Skocz do zawartości
Przemo87

Szorstnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie czy szorstnik musi byc przyłożony kamykiem??bo czytałem troche o nim i przeważnie przykładają??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz grubsza warstwe piachu to nie musi. Wkopie sie. Natomiast jak przylozysz kamykiem to nim tak cyrkulacja nie targa.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przysypałem go piaskiem jest ok myslałem ze trzeba go przykryc aby go cos nie atakowało :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się wydaje, że chyba nie musi. Pierwszego szorstnika przysypalam piachem i przytrzasnelam kamykiem. Ale nie spodobało mu się miejsce, bo rano znalazłam go z 10 cm dalej, z organem na wierzchu. Przełożyłam w inne miejsce i zrobiłam tak samo. Kombinował, preżyl się, wyłaził spod kamyczka. To był malutki kawałek skały, nie jakiś ciężki głaz. Poczytałam trochę w necie i znalazłam informację, żeby szorstnika położyć po prostu na piachu, dac mu czas i wkopie się sam, jeśli miejsce wyda mu się ok. Zdjelam więc kamyk i dałam mu spokój. Wkopał się i zostal juz w tym miejscu, urósł, pięknie się pompuje, pobiera pokarm z toni i wydaje się zadowolony :)

Wczoraj dostałam drugiego szorstnika. Jedyne, co zrobiłam to położyłam go niedaleko pierwszego, wykopalam małe wgłębienie w piachu i przysypalam stopę piaskiem, żeby nie leżała na wierzchu. Nie kladlam kamyka na niego. Dziś widzę, że tak samo został, a jest dość fajnie napompowany. Dam znać jutro wieczorem, czy się postanowił wkopac, czy jednak się wygrzebie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenia pozyskałem od Nik@ i mogę dodać tylko tyle, że stopa w piachu powinna siedzieć pionowo. Wszelkie próby przykładania skałą, wkładania pod dużą skałę czy też przysypywania działały na pół dnia. Teraz siedzi stopą pionowo w dół w rogu baniaka i się pręży przed domownikami :)


ba1d0dbe44d268c0978d77430793cdd9u1087a952.png

Akwarium przód, boki OPTI 200l (100x40x50), Odpieniacz: Comline® DOC Skimmer 9004 + Comline® Filter 3162 (Reefpack 250), Cyrkulacja: 2xJebao RW-4, Newa Wave 1.6 adj, Światło: 4X39W Blau Lumina (2xGiesemann Actinic Blue,1xPower Chrome Aquablue,1xGiesemann Super Actinic), Dolewka: Tunze Osmolator 3155, Sump: Brak, 13kg żywej skały, 18kg żywego piasku, grzałka Newa Therm 75W umieszczona w filtrze, Zasilacz awaryjny 400W akumulator AGM 12V55Ah 12h pracy zbiornika, Filtr osmozy: Aqua Vita RO4 - DEMI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ooo Madizal witaj, cieszę się, że szorstnik już zainstalowany :) nawet wczoraj kiedy zawitał u mnie drugi szorstnik zastanawiałam się, czy Twoj już też szczęśliwie wykopany. Czyli chyba odpowiadają mu jednak miejsca "po kątach" akwarium, bez skały za plecami czy kamyka przygniatajacego stopę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki Twoj szorstnik ma kolor? Możesz zrobić fotkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przykrycie piaskiem wystarczy, ja mam od 2 lat w 3-4 cm warstwie żwiru...żyje i ma się dobrze. Jak masz cienko żwir to go przysyp trochę więcej ale wystarczy, on i tak się wkopie do szyby i przyklei.

Po zmianie miejsca potrafi strzelać focha na kilka dni, potem wraca do normy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mojego wsadzilem do rurki pcv rurkę okleiłem piaskiem i do środka też nasypalem piach i pięknie siedzi też mam rozowego z zielonym środkiem fluo


80x35x40, LED PS black phyton 90w+ T5 24W Actynic, 2X tunze 6015, Deltec MCE600 Kolorowo miękko-lps-owo:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dlaczego mój szorstnik marnieje. ?? rósł ładnie przez 6 miesięcy a teraz nie chce jeść i zrobił się cienki i blady. Spadł do niego ze skały mały ślimaczek , ale chyba to mu nie wadzi ?? Podejrzewam, że euphylia, która zeszła na brown jelly mogła go zarazić. Ruszać go jakoś , karmić , nie karmić , co robić ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Mojego położyłem na piachu jak kupiłem. Sam się wkopał nogą pod skałe. Później ryba go prawie zasypala z 12 cm piachu nasypała. Lekko odessalem z 1cm jak szedłem do pracy. Ale chyba mu pasuje bo siedzi. Je wszystko mrożonki suchy płatki granulat.

post-24066-0-59025400-1483217237_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.