Skocz do zawartości
akwarysta M.

Jaki filtr mechaniczny do nano-rafy?

Rekomendowane odpowiedzi

Od wczoraj mam w domu nieurządzony zbiornik 50 l z przeznaczeniem na nano-rafę. Jaki filtr (prócz odpieniacza) powinienem jeszcze w nim zamontować?

Oglądając akwaria klubowiczów doszedłem do wniosku, że musi być jeszcze filtr do oczyszczania mechanicznego.

Czy w moim przypadku może być to np. AquaClear 300?

Jakim substratem go wypełnić?

Czytałem o rozwiązaniu,w którym na rurkę ssącą nałożona była gąbka , a w komorze filtra znajdowała się ceramika do filtracji biologicznej.

Czy są jeszcze inne rozwiązania?


Zbiornik 65 l oraz panel filtracyjny 10 l Swiatło: (3 x 24 W T5) Piasek żyjšcy i skała (10 kg) - od 07.03.2007 Do odpieniania używam Miniflotora. 2 x Chrysiptera parasema (ryby), wieloszczet, Anthelia, Sinularia, Rhodactis, algi Caulerpa prolifera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tymaczasowo oczyszczanie mechaniczne mozebyc stosowane jezeli paproszki w wodzie plywaja, ale zeby caly czas to nie slyszalem. Taki wklad trzeba czyscic najlepiej codziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypełnij węglem aktywnym daj watę. Czyść codziennie aby węgla nie zapychało. Aktualnie tak mam u siebie. POZDRO


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ przewiduję tylko jedną rybke i jedną krewetkę, przypuszczam, że rozwiązanie polegające na okazyjnym klarowaniu wody będzie wystarczające.

Akwarystyką morską zajmowałem się dawno temu (miałem podobnie mały zbiornik, choć nazwa nano-rafa wtedy nie istniała) i wówczas stosowałem filtrację mechaniczną.

Miałem wtedy jednak w zbiorniku 2-4 ryby i coś ze skorupiaków.

Rozwiązanie stosowane przez mario-sz, ze względu na węgiel aktywowany może być też w pewnych warunkach potrzebne.

Zadaję teraz szereg podstawowych pytań na Forum, bo stałem się w tej dziedzinie wtórnym analfabetą.


Zbiornik 65 l oraz panel filtracyjny 10 l Swiatło: (3 x 24 W T5) Piasek żyjšcy i skała (10 kg) - od 07.03.2007 Do odpieniania używam Miniflotora. 2 x Chrysiptera parasema (ryby), wieloszczet, Anthelia, Sinularia, Rhodactis, algi Caulerpa prolifera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawosci, jaka to bedzie rybka i jaka krewetka?

Ja nie wiem czy stosowanie ciagle wegla jest takie dobre... ja bym nie stosowal, IMHO lepiej jest np. raz w miesiacy przez 1-2 dni.


http://pl.reeflex.net/ - polskojęzyczny leksykon akwarystyki morskiej
_____________________________________________________________________

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak :) 1 rybka i krewetka w 50 l, imho jak patrze na swoj zbiornik na wode do dolewek ktory ma troche wiecej litrow, to jakos bylo by mi szkoda meczyc tam cos zywego.

kiedys nie nazywalo sie to nano reef, moze i tak

ale z ciekawaosci co tam kiedys trzymales?

oczywiscie zycze wiele szescia i powodzenia.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dawalbym zadnego filtra mechanicznego. Tylko odpieniacz i zywa skala.

Jesli chodzi o stosowanie wegla to jestem tego samego zdania co AquaManiac.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spoko ale przy dojrzewaniu skały przy słabym odpieniaczu (zastępczym) napewno nie zaszkodzi :)


star.gifTo,że nie mam w tej chwili czasu na morszczyznę nie znaczy, że jš porzuciłem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
:)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim zbiorniku można trzymać błazenki. W rachubą wchodzi parka a. ocellaris, ale tylko para, jednej będzie smutno poprostu. Można dać filtrację bio np Effisubstrat Ehaima, miałem tak u siebie przez rok i było ok. Potem wyrzuciłem złoże bio i sama skała utzrymywała odpowiednie warunki moim zdaniem o wiele lepiej. Jeśli dasz tam powiedzmy 7-8 kg LR i 8-10 kg LS to miniflotor i dwie pompki 650 l/h wystarczą w zupełnośći. Do tego 2 świetlówki 2x24W Colarstar i aquastar i będzie fajna rafka. Do środka ładne miękkasy z jedn.a krewetkę i 4-5 ślimaków turbo, polecam tectus niloticus. Powodzenia.

Tomik, wiem ze jak się ma prawie 600l baniak to 50 l wydaje się zabaweczką, ale to w końcu serwis nano-reef no nie?

Pozdrawiam


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium miałem głównie glony: dwa gatunki Caulerpy, czasami Halimeda i około pół roku jakieś ładne glony czerwone (wyrosły same na małej skałce z niewielkim Lobophytum). Ponadto ryby: Amphiprion ocellaris, inny brązowy z dwoma pasami, niebieskiego garbika z żółtym ogonem i przez pewien czas Daccyllusa aruanus. Koralowce miękkie nie rozwijały się i po pewnym czasie padały. Ale cóż, stosowałem światło ze zwykłych świetlówek przemysłowych. Czasem żyła jakaś krewetka. Wieloszczety rurkowe też ginęły.

Mam nadzieję, że teraz będzie lepiej. W obawie o jakość wody nie chcę więcej ryb niż 1, no może 2.

Tomaszowi Młot - Kwidzyn dziękuję za konkretne podpowiedzi.

Czy propozycja dwóch pomp po 650 l/h to nie jest trochę za dużo?

Kiedyś normy mówiły o wydajności 10 razy większej od pojemności zbiornika.


Zbiornik 65 l oraz panel filtracyjny 10 l Swiatło: (3 x 24 W T5) Piasek żyjšcy i skała (10 kg) - od 07.03.2007 Do odpieniania używam Miniflotora. 2 x Chrysiptera parasema (ryby), wieloszczet, Anthelia, Sinularia, Rhodactis, algi Caulerpa prolifera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myśle , że nie jest za dużo , zależy tez jak ustawisz.

ja mam na 180litrów maree 3200l/h + atman 2000l/h i mysle żeby zmienic atmana na maree 4400l/h

ostatnio na advancedaquarists byla seria artykułow pod znamiennym tytulem "cyrkulacja wazniejsza niz światło".


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarysta M

Nie popelniaj bledu, jaki wszyscy robilismy kilkanascie lat temu. Wszyscy myslelismy, ze aby woda byla czysta to trzeba ja filtrowac przez jakies media. Tam zbieral sie brud i juz po kilku dniach bakterie przerabialy NO2 na NO3. I mimo odpieniacza, ilosc NO3 stale rosla. To bylo wyjscie z sytuacji bo NO2 jest o wiele bardziej toksyczne.

Korale dobijalismy nie tylko trucizna, ale dodatkowo glodem, stosujac bez przerwy wegiel aktywowany, ktory wyciagal resztki pozywienia i elementow sladowych.

Jak tu napisano - wegiel 2-3 dni w miesiacu i do kosza.

Wedlug obecnie "obowiazujacej" doktryny silny odpieniacz i zywa skala wystarcza w zupelnosci. Niektorzy czasem nawet musza odpieniacz wylaczyc bo woda robi sie "za czysta".

Cyrkulacja 10x akwa jest za mala zeby detrytus krazyl i trafial do odpieniacza a nie za kamienie. Mozesz dac spokojnie 20x podzielone na dwie pompy (te po 650 l nie beda za duze).

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś rzeczywiście proponowany mnożnik 20 wyglądałby na mocno przedobrzony.

Moje akwarium jakoś się trzymało, bo miałem w nim dużo glonów, ale osad na skałkach był wyjątkowo obfity.

O żywej skale słyszałem, ale była właściwie nie do zdobycia. Podobnie zresztą docierały wiadomości, że dobrze jest stosować wodę po osmozie, ale ja takdo końca nie byłem o tym przekonany...

Teraz, jak ogląadm akwaria klubowiczów, nie mam już żadnych wątpliwości.

Do rady Stani postaram się zastosować.

kaziko też dziękuję.


Zbiornik 65 l oraz panel filtracyjny 10 l Swiatło: (3 x 24 W T5) Piasek żyjšcy i skała (10 kg) - od 07.03.2007 Do odpieniania używam Miniflotora. 2 x Chrysiptera parasema (ryby), wieloszczet, Anthelia, Sinularia, Rhodactis, algi Caulerpa prolifera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu niektorzy maja taka cyrkulacje, ze szyby w akwarium naprzeciwko pompy sie wyginaja.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak z ta cyrkulacja powinno byc jesli ustawie za slabo mam problem z zalegajacym syfem a gdy za mocno piasek fruwa po calym akwarium no i ryby maja duze prady wody ze az je nosi po calym zbiorniku.

Na filmach ,ktore ogladalem cyrkulacja jest na tyle znosna dla ryb ze jakos same sobie obieraja kierunek gdzie chca plynac.


450L+Sump, 85kg skala, 40 kg piasek, korale twarde i miekkie, ryby, skorupiaki.

Swiatlo T5 4x54w

Multikontroler 7095

Cyrkulacja 2x Tunze 7400/2

Odpieniacz Juwel 3.0

Obieg LifeTech AP3500 2000 L/h

Podmiana co dwa miesiace

Zbiornik prowadzony na kranowce

5835_5918.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarysta M., na forum naszym jest sporo małych zbiorniczków, kostek od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów. W większości przypadków mają filtry kaskadowe z malutkim odpieniaczem. Może uciąć 10cm z oboku i zrobić panel filtracyjny.

Jak chcesz malutki odpieniacz na kostke to podbij na PW. Zerknij do działu gdzie chwalą się zbiorniczkami, dzisiaj rafunia 50litrów to żaden problem a może być śliczny i ciekawszy niż niejedna dwusetka.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.