Skocz do zawartości
matheroz

Pierwsze 27 LITRÓW ze Śląska - Pytania i Odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, we wstępie trochę o sobie, więc zaczynamy.

Nazywa się Mateusz mam 24 lata i jestem z Tarnowskich Gór (Śląsk).

Akwarystyką zajmuję się już kilka lat, jak z każdym różnie bywało. Wzloty upadki i tak dalej. Zaczynałem od 80L słodkiego, potem pojawiły się jeszcze inne litraże, jak każdy tu wie zawsze mało litrów :). Teraz mam u siebie 200L które na dzień dzisiejszy wygląda właśnie tak:

ZIELONE.jpg

Ogólnie fajnie wszystko rośnie, ale dość o zielonym tu liczy się tylko niebieskie :D

Ja zawsze marzyłem o solniczce jednak wiadomo fundusze jeszcze są ograniczone, jednak nadarzyła się okazja na kupno w dość okazyjnej cenie fajnego zestawu w sumie już zalanego przez około dwa lata. Więc była to kwestia tylko przenosin kostki do mojego lokum, a następnie zmiany w aranżacji i dołożenie paru koralików. Akwarium kupiłem od doświadczonego akwarysty i z tego co mi się wydaje posiada wszystko czego można byłoby oczekiwać.

Akwarium 35x25x32 + sump 35x12x32

W środku znajduje:

pompa obiegowa 600 l/h, filtr z siporax mini, odpieniacz i automatyczna dolewka, światło to aquael decolight 2x6w

około 3kg żywej skały + żywy piach

Tytułem wstępu to chyba byłoby na tyle. Akwarium stoi u mnie 10 dni. Wrzucam zdjęcie sprzed 3 dni, nie jest one idealnie ale poglądowo może być. Wczoraj byłem zmuszony trochę pogrzebać i zmienić trochę ułożenie skał + poprzyczepiałem koraliki które dostałem. Postaram się dzisiaj bądź jutro wrzucić jak w obecnej chwili wygląda akwa.

Niebieskie.jpg

1.Pojawił się pierwszy problem. Wg. mnie poziom wody w sumpie, a konkretnie w komorze z pompom jest zbyt niski. Po pierwsze odpieniacz nie pieni tak jak powinien (nie wiedziałem w którym miejscu jest czujnik z dolewki i w sumpie było więcej wody, odpieniacz chodził bez zarzutu, jednak teraz gdy woda wyparowała a czujnik jest nisko poziomo wody nie został uzupełniony). Po drugie przelewająca się woda mega hałasuje(mi to nie przeszkadza ale mojej drugiej połówce już tak :D) No i tu pojawia się pytanie czy bez problemu mogę podnieść wyżej czujnik +/- do poziomu zaznaczonego palcem na zdjęciu niżej, w autodolewce mam wodę ozonowaną- Dolać solanki do filtra czy tej ozonowanej? :

20160817_231329.jpg

Z góry

20160817_231504.jpg

Jakbyście przyczepili taki czujnik ? Obecnie jest wpuszczony w taką półeczkę z przegródki.

2. Dodać jakąś gąbkę do sumpa jako mechanik ? Jaki węgiel ? Coś takiego ?

3. Lać im VODECZKE ? W jakich ilościach ?

4. Jakieś inne rady ?

W akwa nie ma jeszcze żadnych ryb, ślimaków, krabów itp. W przyszłości poproszę o identyfikacje korali bo w ogóle nie mam do tego głowy. Liczę na pozytywny odzew i mam nadzieję że nie będzie bury ! :p POZDRAWIAM :wine::fun:

Edytowane przez matheroz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Fajnie ze pokazałeś akwarium od razu :) Odpowiadając kolejno:

1. Możesz podnieść czujnik aby było więcej wody (uważaj na zasolenie, bo w małych kostkach trzeba to kontrolować). Jedynie zwróć uwagę na to, aby po wyłączeniu prądu (pompa, odpieniacz itp.) nie przelało Ci akwarium. jak nie przelewa to może być. Czujnik możesz przyczepić na jakimś uchwycie aby wisiał na ściance akwarium. Ja zrobiłem sobie z rurek pcv i zakrętki po podzie, ale równie dobrze możesz użyć plastikowych pasków itp.

2. Gąbka nie sprawdza się tu jako medium - nie warto. Węgiel możesz dać jeśli woda wydaje się żółta - wchłonie zżółknięcie wody.

3. Dla tych korali co masz nie musisz nic lać. Wódkę/VSV leje się gdy masz większą obsadę i NO3/PO4 leci w górę

4. Wiem że to dopiero początek, ale na Twoim miejscu wywaliłbym (odsprzedał) tę skałę którą masz obecnie - grzybki porastają całą skałę i nie będziesz w stanie ich utrzymać w ryzach - powchodzą na inne ciekawsze korale które możesz mieć :)

Co do odpieniacza to może jeszcze się wyreguluje sam. Jeśli nie, to musisz pokombinować z ilością powietrza/wysokością wody w komorze odpieniacza (lub wysokością na której powieszony jest odpieniacz)


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za pierwszą oczekiwaną odpowiedź :p ... ta skała składa się z dwóch mniejszych z jednej wywaliłem praktycznie już wszystkie grzyby wraz pozostałością na skale (potraktowałem ją nożem), z czasem jak będę miał coś ciekawszego pewnie usunę znaczną większość, jednak nawet te grzybki które pewnie większość ma za syf, podobają mi się :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś musi zacząć :D

Grzybki to nie jest syf, po prostu zarastają skałę. Jedne w miarę łatwo odczepiasz, z innymi jest większy problem :p


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje chyba sa akurat z tych łatwiejszych. . co zostało wyciąłem nożykiem i obadamy co się będzie dziać.

Po jakim czasie +/- łapią się korale skały ? Chodzi mi o wyciągnięcie igieł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3-4 dni powinny wystarczyć, jednak tydzień dla pewności trzymałem bo jak zbyt szybko odczepiałem to później pływały po akwarium


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jakbyście przyczepili taki czujnik ? Obecnie jest wpuszczony w taką półeczkę z przegródki.

trytyka (opaska kablowa) i przyssawka lub dwie dla pewności

post-23855-0-85657600-1471516117_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oo to chyba najprostszy sposób... a powiedzcie mi dolać brakującej wody do filtra ( poziom na zdjęciach), solanka czy ozonowana ?

Edytowane przez matheroz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zwiększasz ilość wody w obiegu ? - więc solanka

wodą RO uzupełniasz to co odparuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

uchwyt/zawieszkę możesz też posklejać np. ze spienionego PCV .. lub wygiąć z jakiego drutu (kształt U - "pętelka" na dole na czujnik i wywijasz "uszy" na zaczep o szybę) w izolacji lub dać koszulkę termokurczliwą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

coś wykombinuje .. sposób z przyssawką i opaskami przypadł mi do gustu .. potem coś ogarnę więc pewnie wrzucę jakąś fotke :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

przyssawka - to jakaś duża - bo przy małej czujnik może opierać o szybę i się blokować

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz przewiercić też nakrętkę po wodzie i wkręcić ją - tak aby mieć pewność że pływak będzie miał luz i nie będzie się o nic opierać.

Pamiętaj też o jednej rzeczy o której ostatnio się dowiedziałem dość brutalnie. A mianowicie dolewka musi być niżej niż akwarium/wężyk z dolewką. W przeciwnym razie po wyłączeniu się dolewki woda może dalej płynąć - u mnie tak było ostatnio. A wystarczyło tylko wężyk od dolewki podnieść wyżej... :whistle:

Edytowane przez 9866666 (wyświetl historię edycji)

Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów.. wczoraj trochę jeszcze pogrzebałem i wyszło coś takiego

20160818_221947.jpg

chyba się sprawdzi ... mocno trzyma i do niczego nie dolega :)

Pojawił się kolejny problem ... nie umiem wyregulować odpieniacza w taki sposób żeby fajnie pienił .. Na początku fajnie działał .. teraz trochę kiszka ... Próbowałem regulować dopływ powietrza a także wysokość odpieniacza .. skutki marne .. Jakieś rady? ... Poniżej zdjęcie ukazujące obecną sytuacje

20160818_222001.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

otwórz powietrze max i reguluj wysokością

(albo mocą pompy jak jest możliwość)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz miałem taki problem ze odkrecając nawet powietrze na maksa mniej pieniło niż na minimalnie zakręconym .. no ale spróbujemy .. coś się zbiera w pojemniku ale to chyba drobinki wody unoszące sie w powietrzu ?

Sonda może być ?

Planuje w przyszłości zmienić światło ... Jest sens ? co proponujecie ? Może jakaś samoróbka /? Mam dużo możliwości :)

Ps. Jakby ktoś miał jakieś życie do oddania/odsprzedania za niewielką ceną jestem chętny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Odpieniacz dawno był czyszczony ? bo może go przytkało

a jak był czyszczony niedawno to ze 2 dni mija zanim zacznie pienić "normalnie"

a może po prostu nie ma czym pienić ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie własnie nie był dawno czyszczony ... prawdopodobnie miesiac/dwa .. może go spróbować też wyczyścić ... trochę ostatnio poprzerzucałem w akwa.. może faktycznie nie ma z czego pienić .. stoi u mnie 11 dzień

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam sasiada tak z ciekawosci czy to nie jest akwa z Zoo Palety ? Jak tak i masz tam to oswietlenie co bylo czyli aquael to zmien chociaz swietlowki na inne (tam sa moduly ledowe o ile pamietam). Wlasciciel narzekal ze przez swiatlo te grzybki sa slabo wybarwione. Jakbys sie chcial ich calkowicie pozbyc to przygarne chetnie za jakas inna szczepke :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde szkoda że nie napisałeś wcześniej bo wczoraj część poszła w kubeł .. Dokładnie od niego ... Wiesz co nie wiem czy są słabo wybarwione .. kolor intensywnie niebiesko/zielony ... powinny być bardziej wpadający w brąz ? No właśnie się zastanawiam nad wymianą oświetlenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co powinny byc niebiesko zielone, ale to ciekawe ze u Ciebie tak sie wybrawily juz jak w sklepie widzialem to byly bardzo blade i brazowe, jak sa niebieskie to super i tak trzymac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.