Skocz do zawartości
waldek123blau

Wavebox w akwarium 320cm długości

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do fachowców jak umieścić wavebox w tak długim akwarium.

-Czy zastosować 2 sztuki waveboxów po przeciwnych stronach akwarium w kominach zewnętrznych

-Czy zastosować jak kolega z forum 2 waveboxy w kominie wewnętrznym umieszczone skośnie tak jak na fotce poniżej zdjęcie było zamieszczone na forum:

5769970_akwariumwaveboxy2.jpg

Mam w obecnym akwarium wavebox i jest oparty na pompę Jebao WP-40 umieszczony w kominie zewnętrznym.

Proszę o propozycje najlepiej od tych co sami mają waveboxy w swoich tankach.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam nie mam takiego rozwiązania, ale w zaprzyjaźnionym sklepie mają akwarium o długości na oko właśnie 3 metrów. Mają dwa waveboxy pierwszej generacji na jednej ścianie akwarium i to wystarcza, aby efekt falowania był nieźle widoczny. Akurat jutro będę w tym sklepie to nakręce filmik, jak to wygląda. Oczywiście o ile nie zapomnę :)

edit: znalazłem zdjęcie tego akwarium, waveboxy są po lewej stronie:

http://www.korallenriff.de/bilder/galerie/gross/15136.jpg


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za chęci właśnie się zastanawiałem nad takim rozwiązaniem i trochę się obawiam wysokości fali na długości 320cm.

W mojej krótkiej kostce 100cm x 90cm fala jest około 1cm i pompę od waveboksa mam na 1/2 mocy


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawiłem powyżej zdjęcie tego akwarium, długość chyba jednak większa, niż 3 metry... W każdym razie, fala może na 2-3 centymetry.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuje akwa 230 -250x80x80 i też dwa falowniki planuje na jednej scianie 2xRW20. Trochę się zastanawiam czy warto je odbudowywać czy rzeczywiście wavebox poprawia falowanie?

Mam wp-40 w 140x60x60 i jestem bardzo zadowolony, waveboxa obawiam się ze względu na hałas i brak możliwości ustawienia glebokosci falownika a co za tym idzie możliwość regulacji zostaje tylko poprzez zmniejszenie mocy.

Z chęcią wysłucham opinii osób które miały do czynienia z oboma rozwiązaniami.

Waldku,

moim zdaniem skośne ustawienie falowników utrudni uzyskanie synchronicznego falowania czyli będziesz miał turbulencje i niska falę a do tego falowniki są lepsze i cichsze. Mi najbardziej się podoba maksymalnie długa fala czyli raz w jedna raz w drugą a im dłuższy baniak tym łatwiej to osiągnąć.

Edytowane przez Aleksander (wyświetl historię edycji)

731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@waldek123blau

W życiu nie tak jak, pokazałeś na rysunku.

2 po przeciwległych stronach akwarium to lepiej, ale będziesz miał problem żeby je odpowiednio zsynchronizować. Po co tak kombinować? Najlepiej 1 mocniejszy na jednej, krótszej ścianie akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wp-40 w 140x60x60 i jestem bardzo zadowolony, waveboxa obawiam się ze względu na hałas i brak możliwości ustawienia glebokosci falownika

U mnie jedynym mankamentem Waveboxa jest lekka słyszalność pracy pompy (dokładnie drgań). - jest to spowodowane tym że kazałem zrobić za mały otwór i WP-40 jest wciśnięta tak że dotyka do szyby - nie ma żadnej podkładki gumowej czy silikonowej tłumiącej drganie.

Planuje w nowym tanku zastosować 2 waveboxy i zsynchronizować je razem na jednej bocznej ścianie akwarium tylko obawiam się że na długości 320cm fala będzie za wysoka, wiem że jest regulacja mocy na falownikach.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
obawiam się że na długości 320cm fala będzie za wysoka, wiem że jest regulacja mocy na falownikach.

Z tym to raczej nie ma problemu - obniżysz moc pompy albo nie ustawisz dokładnie w częstotliwości rezonansowej akwarium tylko tuż obok - amplituda automatycznie będzie niższa.

Ale skoro obawiasz się zbyt wysokiej fali to po co robisz 2 waveboxy? Nie lepiej zrobić 1 i pokombinować z rozmiarem pompy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu właśnie jest problem bo pompy mocniejsze mają większą obudowę i trzeba zrobić większej średnicy otwór w akwarium.

A ten otwór muszę zlecić w trakcie klejenia akwarium dlatego założyłem ten wątek. Poza tym nie wiem czy mocniejsza pompa nie będzie głośniejsza? i czy 2 pompy będą cichsze? Dlatego pytam tych co mają w swoich baniakach waveboxy.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...Planuje w nowym tanku zastosować 2 waveboxy i zsynchronizować je razem na jednej bocznej ścianie akwarium tylko obawiam się że na długości 320cm fala będzie za wysoka, ....

Im dasz pompę głębiej (niżej) tym falowanie na powierzchni będzie mniejsze przy zachowaniu dużego ruchu i "wymiatania" detrytusu.

Przy jednej pompie (szczególnie jeśli nie jest umieszczona centralnie) może fala powstawać po przekątnej akwa a wtedy wznoszenie wody w jednym z narożników będzie mocniejsze, czytaj wychlapywanie przy takiej samej mocy falowania. Jak krzywo ustawię WP-40 to tak mam.

Moim zdaniem dwie zsynchronizowane pompy to dobry kierunek i podejrzewam, że przy głębokości akwa 80cm jakie planuje, świetnie się sprawdzą. Na jesieni będziemy wiedzieć.


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja muszę wiedzieć przed zamówieniem akwarium na jakiej wysokości muszą być waveboxy. Planuje zamówić w akwarium już zintegrowane.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety nie pomogę, sam się coraz bardziej skłaniam do falowników bez waveboxa szczególnie po poście #303 @mirekaju z http://nano-reef.pl/topic/59154-blekitna-glebia/page__st__300

Skłaniam się ku

2 x Jebao RW-15 i myslę, że mocno rozbuja mi te 230x80x80


731450e5ecb50e0ff9c2e1941b208841u392a365.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak,- ja go pytałem czy jest zadowolony ze swojego rozwiązania.

Ja z kolei coraz bardziej się skłaniam do zastosowania komina zewnętrznego na krótszym boku akwarium

a z drugiej strony ustawienie 2 przenośnych waveboxów diy tak abym mógł regulować kierunekiem i mocą ich pracy

5821470_1111.jpg

Chcę zbudować takie 2 konstrukcje z przyssawkami na jednym boku. WP-40 sterowane będą twinpadem tak aby byłe zsynchronizowane.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.