Skocz do zawartości
aicmen

Wieloszczety

Rekomendowane odpowiedzi

Cokolwiek innego.Wieloszczety błyskawicznie wyczuwają, że coś się rozkłada, ale jeszą tylko martwe kawałki. np martwą zoskładjącą się płetwę ryby,która jeszcze żyje. Stąd niektórzy myslą,że to drapieżniki


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przeglądnołem całą skałe i nic poza niminie ma tylko doktorek z nimi pływał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety TMK sie mylisz wieloszczetami tez łapia żywca u mnie jeden upolował krewetke po tym jak zrzucila wylinke mam fotki jak ja dopadły.Albo I padla krewetka ale nie sadze bo 10 minut przed zajsciem widzialem ja na piasku wygladala na oslabiona

Edytowane przez Raf (wyświetl historię edycji)

Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym polega akwarium morskie. Na Rafie ciagle ktos kogos zjada.

Ja tam zawsze lubowalem sie w wieloszczetach i 6 lat jak mam baniak zaden nie zjadal ryby, korali, bezkregow. Niczego nie neguje, ale jak sie karmi akwrium to nikt nie plywa glodny.


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to czym je karmić ?? zeby nic nie zjadły??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda,że nie można już z iPhone wrzucać fotek bym pare fotek z incydentu wrzucił


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu a ten wieloszczyt co mi podarowales ma juz z 15 cm. piekna bestja .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do tej pory namietnie je usuwałem.2 miały ponad 30 cm.

Ostatnio widziałem u mnie wielkiego gacka jakoś jak o nim myślę to drażni mnie to :shuriken:

Raz go widziałem miałem szanse ale skalniak nie dał mi szansy go złapać i powiał w skały.

Nie mam nic do wieloszczetów ale ogólnie nie chciał bym go znieść łapiąc za skałę budzi to u mnie jakiś wstręt.

Te moje są jasne takie beżowe, większość jest małych i tak jest ok.

Edytowane przez Ben_sage (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim baniaku miałam eunice sp. Przez kilka miesięcy coś wypluwało jakąś chmurę ze skały, mimo ślęczenia przy szybie nie mogłam ustalić co. Pewnego dnia podczas karmienia wystawiło głowę. Widok wielkiej stonogo podobnej istoty mnie przeraził zwłaszcza, że często w tamtym okresie grzebałam w zbiorniku. Pozbyłam się jej i szczerze mówiąc trochę żałuję.

Po za nią nie mam w zbiorniku wieloszczetów wyglądających groźnie, za to są ich setki. Najmniejsze mają ok 0,5cm (najnowszy wylęg), a największy zaobserwowany gagatek ok 12cm. Niech se żyją i sprzątają.

Teraz jak mam potrzebę pogrzebać przy skałach zakładam rękawiczki.

Pozdrawiam Karola


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, zakładam bo inaczej potem swędzące bąble


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie populacje wieloszczetów reguluje krewetki pistoletowa. Strzał, odcięcie kawałka po kawałku, jak chce uciec, znowu strzał.



140l + 42l + 12l podmiana; obiegowa NJ4500; cyrkulacja JVP-101;

DSR

UAPS

Zalane 18-11-2010

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje wieloszczety skończyły się wraz z przybyciem Chlorka (Halichoeres chloropterus). Wdzięczna rybka o nieco dresiarskich zachowaniach (z większymi osobnikami radziła sobie na zasadzie "Za szmaty i o ścianę) potrafiła porwać się na robale dwa razy dłuższe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to czym je karmić ?? zeby nic nie zjadły??

Nie zalowac jedzenia korala i ryba


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj tak, zakładam bo inaczej potem swędzące bąble

Ale wbijają się w skórę te włoski czy jak ? w sumie zastanawiam się jak wygląda z nimi kontakt nigdy nie używałem rękawic.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa trochę na zasadzie opóźnionego zapłonu. Jeśli dotkniesz wieloszczeta nieświadomie to skutki odczujesz zaraz po wyjęciu ręki z akwarium. Początkowo uczucie jak po kontakcie z pokrzywą. Jeśli przyjrzysz się swędzącemu miejscu zobaczysz jakby meszek. Strasznie swędzi, w moim przypadku (jestem niepoprawnym drapaczem, nawet jeśli w ciągu dnia się kontroluję to nadrabiam przez sen) miejsce czerwieni się po czym przybiera całą paletę barw aż do sinego. Ostatnim razem męczyło mnie ok 1,5 tygodnia... Nie polecam


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info a orientujesz się może jeszcze jak wpływa wielkość wieloszczeta na te objawy opisane przez ciebie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że rozmiar robala nie ma znaczenia, choć im więcej igiełek się wbije tym gorzej (a im dłuższy robal tym więcej włosków). Przy większej ilości igiełek do poprzedniego opisu dodaj obrzęk.

Objawy możesz spróbować złagodzić octem. W sumie to jedyny znany mi sposób na usunięcie włosków.

Kurcze tyle razy się złapałam na wieloszczeta, a rękawiczki dopiero po przygodzie z eunice zaczęłam zakładać...

edit. następnym razem jak mnie jakiś dorwie to zrobię fotkę jak to wygląda

Edytowane przez tist (wyświetl historię edycji)

8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przypadku takich akcji można zastosować metodę jak w przypadku kaktusów z cieniutkimi kolcami: Smarujemy miejsce klejem (w sumie wikol najlepiej się sprawdza) i po zaschnięciu ściągamy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakby ktoś z Warszawy chciał oddać wieloszczety to przyjmę z miłą chęcią. Mam rybkę która sie w nich lubuje :-)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No klej jest dobry ale ściąga też naskórek, ocet mniej bolesny.

Taśmę klejącą też już wypróbowałam


8500006d59c35e020df4373662c10630u1259a1107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może to off top ale dzisiaj śniły mi się wieloszczety nie tylko w baniaku ale w całym mieszkaniu na podłodze i mojego psa prawie zjadły masakra k..a

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fuj :ninja:

Tak na boso wyjsc z lozka na robale :shock:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Enia

Gdzieś czytałam,że gdy tridacna nie jest przyczepiona do skały tylko położona na piasku to wieloszczety mogą ją zjadać od spodu,albo uszkodzić nieosłonieta stopę co także może ja zabić.Czy ktoś wie ile jest w tym prawdy,a ile bajek.?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Grzesiu napisał , trzeba karmić cały ekosystem, a nie tylko rybki..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Enia u mnie maxima siedzi na skałach z powodu robali w innym temacie pytałaś sie o ledy i małże także u mnie jest pod led maxspect razor 160w 16k i jest tak miejwiecej w połowie zbiornika.Widać przyrost muszli wcześniej miałem problem z tymi małymi ślimakami białe stożki także małż bym na wykończeniu.Pare razy wyciągnąłem ją z zamiarem oczyszczenia od ślimakowi bardzo jej to pomogło.Jak bym nie czyścił wkoncu by ja wykończyły


Deltec Microreef 200l Max spec 160w16k.3*mpw10wes.Reeflink. Vertex 150.Vertex Libra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.