Skocz do zawartości
Koper

Stelaż pod narożne, juwel trigon 190

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć w związku ze zmianą mebli w salonie szafka pod akwarium nie pasuje już do niczego, zreszta najlepsze czasu ma za sobą, dlatego pojawił sie pomysł na zmiane, chce wykonać stelaż, całość wykończyć płyta w kolorze mebli a przy okazji zrobić miejsce na sump ale to w przysłości:) plan zakłada stelaż spawany z profila 30x30x3, wysokość 70cm (jak stara szafka) narysowałem wstępnie projekt (sory za jakość ale rysunek techniczny jest mi obcy), na rysunku jest rzut z góry, pionowe profile zakładam na wszystkich rogach (tam gdzie kropki), zastanawiam sie tylko czy dołożyć jeszcze po środku najdłuższych boków? co myślicie o tym projekcie? ma szanse?

post-24718-0-07952200-1479640374_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do akwarium morskiego nie będę się jeszcze na forum wypowiadał bo nie mam doświadczenia, co do szafek mogę coś powiedzieć.

Nie ma sensu budowania tak ciężkiego stelaża do tak małego zbiornika. Profil 30x30x3 to spora przesada. W zupełności wystarczy 30x30x1mm. Dodatkowo spawanie frontu z 4elementów(mam na myśli ten łuk) może przysporzyć pewnych problemów, zwłaszcza pod względem dopilnowania poziomu. Do zrobienia ale trzeba zwrócić na to uwagę.

Przy zastosowaniu płyty żadnych dodatkowych wzmocnień nie trzeba będzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobie kanciasty przód. Zapytaj w zakładzie stolarskim ile by wzięli za półokrągłe drzwiczki - efekt dużo lepszy. Albo, jak masz odrobinę smykałki, pomyśl nad roletowymi - przesuwanymi Dobry dostęp do szafki to podstawa - inaczej będziesz klął w kamienie nawet proste mycie kubka.

Dodatkowo, jak planujesz rozwiązać sump? Masz tam sporo miejsca, tyle że trudno ustawnego. A może iść na całość i zrobić na dole refugium otwarte?

post-11839-0-72698000-1479641904_thumb.jpg


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

planowałem drzwiczki na tej długości 35cm, ale patent z suwanymi roletami fajny, bede musiał poszukać:) sump planowany jakieś 35x50, maksymalny jaki sie zmieści ale prostokąt nie ma raczej sensu stawiania az tak dużego:) chyba ze znajdę jakiś narożny zbiornik w okolicy:) ale akwarium już działa od dłuższego czasu, jest deltec mce 600 i filterek wew. puźniej napewno deltek trafi do szafki a wewnętrzy out. nie wiem jeszcze czy przelew na rurkach czy pudełko, poziom wody jest o 8cm niższy od krawędzi zbiornika, ale zobaczymy jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten Juwel już u ciebie pracuje czy dopiero go zamierzasz postawić? Miałem kostkę Sery 130L z panoramicznym frontem i jak dla mnie to porażka. Kształty tak zdeformowane przez panoramę,że katastrofa. O ile w słodkowodnym jeszcze jakoś to przechodzi to w morskim jest dużo bardziej zauważalne. Co do stelaża to skłaniałbym się w stronę kształtu zaproponowanego przez @Dale ponieważ drzwiczki możesz zamontować proste czyt.TANIE a płytę pod zbiornik tylko półokrągłą i też będzie dobrze wyglądało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium funkcjonuje już dobrych kilka miesięcy, co do samego stelerza skłaniam się ku kształtowi który opracowałem poniez akwarium juwela zamontowane jest w stelażu i dno zbiornika jest ok 2cm nad szafka, stelaz zbiornika opiera się na szafce tylko po obwodzie, dno wisi, wiem ze to dziwne ale tak właśnie jest to zaprojektowane.

Kwestia czy profil 30x30x3 nie za gruby?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przekrój ok, tylko ścianka pancerna...wystarczy 1mm...poważnie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wychodze z założenia że lepiej więcej:) dawniej, jeszcze z czasów słodkiego strzeliły mi wzmocnienia w akwarium 300l, zbiornik nie pękł co prawda ale szyba wygieła sie prawie 2cm na długości 12cm, na szczęście byłem w domu udało się uratować podłoge:) teraz jestem troche przewrażliwiony:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, oszczędność na materiale będzie tutaj prawie żadna, może z 10-15 zł.

Sam kupowałem profile zamknięte kwadrat, ale 25x25 x 3,2mm i różnica była niewielka w stosunku do 25x25x1,6mm.

A wiem że na stelażu postawiono mi 2 palety cementu i stało dobę :)

A akwarium moje jest mniejsze, to i tak stoi ponad tona na stelażu.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec ostatecznie zastosuje stelaż 30x30x2:) podpory tak jak zaznaczyłem a z frontami nie bedzie problemu, znajomy robi mebelki na zamówienie wiec plyty mi przygotuje:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musiałem troche odłożyć projekt ale wraca, udało sie znaleźć firme która powinna wygiąć mi łuk z profila wiec będzie łatwiej z przodu dwa słupki jako podpory, na rogach i dodatkowo po jednym na prostej, ale pojawił się kolejny problem, jak spasować drzwiczki? stelarz planuje zrobić wielkości akwarium z racji tego że to juwel i stoi w profilu, ale jeśli stelaż będzie założonej wielkości drzwi będą poprostu odstawać:( boje sie troche zrobić mniejszy, blat byłby czywiście wielkości zbiornika ale musiałby odstawać jakieś 2cm za stelarz, poprostu boje się ugięcia płyty.. co o tym myślicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.