Skocz do zawartości
wolan91

Plaga Aiptasi i kilka opcji egzekucji

Rekomendowane odpowiedzi

Wurdenanni ma w swoim menu takze ślimaki?

Wysłane z mojego LT30p przy użyciu Tapatalka

Berghia jest w menu wielu popularnych zwierzaków np. wargatków. hexy , chlorka, chrysusa itd. Berghia jest przysmakiem mitraxów - te dziady zjadają wszystko i jak przywiozłem rurówki od kolegi z forum to mi je jak banany pootwierał :/. Gdzieś również czytałem że krewetki wunderwaffe (Lysmata wurdemanni i Lysmata kuekenthali) też gustują w tych ślimakach. Jednym słowem berghia nie ma łatwo w naszych szkiełkach :)...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak trafisz chelmona który gustuje w aipstasi to definitywnie zje wszystkie, i nie skubie korali.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie brzydal wcinał do zera a nastepnie lądował w sumpie aby nie stresować euphylii. Pewnego dnia jednak popełnił samobojstwo w kominie zatykając spływ z akwa. Po 3 miesiacach aiptasia wróciła i kupiłem nowego który w 3 dni wyzerował aiptasie. Ten osobnik zostaje już w akwa bo pozbylem sie LPS


dużo zdjęć mojego akwarium https://www.facebook.com/tibireef/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Idealnego pogromcy aiptasi niestety nie ma. Bo jak kupujemy zwierzaka to

-może nie jeść aiptasi

-moźe paść zanim zje

-może co gorsze jeść inne korale

Dlatego wg mnie najlepsza jest berghia bo jedyne niebezpieczeństwo, że ja coś zje. Na pewno wargatki,chociaż nie testowałam. Natomiast krewetki pepermint (dokładniej L seticaudata) niekoniecznie. Wpadły mi 2 ślimaki do ReefMaxa gdzie były 2 duże krewetki i po ok 3 tygodniach udało mi się je z powrotem wyłowić. Oprócz krewetek w baniaku 2 złe błazny para pterapogonów i babka. Oraz las-hodowla aiptasii dla moich berghii.

WRM maiałam kilka aiptasii więc kupiłam 2 krewetki. ale po kilku miesiącach jak było brak rezultatu kupiłam berghię. Ponieważ wpierw musiałam odłowić krewetki to berghie były w malutkim osobnym akwa. Jak zobaczyłam ile jedzą i że łatwo się mnożą to zmieniłam zdanie i ReefMax został matecznikiem aiptasii. Krawetki nadal tam są. :)


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak berghia jak i krewetka są skuteczne tylko na małe aipstasie tych wiekszych nie ruszą. Natomiast rybą rozmiar nie robi różnicy.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu się nie zgodzę. Jedna berghia nie zje bardzo dużej aiptasii, ale już 3 sztuki wspólnie bez problemu. Te ślimaczki atakują razem.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.