Skocz do zawartości
inn0vat1on

czy już balling czy jeszcze nie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy/koleżanki. Narobiłem sobie troszkę kłopotu na własne życzenie. Od kiedy zmieniłem sól cotygodniowe podmiany już nie wystarczają tak jak przedtem. Kh spadło w ciągu tygodnia z 7.6 na 6.4, Ca z 440 na 390 a Mg z 1450 na 1320.

Czy zacząć już lać balling czy tylko podbijać Kh i Ca jakimiś preparatami?


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling zawsze tanszy

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling zawsze tanszy

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Coś Ty :p reakotr wychodzi dużo taniej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz już wyraźną konsumpcję Kh, Ca, Mg to jak najbardziej powinieneś uzupełniać. Ballingiem, reaktorem czy gotowymi preparatami - tu już wybór należy do Ciebie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś Ty :p reakotr wychodzi dużo taniej ;)

A można wiedzieć dla wskazanego przez Kolegę litrażu i wskazanej konsumpcji, po jakim czasie reaktor się zamortyzuje? Za punkt wyjścia biorąc najtańszy nowy reaktor z zasypem i najtańszy, czy nawet niekoniecznie najtańszy, ale przyzwoity, Fauna Marine zestaw do Ballinga?

Bo ciekaw jestem, może sam przejdę? Rozumiem że liczyłeś, skoro tak autorytatywnie się wypowiadasz.... :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A policzyłeś koszty pompy dozującej ? Bo taka pompa też kosztuje swoje. Oczywiście dozownik jebao absolutnie nie wchodzi w rachubę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A policzyłeś koszty pompy dozującej ? Bo taka pompa też kosztuje swoje. Oczywiście dozownik jebao absolutnie nie wchodzi w rachubę

Jakoś nie narzekam mam DP3 i śmiaga elegancko :)

@inn0vat1on- lałbym już ballinga -co do reaktora to przy takim małym zbiorniku to chyba szkoda zachodu.

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To Ty masz policzyć :) Ale dozowniki ebtecha są polskie, z supportem i gwarancją. Cenę możesz znaleźć w internecie.

Choć uważam że baliinga można lać z ręki - wiele osób tak robiło i robi nadal. Bez szkody dla metody.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na razie balling mogę lać z ręki, potem jednak pompa to konieczność. Trochę nie mogę się odnaleść w tym co tańsze- balling czy gotowe preparaty.

Ktoś wspomniał, że dobrze dozować wszystko a nie wybiórczo, żeby nie zachwiać równowagi jonowej?


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Choć uważam że baliinga można lać z ręki - wiele osób tak robiło i robi nadal. Bez szkody dla metody.

O mamo na serio?? To chyba trzeba być na emeryturze i nie mieć sklerozy , żeby mieć na to czas :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jesteś pewny że ebtech nadal produkuje te pompy ? Bo chyba coś mi się o uszy innego obiło ale nie jestem pewny.

Mam nie wiele więcej litrów niż ty i dochodzę do 600ml dziennie 3 płynów to prawie 2l, nie mam nawet dolewki bo po prostu jest mi nie potrzebna. Ballinga można lać z ręki, zgoda, ale zależy na jakim levelu jesteś ze swoim zbiornikiem. Ja sobie teraz tego niewyobrażam. Skok dzienny kh u mnie to 1 więc przy laniu z łapy rano dolewając podbijałbym z 6 na 7 i tak w kółko ;) uważam za slaby pomysł. No chyba ze ktoś może dolewać chociaż 4x dziennie :) u mnie dawka podzielona jest na 24x i heja.

Reaktor wydajesz kasę praktycznie raz potem odbijasz tylko co2.

Co do jebao to 3 kolegów mało co jej nie wyrzuciło za okno, a przy małych dawkach to już w ogóle. Pewnie czytają ten temat jak będą mieli ochotę to się ujawnią.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma 180 l. Ja mam 210. Dozownik ebtecha na allegro kosztuje 800 zł (ja miałem pompy, więc wyszedl mnie taniej, ale to bez znaczenia dla tematu). komplet ballinga fm na pół roku (może nieco mniej) wyszedł mnie koło 300 zł.

Teraz Ty policz proszę reaktor tej samej klasy co dozownik, pompę do niego, zasyp, co2 i sterownik z elekrodą ph do sterownika.

Różnicę odejmiemy i zobaczymy na ile wystarczy, na prochy do ballinga, a potem zobaczymy czy znajdziemy na forum akwarium prowadzone bez rozbudowy czy zmiany metody tyle czasu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dale chylę czoła, nie chce mi się tego drążyć i tak dobrze wiesz, że każdy dzień życia akwarium to szala kosztów przechyla się na stronę reaktora. Nie napisałem też "kolego bierz reaktor bo balling droższy", chodziło mi o to po prostu, że z biegiem czasu, czy tego chcesz czy nie i tak wyjdzie taniej. Nikt nie zakłada akwarium z myślą, że tylko pół roku i heja lecz apetyt rośnie jak się udaje. Wiadomo, że do zbiornika 180l nie będzie kupował reaktora za 3k no chyba , że chłopak ma rozmach, ale jeżeli te 180l to badanie gruntu pod te hobby bo tak zwykle jest to pewnie zakończy się reaktorem przy większym akwarium.

U mnie koszty wychodzą takie:

Pompa dozująca gro tech używka 850zł i działa już 4 rok

Balling to 3 płyny po 140zł które starczają mi na 3msc to 420zł czyli na rok 1680zł. Więc w dwa lata by mi się zwrócił reaktor, a akwarium mam prawie 5lat więc sam widzisz ile już tych reaktorów bym mógł sobie kupić. Zaraz pewnie powiesz, że można prochy z pochu kupować. A no można z tym, że ja już tylko kupuje tam nahco3 bo na mg i Ca się zawiodłem.

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do takiego małego litrażu tylko baling. Szkoda inwestować w reaktor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafał, jasne, ale Ty masz 500 litrów plus sump, oraz akwarium strae, z dużą konsumpcją, a Kolega ma 180 l i konsumpcja dopiero mu rośnie. Zauważ proszę też że nie ma sumpa, więc i tu był by problem.

Zaś co do przyszłościowych zakupów, to nie znam nikogo, kto by na starcie kupował reaktor, bo za jakiś czas i tak zmieni akwarium...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku ;] Rozumiem ;] Zauważ, że ja odpowiedziałem na to co napisał Kuba ;] cyt. "Balling zawsze tanszy". Ja się tylko z tym nie zgodziłem ;] Koledze wcale nie doradzam reaktora, ba sam go nie mam ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no i mamy wyjaśnienie :) Bo właśnie nie pasowała mi Twoja wypowiedź w kontekscie doświadczenia Twojego i tego wątku :)

Z powyższym też się nie zgodzę że balling zawsze tańszy, do większych systemów tylko reaktor - taniej wychodzi i stabilniejszy...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co by nie było za wesoło to z ballingiem też zawsze jakieś przygody są, a to rurka spadnie, a to sie zapcha, a to dawka nie taka, a to pompa coś przymarudzi albo wężyk sentoprenowy itd ;] Ale z reaktorem też też regulacja wiąże się z ogromną dozą cierpliwości noi lepiej na pustym baniaku to robić ;) Ale jak już się uda dogadać reaktor z akwarium to zapominamy o sprawie jedynie kontrola by się chłopaki nie pokłócili nagle ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pompę dozującą miałem przez rok (własnie na sterowniku ebtecha - a teraz oryginalną, całą ebtecha), raz skalibrowałem, po pół roku sprawdziłem czy równo leje i jedyne problemy jakie miałem, to z preparatami bo af wywoływał u mnie na przemian cyjano i dino...

Teraz przy nowym projekcie na 99% będę robił ballinga z prochów poch'u i wzbogacał strongami FM. Podłapałem przy tym pare rozwiązań usprawniających wszystko i myślę że się sprawdzi system :)

Ale np. Twistman z tego co wiem ma reaktor, a u niego korale ze zbiornika wyłażą :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pompę dozującą miałem przez rok (własnie na sterowniku ebtecha - a teraz oryginalną, całą ebtecha), raz skalibrowałem, po pół roku sprawdziłem czy równo leje i jedyne problemy jakie miałem, to z preparatami bo af wywoływał u mnie na przemian cyjano i dino...

Teraz przy nowym projekcie na 99% będę robił ballinga z prochów poch'u i wzbogacał strongami FM. Podłapałem przy tym pare rozwiązań usprawniających wszystko i myślę że się sprawdzi system :)

Ale np. Twistman z tego co wiem ma reaktor, a u niego korale ze zbiornika wyłażą :)

A grote tec III sprzęt za tyle kasy i żadnej kalibracji nie ma :(

-manualne dozowanie jak trzymasz przycisk

-ustawienie zegarka

-ustawienie dawek

Nigdy nie sprawdzałem czy pompy równo leją. Możliwe że nie bo nigdy nie udało mi się równiuteńkich dawek osiągnąć by parametry stały, zawsze to +/- 10%

Edytowane przez Panoramiks200 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O widzisz :(. A ebtech ma 4 pompy wbudowane i na płytce wyjście na podłączenie kolejnych 4 sztuk... I żeby cokolwiek zmienić nie musisz nurkować do szafki :) - jak panisko siedzisz sobie przy urządzeniu z BT i ustawiasz ... Dodatkowo możesz zaznaczyć w jakich porach pompa ma nie podawać dawek (np. z uwagi na hałas), na ile dawek rozbić maksymalnie, sama pilnuje by był odstęp pd poprzedniej...

Nie ma oddzielnych przyciskó ręcznych, ale z poziomu menu (sterownika) możesz kazać wlać wybraną ilość (podajesz cm3).

Dodatkowo support "od ręki" - nie raz dzwoniłem do producenta, zawsze pomagał. Dlatego zachwalam :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafal ja wiem, ze reaktor jest tanszy ale autor tematu pytal balling vs gotowe preparaty:)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie - dyskusja trochę odeszła poza pytanie autora


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja w Reefmaxie (miękkie i LPS) przestałem w ogóle mierzyć Ca i Mg i jechałem tak ze 3 lata,lałem jedynie roztwór zwykłej sody,bo spadki kh miałem bardzo duże, W obecnym akwarium (zalane w styczniu) mam kilka lps i kilka sps,ok. 5 miesięcy po zalaniu zaczęły się spadki i zacząłem lać ballinga z ręki (na początek,z racji tego,że leję niewiele,bo po 50ml na dobę,kupiłem gotowe płyny AF),dziś się wreszcie zebrałem i zamontowałem półeczkę pod pompę do ballinga :thumbup:. Wg mnie,jeśli masz problem z utrzymaniem parametrów na samych podmianach,najlepiej zdecydować się na ballinga,nawet jeśli dawki będą małe i lane z ręki,to i tak chyba będzie stabilniej niż podbijanie co jakiś czas buforami.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawiązując do pytania w temacie i parametrów w opisie, to te poziomy które masz są ok, kontrolowałbym tylko czy nie spadają niżej, robiąc testy przed podmianą cotygodniową, nie po niej.


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.