Skocz do zawartości
mnap86

Algae scrubber

Rekomendowane odpowiedzi

Gość nanokaczor

Piszac bakterie mialem na mysli pro bio s z nppro, a te bardzo ladnie zbijaja no3 i po4 ladujac w kubku. Glonow jest mniej niz bylo gdy bakterii nie lalem i no3 wynosilo 50 i po4 na poziomie 0.1. Zaczalem podawac ww komplet i w 2 tygodnie wysiekalo no3 do 5. Glonow sa resztki i okresowo zamieraja i sie odnawiaja. 2 tygodnie temu mialem doslownie kilka sztrzepkow i to bielejacych. Przestalem robic glodowki, karmienie codzienne i sie odradzaja. Obecnie wrocilem do pojedynczych dni postu i widzs, ze znow zamieraja. Ale chcialbym karmic ryby jddnak codziennie.

Dlatego potrzebny mi dodatkowy export, zeby wrocic do karmienia ipozbyc sie tych resztek na stale.

Moim zdaniem bakterie to zło. Wszelkiego rodzaju metody filtracji oparte na bakteriach są drogie, mało wydajne, nie stabilne i w dodatku nadmiar bakterii może szkodzić niektórym delikatnym zwierzętom morskim w tym na przykład krewetkom. Wiem bo stosowałem już wszystkie znane metody... Zawsze kończyło się to dużym wydatkiem i rozczarowaniem. Miałem kiedyś filtrację opartą na biodegradowalnych polimerach za 1000 PLN - i co - jak zwykle porażka. Co z tego że NO3 było niskie... Miałem też denirtyfikator, który w szczytowej fazie miał 200 litrów objętości i samoczynne sterowanie przepływem wody i dozowanie pożywki- wywaliłem dziada...

Dobry scrubber to taki, który obsługuje się raz w miesiącu i który pozwala na mocne karmienie...

A i dodam na koniec że nie ważne jest to jakie masz parametry. Ważne jest to jak rosną i wyglądają korale i inne zwierzaki...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Denitryficator to bomba z opóźnionym zapłonem, też miałem

Nanokaczor co sądzisz o tym który podałem w linku?

Edytowane przez bibik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i dodam na koniec że nie ważne jest to jakie masz parametry. Ważne jest to jak rosną i wyglądają korale i inne zwierzaki...

Doceniam Twoj wklad w temat, i w ogole w forum, bo sporo cennych rzeczy sie dowiaduje z tego co piszesz, ale...

Tutaj nie chodzi o parametry, bo te mi odpowiadaja. Korale wygladaja dobrze, rybki zdrowe. Jedyne o co mi chodzi, to o pozbycie sie problemu z resztkami glonow i osiagniecie takiego stanu rzeczy, zebym mogl karmic ryby codziennie, bez nawrotu glonow.

I to wszystko. Ja nie walcze z parametrami, bo to zalawtaiaja bakterie i odpieniacz. Tylko z pozostaloscia nitek, ktore znikaja jak ograniczam karmienie, i pojawiaja sie, jak wstrzymuje diete.

Mowimy tu o balansie w wielkosci 2 kostek mrozonki tygodniowo, i to solidnie plukanej.

Miesiecznie wywalam okolo 1 garsci nitek. I to nie takiej pelnej, otwartej dloni z gorka, tylko takiej, ze mozna ta dlon zamknac.

Zalezy mi na tym aby sie tego pozbyc, ale chocbym stawal na glowie, to nie jestem w stanie osiaganc takiego stanu, zeby karmic 1 kostke dziennie i zeby te glony sie nie pojawialy.

Fakt, glony moga magazynowac NO3/PO4. Ale jak te poziomy byly wykrywalne, NO3 na poziomie 50 i PO4 0.1 to garsc glonow mialem w 4-5 dni. A taka redukcja przyrostu biomasy znaczy, ze do zbiornika trafia mniej tych skladnikow w stosunku do tego co trafialo wczesniej.

Export tez wzrosl, przed bakteriami odciek z odpieniacza byl jasnozielony, zoltawy. Od kad leje bakterie i polimery zrobil sie brazowy.

Po prostu utknalem gdzies balansujac na krawedzi z exportem i naplywem skladnikow odzywczych, nie jestem sobie w stanie poradzic z tym i dlatego pomyslalem, ze skoro glony i tak maja rosnac, to po co maja rosnac w glownym, skoro moga rosnac w AS. Duzo latwiej i mniej pracy usunac je z siatki raz na tydzien. Niz wyrywac nieliczne/pojedyncze nitki z akwarium.

Edytowane przez mnap86 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad ale Ty swoje spostrzezenia odnosisz do swojej hodowli o olbrzymim litrarzu dlatego wynosi Cie to drogo a dla zbiornika powiedzmy 200 litrow zakup polimerow czy bakterii to niski koszt dlatego nie zgodze sie z Twoimi tezami.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie widziałem jeszcze superowych kolorów bez biopellets, bakteri i odpieniacza, ew. zeovit. Sam mam dsb z refugium, fakt parametry są fajne No3- 0,2 , Po4- 0,03 (salifert) ale kolory wiecznie wyprane, podejrzewam że glony konsumują mikro, tylko które dokładnie tego nie wiem, na pewno leci potas, podobno też jod. Najprostszaa i najbardziej skuteczna metoda wg. mnie to bakterie i odpieniacz, nie mówię że najtańsza bo wcale nie.


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze względy na problemy z glonami i leniwą ekipę czyszczącą zrobiłem sobie alge scruber na wzór Santa Monica. Ze względu na miejsce w panelu ( solniczka Blau 160 l, coś ala ReefMax ) obudowę z obudowy po tuszu od drukarki ( pasował szerokością do celi panela 10cm x50cm ) siatka chropowata z siatki do przecierania tynku, napowietrzacz z kostką i 3 x1W czerwone led. Efekt - czyste szyby w głównym akwa i brak glonów na skałach. Padł mi driver od ledów i od 3mc ( raczej z lenistwa) nie uzywałem swego scruubera i ....... Teraz mam co czyścić na szybach a białe skaly dostały zielonej poświaty :). Mój nowy pomysł na przyszły weekend to reanimacja scruubera i w pełni wyjmowane poziomowe refugium w jednej , maź dwóch celach tylnego panela. Oby zapału w weekend nie zabrakło i pogoda była butelkowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Konrad ale Ty swoje spostrzezenia odnosisz do swojej hodowli o olbrzymim litrarzu dlatego wynosi Cie to drogo a dla zbiornika powiedzmy 200 litrow zakup polimerow czy bakterii to niski koszt dlatego nie zgodze sie z Twoimi tezami.

Bez przesady. Wcale nie mam wielkiego litrażu. Mam raptem 2 zbiorniki na szczepki. Przeciętny sklep ma większy litraż. U mnie nie wszystko jest ze sobą połączone. Mam wiele obiegów. W tej chwili 5 ale jeszcze dojdzie do tego jeden i 3 oddzielone zbiorniki na larwy. Trzeba do tego też doliczyć hodowlę planktonu, która też zajmuje spory litraż - w szczególności mam tu na myśli hodowle widłonogów oraz krewetek słodkowodnych.

Ja nie używam ani magicznych bakterii ani pożywek dla nich a kolory są...

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, 

Mam nadzieje że autor tematu się nie obrazi ale mam pytanko o as a nie chciałem zakładać nowego wątku.

Miałbym 2 pytanka tj:

1- jakimi diodami oświetlać tylko czerwone 660nm, czy dołożyć niebieską 430nm a może białą. Jeśli białą to jaką, ciepłą czy zimną?

2-  robię as z 4 siatkami ( widok z góry rurki będą tworzyć krzyż, obudowa będzie kwadratem a diody będą w każdym rogu). Jedne diody będą oświetlać dwie siatki. Chciałbym dać w każdy z rogów 6 razy cree xpe, tylko właśnie jakie?

Teraz pytanko,  czy te diody nie będą zbyt daleko. Czy takie rozwiązanie jest dobre?

Edytowane przez Margolee
Poprawa zdania (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.