Skocz do zawartości
Zieciu321

Pierwszy zestaw solniczki - da radę?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pozwolę sobie skopiować swoje pytanie dotyczące doboru sprzętu z innego forum, ponieważ czytając i zaglądając na forum widzę, że jest tu "życie" i każdy może liczyć na pomoc.

Planuje założyć akwarium morskie "z głową" i mam do was pytanie odnośnie doboru sprzętu. Zdaję sobie sprawę, że jest to drogie hobby i wiem że lepiej zainwestować na początku "trochę" więcej na lepszy sprzęt niż później żałować i coś zmieniać/kupować, ale chciałbym to zrobić w sposób: jest coś konieczne to ma być; obejdzie się bez to po co kupować.

W głowie mam taki zestaw(akwarium tylko takie wejdzie - brak miejsca, za 2-3lata na pewno zmieniam lokum, to jeśli łyknę bakcyla to pewnie będzie coś większego)

Akwarium: 40x40x40 - 64l

Filtr: Kaskada VERSAMAX FZN-3

Grzałka: ThermoPlus50

Oświetlenie: Aquael decolight duo marine 2x6 x 2 lub 1x10000k + 3x20000

Myślałem, żeby zrobić mały panel(8-10cm) z plexi(czarna) do którego wsadzę grzałkę oraz jakąś pompę cyrkulacyjną lub coś większego na połowę tylnej ściany i w sadzić tam wszystko + odpieniacz białek.

I tutaj moje pytanie czy odpieniacz będzie potrzebny? Widziałem dużo akwa bez tego sprzętu.

Najważniejsze czy to oświetlenie da radę? Chodzi mi po głowie zrobić również z plexi jakąś koronę nad akwarium, do której można było by dać jeszcze jakieś wspomaganie oświetlenia. Nie ukrywam jestem otwarty na każdą propozycję, bo to oświetlenie to koszt ponad 300zł, a może w tej cenie lub trochę wyższej znajdzie się coś lepszego co sprawdzi się w 100%.

Dodam, że baniak planuje postawić od zera, tzn. kupić ~8kg suchej skały i do tego suchy piasek. Co do wody to może uda się 10-20l już z działającego akwarium(myślę, że znajdę kogoś w okolicy lub sklep zoologiczny sprzeda/da). Wiem, że w tedy trzeba uzbroić się w cierpliwość, ale mam czas i wolę zrobić wszystko małymi krokami. Co do obsady to planowane są jakieś koralowce miękkie, coś do sprzątania, ogólnie coś odpornego, łatwego w hodowli. Nastawiam się bardziej na koralowce, o rybkach myślałem dużo później jak już wszystko będzie naprawdę stabilne - ale to inny temat smile.png

Z góry będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc czy jest to dobry zestaw, czy coś zmienić/wymienić itp. Napisałem, że chcę to zrobić z głową i jeśli poradzicie zmianę sprzętu itp. to bardzo bym prosił o uzasadnienie tego. Mam tam jakiś budżet, który mogę przeznaczyć na sam sprzęt, ale jeśli będzie taka potrzeba to poczekam 1-2 miesiące, żeby na spokojnie wszystko kompletować.

Dzięki! smile.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja jak zaczynałem przygodę z pierwszym słonym to nawet nie znałem tego forum.

Jeździłem ponad 80km do sklepów we wrocławiu i podglądałem co i jak.

Mało tego - pieniążków też nie było za wiele i przerabiałem "słodką" 240-ke.

Doklejałem podwyższenie boków akwarium, kleiłem zewnętrzny komin.

Ba nawet zrobiłem odpieniacz DIY tylko na podstawie zdjęć - nowy oryginalny zobaczyłem dopiero pół roku później :)

Praktycznie to forum "znalazłem" tuż po odpaleniu akwarium i wprowadzeniu pierwszego życia.

I wieżcie - da radę zdobyć niezbędną wiedzę tylko z tego forum.

Wystarczy chcieć. Jest dużo opisów i do tego jeszcze fotki.

Mało światła moim zdaniem. Sam miałem taką kosteczkę i miałem 4x6W Aquaela i nadal sądziłem że jest to z 10 Wat za mało. Zrób sobie zamiast inwestować bezsensownie w te Aquaelki jakąś lampkę. Nawet zamów gotowca na 4 diodach 10-watowych w LedByt. Mogą ja zrobić za opłatą 100-120zł (na moje oko) "na gotowo". Wyniesie Cię ze 3 stówki, ale będziesz miał spokój.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenie to do 30l mam kupione 3x6w te z aquaela (2x niebieskie 1x białe) i tak szczerzę jak widzę na jakość tego światła to myślę że w tej cenie można zrobić jakąś fajną lampę Diy jak nawet to taniej nie wyjdzie a mocy można dać więcej. Bo tak w sumie 24w na 64l to trochę mało też.

Pompa cyrkulacyjna idzie normalnie w baniak a nie w panel. w panel pompa obiegowa.

Warto było by zainwestować też we własny filtr RO/DI bo woda z tego będzie potrzebna ci do podmian i dolewek. (+ ewentualnie miernik tds aby wiedzieć kiedy wkłady wymieniać)

Poza tym przemyślał bym też sprawę automatycznej dolewki. Obejdzie się bez jeśli będziesz systematycznie dolewał wodę ale na pewno było by to dużo wygodniejsze. Więc tu już według uznania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie problem z doborem oświetlenia mam największy i nie wiem jak to ugryźć.. Jaka moc była by odpowiednia do 64l z 30W Ledów, by było ok? Zastanawiałem się nad zrobieniem własnej belki, ale boje się o aspekt wizualny no i też chyba takie coś musi mieć chłodzenie?

Panel, chodziło mi po prostu o zasłonięcie z przodu grzałki i pompy cyrkulacyjnej, żeby nie były widoczne. Zamocowałbym ją do prawej ściany bocznej, gdzieś 5-6cm od tylnej ściany i tylko tyle, więc jedna strona była by całkowicie otwarta. Sądzę, że wizualnie było, by lepiej niż grzałka i pompa w akwarium. Chodź jest też opcja, żeby grzałka była w kaskadzie, ale chyba szkoda w niej miejsca.

Wiadomo, że filtr RO/DI planuje kupić, o tej wodzie wspomniałem tylko dlatego, że to będzie jedyne "życie"(o ile mogę to tak nazwać) w tym baniaku na start.

A co do odpieniacza, jest potrzebny? Bo jak bym kupił pompkę, kilka klamotów(część się znajdzie w garażu) to mógłbym sam zrobić. Tylko jak bym go miał mieć w tedy chyba raczej był, by potrzebny panel w akwarium, żeby jakoś to ładnie wyglądało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia to moim zdaniem lepiej dać więcej i po prostu skręcić i zawsze masz to że jeśli by go jednak brakowało to podkręcasz i jest. Sam mam w planie kolejny baniak i też bałem się o aspekt wizualny ale kolega z forum doradził mi coś takiego

http://allegro.pl/show_item.php?item=6357440769

I wizualnie nie jest zle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I chyba tak zrobię, bo z tego co widzę po cenach to nie wyjdzie to jakoś zabójczo drogo. Oczywiście kwestia poszperania po internecie jak to zrobić, lutować itp. Jeśli bym wszystkie dioty miał na jeden pstryczek i bez bawienia się, żeby je przykręcać to optymalnie będzie 30-35W?

Niby jest przelicznik 1W/L ale jak to się ma do ledów jak są silniejsze to nie wiem..

A co powiesz o odpieniaczu? Bo nie ukrywam jest to największa moja zagadka, bo jeśli musi być to panel, by się zdał w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LEDy niby 0,4W/l

poszukaj po OLX może coś znajdziesz

do kostki 30x30 jest na forum osoba która wystawia lampki DIY za ok 160 zł


1a0ce180c548df629102e55854e0d745u1476a17

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałeś może żeby akwarium np. 60 długość zrobić ? np 60x30x35 ? i wtedy z oświetleniem masz duzo większy wybór np. belki t5 i takie akwarium fajniejsze by było od kostki moim zdaniem.

Jeśli jednak przy takim akwarium zostajesz to led bym radził bym Ci cos z wieksza moca z zapasem zawsze lepiej przykręcić moc i barwę sobie ustawić niz jak ma być za mało swiatłą.

Co do kaskady jeśli bys do niej dał odpieniacz i grzałkę to juz praktycznie nic więcej nie wsadzisz, czy musi być odpieniacz to raczej od obsady będzie zależało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do oświetlenia to trochę poszukałem/poczytałem i raczej wykonam to sam. Myślałem o 30W plus jakieś 5-10W, które w razie potrzeby będę mógł włączyć. No chyba, że ogarnę temat to zrobię od razu 40-50W z możliwością regulacji.

Bardzo podobają mi się kostki, a też jest problem z miejscem na 60cm.

Co do obsady to jak wspomniałem wcześniej dużo korali, jakaś ekipa sprzątająca i może dwie rybki(pewnie błazenki - druga połówka już cały czas o nich wspomina, a no i o rozgwieździe piaskowej). Czy do takiej obsady będzie wymagany odpieniacz?

Szczerze mówiąc chciałbym uniknąć posiadania odpieniacza właśnie z prostej przyczyny - brak miejsca w kaskadzie na filtracje) - jeśli będzie konieczny to niestety będę musiał zrobić panel pewnie z 10x20cm co zmniejszy zbiornik.

Wyczytałem, że robione regularne częste podmianki dadzą radę i nie trzeba odpieniacza - tyle w teorii, a w praktyce jest to naprawdę bardzo pomocne urządzenie?

Edytowane przez Zieciu321 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli chodzi o koszty, a wiadomo- liczą się. Ta robiona z regulowaną mocą będzie droższa. Ja bym dał 3x10W do wykonania na gotowo i w 250zł się zamknął. I zamknął temat oświetlenia. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj resuna sk-300 zajmie co prawda pol kaskady ale jest chyba najlepszy w swojej cenie. Ja mialem i bylem bardzo zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O takie coś jeśli chodzi o oświetlenie i wykonanie go samemu:

http://led-byt.pl/pl/p/Dioda-10W-Cool-White-10000-15000K/358

http://led-byt.pl/pl/p/Dioda-10W-Cool-White-20000-25000K/185

http://led-byt.pl/pl/p/Zasilacz-stalopradowy-900mA-18-40V/573

Z tego zrobić 3x10W(1x10000K i 2x2000K) plus na drugiej belce 3x3W(1x12000-15000K i 2X20000K)

Co w sumie w ogólnym rozrachunku może okazać się tańsze niż 300zł, ale nie wiem czy te ledy się nadają.

Ok - oświetlenie zamknięte :thumbup:

Teraz wraca temat odpieniacza.. Dam resuna sk-300 + grzałka i nie mam miejsca w kaskadzie..

Jak wyżej napisałem, jeśli jest to konieczność to będę robił panel.

Myślałem po prostu, żeby kupić jakąś pompkę 300-500l/h i wykonać całą resztę samemu. Jak uda mi się kupić niewielkich rozmiarów pompkę to w sumie panel będzie tylko pod ten odpieniacz i, żeby grzałkę wcisnąć. Dużo miejsca nie zabierze, ale wizualnie będzie pewnie wyglądał średnio..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

W LedByt są też Hybrydy. Zainteresuj się nimi. Cool White połączone z Royal Blue. W proporcjach albo z przewagą białego, albo niebieskiego. Ja bym się tym zainteresował. Zresztą- zadzwoń, pogadaj. Oni Ci wszystko wyklarują. Nie chcę uprawiać kryptoreklamy, ale kiedyś interesowałem się złożeniem lampki i byłem mile zaskoczony ich podejściem i nawet trochę wiedzą w tym zakresie.

Dlaczego hybrydy? Jak ma być po taniości to będzie jeden zasilacz i jeden timer. Gdybyś kupił osobno białe i osobno aktynikę oraz chciał świecić najpierw aktynikę, a potem dołączać białe- podraża to koszty, bo dwa zasilacze, dwa sterowniki czasowe. niby nie dużo, ale ja bym w malutki baniaczek za wiele nie inwestował i zrobił po taniości by cieszył oko. Potem i tak zechcesz większy (na 100%) i pożałujesz wydanej zbędnie kasy. Tak było w moim przypadku. Krótko kostka 40x40x40, a teraz coś ciut większego.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem resuna w kostce 35x i według mnie nie specjalnie cos sie sprawdzał i niezbyt to wygląda i pieni, moze wystartuj bez odpieniacza i same podmiany a jak azotany beda wysokie zawsze możesz dołożyć później.

A jak lampke robisz to z diod royal blue i blue i 12-15k białe, z dwukrotną przewaga niebieskiego światła,

lub z diod hybrydowych

np takie:

http://led-byt.pl/pl...hite-10000K/356

http://led-byt.pl/pl...iolet-395nm/355

poszukaj na forum pełno tematów o tym jest

Edytowane przez azgar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W LED byt są też diody aktynika, zrobiłem z nich listwę dodatkową, korale świecą jakby mialy wbudowane diody :) jednak w akwarium przy samych aktynikach jest fioletowa poświata.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azgar dzięki! :)

To chyba jednak http://led-byt.pl/pl/p/Dioda-10W-hybryda-6x-Royal-Blue-450nm-3x-Cool-White-10000K/356 4 takie do jednego zasilacza i po problemie, wyjdzie 40W co daje 0,625W/l w ledach.

W sumie jeśli chodzi o cenę + trochę roboty i wyjdzie dużo taniej niż zakładałem.

To chyba tak zrobię i w razie "w" odpieniacz zamontuje później czy to w kaskadzie czy na szybko jakiś panel zrobię, żeby go zakryć.

P1otr pewnie będzie tak jak mówisz, ale za 2-3 lata będę zmieniał lokum to pomyślę w tedy nad czymś już dużym :)

A jaką pompe cyrkulacyjną polecacie do takiego małego baniaczka? Chodzi mi o coś generalnie małego, bo niby kaskada ma 1200l/h ale wiadomo, że na maksa nie będzie chodziła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie 185zł, te 4 Diody co podał Azgar +zasilacz, profil, klosz i trochę pracy. Koszt powiększy się pewnie o jakieś rozwiązanie mocowania tego nad akwarium, ale wydaje mi się, że jeśli dobrany sprzęt okaże się OK(napisałem w dziale DIY post, żeby ktoś na to zobaczył fachowym okiem) to wyjdzie w granicach 200zł+przesyłka - więc dużo mniej niż zakładałem pierwotnie.

Mam pytanie odnośnie filtra RO/DI czy musi być ten czy nie może być zwykły RO? Pytam, bo po prostu znam osobę(sąsiad) która stosuje RO i zawsze jest to jakiś mniejszy wydatek na start :ninja:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywica zeruje wynik na tds. Czyści z tego z czego membrana nie wyczyścić.

Są tu tacy co na kranovicie prowadzą zbiornik ale sam stawiam 72l i ro+di już w piwnicy.

Jak stawiasz zbiornik na dwa-trzy lata i zakładasz przenosiny i zapewne powiększenie bańki to zrób sobie sam oświetlenie nawet jak Ci wizualnie nie przypasi to bedziesz mógł sobie "usprawnić" dopieścić.

Druga sprawa jak ledy to zawsze warto rozważyć sterowanie arduino. Nie wiele podroży a wschody i zachody to piękna sprawa!

Wysłane z mojego LT26i przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może zrób sobie coś takiego jak Reefglass nano protein skimmer. Eleganckie rozwiązanie a zostanie ci miejsce na media w kaskadzie.


The more you know, the less you don't know.

5a2103787c297b436c09ce400f180611u966a839.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć, że musi być RO/DI - poleci ktoś coś taniego i wystarczającego na 64l ?

Osobiście myślałem, że sam RO wystarczy :)

Robię sam oświetlenie, panel wygląda spoko, jak przykryje wszystkie kable kloszem, to wizualnie nie będzie źle, ewentualnie można pomyśleć jeszcze żeby to ładnie zabudować.

A jaką pompę do cyrkulacji zamówić?

No to czas kompletować powoli wszystko, na oświetleniu zaoszczędzę ale widzę, że wyrówna się to na filtrze RO/DI :baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest chyba kilka zbiorników na forum, które od lat doskonale funkcjonują bez wody di a nawet ro, na przykład mój. Oczywiście nikogo nie namawiam ale zawsze możesz spróbować .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam tylko podałem Ci kilka diod do wzięcia pod uwagę ale do takiego akwarium radził bym Ci same 3w użyć

np.

4x 3w diody białe barwy 10-15k możesz rożnych użyć

5x 3w RB

1x 3w UV

2x 3w Blue

wychodzi tu 36w ja bym jeszcze dał więcej diod z 3 dla zapasu

PS. jak byś na arduino chciał robić dodaj jedna diode 1W RB jako nocne i osobne sterowanie do niej jak dla mnie 1W nocnego to w moich 200l za mocne dla tego z sterowaniem radze.

Co do cyrkularka to hydor koralia nano albo ta słabsza albo mocniejsza.

Edytowane przez azgar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Volf a jak to wygląda w parametrach? Korale miękkie dają radę?

Interesuje mnie to ponieważ jak mówiłem wcześniej mam dostęp do samej wody RO.

Azgar to co mi podałeś wcześniej jest chyba mniej problematyczne, w sensie zrobienie tego :) Jutro ogarnę to i porównam jak to wyjdzie cenowo wszystko, a w pon raczej zamawiam :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dają, miękkasy, lps i ukwiały. Powiem więcej, są bardzo zadowolone.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.