Skocz do zawartości
genek68

jakie oświetlenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie dla znawców tematu jakie oświetlenie będzie potrzebne do baniaka 500l i wysokości 70 cm

mam lampę z dwoma żarnikami HQI i dwoma jarzeniówkami t5 Lampę kupiłem z demobilu więc pewnie trzeba by wymienić światło na świeże

co do HQI to myślę o

Lampa AquaMedic 150W Rx7s Aqualine 16000 16000K

Lampa Sylvania 150W Rx7s CoralArc 20000K

a świetlówki to

co wy na to?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dopisz jeszcze co planujesz w zbiorniku

no fakt to też ważne więc przede wszystkim korale miękkie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 70 cm wysokości tylko 250 w hqi. 150 nie za bardzo doswietli. 2 x 250 hqi i 4x54 t5

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam podobne pytanie dla znawców. Posiadam 160-watowy maxspect, który sprawdza się (korale cieszą oko) ale chciałbym dodać coś dla SPS, które są, po prostu są, nie zdychają i nie rosną. Myślałem o 2x39W T5 ale pytanie, które wybrać bo producentów i odcieni światła jest tyle, że zgłupiałem.

Proszę o pomoc w doborze świetlówek.

Akwarium ma niecałe 300l 115x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaj Led kup same t5 i ciesz oko koralowcami. ....


c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaj Led kup same t5 i ciesz oko koralowcami. ....

Tak będzie przy zmianie akwarium na większe ale teraz chcę tylko dołożyć T5 i nie wiem które

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale czy HQI może być jedno zimne białe a drugie niebieskie i t5 mogę tylko wsadzić dwie sztuki bo to gotowa lampa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj zaniki po ok 20 tys kel. I do tego dobierz jakieś rury. T5 kwestia gustu. Ja mam coś 16 tyś. Kel. Ale zmienię na jak najbardziej niebieskie coś ok 20 tys. Kel.

Edytowane przez cop909 (wyświetl historię edycji)

c63ba191b16df5b9f04b687b9ed94668u295a276.png

730 w obiegu, Red Skim 200, HQI 3x150 - T5 2x 80,profilux III, AIO, IO, skały 28 kg i bez piachu.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze pytanie czy HQI niebieska morska 20000K i biała zimna, morska 16000K to będzie dobry zestaw?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak już Ci kolega napisał daj 2 żarniki takie same 20 000 K i do tego dwie niebieskie rury.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

150w zarnik 20000k to pomylka.Swieci cienko,przerabiałem temat w akwa 60cm wysokości.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli co proponujecie do akwa o wysokosci 60cm? Ledy odradzają, świetlówki dadzą rade?

Jak kasa nie gra roli to same T5 w dużej ilości.

LEDy globalnie są znacznie tańsze i wcale nie są złe, szczególnie jak akwarium ma być mieszane, a nie tylko las SPS.

Można też próbować bawić się w T5 + LED efekt może być bardzo fajny, ale nie tak łatwo to "pożenić", żeby było estetycznie, chyba, że lampy mamy schowane za koroną/szafką.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kasa nie gra roli to same T5 w dużej ilości.

LEDy globalnie są znacznie tańsze i wcale nie są złe, szczególnie jak akwarium ma być mieszane, a nie tylko las SPS.

Można też próbować bawić się w T5 + LED efekt może być bardzo fajny, ale nie tak łatwo to "pożenić", żeby było estetycznie, chyba, że lampy mamy schowane za koroną/szafką.

To teraz mam zagadkę, przymierzam się do postawienia ok 500l, i mam problem z oświetleniem największy. Każda osoba ma inne zdanie. Muszę jeszcze sporo poczytać :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To teraz mam zagadkę, przymierzam się do postawienia ok 500l, i mam problem z oświetleniem największy. Każda osoba ma inne zdanie. Muszę jeszcze sporo poczytać :D

Bo oświetlenie to w 50% kwestia gustu, w 50% kwestia obsady.

Najlepiej pooglądaj baniaki pod różnym światłem, później policz $ i zastanów się czego potrzebujesz.

LED - najtańsze i wcale nie najgorsze. Dla akwarium typu "mixed reef" może to być w 100% satysfakcjonujące oświetlenie.

T5 - bezsprzecznie bajka światełko, ale koszty eksploatacji całkiem spore (wymiana świetlówek max. co 6 miesięcy).

HQI - ładne bliki, ale kosmiczny pobór energii.

Dodatkowo dochodzi kwestia doboru konkretnego modelu świetlówek, HQI czy LED co również ma kolosalne znaczenie.

Niestety światło najlepiej dobrać eksperymentalnie na podstawie obserwacji wielu baniaków.

Jedni wolą bardziej niebiesko inni bardziej biało, a jeszcze inni jak wpada w fiolet.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koszta zalozenia to nie problem, bo jak poczekam 2 - 3 miesiace dluzej z zalozeniem to mi sie nic nie stanie. Ogolnie mialem w planach tylko led, tylko ile ich na taki baniak i czy 1w czy 3w. Obsade chce mieszana.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tylko korale miękkie to ta lampa wystarczy jak zaczniesz wprowadzać twarde to wywalasz hq i w to miejsce wkładasz 200-300 W ledy niebieskie i masz kolory bajka


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, czyli od razu robic ledy. 300w starczy na baniak o wymiarach 140x60x60? Ledy dobrej jakosci.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawie każdy jest zadowolony ze swojego oświetlenia i będzie swoje chwalił najlepszym rozwiązaniem jest odwiedzenie kilku zbiorników z różnym oświetleniem i wybrać to co ci się będzie podobać


4693_4699.png

45 odmian korali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, czyli od razu robic ledy. 300w starczy na baniak o wymiarach 140x60x60? Ledy dobrej jakosci.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Wystarczy 300 W LED dobrej jakości na ten zbiornik na mieszaną obsadę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale robic z 1w czy z 3w? I soczewki beda potrzebne?

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale robic z 1w czy z 3w? I soczewki beda potrzebne?

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

Są tematy na forum o lampach led DIY poczytaj bo to dosyć złożony temat i wiele indywidualnych kwestii.

Ja miałem chińczyka z soczewkami w kostce 60x60 i uważam, że dla Twoich celów soczewki będą pożądane, ale zdania mogą być podzielone.

Przy takich mocach to z 3 W diod.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.