Skocz do zawartości
TMK

Pochwalę się... Berghia

Rekomendowane odpowiedzi

Kilka miesięcy temu kupiłam Berghię. W Reefmaxie ciągle się pojawiała aiptasia i główne źródło w panelu jakoś nie chciało się wytępić. Potwierdzam, bergie dają radę.

Zauważyłam złożone jajka i je przełożyłam do osobnego naczynia. ślimaki też, ale padły po kilku dniach

I teraz mam kilka młodych, które wczoraj pierwszy raz złożyły jajka. Czyli udało mi się rozmnożyć :)

Kilka obserwacji:

Jajka są składane w formie spirali i znajdują się w mocnym przeźroczystym rękawie. U mnie wszystkie były zapłodnione, ale w czasie rozwoju bardzo duża ilość zamiera. Wylegają się po ok 12-14 dniach. Przed samym wylęgnięciem są tzw weligerem. To larwa zwana żeglarkiem, muszelka i takie dwie falbanki z rzęskami, którymi bardzo szybko macha i pływa. Taką larwą jest bardzo krótko. Po czym osiada i pełza jak robaczek. Bardzo trudno jest zauważyć, bo ma ok mm. Nie udało mi się zaobserwować jak to robi, ani stadium, które już pełza, a ma jeszcze muszelkę. Po kilku dniach zaczynają wyrastać wyrostki i wtedy już z lupą można rozpoznać ślimaka. No i wtedy trzeba im dawać malutkie aiptasie. Jeśli aiptasie są większe to atakują jedną stadem. Stopniowo rosną i jedzą coraz większe ukwiałki.

Potrafią wleźć w każdą szparę i często chodzą po powierzchni wody - oczywiście od spodu.

Niestety musze dodać, że z setek złożonych jaj mam 7 dorosłych ślimaków

Na fotkach

jajka-widoczny rękaw

pierwsze podziały złożonych jaj

młoda berghia i obok larwa z zaczątkiem wyrostków

dojrzała bergia

post-6574-0-74751200-1472234549_thumb.jpg

post-6574-0-28634500-1472234566_thumb.jpg

post-6574-0-92015100-1472234584_thumb.jpg

post-6574-0-85266100-1472234624_thumb.jpg


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje :) .

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szacun

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka


600l w obiegu, OPTI z kominem, lampa LED PANDORA HYPERION R2 HYBRID, obieg DC6000, odpieniacz na tunze silence 9430.040, PROFILUX II Ex 2xPh, redox, SMS itp, DP-4 na balingu, sump 80x80x40 + refugium, miękko-LPS-SPS.

Naprawimy wszystko co jest związane z elektroniką i nie ucieka na drzewo. Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki. Cuda zajmują mi trochę czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super! Gratulacje! :thumbsup:


Jest ok. 250L w obiegu, cyrkulacja: 1x6095, obieg: ER 3700, deltec sc1455, światło: 4x24W, dolewka.

Start: 04.11.2010, zmiana: 12.2014.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za gratulacje, dowartościowałam się, dziękuję :)

Ale może ktoś hoduje i podzieli się spostrzeżeniami?


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się udało odchować około 40, moje spostrzeżenia;

1. Świeżo przekształcone Berghie potrzebują naprawdę małych aiptasi, takich na 1mm max, i musi ich być sporo.

2. Średnie i duże kiełże są wrogiem nr 1 ( mowie dalej o bardzo młodych osobnikach oraz jajach)

3. Na własne oczy nie widziałem, ale krewetki, zwłaszcza wyposzczone i te które same zjadają aiptasie nie pogardzą berghią

4. Są wrażliwe na skoki parametrów

5. Wieloszczety mogą zeżreć jaja jak na nie trafią.

tyle, powodzenia;)

Edytowane przez piniol (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

AQUA

182l +60l + 50l : 90x45x45 :Razor 160W 16k: Jebao RW4 + Jebao RW4, 14 kg LR, 4 kg LS, Jetskim 120; 60x30x36  "Refugium" 3 x full spectrum+ techniczny 7 x royalblue 3 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja się zapisuje na 4 młode .


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elegancko. Gratulacje


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.