Skocz do zawartości
Dan86PL

Komin wewnętrzny DIY/DIbySzklarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witojcie,

Ponieważ firma specjalistyczna dobrze znana :), policzyła mi za akwarium 80x43x43 ze szkła float z kominem wewnętrznym 500zł postanowiłem, kupić akwarium 80x40x40 za niecałe 200zł i zlecić szklarzowi zrobienie komina za 50zł, tylko muszę się poradzić.

Obiecuję, że zaoszczędzone 250zł przeznaczę na poprawę komfortu życia życia w mojej rafie. :)

Chodzi o to żeby komin był jak najmniejszy, bo samo akwarium nie będzie duże. Wymyśliłem to sobie tak:

28721dbf9664.jpg

Komin o wymiarze 17cm x 7cm z trzema przelotami o średnicy 26mm pod śrubunki 3/4 cala.

Proszę o jakieś sugestie co do wielkości komina.

1. Może za mały? Powiększyć go z 7cm do 10cm, żeby łatwiej rękę włożyć?

2.Odstępy od wew. krawędzi akwarium - 2,5cm / od zew. 3cm. Będzie ok prawda? Chodzi głównie o to, żeby śrubunek zmiescił się w szafce. Prz tym ustawieniu śrubunek od krawędzi zewnętrznej akwarium będzie 2,5cm a więc nie zajdzie na ściany szafki z płyty 18mm...

3. Odstępy miedzy otworami 2,0 - 2,5cm też ok prawda?

4. Jeżeli akwarium bedzie miało h=40cm, komin zrobię na wysokość 37cm.

5. Inne sugestie.

Dziękuję za uwagę. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marku już te linki przerabiałem. Bardziej mi chodzi o potwierdzenie, że temat dobrze przemyślałem i nic mnie nie zaskoczy... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

skoro przerabiałeś to dlaczego chcesz 3 takie same przeloty :)

w większości projektów jest np.

spływ 32 mm

rewizja i powrót 25 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz miejsce, zrób komin zewnętrzny. Wewnętrzny przy tych wymiarach będzie nie praktyczny. Pomyśl co się ztanie jak Ci ryba wskoczy lub ślimak wpadnie, albo krab.

Zrób zewnętrzny. Powrót poza kominem, zostanie Ci więcej miejsca i mniej dziur. Potencjalnych przecieków.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając kolejno:

Marek1: Robię 3 otwory 26mm w tym powrót, bo udało mi się kupić okazyjnie za kilka złotych przeloty 3/4 cala. Chyba nie będzie to przeszkadzało, jeżeli powrót będzie 3/4 cala na pompie 2000l/h?

Marek2: Mam mało miejsca w pomieszczeniu. Przy kominie zewnętrznym musiałbym zmniejszyć głębokość akwarium, a 35cm mi się nie widzi...

Marek1: Komin trójkątny wyszło mi, że zajmie więcej cm2 niż prostokąt...

A tak w ogóle niepotrzebnie zawracam głowę. Chyba już wszystko wiem. No chyba, że powrót 3/4 cala na pompie 2000 w czymś przeszkadza?

Zrobię podobnie jak na rysunku, albo trójkątny komin albo tak jak kiedyś planowałem, otwory w ścianie tylnej -> http://nano-reef.pl/...an/page__st__20

Jak to w życiu. Każde z tych rozwiązań ma swoje + i - .

:)

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwa 60x40x40 mam "dwudziestkę" i rewizje i zrzut... wszystko hula. Więc jak wrzucisz 25 tutaj to też nie powinno być problemu. Spływ i tak regulujesz zaworem. Co do wielkości komina to raczej ręki się tam nie wkłada więc jaki zrobisz taki będzie, ważne żeby przeloty się mieściły ;)

Ewentualnie możesz pomyśleć jeszcze o pudełku przelewowym ale to już musiałbyś mieć miejsca trochę za akwarium.

Edytowane przez Maciejewski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I takie otwory są najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku - tracisz tylko tyle miejsca, ile zajmują rurki. Jak będziesz zainteresowany, jak wrócę do domu, podpowiem jak zrobić bezgłośny spływ, bo z tym będzie największy problem.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem za wysokie ścianki komina. Starałbym się trzymać standardowych 5 cm mniej niż ściana akwarium. W Twoim przypadku to 35 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I takie otwory są najlepszym rozwiązaniem w tym wypadku - tracisz tylko tyle miejsca, ile zajmują rurki. Jak będziesz zainteresowany, jak wrócę do domu, podpowiem jak zrobić bezgłośny spływ, bo z tym będzie największy problem.

Czy możesz podpowiedzieć jak zrobić ten bezgłośny spływ?

Wysłane za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.