Skocz do zawartości
Arturs

Obieg oraz cyrkulacja do 120 x 45 x55

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem na etapie wyboru pompy obiegowej oraz cyrkulatorów do akwarium o wymiarach 120 x 45 x 55.

Wstępnie jestem zdecydowany na Jecod DCS 300 oraz dwa falowniki RW 8.

Nie jestem pewien czy ta pompa obiegowa nie będzie za mała, jednak jeżeli wezmę model DCS 4000 to zakres regulacji jest 2800l/h - 4000l/h . W tym przypadku jeśli 2800l/h będzie za dużo to pojawi się problem. Pompa DCS 3000 ma zakres regulacji 900 - 3000 i jeśli 3 tys będzie za mało to też będzie problem.

Proszę o pomoc w wyborze pompy oraz zweryfikowanie, czy dwa falowniki RW8 dla tego akwarium dla LPS oraz SPS będą odpowiednie.

Pozdrawiam

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja spokojnie wystarczy a obieg dalbym 4000 na mniejszym biegu zawsze ciszej i pompa sie tak nie grzeje i nie zuzywa jak by pracowala na pelnych obrotach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur, jak dużu sump planujesz? weż pod uwagę wielkość sumpa przy obliczaniu wydajności pompy obiegowej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy obiegowe maja zawyżona wydajność, wez jeszcze pod uwagę to, ze pewnie będziesz potrzebował podnosić wodę na około 1m to dodatkowo wydajność spadnie dla tego śmiało mocniejsza bierz. A cyrkulatory powinny byc ok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym Sumpem też trochę jeszcze nie do końca mam dograne.

Akwarium będzie miało 45 cm szerokości i chciałbym szafkę na ten wymiar. Stelaż musi mieć około 7 cm mniej niż szerokość szafki ponieważ musi zostać miejsce na zawiasy. Profil stelaża to pewnie 3 cm więc muszę dodatkowo odjąć 6 cm (sump włożony pomiędzy profile stelaża). Czyli od 45 cm muszę odjąć 13 cm, pozostaje 32 cm ale żeby nie robić wszystkiego na styk to szerokość Sumpa max 30 cm.

Podsumowując wymiary Sumpa 80 x 30 x 35 (wysokość stelaża 65 cm będzie) daje to objętość 84l.

Pozdrawiam

Artur

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym Sumpem też trochę jeszcze nie do końca mam dograne.

Akwarium będzie miało 45 cm szerokości i chciałbym szafkę na ten wymiar. Stelaż musi mieć około 7 cm mniej niż szerokość szafki ponieważ musi zostać miejsce na zawiasy. Profil stelaża to pewnie 3 cm więc muszę dodatkowo odjąć 6 cm (sump włożony pomiędzy profile stelaża). Czyli od 45 cm muszę odjąć 13 cm, pozostaje 32 cm ale żeby nie robić wszystkiego na styk to szerokość Sumpa max 30 cm.

Podsumowując wymiary Sumpa 80 x 30 x 35 (wysokość stelaża 65 cm będzie) daje to objętość 84l.

Pozdrawiam

Artur

Przy tych wymiarach komora na pompę będzie nieduża, moim zdaniem pompa 3000 l/h to max

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze możliwość zrezygnowania z zawiasów i te 7 cm mieć więcej. Tylko jak potem fronty zamontować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co ma komora pompy do wielkosci pompy .wszystko zalezy od tego ile wody i z jaka predkoscia dostanie sie do tej komory .wiekosc ma znaczenie ale minimalne

Ja mam sump 70x35x35 komora pompy nie pamietan ale pompa dcs4000 leswo do niej wchodzi .podam wymiar jak bede w domu .chodz na 7 biegu a zawor splywu mam otwarty niecale pol. Nawet przy pompie 6000 spokojnie da rade tej wielkosci komora bo otworze wiecej zawor. Po co kupowac minimalne parametry pompy a potem jechac na maks . Sory za znaki ale pisze z fona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
A co ma komora pompy do wielkosci pompy .wszystko zalezy od tego ile wody i z jaka predkoscia dostanie sie do tej komory .wiekosc ma znaczenie ale minimalne

A chociażby to że zanim się zamknie obieg wody poprzez akwarium pompa będzie pracowała bez wody.

Dariusz Barcikowski

Wysłane ze Samsung Galaxy S 6 edge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w sumpie 35x35x45 pracuje pompa tunze 1073.040. Komora pompu ma 15x35 i jeszcze w niej stoi body odpieniacza. Czyli wody malutko. Daje rade i nic nie halasuje. Jaka by pompa nie byla, tyle wody ile wywali na gore, tyle splynie do sumpa i komory. Inaczej nie bedzie. Problemem moze byc krotka krawedz pietrzaca wode. Im krotsza tym bardziej woda spietrzona. U mnie odpieniacz AM evo 1000 pobiera wode z komory splywu i wywala do komory pompy. Dlugosc krawedzi jest 35 i malo co sie przelewa. Cos okolo polowy idzie przez odpieniacz, reszta krawedzia. Jak wylacze odpieniek to jest wyraznie wiecej odglosu przelewajacej sie wody, ale nadal nie jest glosno.

Ja bym spokojnie bral wieksza pompe.

P.S Akwa 120x40x50.

A chociażby to że zanim się zamknie obieg wody poprzez akwarium pompa będzie pracowała bez wody.

Dariusz Barcikowski

Wysłane ze Samsung Galaxy S 6 edge

Nie do konca. Jak wylaczysz pompe to woda z gory splynie do sumpa i podniesie sie ponad ustalony poziom. Po wlaczeniu poziom zacznie spadac az osiagnie docelowy. Wtedy obieg sie zamknie.

Edytowane przez mnap86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze 1073.040 super cicha , male wymiary . Mialem kilka lat wymienilem na jebao i nie jesr cicho .


zbiornik 120x60x60 +sump . odpieniacz Sebastek czarna perla na Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040 , cyrkulacja wp-40 rw-15 , obieg Jebao9000 , oswietlenie Gieseman Matrix II 8x39w . 

8744f73183d58f0a59fb88f54dc034b6u1589a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artus moja komora pompy ma 15c spokojnie mozesz dac 4000 lub tunze jak radzi kolega Maciej.

Darek bzdury piszesz aby zamknąć obieg wystarczy pompe dac na 1 bieg lub tak jak ci napisał mnap załączyć dopiero jak woda zaleje sump. zdaję mi się ze nie masz pojęcia o czym piszesz i dajesz nieprzydatne rady.

Edytowane przez tedeus63 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Artus moja komora pompy ma 15c spokojnie mozesz dac 4000 lub tunze jak radzi kolega Maciej.

Darek bzdury piszesz aby zamknąć obieg wystarczy pompe dac na 1 bieg lub tak jak ci napisał mnap załączyć dopiero jak woda zaleje sump. zdaję mi się ze nie masz pojęcia o czym piszesz i dajesz nieprzydatne rady.

Chciałbym zobaczyć jak załączasz pompę na pierwszym biegu i czekasz aby przełączyć jak woda zaleje sump po zaniku napięcia kiedy nie ma Cie w domu.

Układ trzeba tak policzyć i zaprojektować aby działał poprawnie w każdych warunkach bez naszego udziału.

Ps

Akwarium morskie mam z małą przerwą od 2010 roku więc wiem jak działa sump i przerobiłem już kilka takich sytuacji. ;-)

Dariusz Barcikowski

Wysłane ze Samsung Galaxy S 6 edge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek akwa morskie nie ma tu nic do rzeczy, ja mam akwa z sumpem juz ponad 20 lat tu chodzi o obieg akwa ,sump. , I masz racje jak bysmy włozyli pompę 12000 l/g ale nie gdy mówimy ze ma być 3 lub 4 tys l/g . nie popadajmy ze skarajnosci w skrajnośc. Układ bedzie działał na 100% poprawnie bez naszej obecności przy wymienianych pompach i wielkosci komory pompy . Przy braku prądu woda zaleje nie tylko komore pompy ale i kilka wczesniejszych komór. wiec gdy się zamknie obieg w komorze bedzie tyle wody ile trzeba ,Do tego przy dzisiejszej technice mamy pompy które się wyłączą gdy nie mam wody w komorze.

pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem że dziś jest dostępne wszystko i wszystko można zrobić dlatego teraz akwarystyka to przyjemność. Dobrze przemyślany układ będzie pracował bez siorbania, przelewania, chlupotania itp przyjemności...i nie mam tu na myśli wydajności samej pompy bo jak wiesz pompa to tylko element układanki równie ważny jak długość grzebienie na kominie, im wydajniejsza pompa tym dłuższy grzebień aby ograniczyć spietrzenie wody, większe spietrzenie na grzebieniu więcej wody splynie do sumpa po wyłączeniu prądu itd...

Dariusz Barcikowski

Wysłane ze Samsung Galaxy S 6 edge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arturs teraz się drarznisz z nami hehe więc wyciagnij wnioski ;) ,moja propozycja to dcp 4000 lub ponad stówke droższa tunze ale ta ma 3000. a ja jednak wolę mieć zapas i pompę na mniejszych obrotach . Kwestia kasy i gustu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prosilbym jeszcze o odniesienie sie do zaproponowanej przeze mnie cyrkulacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kolejnym powielanym błędem jest przekonanie że mocniejsza pompa jest lepsza bo można bo w razie czego zasilić z niej np. filtr przepływowy tylko nie bierzemy pod uwagę że w ten sposób zaburza się przepływ pompy jej wydajność i mamy wahania poziomu wody w kominie i siorbania...więc co robimy kupujemy zawór bramowy w cenie pompy i krecimy nim co jakiś czas bo chcemy mieć ciszę ;-) itd...itd

Zależności jest sporo czasami warto pomyśleć, zrobić raz i zapomnieć i cieszyć się widokiem rybek w akwarium zamiast wertowac forum w poszukiwaniu rozwiązań na dręczące niedogodności.

Dariusz Barcikowski

Wysłane ze Samsung Galaxy S 6 edge

Prosilbym jeszcze o odniesienie sie do zaproponowanej przeze mnie cyrkulacji.

Arturs pokaż jak masz ustawiona skalę będzie łatwiej podpowiedzieć czy wystarczy czy nie ;-)

a tak poważnie mam akwarium tej samej długości tylko szersze i po włożeniu 2 szt. RW15 przy moim ułożeniu skaly dochodzę do wniosku że lepszym rozwiązaniem byłyby 4 szt RW8

Moc pompy to jedno... RW8 miesza rewelacyjnie w "pustym" akwarium ale ja bym się wstrzymał z cyrkulacja do ułożenia skały lub ułożył skalę tak aby pompy o których piszesz wystarczyły.

Dariusz Barcikowski

Wysłane ze Samsung Galaxy S 6 edge

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.