka


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zmianie oświetlenia zawsze coś wyskoczy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zmianie oświetlenia zawsze coś wyskoczy

Ciekawe - rozwiniesz wypowiedź


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Zmiana oświetlenia to powoduję najwyraźniej. Bo ja zmieniłem ostatnio z 4x39W w jednej belce, na 4x39W ale każda świetlówka z własnym odbłyśnikiem i też mi wywaliło trochę cyjano i dino. Przestałem na kilka dni świecić białym w ogóle. Plagi się cofnęły i powoli zacząłem wydłużać czas świecenia białymi od 3-4h w górę.

Zmieniłeś ilość energii [ilość energii w postaci światła] którą dostarczasz do zbiornika i dlatego wywaliło ci plagi. Ekosystem twojego zbiornika nie jest przystosowany do światła o takiej intensywności.

Dino najlepiej rosną pod niebieskim światłem. Jeśli chcesz żeby nie rosły ci dino to wyłącz niebieskie światło...

Moim zdaniem lepiej jednak nie zmieniać oświetlenia. Jak wywala ci plagi to znaczy że coś źle robisz albo że nie masz w zbiorniku odpowiedniej ilości organizmów które zwalczają plagi. Zmiana oświetlenia daje w kość koralom a my tego nie chcemy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.