Skocz do zawartości
DarekB30

Refraktometr Hanna Miernik wapnia Ca,KH,Mg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie do posiadaczy Refraktometrów do pomiaru wapnia, kh i magnezu

z natury jestem leniwy i chciałbym sobie ułatwić wykonywanie pomiarów

Czy opłaca się inwestować w ten sprzęt ? jeśli nie ... plan B jest taki że dalej będę woził wodę na pomiary :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do testów z Hanna Instruments które masz na myśli to są to Fotometry.

Testy są szybkie i dokładne. Z Hanki używam jeszcze PO4.

Magnez mierzę zwykłym Salifertem bo robię to rzadko.

Generalnie warte są ceny bo nie bawisz się w odczytywanie z kolorowej skali gdzie często nie wiadomo co to za kolor i masz dokładny pomiar.

PS. warto rozważyć zakup cyfrowego refraktometru do pomiaru zasolenia np Hanna albo Milwaukee. Odkąd go mam nie denerwuje mnie przygotowanie podmian bo szybko i łatwo mierzę zasolenie.

Edytowane przez Gregorq (wyświetl historię edycji)

b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam kiedyś chciałem zrobić sobie "hankową kolekcję". Niestety wg. opinii wielu ludzi hanka na Ca jest conajmniej mało dokładna.

O pomiarze Mg też raczej nie myślałem bo jak napisał Grzegorz - raczej rzadko mierzę ten parametr. Zastanawiałem się jeszcze na chwalonej hance do kH ale stwierdziłem , że test saliferta jest mega prosty i w miarę dokładny jak wykazał Tester w swoim elaboracie o domowych testach wody. Zostało na tym, że posiadam hankę na PO4 i jestem zadowolony :)


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze nie słyszałem opinii negatywnej o dokładności Hanki Ca. Nie mam niestety porównania z innymi testami.

Samo przeprowadzenie testu jest upierdliwe: strzykawka płynu 1ml, woda do pełna, pomiar, woda z akwarium 0,1ml i proszek z saszetki ale poza tym nie mam uwag - testy są powtarzalne (o ile pilnujemy precyzji przy dawkowaniu wody z akwa).


b502e8795b83189a88ee0374fc0240f2u929a809.png

Akwa: 100x55x60h, Sump: 70x45x45, 2xAI Hydra 26 + AI Director, Deltec SC1456, Ecotech Vectra M1, 2x RW-8, 1x RW-4, NP reducing biopellets
TM Syn-Biotic, Balling CZDA+AF Component Strong

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze nie słyszałem opinii negatywnej o dokładności Hanki Ca. Nie mam niestety porównania z innymi testami.

Samo przeprowadzenie testu jest upierdliwe: strzykawka płynu 1ml, woda do pełna, pomiar, woda z akwarium 0,1ml i proszek z saszetki ale poza tym nie mam uwag - testy są powtarzalne (o ile pilnujemy precyzji przy dawkowaniu wody z akwa).

Tutaj mój topik o hankach http://nano-reef.pl/topic/87628-zbieram-male-hanki/#entry890437 - poczytaj.

Edytowane przez montymick (wyświetl historię edycji)

Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.