Skocz do zawartości
adamoo

Start mojej solniczki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po długim czasie i wielu staraniach wreszcie zalałem moje pierwsze akwa morskie i tu zdziwienie po rozpuszczeniu solanki w wodzie z RO i wlaniu tego kompotu do akwa wodę mam jak lleko ? mam pytanko czy jest to normalne zjawisko jeśli tak to ile to będzie trwało i wogóle czy ktoś może mi pomóc przy starcie mojego baniaczka będę Bardzo wdzięczny. Pozdrawiam Adam

midlev@wschowa.com.pl

GG 1705882


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję i witam w klubie. Ten biały kolorek to normalka, zniknie najprędzej po włożeniu skały do środka, ale z tym lepiej wstrzymaj się z tydzień.

Pozdrawiam


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka miales temperature wody, w ktorej rozpuszczales sol?


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki uspokoiłeś mnie ufff bo juz myślałem że coś zwaliłem z tą solą wiesz w akwarystyce słodkowodnej mam już spore doświadczenie zwłaszcza w Holendrach a tu dopiero raczkuję co do wody to miała ona temperaturę około 24-26 stopni chciałbym aby ktoś mi na początku pomagał z dojściem do ładu i składu a skałę będę miał za tydzień bo teraz fakt jest za wcześnie


[/img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie nie masz sie co martwic tylko mieszac i czekac az bedzie klarowna.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co to za roznica 24-26? Ja wode po ro sole i nie patrze jaka temp. woda jest klarowna. nigdy mi sie nie zdarzylo zadne mleko. Urzywam red sea i reef crystal ( aquarium system)


"<?))))><`?...¸??´?`?.¸Morskie¸.?´?`?...¸.?´><((((?>"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A właśnie, gdzieś przeczytałem (problem, że nie wiem gdzie), że traci się coś przy mieszaniu soli w zimnej wodzie, m.in. chyba chodziło o zawartość Ca. Teraz mieszam tylko zagrzaną do 25 st. C. Czy faktycznie tak należy? Czy też nie jest to konieczne?

Paweł


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ktoś kiedyś zasugerował, że przy temp. wody poniżej 25 stopni (nie wiem dokładnie jakiej) następuje dekalcyfikacja (wytrącanie się) wapna zawartego w syntetycznej soli - stąd długo utrzymujące się mlecznobiałe zabarwienie...

używałem soli AM Pro reef oraz TropicMarine, również Pro reef! różnica polegała na tym, że przy AM pompa mieszała dwa dni i solanka dalej była biała :) TropicMarine po około 15 - 30 minutach była całkowicie klarowna :) wnioski narzucają się same...

p.s. rozmawiałem z chemikiem o dekalcyfikacji związanej z solą syntetyczną i twierdził on, że powinna być ona 'skonstruowana' tak, że wytrącanie się wapna nie powinno mieć miejsca nawet przy temp. 10 - 15 stopni! późniejsze moje doświadczenia z TropicMarine pro reef potwierdziły jego teorię :no

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zbyt zimnej wodzie... powiedzmy ponizej 15st.C moze dojsc do wytracania sie wapnia - dekalcyfikacji. Dlatego wlasnie zapytalem o temperature.

Sam kiedys zlekcewazylem ta uwage i zamiast krystalicznej wody (Tropic Marin Pro Reef) mialem bialy plyn. Mieszalem potem jeszcze z caly dzien i juz podgrzana... niestety to nic nie pomaga. Niestety nie wiem dokladnie jaka byla temperatura ale woda byla bezposrednio po osmozie. Jakies 10l nalewa sie w godzine. Temperatura otoczenia ~18st.C. Tak tez woda byla raczej zimna. Wiecej tego nie zrobie... szkoda soli.

Pozdr.

Arek


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe bo nie słyszałem o tym. Ja używam do podmian TM i faktycznie nie podgrzewam a po 30 min wszystko się rozpuści i woda jest kryształowa, ale u mnie woda ma około 20 stopni. Myślę ze w tym poście wszystko w pytaniu kolegi gra ponieważ co innego kilkanaście litrów do podmiany solidnie mieszane a co innego cały zbiornik wody zasalany na nowo


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu chodzi o jeszcze inny aspekt sprawy, który został pominięty. Mianowicie kiedyś chcąc sobie ułatwić sprawę do ~15-tu litrów wody wsypałem sol przewidzianą na ponad 100 litrów wody. Efekt po powolnym uzupełnieniu wody przez RO do wymaganej ilości był taki, że wytrąciła mi się spora ilość osadu. Poza tym i tak zrobiłem podmianę. Była to sól preis'a z którą ani później ani wcześniej nie miałem problemów. Chyba zrobiłem roztwór nasycony. Nigdy więcej tego błędu nie popełniłem.


http://rafa.koralowa.pl Katalog przyrodniczych stron --> http://katalog-www.eu Serdecznie pozdrawia, Waldek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ważny jest takze sposób mieszania soli. Często sie zdarza ze mierząc zawartość magnezu czy wapnia w świezej solance okazuje sie ze jest ona nizsza niż podaje producent soli. Po prostu wytrąciły się w czasie rozpuszczania.

Najlepiej jest więc włączyć silną pompę i pomału sypać sól aby zdążyła się rozpuścić zanim spadnie na dno naczynia. Można takze do ok. 10l wody RO dodawać ok150-200 ml gazowanej wody mineralnej magnezowo-wapniowej.

Roztwór po 10 min jest klarowny i bez wytraceń.


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomku jakiej marki wody gazowanej używasz i jak postępować. Tzn. najpierw wlać gazowankę i potem już sól docelową ilość czy też po troszeczkę?


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Ja uzywam gazowanej nałęczowianki. Kolega robił także "syfon" z wody RO. Efekt ten sam. Do RO wlewamy mineralkę lub "syfon" i potem sól i mieszanie. Woda staje sie klarowna po 10-15 min i zero wytrąceń. Po prostu uproszczony reaktor wapnia (CO2).

Nie ja to wymyśliłem (a szkoda, bo świetnie sie sprawdza)


380l, 400W led DIY Cree, odp. T-Aqua, trochę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.