Skocz do zawartości
Ludek

Parę kropelek więcej :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie !

Akwarystyką słodkowodną interesuje sie już od dziecka, a swój pierwszy zbiornik posoliłem 3 lata temu, było to 60l i niestety zbyt mała wiedza i złe rady innych doprowadziły do jednej wielkiej " KLAPY "! odkupiłem żywą skałe, od jednego foromowicza... który bardzo zachwalał,byle człowiek ją kupi, a póznie sie martw ! skała cała w aptaziach i róznego rodzaju pasożytach, czego wczesniej nie rozrózniałem... konsekfencje wszystkiego przyczyniły sie do likwidacji i zniechecenia do morszczyzny !

Po paru miesiacach czytania, notowaniu i zbieraniu wiedzy i konsultacji z żoną, że bez akwarium jakos tak pusto, postanowiliśmy jeszcze raz spróbować i została postawiona słona kostka 170l która odziwo bardzo dobrze się trzyma już ponad rok ! bez plag i chorób. Zbiornik ogónie miż-maż miekasy i lepsy , wszystko tak porosło, łacznie z rybkami, że z moja połówka zdecydowaliśmy sie postawic coś wiekszego, i wynegocjowałem 500l ! :D

... A wiec zaczynamy nowy projekt :)

Zbiornik głównie miał być pod SPS-y, ale żona chce, żeby coś sie bujało i ruszało wiec postawiłem na miękasy, LPS-y i proste SPS-y. Zastanawiam się, czy dawać piasek, czy zrobić jakiś dywan z miękasów. Rybki jakie mam i zostaną przełożone

to:

hepatus, żółtek, doktorek i mandaryn, na pewno coś jeszcze dokupię. Supm będzie umieszczony w inny pomieszczeniu, które postanowiłem do tego celu przeznaczyć ( 3m dalej ) jest to wnęka pod schodami. Przed założeniem nowego zbiornika i faktem tego, że bedzie przewiertywana ściana postanowiliśmy wyremontowac cały pokój. No zaczelismy, ale niestety stał sie nieszcześliwy wypadek, złamałem staw skokowy z przemieszczeniem w 3 miejscach ! i wszystkie prace niestety musiały zwolnić tempo !

Mineło 5 tygodni z nogą w gipsie 20 wsześnia wizyta kontrolna i mam nadzieję, że 2 tygodnie małych rehabilitacji pozwoli mi na stopniowe remontowanie pokoju, w którym bedzie stac akwarium. Między czasie powoli kompletuję sprzęt :)

Aktualnie udało mi się skompletować trochę sprzętu, a w doborze reszty sprzętu - będe wdzieczny jeśli mi doradzicie i pomożecie :)

1. Zbiornik: 150cm x 55cm x 55cm przednia szyba i prawy bok opti white, tylnia i lewa szyba czarna, komin wewnętrzny, na środku lewego boku ( przeloty 2x 40 i 32 ). SZkło będzie stało na aluminiowym stelażu, a całość zostanie zabudowana płytami biały połysk.

2. Oświetlenie: ATI 8x 54

3. Sump: w trakcie projektowania, i tu mam pytanie: jesli będzie dobry odpieniacz, to ma sens zakładać refugium ?

4. Filtr: RODi + elektroniczny miernik

5. Odpieniacz: bubble Magus Cuver 9 ( z czasem zmienię na coś mocniejszego ) + opóźniacz 10min

6. Pompa obiegowa: Jebao DCT 12000

7. Cyrkulatory: tu również proszę o waszą pomoc- jakie wybrać ?

8. Grzałka: 300 Watt z termostatem

9. Sucha skała: ze względu na to, iż mam pewną wizję ułożenia półek i różnych grot, z którymi po ułożeniu chce się przespać, pomysleć, i ostatecznie postanowić, że TO JEST TO ! i skleić (zaobserwowałem na forum, że ktoś ułoży skałe, a pózniej xxx razy ja przestawia, a ja chcę tego uniknąć-bo im mniej "grzebania" tym lepiej

10. Sól: na początek coś słabszego, co radzicie ? do pomiaru zasolenia będę używać H2Ocean

11. Automatyczna dolewka: firma nieznana, ale używam od ponad roku i wszytsko ok

12. Reaktor wapnia Deltec PF 509

13 . Mini Filter 70-X BioPellets Reactor

Edytowane przez Ludek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny przemyślany projekt.

Czy zakładać refugium? Myślę że tak bo oprócz swoich funkcji jest fajnym miejscem do obserwacji życia.

Cyrkulacja to coś ze stajni jebao sterowalne.

A sól do wyboru. sądzę że najlepsza była by z gatunku tych naturalnych.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin na środku lewego boku...

Przemyśl to umiejscowienie. Jeśli baniak ma być widoczny z jednej strony co Ci z miejsca za kominem?

Jecod/Jebao 12000 na obiegu ...

Dlaczego chcesz aż tak to przewymiarować? Wolniejszy przepływ przez sump będzie lepszy. Przy tej wielkości baniaka 8000 będzie z zapasem mocy.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin na środku lewego boku...

Przemyśl to umiejscowienie. Jeśli baniak ma być widoczny z jednej strony co Ci z miejsca za kominem?

Jecod/Jebao 12000 na obiegu ...

Dlaczego chcesz aż tak to przewymiarować? Wolniejszy przepływ przez sump będzie lepszy. Przy tej wielkości baniaka 8000 będzie z zapasem mocy.

Zbiornik zaprojektowała Erybka, za kominem będzie cyrkulator

Obiegowka ma 10 kanałów mocy, wiec bez stresu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytam i kompletuje sprzęt, ale mam pytanie... w czasie dojrzewania akwarium nie za fajnie pachnie, czy mogę używać od samego początku Ozonu? nie będzie to miało negatywnego wpływu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto ci nagadał że zle pachnie,ozon przy zbiorniku dojrzewającym zapomnij. Pompa obiegowa zgadzam się 8tys zupełnie wystarczy. Podjedz do jakiegoś morszczuka pogadać , doradzić bo w sklepie jak w sklepie........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

]No to szkieło już jest :)

post-26108-0-91019400-1474475987_thumb.jpg

Za ścianą mam hol i schody, pod schodami jest zabudowana wnęka w surowym stanie, którą wykorzystam na sump i resztę

sprzętu ( oczywiscie wszystko zostanie wykafelkowane).

post-26108-0-70276300-1474476045_thumb.jpgpost-26108-0-11349400-1474476056_thumb.jpg

Zanim zbiornik zostanie uruchomiony, ze wzgledu iż dom zostaje przebudowany, czeka mnie generalny remont pomieszczenia.Start zbiornika hmmm... 3-4tyg :)

post-26108-0-35906900-1474476108_thumb.jpgpost-26108-0-82337600-1474476149_thumb.jpgpost-26108-0-17033700-1474476161_thumb.jpg

Edytowane przez Ludek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remont się robi, i coraz bliżej do posolenia!

Mam pytanie, mam w kominie otwory 40- spływ , 32-rewizja i 25 - powrót,czytam forum i natrafiłem na wątek... mając obiegowej DCT 12000 na powrocie 25mm będę ją dlawic, ale przecież pompa ma możliwość sterowania na 10 biegów, można ją dopasować pod otwór 25mm czy się mylę? Czy czegoś nie rozumie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  1. Powrót na ten litraż rób 32 zdecydowanie. A jak pompa będzie naprawdę mocna to baypassy dobra rzecz. Ja mam taką w obiegu plus dwa baypassy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

  1. Powrót na ten litraż rób 32 zdecydowanie. A jak pompa będzie naprawdę mocna to baypassy dobra rzecz. Ja mam taką w obiegu plus dwa baypassy.

Zapodasz fotki sumpa jak to u Ciebie wygląda?

Czy mogę zrobić tak, że powrót pociagne z boku akwaria rurami 32mm, a do otwory w kominie dam rurę+ zaworem kulowy, która podepne do kanalizacji ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne że może być powrót poza. A caly splyw z komina zrób do sumpa w komorę odpieniacza najlepiej . Do kazalizacji to ewentualnie z sumpa przy podmianie wody jedynie 50 odpuszczasz i tyle wlewamy. A czesto tak bywa że podczas podmianki coś tam odsysamy czy to detytrus z sumpa itp wpadnij aż tak daleko nie masz zobaczysz sobie też nie mam idealnie bo czlowiek zawsze coś spiepszyć umie .

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomi dzięki za zaproszenie, jestem na etapie remontu domu, ale napewno wpadnę przed składaniem hydrauliki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie konbinował pompa obieg 12tys do tego dwa baypassy. Z komina te otwory na 40 spływ 32 rewizja 25 dodatkowa bonusowa rewizja a każdy wylot można wykorzystać do obmywania jakiegoś złoża ala siporax itp mnóstwo jest opcji. Ja mam powrót poza komonem ale jak bym mógł to robię to samo tylko wyrzut z powrotu robię po przeciwległej stronie komina

Edytowane przez tomi1140 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do baypassa jestem ciemny nigdy tego nie robiłem i nie wiem jak wygląda :/

Na przykład na pompie zrobic 2 baypassy, jeden zawór np. do kanalizacji przy podmianie , a drugi pod filtrem z węglem?

post-26108-0-20436600-1474761085_thumb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje foto? Te opaski metalowe predzej czy pozniej zardzewieją. Ja bym zrobił pompa połączenie slokonowe i dopiero dwa trojniki plus zawory. Po prostu wyzej. Wygodniej..

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje foto? Te opaski metalowe predzej czy pozniej zardzewieją. Ja bym zrobił pompa połączenie slokonowe i dopiero dwa trojniki plus zawory. Po prostu wyzej. Wygodniej..

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Foto zapożyczone z neta.Czyli tak jak na fito tylko wyżej... POMPA +WĄŻ i dopiero zaworki

Edytowane przez Ludek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie czas składać hydraulike i mam dylemat, mianowicie:

Mam w kominie otwory 40 spływ i dwa otwory 32 i 25 i żeby nie puszczać gdzieś tam bokiem 4 rułki, czy ja mogę zrobić z otworu 25 rewizję? wtedy powrót zostanie na 32mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Remont pokoju idzie strasznie wolno, ponieważ postanowiliśmy wymienic grzejniki w całym domu,łale z dnia na dzień coraz bliżej do startu baniaka :)

Kupiłem z "drugiej ręki" lampę ATI 8x 54w , sprzedawca mówił, że lampa w bardzo dobrym stanie! po otwarciu przesyłki zostałem w szoku ! wszystkie wentylatorki wyłamane, obudowa strasznie brudna i ulepiona od różnego rodzaju syfu ! pordzewiała, normalnie siąść i płakać ! mam nauczkę, czasem lepiej dołożyć i kupić nowe!

... walka z lampą trwała około 4h wymiana wyntylatorków i generalne czyszczenie lampy i po wyczyszczenoiu miłe zaskoczenie, lampa nie taka zła i napewno dlugo jeszcze posłuży :)

Lampa zapakowana i spokojnie czeka :)

post-26108-0-55247900-1475415091_thumb.jpg

post-26108-0-33699100-1475415097_thumb.jpg

post-26108-0-84040100-1475415099_thumb.jpg

post-26108-0-73991200-1475415103_thumb.jpg

Edytowane przez Ludek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wody w baniaku jeszcze nie ma, po " wypadku " złamaniu stawu skokowego w 3 miejscach, trudno mi sie poruszać, ale jakoś powoli idzie wszystko do przodu :)

Pomieszczenie techniczne - sump, zostało jeszcze pomalowanie i położenie płytek. Stelaż pod zabudowę hmmm i tu jest właśnie HMMM!

robie to pierwszy raz, i nie jestem pewien czy tak to ma być ???? proszę kogoś o wypowiedz, będe wdzieczny :) ogólnie, prawy bok ma być zabudowany bez podnoszenia, lewy pok na siłownikach, front tagże - chodzi mi ogórny stelaż

post-26108-0-78590900-1475703320_thumb.jpg

post-26108-0-95970400-1475703325_thumb.jpg

post-26108-0-00826600-1475703329_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacja... :)

Stelaż był odkupiony i zabudowany w koloże vege, w sobotę łapie śię malowania na biały połysk ! mam nadzieję, że nie spi****** materiału. bo zapłaciłem 170zł za 1L farby :)

post-26108-0-91998000-1476871903_thumb.jpg

post-26108-0-03595500-1476871907_thumb.jpg

post-26108-0-33300200-1476871910_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I super się zapowiada. Ogarnoles to prawie. Powodzonka.

Wysłane z mojego SM-G925F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie ale te sofe to bym dał przodem do akwarium ;)


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hallo ! :)

W koncu znalazłem chwilke czasu, mineło 5miesiecy od startu, wszystko chula bez komplikacji

8877.jpg

22.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.