Skocz do zawartości
CamillKowalsky

Nowy Reef Master

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Na początku proszę o wyrozumiałość gdyż dopiero zaczynam przygodę z akwarystyką morską.

Zakupiłem akwarium 24 września 2016.

Przy zakładaniu akwarium pomogło mi właśnie forum nano-reef i oczywiście dział Reef Max Klub :)

Poniżej dołączę zdjęcia i mam pytanie co do ułożenia żywej skały. Czy jest ok czy może coś zmienić?

Drugie pytanie. Na żywej skale zaczęło coś rosnąc i tu proszę o pomoc w identyfikacji oraz o opinie co zostawić a co usunąć jeśli jest taka konieczność.

post-27405-0-73763900-1475080563_thumb.jpg

post-27405-0-08363400-1475080567_thumb.jpg

post-27405-0-99052600-1475080569_thumb.jpg

post-27405-0-08209800-1475080573_thumb.jpg

post-27405-0-99113500-1475080576_thumb.jpg

Edytowane przez CamillKowalsky (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1,2 - jakieś parazoanthusy / zoanthusy, 3 rurówka - te zostawić. Ostatnie zdjęcie niewyraźne. Na pierwszy rzut oka- różyczka czyli aiptasia- do usunięcia. Ale może podeślij lepsze zdjęcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz. Doczytałem to i owo i tak to aiptasia. Jak ją usunąć? Wyjąć skałę i porządnie zeskrobać? Czy zastosować jakieś specyfiki? Czy może uporają się z nią krewetki bo tak gdzieś wyczytałem ?

Jakie oświetlenie lubią rurówki?

Czy takie ułożenie żywej skały jest odpowiednie?

post-27405-0-74422000-1475100155_thumb.jpg

Edytowane przez CamillKowalsky (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście możesz wyjąć skałę i spróbować ją usunąć ręcznie, choć zazwyczaj aiptasia rośnie w szczelinach skały i po zbliżeniu się do niej automatycznie sie chowa co uniemożliwia jej usunięcie.

Poczytaj na forum - temat wielokrotnie wałkowany. Ze zwierzaków możesz skorzystać np. z brzydala (http://www.akwarysta.eu/index.php/opisy-ryb-morskich/449-acreichthys-tomentosus) choć Twoje akwarium jest za małe dla niego, poza tym będzie głodował po zjedzeniu tejnednej aiptasi. Myślę że najlepszym rozwiązaniem będzie któraś z krewetek które zajadają się nimi : np wundermani.

U mnie te rurówki rosną pod briarerum więc dostęp do światła mają znikomy.

Edytowane przez greger (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy takie ułożenie żywej skały jest odpowiednie?

Fajne dla ryb, ale będziesz miał probem z czyszczeniem szyby, chyba, że nie planujesz:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywy piasek Bio-Act chyba tam było 10 kg

Żywa skała prawie 11 kg

Dziś wprowadziłem pierwszych mieszkańców.

Dwa ślimaki Tectus - bardzo leniwie się poruszają oraz dwa Nassariusy, które w minutę skryły się w piach.

Zakupiłem również Ophiolepis superba - wężowidło, ten zaś skrył się gdzieś w ciemnych zakamarkach.

Pozwoliłem sobie również kupić clavularie green, która powoli się rozkręca i zaczyna wypuszczać "bordową trawkę z pięknymi zielonymi końcówkami"

Akwarium powoli zaczyna żyć a mnie temat wciąga coraz bardziej :)

Na jednej skałce zauważył coś takiego: Proszę o info. :)

post-27405-0-99642500-1475179705_thumb.jpg

post-27405-0-32117600-1475179709_thumb.jpg

post-27405-0-53243000-1475181040_thumb.jpg

post-27405-0-52119500-1475181041_thumb.jpg

Edytowane przez CamillKowalsky (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aiptasia - przeglądnij forum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta aiptasia jest na kawałku skały powiedzmy 7 cm na 5. Mogę ją usunąć całkowicie ze zbiornika. Chyba nie warto walczyć o taki kawałeczek skały? Co radzicie?

Edytowane przez CamillKowalsky (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Z dniem 1 października po siedmiu dniach od uruchomienia zbiornika pojawili się następujący goście.

Czy to jest wężowidło? Jeśli tak to proszę o nazwę. Mam pytanko czy moje zakupione Ophiolepis superba - wężowidło nic nie zrobi nowemu mieszkańcowi?

W akwarium pojawiła się na szybie rozgwiazda. Lekko uszkodzona (brakuje jej jednej odnogi)

post-27405-0-51522300-1475335672_thumb.jpg

post-27405-0-47973100-1475335673_thumb.jpg

post-27405-0-64557400-1475335674_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedz. Mam pytanie czy jest szansa, że rozgwiazda się zregeneruje i odrosną jej odnogi?

Czy jedno wężowidło z drugim nie będzie w konflikcie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie martw się o asteriny. U mnie najpierw była jedna pięcioramienna która na moich oczach powoli podzieliła się na 3 i 2 ramienna. Mimo ,że upłynęło już dużo czasu od tej chwili one nadal nie sa symetrycze ale za to jest ich więcej ( ale nadal po 1,5 roku nie stanowia plagi ). Co do wężowideł to nie mam doświadczeń bo moja krewetka bokserka natychmiast je pożerała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panie kolego myślę, że na samym początku zaczyna już Ci brakować cierpliwości. Akwarium ma tydzień a Ty już wpuszczasz życie a cykl azotowy jeszcze się nawet porządnie nie rozhulał. To zakrawa na spore problemy w niedalekiej przyszłości.

Gorąco polecam przewertować dział dla początkujących, parę tematów innych użytkowników i np stronkę http://reefhub.pl/

Aiptasia to gagatek którego ja bym usunął ze skałką jeżeli jest niewielka. Sam zrobiłem podobnie. Miałem jedną różyczkę na małej skałce z palythoa więc odłupałem ten kawałek i zostawiłem z samymi koralami - do tej pory aiptasi brak.

Asteriny jak kolega wspomniał wyżej rozmnażają się przez podział. Istnieje spora szansa że zregeneruje brakujące odnóża ale nie wiadomo ile to potrwa. Mimo, że wielu akwarystów trzyma je w swoich akwariach należy wspomnieć że to tzw. specjalista pokarmowy, który ma w swojej diecie zoanthusy. Nie znaczy to, że od razu będą je pożerać ale może się tak zdarzyć.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szkoda usuwać skałkę z powodu aiptasii, ja stosuję z 100% powodzeniem wapno budowlane, robię gęstą papkę z wodą RO, zalewam nią aiptasię i koniec z nią , mega skuteczność, robię to w akwarium z rybami , koralowcami i ukwiałem i żadnemu mieszkańcowi to nie zaszkodziło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nawet jak usuniesz tą aiptasie, to i tak prędzej czy później pojawi się nowa. Najprawdopodobnie przyniesiesz je z nowymi koralami. Za kilka tygodni jak akwarium się ustabilizuje kup jakąś krewetkę na aiptasie to będzie najlepszy sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzięki za porady.

Poniżej zamieszczam wyniki badań wody, które zrobiłem w sklepie dnia 04.10.2016:

Temp. 23.7 ale podniosłem do 25

kH 8

Mg 1500 (postanowiłem dokupić więcej korali)

Ca 450

NO3 - 0

PO4 - 0,5

Poniżej kilak fotek nowych korali.

Z ekipy czyszczącej mam:

2xTrochus, 2xTectus,1xMitra mitra, 1xBabylonia, 2xNassarius

2xkrewetka Lysmata amboinenis (jedna dziś w nocy zrzuciła pancerz)

1x rozgwiazda Archaster typicus

1x weżowidło Ophiolepis suberba

Coś mi w nocy wyżarło Tectusa. Mógł to zrobić Nassarius? Co zrobić z jego skorupą usunąć czy zostawić?

post-27405-0-68367400-1475752308_thumb.jpeg

post-27405-0-08409500-1475752370_thumb.jpeg

post-27405-0-88373300-1475752409_thumb.jpeg

post-27405-0-59984000-1475752463_thumb.jpeg

post-27405-0-67073400-1475753644_thumb.jpeg

post-27405-0-40860600-1475753645_thumb.jpeg

Edytowane przez CamillKowalsky (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość w sklepie napisał mi dokładnie tak: PO4-0,5ppu To dobrze czy źle? :)

Normalne, bo masz dojrzewający zbiornik.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sól Blue Treasure

Która konkretnie (bo jest ich kilka rodzajów) ma takie parametry?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.