Skocz do zawartości
Niebieski

Fish only dla nowicjusza, niecałe 900l. Porady.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Napisze krótko i zwięźle :)

Posiadam akwarium 240x60x60 czyli nie całe 900l netto. W praktyce wyjdzie pewnie nie całe 800.

Jest ono wyposażone w pokrywe z 10 halogenami ledowymi o mocy 50 wat sztuka, dwa kubły i szafke, w którą nie da się wcisnąć sumpa... dla chcącego nic trudnego, ale ja bym wolał uniknąć sumpa.

Chciałbym założyć akwarium OF, i tu następujące pytania

1) Czy piasek kwarcowy (taki miałkki, prawie, że jak mąka) odpada? Bo mam ok 30kg i szkoda mi go nie użyć hehe :p

2) Wiadomo, że ma to być OF, ale wydaje mi się, że jakie zoasy, albo jakieś inne "chwastopodobne" gatunki miękkasów fajnie by tam było mieć.

3) Ile potrzebuje skały i jak proponujecie ją ułożyć.

4) No i jakie gatunki ryb by się ciekawie prezentowały w tym zbiorniku? Nie znam niestety wielu gatunkó ryb morskich, a chciałbym mniej więcej wiedzieć na co mogę się zdecydować, bo mimo, że nie jest to jakieś super wielkie akwarium, to też stu litrów nie ma :)

5) Przeglądając tematy o FO trafiłem na wzmiankę, że dla samych ryb, nie trzeba używać wody RO, czy to prawda?

6) Sam zastanawiałem się nad drapieżnikami, jakimiś. Coś jak jakiś gatunek ogończy, czy ten sławny bamboo shark :) Ale nie wiem na co mogę sobie pozwolić

Proszę o pomoc i nie krzyczcie, może i te pytania są kretyńskie, ale naprawde chce dobrze :)

Oczywiście będę was zasypywał kolejną serią pytań.

Pozdrawiam, Marcin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1-do fish only przydało by się wyższe niż szersze akwarium

2-połowę ledów 50 w wyłączyć

3-piasek nie pył tylko drobny aragnitowy

4-sump się przyda do filtracji,czyli odpieniacz plus jakieś dsb

5- woda ro lepiej niech jest,ustniki to nie karpie też lubią czystą wodę

6-bardziej będziesz zadowolony z ustniczków ,piękne kolory i trochę więcej w przeciwieństwie do drapieżników

bo wpuścisz tylko rekinka plus skrzydlicę i to wsio w tak małym zbiorniku jak dla drapieżników

7-skały mało,na środku,ja na twoim miejscu na tej skałce posadziłbym zwykłe miękkasy i poczekał aż podrosną i wtedy wpuścił ryby

bo szczepki przy ustnikach szybko znikną a tym bardziej jak piszesz zoaski :)

to tak na początek


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kubełki to lipa w akwarium morskim ,, nawet chyba nie ma kubełka z 15l filtracji , a sump dale ci ze 200l

i do tego , 0 sprzętu w akwarium , a odpieniacz też by się przydał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nawet chyba nie ma kubełka z 15l filtracji

są - do oczek wodnych

nawet większe :D

6.jpg

i to z lampą UV-C

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jedno akwarium na sumpie - 500l malawi i nie jestem zadowolony. Te 850l chodzi na dwóch kubłach i woda jest lepszej jakości.

Chciałem tam wpuścić płaszczki słodkowodne, pielęgnice z Ameryki płd i przejściowo arowanke, ale właśnie przeglądając te forum, to zauważyłem, że jeśli już ktoś ma FO to zazwyczaj nie ma sumpa i żadnej dodatkowej filtracji, nawet kubłów, tylko odpieniacz zewnętrzny i skała, a nie którzy nie korzystają z filtra RO.

Chciałbym zdecydować się na FO, żeby uniknąć sumpa, nie mam na niego miejsca. Jest nie możliwe żebym go założył i po prostu nie chcę. Wiem, że to wygoda, ale chcę tego uniknąć. Z filtra RO, wydaje mi się, że jednak nie można zrezygnować, jak ktoś wcześniej słusznie zauważył, to nie karpie.

Akwarium już niestety jakie jest takie jest. Nie zmienie wymiarów, bo stoi od dwóch lat hehe :p

A co do odpieniacza, to czytałem, że ludzie rozwiązują to odpieniaczami wieszanymi na tylnej szybie akwarium.

I dwa ostatnie pytanie...

jeszcze raz, co do piasku, to proszę o sprecyzowanie, to nie może być ten kwarcowy, biały. Na pewno wiecie o jaki mi chodzi, o ten cienki co zazwyczaj jest w zoologach

Taki piaseczek : http://spychala.zsem.pl/nowe_w15.jpg

I przeglądając np erybke, to zauważyłem, że prawie wszystkie pokolce, ustniki, rogatnice, najeżki i inne większe ryby są proponowane do akwa 1500. A znaczna większość ludzi na tym forum trzyma niektóre gatunki w 200l -/+ , a morszczaków zazwyczaj nie zakładają ludzie nie potrafiący trzymać swoich zwierzaków, więc tam są jakieś błędy? Bo jeśli nie, to zgodnie z tym, ja do siebie mogę wpuścić same błazny :p

Proszę o dalsze odpowiedzi, pozdrawiam! :)

Edytowane przez Niebieski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale on nie musi być wydajny jak do akwarium rafowego z spsami, może być słabszy i też da radę, tak mi się wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie. Odpieniacz musi być dużo mocniejszy bo potrujesz ryby. Chciałbyś w szambie z wężem ogrodowym z ktorego plynie czysta woda pływać? FO to przedewszystkim ryby, które karmisz a one to wydalają. Od tego jest odpieniacz zeby sie tego syfu pozbyć i nie doszło do rozkladu na trujące substancje. Reasumując, odpieniacz jest niezbędny i najlepiej przewymiatowany, szukaj czegoś do 3000l i możesz śmiało wpuszczać ryby w dużej ilości. (moze przesadzilem z 3000l)

Z ryb polecam stado anathiasow, pokolce, ustniki, może blazny i ukwial jak Ci sie podobają.

Wysłane z mojego D2303 przy użyciu Tapatalka


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zewnętrzny Odpieniacz to np Evo 3000 Aqua Medica on jest do zbiorników powyżej 500 Litrów, jednak nie wiem ile ryb miałby ci tam utrzymać ale 20 -25 Powinien ogarnąć, Moja wersja 1000 radzi sobie całkiem nieźle z tą różnicą że ja mam więcej skały, a w rybnym powinno być więcej miejsca dla Ryb, przede wszystkim z ryb wybieraj ustnikowate one są najbardziej kolorowe, przykład Pygoplites Diacanthus, Pomacanthus Navarchus, Centropyge Loricula

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...

A co do odpieniacza, to czytałem, że ludzie rozwiązują to odpieniaczami wieszanymi na tylnej szybie akwarium.

...

Tak, temat odpieniacza powiedzmy ze załatwiony,

Natomiast do tego zbiornika musi trafić tez grzałka, myślę ze automatyczna dolewka też będzie potrzebna, filtracja mechaniczna (w sumpa można dać sporą gąbke/wate), w razie żółknięcia wody węgiel aktywny - ta lista może się z czasem wydłużać, więc naprawdę przemyśl sprawę...

Pozdrawiam


PhospHATE

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wam za odpowiedzi. Rozumiem, że sump to super rzecz, ale Nie ma siły żebym go tam upchnął, zostawmy proszę temat sumpa. Znalazłem kubły w których można umieścić grzałkę i lampę UV.

Zastanowię się jeszcze nad odpieniaczem. Macie racje, musi być "zaduży".

Zrobiłem listę ryb, jeśli ktoś miałby chwilę, to czy mógłby mi odradzić, niektóre i napisać czemu się nie nadają? Tzn, że są agresywne, zeżrą inne, albo są za duże czy po prostu za trudne. I zaznaczyć te które nadają się dla świeżaka do mojego akwarium.

Zrezygnował po waszych namowach z morderczych drapieżników, bo małe rybki, czy skorupiaki też w sumie są świetne, ale nie które ryby z mojej listy ich raczej nie zaakceptują.

chciałbym się też dopytać o jakąś ciekawą rybkę pływającą w zbitej ławicy - małą ale kolorową, najlepiej neonowo niebieską :p

A o to lista, tworzyłem ją dla siebie więc dlatego wygląda jak wygląda :p Mam nadzieje, że jest w miarę czytelna

pokolec - Acanthurus leucosternon - pokolec białobrody

pokolec - Ctenochaetus Strigosus

pokolec - Zebrasoma xanthurum - zabrasoma niebiesko - żółta

pokolec - Acanthurus japonicus

pokolec(?)- Ctenochaetus binotatus

cheteodon - Cheatodontoplus Chrysocephalus

ustniczek - Apolemichthys trimaculatus

ustniczek - Centropyge flavissima

ustniczek - Centropyge potteri

ustniczek - Pomacanthus imperator - ustniczek królewski

ustniczek - Holacanthus Ciliaris - nefrytek królewski

Ustniczek - Pomacanthus navarchus - ustniczek ostropasy

Ustniczek - Pygoplites Diacanthus

Ustniczek - Centropyge Loricula - flame angelfish

ustniczek - Euxiphipops xanthometapon - ustniczek błękitnogłowy

rogatnica - Rhinecanthus verrucosus

rogatnica - Xanthichthys auromarginatus

rogatnica - Balistapus Undulatus - rogatnica kolczasta

Rogatnica - Odonus niger - Rogatnica czerwonozęba

rozdymkowate - Canthigaster solandri

rozdymkowate - Canthigaster valentini

ławicowa - Apogon aureus

ławicowa - Chromis viridis

wargacz - Cirrhilabrus exquisitus

wargacz - Coris gaimard

garbik - Chrysiptera springeri

"papugoryba"(?) - Scarus quoyi

Rhinomuraena quaesita - murena wstążkowa

Pseudochromis fridmani

Calloplesiops Altivelis

Nemateleotris helfrichi

Platax pinnatus - czy on z tego czarno-pomarańczowego cuda z wiekiem zmienia się w tego brzydala?

Z góry dziękuję za pomoc! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje 3 grosze co do koncepcji obsady: dwa różne gatunki centropyg - może być wojna. baniak niby spory ale ryzyko jest. Nie są duże ale charakter mogą mieć paskudny. Moja bispinosa przez kilka lat ciepła klucha a po wpuszczeniu Pygoplites Diacanthus była dla niego b. niemiła przez kilka długich nerwowych dni. Zapomnij o Balistapus Undulatus - to jest natural born killer. Rośnie duża i każdy kto ją miał wcześniej czy później żałuje wpuszczenia jej do zbiornika. Nawet w baniaku jak Twój może wytłuc całą obsadę. A co do sumpa - jak nie możesz zrobić sumpa to może zrób panel? Masz długi baniak - możesz wykroić 60-70 cm ładnie to zamaskować to z boku i masz "po bożemu". Na sąsiednim forum kolega z Rumii sprzedaje w b. dobrej cenie BK250...


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra rada przy twoim rozmachu kup pierwsze to ;)

http://jonafish.pl/ksiazki-i-filmy/2905-choroby-ryb-w-akwariach-morskich.html

i jak UV to minimum 32W


Akwarium:150x80x70h sump:100x70x40h Lampa:hybryda TC 6xT5 + LED 120W,Odpieniacz TC 200,Jetcode 12000 ,XF150 Gyre,Refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nie będzie potrzebna ta książeczka, ale pewnie kupię. Wymieniłem gatunki, które mi się podobają i w których po prostu będę wybierał, wypisałem sobie te, które mnie urzekły i napisałem posta tutaj, żeby ktoś, kto ma spore pojęcie pomógł mi w wyborze. Nie chce wpuścić wszystkich na raz, będę raczej kupował po jednym, może kilka na raz.

Qlfon, możesz podesłać mi link do tego ogłoszenia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale tego odpieniacza nie da się zawiesić na szybie w akwarium, więc niestety odpada? Wybiorę chyba ten, co polecił kolega wyżej - Evo 3000 aqua medica. Po czasie dokupię drugi albo wymienię na ten model ciut mocniejszy Evo 5000.

Dwa filtry jakie posiadam to aqua nova ncf - 1200, wydaje mi się, że są przystosowane do morszczaka. Może ktoś jest pewien? Bo znalazłem o tym tylko jedną wzmiankę. Dodatkowo dokupię jakiś ok 30 litrowy z grzałką i uv. Bo kojarzę coś takiego. Nie chcę również robić panelu. Nie chcę nic kleić ani wiercić w szkle. A tym bardziej zabierać z długości akwarium 60cm. Wiem, że wszyscy chcecie dobrze, ale może da się inaczej. Jeśli nie, to za pare miesięcy założę temat "pomoc w projektowaniu sumpa". Mam nadzieję, że dalej mnie ciekawi to co macie do powiedzenia o rybkach które wymieniłem. Domyślam się, że raczej wszystkie rogatnice odpadają.

A jeśli wargacz to tylko jeden, podobnie jak pokolec, chodź niektórzy mają po kilka pokolców.

Pozdrawiam, Marcin! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko potem będzie problem ze zrobieniem komina przelewowego :)

Uwierz że wszyscy chcemy doradzić jak najlepiej ;)

Ja teraz będę dokładać sumpa do mojego 64l akwarium, przez 9 miesięcy było bez sumpa i to był błąd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zbiornik na dolewke gdzie dasz??? Przy tym litrazu to ci na tydzień z 40 litrów może nawet uciekać. Piątym pompy odieniacz lepiej to schować i jest dużo wygodniejsze.

Bez sumpa przy tym litrażu to będzie dużo ciężej i dużo drożej


Akwarium:150x80x70h sump:100x70x40h Lampa:hybryda TC 6xT5 + LED 120W,Odpieniacz TC 200,Jetcode 12000 ,XF150 Gyre,Refugium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy kubełek to proszenie się o kłopoty - zanik prądu na kilka godzin, prąd wraca i dawka siarkowodoru z kubła trafia do akwa. Ryby out. Zaczynamy od nowa. Nie mogę teraz znaleźć wątku na RC gdzie koleś pokazuje właśnie padnięte ustniki takie wielkości małego karpia właśnie po awarii zasilania. Może ktoś podrzuci? Masz warunki na przynajmniej panel, jak nie chcesz zmieniać długości akwa to zmień stelaż na wyższy żeby jednak sump wszedł. Bez suma przy tym litrażu będziesz się męczył i kaw ani będzie wyglądać bo ten cały majdan gdzieś będziesz musiał schować - schowasz go w akwa i będzie tylko szpecił.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego przy braku prądu siarkowodów wpadnie do akwarium z kubła, a z sumpa nie? Żadnego sprzętu prócz pomp cyrkulacyjnych i części odpieniacza nie będzie w akwarium. Czemu w przypadku braku prądu nic się nie dzieje z akwarium słodkowodnym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo siarkowodór jest gazem i ma się jak ulotnić z otwartego sumpa? OK - Twój projekt, powodzenia.


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, pewnie mój projekt. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Wiedziałem, że wszyscy podejdą do tego sceptycznie, ale jeśli jednak ktoś daje chodź cień szansy akwarium w tym litrażu bez sumpa, to jeśli nie chce pisać tutaj to może odezwać się przez priv, fb albo telefonicznie 509 741 163.

Uważam, że to jest do zrobienia. Sump odpada, rozumiem, że to rozwiązanie jest rzadko stosowane, ale może działać. Okaże się. Swoje postępy będę zamieszczał na forum.

Również uważam, że sump jest bardzo pomocny, ale muszę zrezygnować z niego - jak już pisałem,

Spróbuję poradzić sobie sam.

Pozdrawiam, Marcin Krysiński ! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko odpieniaczy zawieszanych na szybę akwarium dużych nie produkują.

Do 200l max.

To masz bledne info. H&S ma i to rozne...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niebieski, jesteś w tym temacie zielony... Posłuchaj starszych starzem kolegów i zaoszczędz sobie sporo kasy bo co jak co jest to drogie hobby a pchanie sie pod prąd (kubelek) to strata czasu, kasy a i może determinacji. Nie pierwszy masz taki pomysł, a ile z takich pomysłów widzisz w praktyce?,

Wysłane z mojego D2303 przy użyciu Tapatalka


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.