Skocz do zawartości
baszurek

(za)Mała kostka baszurka

Rekomendowane odpowiedzi

Mialem zalozyc nowy temat,jak juz akwarium bedzie jakos wygladac,no ale poniewaz nie wiadomo kiedy (i czy wogole to nastapi),wiec cos tam skrobne...

Po ponad trzyletniej przygodzie z Reefmaxem (ktorego bardzo milo wspominam),odpalilem wreszcie ciut wieksze akwarium,oczywiscie za male ;). A czemu za male? Wiadomo,zawsze jest za male,ale w moim przypadku,z racji warunkow lokalowych,nowe akwarium mialo sie zmiescic w miejscu,gdzie wczesniej stal Reefmax,a wiec duzo wiekszy litraz nie wchodzil w gre od samego poczatku. Dopiero,gdy wiekszosc gratow byla juz kupiona,okazalo sie,ze jednak wchodzi w gre lekkie przemeblowanie pokoju,zeby wygospodarowac ze 100cm dlugosci,zdecydowalem sie jednak zalac to,co juz skompletowalem,jakby nie patrzyl - zawsze pozostaje mila perspektywa przesiadki na wiekszy litraz :).

A wiec tak:

- akwarium full opti 65×50×55h,tylnia szyba i komin z czarnego lacobelu,niewielki prosty sump dwukomorowy z ciemnego szkla + oddzielna komora na dolewke,szafka na stelazu aluminiowym,korona - zestaw uzywany kilka miesiecy,odkupiony na forum,komin po srodku (niestety wewnetrzny),splyw i rewizja 25mm,powrot 20mm,

- na obiegu Jebao DCT 4000,skrecona na jakies 75%,

- odpieniacz Deltec SC 1451(uzywka odkupiona na sasiednim forum),

- lampa ATI Sunpower 8×24W sciemnialna (petarda),wszystkie swietlowki ATI,

- cyrkulacja 1×Jebao RW-4,1×Jebao RW-8, 1×Tunze 6015,

- grzalka Aquael Neoheater 150W,

- do chlodzenia wiatraki Grotech (glosne jak cholera) + klima w pokoju :),

- oswietlenie nocne led z alledrogo,

- dolewka i opozniacz odpieniacza Aquatrend,

- (w pudelku nowka sztuka) dozownik do ballinga Doser One Evolution Aquatrend.

Calosc zalana z poczatkiem stycznia br. na suchej skale (mysle,ze ze 12-13kg),skala nie myta,nie czyszcona,zwodowana taka,jaka kupilem,piach zywy 9kg,w sumpie z 1,5 kg gruzu koralowego przelozonego z Reefmaxa.Woda,chyba ze 20 litrow,rowniez z dzialajacego jeszcze Reefmaxa,reszta swieza,zasolona Microbe-Lift Premium,po wykonczeniu wiaderka zmienilem na Fauna Marin.

Z Reefmaxa z korali przelozylem tylko LPS-y,rico i rhodactisa,plus zwierzeta mobilne.

Niestety w miedzyczasie,po zakupieniu w lokalnym sklepie ryb,przypetala sie ospa i padly wszystkie ryby przelozone z Reefmaxa (parka moich ulubionych A.Percula,gobiodon,Ch.parasema,P.paccagnellaea) oraz parka dokupionych wczesniej pterapogonow,no i dwie nowe ryby (z ktorych jedna musiala byc nosicielem),tj. salarias i E.bicolor :unsure:. Na szczescie przezyly dwie babki,decora i mandaryn marmurkowy,zdazylem juz tez dokupic dwa zwykle blazny. Po akwarium peta sie jeszcze kilka slimakow,dwa kraby (mitrax i pomponiara),dwa jezowce,wezowidlo oraz dwie krewetki czyszczace. Ze stworzen stacjonarnych dolozylem dwa gatunki zoa,kilka prostych SPS-ow,dwie acropory.

NO3 i PO4 wg saliferta prawie od poczatku zerowe,choc do konca nie wiem,jak z tym jest,bo rozniaste glony w roznej postaci wciaz sie utrzymuja. Bylo tez lekkie dino,poszlo sobie samo,sa tez niewielkie ogniska cyjano. Ogolnie,jak na start na suchej skale,dojrzewanie bylo lajtowe,choc glony,jak juz wspominalem,caly czas sa,w tym pojawilo sie ostatnio cos,co przypomina bryopsis i niestety wyglada,ze ma chec w najlepsze rosnac, wczesniej tez sie troche tego pojawialo,biezacy wysyp ma chyba zwiazek z przelaniem przez odpieniacz (przelal przy malowaniu sasiedniego pokoju Duluxem).

Podmiany robia regularne,raz w tygodniu ok. 15 litrow,mniej wiecej od 2 miesiecy leje gotowego ballinga AF Component 1+,2+,3+ rowno po 50ml,leje z reki,bo jak pisalem dozownik jeszcze w opakowaniu :D.

Wszystkie buteleczki z roznymi magicznymi plynami odstawilem do szafki,tylko jedzenie dla rybek,balling i podmiany,okazjonalnie (z raz na miesiac) wrzuce do korali kostke planktonu lub podkarmie LPS-y pokarmem granulowanym.

System zaczyna sie chyba powoli stabilizowac,pojawilo sie sporo wrecz mikroskopijnych rurowek,w sumpie jakies gabki,sporo dzikich wezowidel,przy latarce widac tez troche robactwa,chyba mysis,niestety alg wapiennych ani sladu. Pomimo zerowych nutrientow calkiem niezle rosna LPS-y,SPS-y tez zauwazalnie ruszyly odkad leje ballinga,jedynie acropory stoja w miejscu,choc tu tez jest lepiej,bo zaczynaja polipowac.

71cbf8083076fe5b310da19ea9967cbb.jpg

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Faktycznie już się zaczyna robić ciasno.

Ciasno to bylo juz po wlozeniu suchej skaly ;).

Na gorze jest jeszcze sporo miejsca na SPS-y, na bokach dorzuce jakies LPS-y,szczepki z piasku do usuniecia,zostana tylko 2 goniopory i fungia.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Całkiem niezły opis (pominę kwestię polskich znaków ;) ) takim zdjęciem popsuć :p

Trzymam kciuki :)

Polskich znakow z tapatalka nie uzywam,bo po edycji robia sie krzaki. Zdjecie,jak zdjecie - zrobione telefonem i zredukowane do mniejszej rozdzielczosci :p.

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda już całkiem nieźle, na takim zdjęciu nie widać mankamentów ;) Bardzo podoba mi się ułożenie skały, będzie można zrobić mega kompozycje z korali. Pozdro


250 L w obiegu. BM Curve 5, refugium. IT Evergrow 2060. Jebao DCT4000, RW-4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nooo to zostałeś akwarystą :p

Cza to oblać - kiedy się widzimy ? :)


"Wszystko co słyszymy jest opinią, nie faktem. Wszystko co widzimy jest punktem widzenia, nie prawdą." Aureliusz

Nowe 730L

Stare 470L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ty tam mielisz wodę rw8 i rw4 to ja nie wiem. Ja na 180l mam jedną rw8 i nawet na najniższym biegu jest za mocna.

Ładne szkiełko. No i perspektywa przesiadki też jest.

Wysłane z mojego Moto G (4) przy użyciu Tapatalka


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że parę drobnych potknięć było ale wszystko wygląda dobrze. Ciekawe, kiedy będzie tak ciasno jak w Reksiu :chris:


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium w sumie nic sie nie zmienilo,wszystko powoli rosnie :).

Caly czas rosnie tez glon,ktory wg mnie przypomina byropsis,choc na niektorych zdjeciach wyglad jak debresia,byc moze mam 2in1 :mellow: . Glon pojawia sie juz na prawie wszystkich kawalkach skaly,jest to prawdopodobnie efekt lekkiego szczotkowania skaly w akwarium. Cale szczescie rosnie dosc powoli,na niektorych skalach po wyrosnueciu bieleje. Przestudiowalem juz sporo tematow na temat tych glonow,poki co chyba pojde sciezka pilnowania parametrow i odsysania przy podmianach,glon jak juz podrosnie daje sie czesciowo odessac. Glony poki co nie sa bardzo ekspansywne,pomimo ze woda jest chyba bogata w mikro (caly czas robie regularne podmiany na soli chyba Fauna Marin oraz leje ballinga AF,lacznie z SBS),wiec chyba bede cierpliwie czekal na dalszy rozwoj wypadkow. Na fotkach zdjecia zarosli,moze ktos zidentyfikuje (na drugim zdjeciu widoxzna,niestety,charakterystyczna "palemka").

http://cloud.tapatalk.com/s/57c9a9f33cead/b.jpg?

http://cloud.tapatalk.com/s/57c9a9fcc6c54/c.jpg?

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej Baszurek Piotrek z tej strony w końcu zobaczyłem twoje dzielo :) bardzo fajny post i treściwy trzeba jeszcze parę fotek dorzucic :) . Czekam tylko na szczepki

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzis ogarnalem troche pajeczyne okablowanie sumpika (zdrobnienie akurat tu jest jak najbardziej na miejscu) i wstawilem graty do ballinga - najbardziej mnie kreca lekko dizajnerskie pojemniki do ballinga :).

A tak przy okazji patrzac na ilosc gratow,stwierdzilem,ze chyba jestem mistrzem,jesli chodzi o ilosc zuzywanej energii w przeliczeniu na litr wody ;) .

4260ef34aa717705f81c0082571577c7.jpg

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt trochę tego jest :) chcesz podawać bailinga u siebie ? Tam jest u ciebie 180L. ?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak kostka ma 180l netto. A co Cie dziwi w podawaniu ballinga? Leje juz trzeci miesiac z reki :) .

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o pojemność. Bo bailinga leja do zbiorników mniej więcej 250-300 litrów w wzwyż. Niema nic złego w podawaniu Bailinga tylko że podobno z czasem dawki się zwiększa i chodzi o to że rosną koszta utrzymywania akwa. Dla tego mnie zaskoczyło to że u siebie podajesz. Parametry się nie trzymały przed podawaniem ?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj,Ciastek,Ciastek...A co to znowu za teoria uzalezniajaca podawanie ballinga od litrazu?

Jest konsumpcja,regularne podmiany na dosc bogatej soli nie kompensuja ubytkow,wiec leje ballinga :). A ze z czasem zapotrzebowanie bedzie rosnac,to oczywiste - im wiecej i wieksze korale,tym wieksze zapotrzebowanie,obecnie leje po 50ml/doba,a w akwarium jeszcze prawie pusto. A ze koszty utrzymania rosna? Tak juz w tym hobby jest ;).

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok :) ale to parametry było ciężko utrzymać po przesiadce czy tak po prostu stwierdziles że lepiej nie kombinować z podawaniem różnych preparatów na utrzymanie stabilności i przejsc na bailinga? Jakie różnice dostrzegasz po podawaniu Bailinga? Ja mam 250 netto i jade tylko na podawaniu preparatu na podniesienie kh i na NO3PO4 z RedSea na utrzymaniu niskiego No3

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Kilka osób mi mówiło że jeśli trzymam parametry to lepiej nie pchać się w bailinga dla tego tak dopytuje o twój przypadek :)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka osób mi mówiło że jeśli trzymam parametry to lepiej nie pchać się w bailinga dla tego tak dopytuje o twój przypadek :)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

No i widzisz,Piotrek,sam sobie odpowiedziales - "jesli trzymam parametry"...A jesli nie? U mnie wszystko zaczelo spadac (oprocz Mg,ktory nie wiedziec czemu,po zalaniu akwarium byl poza skala,tj.>1500.),kh bylo juz 5,5, Ca niewiele ponad 300. Obecnie mam kh 7,9, Ca 420 i Mg 1450. Okazjonalne lanie roznorakich bufferow mija sie chyba z celem,bo: 1)sa drogie (w RM-ie uzywalem Kenta na kh i nie widzialem roznicy po zmianie na roztwor sody spozywczej), 2) stosowanie ich co jakis czas z pewnoscia nie jest najlepsza droga do trzymania stabilnych parametrow.

I jeszcze jedna,istotna rzecz,uzywajac gotowych bufferow,de facto dazymy przeciez do tego samego celu,jak przy stosowaniu ballinga - chcemy utrzymac na odpowiednim poziomie Ca,kh oraz Mg,ale nie zawsze pamietamy o SBS. I tu ide o zaklad,ze wielu,zwlaszcza poczatkujacych,akwarystow (z autopsji),stosujacych roznorakie gotowe siuwaxy,zapytanych czy stosuja tez sol bez soli,moze dostac duzych oczu ;). A przeciez stosujac preparaty oparte na chrorku wapnia i wodoroweglanie sodu,narazaja sie w dluzszym okresie czasu na takie same klopoty,jak przy ballingu bez SBS. Tak przynajmniej twierdza Ci,ktorzy cos w akwarystyce osiagneli,a ja po prostu korzystam z ich doswiadczenia :)

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i rozumiem teraz twoja decyzja o przeskoczeniu na ballinga. Nie powiem sam też o tym myślałem bo jestem ciekaw czy po ballingu są przyrosty i to nie małe i czy faktycznie potrafi podciągnąć ich wartości. Ja póki co mam lekkie cyjano tylko Ca- 410, Kh- 8,3, No3- 5 i jade na soli Aquaforest. Jak to kosztowo wygląda na miesiąc jeśli chodzi o ballinga? I czy tylko balling czy może jakieś pojedyncze preparaty podajesz jednak raz na jakiś czas?

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da sie okreslic kosztow,tak ot...Wszystko zalezy od zuzycia,ja na poczatek kupilem gotowego ballinga AF (component 1+,2+,3+),karnistry po 5l,przy moim zuzyciu starczy na 3 miesiace (koszt z przesylka niecale 160zl). Jesli kupisz prochy i sam rozrobisz pewnie wyjdzie spokojnie ze 2-3x taniej. Ogladalem wlasnie zdjecie Twojego baniaka i u Ciebie nie bardzo ma co powodowac spadki Ca i Mg,kh z reguly spada zawsze.

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No u mnie to same miękkie praktycznie jak zauważyłeś ale chciałem mieć choć trochę patyków :) bo wbrew pozorom dodają też swojego uroku.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojemniki na balinga faktycznie dizajnerskie. U mnie starczyłyby na 3-4 dni :)

A poza tym masz myszy koło sumpa bo ci styropian wygryzły :)

Znając życie pewnie już planujesz większe akwarium. Jakie teraz 240, 300 czy od razu z grubej rury 1000l??


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieksze planuje sie zawsze,nawet jak sie nie wie,jakie i kiedy ;) . Takie same pojemniki sa dostepne rowniez w wersji pojedynczej,o pojemnosci 2,5 i 5 litrow,oprocz tego,ze ladne i perfekcyjnie wykonane,to polskiego producenta :) . A jesli sie dopatrzyles myszy,to chyba bede musial zwolnic kota :D .

baszurek nadaje mobilnie...

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojemniki super, jaka jest cena za 3 sztuki?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.