Skocz do zawartości
Bolkovsky

Pierwsza solniczka

Rekomendowane odpowiedzi

Udało mi się odłożyć trochę funduszy, dlatego zdecydowałem się w końcu założyć swoją pierwszą upragniona solniczkę. Zanim cokolwiek kupię i zrobię chcę wszystko mniej więcej (bo i tak większość problemów i rozwiązań pojawi się dopiero na etapie zakładania) przemyśleć. W miarę postępów projektu i prac będę wgłębiał się w szczegóły utrzymania parametrów wody, biologii i życia w morskim akwarium. Chcę zlikwidować słodkie akwa i wykorzystać je na morskie. Wymiary baniaka standardowe 240l 120x40x50 cm. planuję w prawej ścianie wyciąć otwór o szerokości 20cm i dokleić komin zewnętrzny na całą szerokość i wysokość prawej ściany. 2 otwory na spodzie. Pierwszy bezpośrednio do szafki i do sumpa (standardowe 112l), drugi z pompy i z otworu rurką do akwarium Tutaj pojawia się pierwsze pytanie do doświadczonych czy sprawdzi się taka opcja ? Jeśli tak to jaka szerokość czyli ile do długości 120cm akwa dokleić ? Jaką głębokość powinien mieć otwór wlotowy do komina ? Pokrywę zrobię sam z aluminium (grubość jeszcze do przemyślenia) strefa oświetlenia szczelnie oddzielona od akwarium (poliwęglan) o wysokości 2cm i na akwarium zachodzić będzie 0,5 cm, więc w sumie będzie miała 2,5-3cm wysokości. W pokrywie będą 3x 10 cm belki, środkową przerwę w połowie by zrobić otwór do karmienia. 3x 45 Power LED 45 MIL co w sumie daje 135W chłodzone pasywnie. Jakie barwy się przydadzą i jak je rozłożyć ? Ile komór przyda się w sumpie ? Jaki sprzęt oprócz odpieniacza białek, falowników, pompy obiegowej i grzałek jeszcze potrzebuję i co byście mogli mi polecić ? Nie chcę wydać milionów, ale też bubla, który mnie będzie tylko irytował nie chcę kupić. Liczę na waszą wiedzę i pomoc. Pozdrawiam Kamil biggrin.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsz sprawa ci się posypie - nie wywiercisz otworu w już funkcjonującym akwarium.

Tutaj masz kilka opcji:

- podklejanie baniaka na wysokość i doklejenie zewnętrznego komina na równi z krawędzią obecnego zbiornika;

- wycięcie u szklarza bocznej szyby i dorobienie nowej niższej o około 3cm i wklejenie do niej grzebienia;

- kupno pudełka przelewowego;

- kupno akwarium z kominami już wmontowanymi (zewnętrzne lub wewnętrzne )

Jęśli chodzi o sam komin to ja robiłem 2 orwory pod przelot na rurkę 32.

Powrót dawałem z drugiego boku akwarium fi 25 przy pompie obiegowej 2000l/h ( przy dokładnie takim samym zbiorniku - też przerabiałem ze słodkiego )


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie radziłbym Ci raczej odizolować polimetakrylanem metylu (PMMA, pleksiglas, szkło akrylowe) - ma lepszą przepuszczalność dla światła widzialnego i ultrafiloetowego, a dodatkowo UV nie powoduje jego żółknięcia. Coprawda właściwości mechaniczne nieco gorsze od PC, ale za to bardziej plastyczny - nie pęka i nie kruszy się aż tak. Pokrywę bym ciut podwyższył, power LED-y jednak dość mocno się grzeją i będą podnosić temperaturę wody w akwarium. Pokrywa niech odrobinę bardziej zachodzi na zbiornik - conajmniej 1 cm. I na pewno dołożył bym światła - do 200W. Co do kombinacji kolorów - mieszanina Cool White i Royal Blue, do tego ewentualnie 4-8 zielonych, 4-8 UV i 4 czerwone (lub Deep Red), ale tutaj niech się jeszcze bardziej doświadczeni koledzy wypowiedzą.

Co do sprzętu, to zasadniczo wszystko wymieniłeś, ale na pewno będziesz potrzebował jeszcze testów do wody, salimetru lub refraktometru, termometru. Do tego filtr RO-DI i auto dolewkę, która bardzo ułatwia obsługę akwarium. Pomyśl też nad wentylatorami, gdyby było za gorąco.

Edytowane przez gryadam (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby wszystko uporządkować zacznę opisywać co już mam i co jeszcze zamierzam kupić :)

Akwarium: 120x60x55h cm przód i lewy bok opti reszta float. Z prawej strony z tyłu zewnetrzny komin z 3 otworami. (już się klei :D )

Oświetlenie: na początku 4 świetlówki (jeszcze nie wiem jakie) ale osprzęt jest już zamówiony docelowo pod 8x t5 54W.

Pokrywa: aluminiowa zamówię jak już będzie stało akwa żeby wszystko dokładnie pomierzyć.

Chłodzenie: zestaw 4 wentylatorów z boku pokrywy (zamówione,zobaczymy jak się sprawdzi)

Sump: 115x55x55 z komorą na refugium odpieniacz pompę i wodę na automatyczną dolewkę.(w pokoju)

Odpieniacz: Deltec 1456 (zamówiony)

Automatyczna dolewka: Aquatrend automatic level + reef octopus aq1800 (na stanie)

Pompy:

Obieg: Jebao DCT6000

Cyrkulacja: Jebao RW20 (zamówiona) Jebao RW15(do zamówienia i przemyslenia)

Grzałka: Sera 300W(jest)

Testy zamówione, opiszę jak przyjdą, sól zamówiona 20kg Blue Treasure, zamówiłem płytę OSB 25mm która będzie stała na dużej ilości jak najniższych nóżek, na niej stanie sump i stelaż o wysokości 80cm aluminiowy mam zamiar zamówić w erybce. O czymś zapomniałem ? Zdecydowałem że rafę będę budował na Real Reef Rock, dużo dobrego o niej przeczytałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.