Skocz do zawartości
Tomson

AQUAEL NanoReef na dobry początek ... zobaczymy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam na imię Tomek. Na wstępie, wielki szacunek za to co wkładacie w to forum. Niesamowicie ogromną wiedzę można stąd wyciągnąć.

Wielokrotnie w życiu maczałem swoje ręce w różnych akwariach. Posiadałem różnego litrażu akwaria słodkowodne. Od Bojownika po stada Paletek. Przewijał się również temat terrarium. Agamy, Legwany, Kameleony o wężach i pajęczakach nie wspomnę. Słonowodne było zawsze moim marzeniem ale jakoś brakło impetu aby go spełnić. Wyjechałem za granicę. Musiałem pozbyć się całego zwierzyńca i jakoś tak leciało.

Ostatnio pomykam sobie po zoologicznym szukając ulubionej karmy mojego psiaka a tu BUUM... stoi przede mną zaaranżowane, dojrzałe, pełne korali, malutkie NanoFeef. Tak właśnie stałem się posiadaczem akwarium morskiego. To było silniejsze ode mnie. Dopiero później zdałem sobie sprawę, że małe, trudne w utrzymaniu i ogólnie to trochę takie nie w moim stylu bo przecież wcześniej 400L z Dyskowcami, terrarium dla Agam Błotnych na pół pokoju...

Pogłębiłem trochę swoją wiedzę i tak wystartowałem niecałe dwa tygodnie temu.

Wszystkie Wasze wypowiedzi i spostrzeżenia mile widziane.

Specyfikacja:

1. Akwarium wiadomo jakie.

2. 4kg żywej skały i około 2kg żywego piasku Red Sea Live Reef Base Pink.

3. Woda zasolona Aqua Medic Reef Salt.

4. Kilka dni temu wsypałem do filtra Sera Siporax 15mm i Red Sea Reef-Spec Carbon.

5. Equo Bio-Start 3 i ReeFlowers Bacterya Feeder.

6. Koralia Nano Evolution 900.

Parametry:

Zasolenie - 1.022

Temperatura - 25

KH - 8

pH - 7,6

NH4 - 0,1

NO2 - 0

Cu - 0

O2 - 9

NO3 - 0,5

PO4 - 0,005

SiO4 - >6,0 ! (woda po RO = 0,2)

Mg - 3900 !

CO2 - <15

Ca - 390

Proszę, wypowiedzcie się na temat moich parametrów. Nie wiem co jest nie tak z krzemianami no i Magnez bardzo wysoki. Zerknijcie na zdjęcia czy wszystko ok.

Moim celem jest ożywienie tego maleństwa i po tym start większego baniaka :-)

Dzięki wielkie

Pozdrawiam

Tomek

5ee5327dab43a444c84242686414064c.jpg

a44766fead2e1e2d37e63d948d841948.jpg

336bc54c6d56e480459708098a2f737c.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i pięknie...

Widzę, że u Ciebie tak samo jak i u mnie - plan taki aby uruchomić duży litraż startując na małym...

Ja już wiem, że to był błąd - szkoda czasu na małe, trzeba było walić od razu w konkretny litraż, ale to tylko moje spostrzeżenie...

Poczekaj, dwa tygodnie to chyba jeszcze za wcześnie aby cokolwiek się ustabilizowało - ja przez trzy miechy nic nie robiłem, nic nie mierzyłem tylko czekałem - u ciebie pewnie też to trochę potrwa, zrobisz pomiary jak całość dojrzeje to pewnie będzie oki

Życzę powodzenia, cierpliwości i obserwuję temat...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zdania że jak miałeś możliwość to lepiej było od razu coś większego. (Ja niestety nie miałem takiej możliwości)

Co do wysokiego poziomu krzemianów to nie umiem powiedzieć skąd one(albo w soli albo w czymś co jest w akwa - piasek lub skała) nie mniej to chyba zawsze jest choroba wieku dziecięcego (raczej rzadko się zdarza żeby okrzemek nie wywaliło).

Na moje to trochę niskie zasolenie(ja startowałem z 1.025 choć ostatnio trochę zmniejszyłem do 1.023-1.024) no ale... Specjalistą zdecydowanie nie jestem.

Skały sporo... Pamiętaj że korale rosną i potrzebują miejsca. (Choć nie licząc tego aspektu to sam raczej wolę lekki nadmiar skały)

Patrząc na fotki widzę że piasku też sporo. Spokojnie mogłeś dać połowę tego co masz albo i mniej. (ja u siebie dałem zdecydowanie za dużo i teraz mozolnie odsysam przy podmiankach)

Teraz tak:

Sprawdź magnez jeszcze raz/innym testem bo taki poziom jest wręcz nie możliwy.

Czym robiłeś testy na PO4? jak zwykłym testem to ja bym na twoim miejscu sobie darował. Te testy raczej nie działają.

A testami na Cu, O2 i CO2 na tym etapie w ogóle bym sobie nie zawracał głowy.

Tak czy siak powodzenia! Co planujesz trzymać w tym baniaku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Johny

Wiem, że pochopnie podjąłem decyzję ale ambitnie podejmuję wyzwanie.

Cierpliwie czekam. Testy zrobiłem z czystej ciekawości co do akwarium jak i samych testów.

@ranma11

Tak jak pisałem wcześniej. Pochopna decyzja ale spróbuje. Gdy wniosłem to maleństwo do domu moja żona z uśmiechem na twarzy powiedziała "zaczyna się.. usuń tamtą komodę abyś miał gdzie postawić większe..."

Co do krzemianów to poczekam jeszcze chwilę i zobaczymy. Zasolenie zwiększyłem do 1.025. Skały się trochę pozbędę, może wsadzę jej coś do filtra. Co do piasku to też zdaję sobie sprawę, że trochę dużo. Zobaczymy z czasem co z tym zrobić.

Magnez robiłem testem JBL z zestawy JBL Testlab Marine. Robiłem go dwa razy z rzędu i to samo. PO4 też tym samym testem. Cu, O2 i CO2 zrobiłem z czystej ciekawości.

Co do obsady to jestem w trakcie planowania ;-)

Pozdrawiam

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do piasku to też zdaję sobie sprawę, że trochę dużo. Zobaczymy z czasem co z tym zrobić.

Spokojnie z tym piaskiem, mi też chłopaki pisali, że za dużo ale podczas dojrzewania miałem pełno glonów na nim, więc i tak musiałem odessać. Przy podmianach też troszkę schodzi wraz z jakimiś odchodami, więc co tydzień mam go coraz mniej - u Ciebie pewnie też tak będzie, więc na razie zostaw tyle co masz. W każdym bądź razie ja nie wyobrażam sobie morszczaka bez piasku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...W każdym bądź razie ja nie wyobrażam sobie morszczaka bez piasku...

Jak dla mnie, morskie bez piasku to tak jak bez korali. No ale to tylko moja prywatna opinia, nie urażając nikogo.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie wyobrażam sobie tak całkiem bez piasku ale z dzisiejszej perspektywy stwierdzam że warstwa 0,5cm byłby całkowicie wystarczająca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Ze skały prawie całkowicie zniknął zielony porost. Dzisiaj zrobiłem kolejne testy. Martwi mnie nadal bardzo wyskoki SiO4 i Mg. Sprawdzałem również zasolenie. Mam dwa hydrometry. Jeden JBL Precision a drugi uchylny Kent. JBL za każdym razem wskazywał mi 1.023 a Kent wysokie 1.027. Który jest bardziej wiarygodny? Może powinienem kupić trzeci aby to zweryfikować?

Parametry wody:

KH - 10

PH - 7,6

NH4 - 0,1

NO2 - 0

Cu - 0

O2 - 9

NO3 - 0

PO4 - 0,1

SiO4 - bez żadnych zmian >>6,0

Mg - 3480

Jak myślicie? Czy powinienem robić coś aby to ustabilizować czy nadal czekać?

Pzdr.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz wiedzieć który pokazuje prawidłowy poziom zasolenia to najłatwiej porównać ze skalibrowanym refraktometrem, a najlepiej takowy sobie zakup.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika że uchylne są do d***... na początku kupiłem uchylny kenta...

No cóż. Najdrobniejszy pęcherzyk powietrza na wskazówce i pomiar zafałszowany.

JBLe są raczej polecane więc "na oko" ufałbym temu. Nie mniej możesz zabrać oba do sklepu z morszczyzną i poprosić o sprawdzenie działania.

(ja używam spławika sery. poza tym że skala bywa średnio czytelna to wskazuje idealnie - sprawdzone w sklepie. a refraktometru do kostki 30l to chyba nie ma sensu kupować.)

Co do krzemianów to się nie znam ale nadal podtrzymuję moje zdanie że pomiar magnezu masz zafałszowany. Sprawdź to gdzieś indziej, bo takie wyniki dla mnie nie są wiarygodne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekać i jeszcze raz czekać... i nie rób teraz żadnych testów bo to jest teraz bez sensu...Testy można robić co najmniej po miesiącu to wtedy już będzie wiadomo co mniej więcej się dzieje w baniaku, i z podmianami też bym się wstrzymał przez jakiś czas a co do testów to na tą chwile to co cie powinno interesować to test na NO2 NO3 PO4 PH NH4 i to w zupełności wystarczy ci na sam początek. Co do piasku to faktycznie za dużo... jak to mówią co za dużo to nie zdrowo.

A skałę obsypałeś piaskiem czy postawiłeś na piachy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie robić tylko kisić , pilnować zasolenia i nie robić żadnych testów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak na razie nic nie robić i czekać cierpliwie..W chwili obecnej dopiero się wszystko zacznie dziać, to co masz na skale to co tam sie zachowało lub nie to przeżyje a co już zdechło to zacznie się rozkładać i amoniak podskoczy to normalne i wiadomo swoje zbiornik musi przejść z glonami i ted.. Więc naprawdę temat testów na chwile obecną jak dla ciebie to bym się wstrzymaj. Oczywiście przez jakiś czas wiadomo. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dawno się nie odzywałem.

Minęło ponad dwa miesiące od zalania. Rozmawiałem wczoraj z moim znajomym, który stwierdził, że mogę wpuszczać już pierwsze życie. Mówi, że trzy ślimaki, błazenek i parę miękkich korali spokojnie mogę umieszczać.

Przed tą decyzją, chciałbym się Was poradzić co sądzicie o tym pomyśle.

Parametry:

Temp - 26 C

Sól - 1.023

KH - 10

pH - 7.8

NH4 -0.05

NO2 - 0

NO3 - 0

PO4 - 0.1

SiO2 - 3.0 (nadal podwyższone)

Proszę o Wasze sugestie.

Pozdrawiam

582c84cc07d6016683dfe67712faab5a.jpg

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano wpuściłem trzy ślimaki turbo. Oczywiście aklimatyzacja przebiegła moim zdaniem odpowiednio. Po wpuszczeniu ślimaków do zbiornika, po chwili każdy jeden przewrócił się na muszlę, znieruchomiał i tak leżał. Trochę się przestraszyłem i po paru godzinach wyciągnąłem je z wody aby sprawdzić czy wszystko z nimi ok. Wrzuciłem ich do solanki obok akwarium i ożyły. Wariowały po misce jak szalone. Ucieszony z powrotem umieściłem je w akwarium i znów to samo. Nieruchome leżą skorupą w dół. Już ponad pięć godzin.

Czy coś jest nie tak? Czy to normalne zachowanie?

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli do tej pory leżą to cos nie tak z wodą w akwarium. Turbo wieczorami wychodzą na zer i sa bardzo aktywne w nocy. w dzień zwykle przyssane do jskiejs kryjowki odpoczywają.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jesli do tej pory leżą to cos nie tak z wodą w akwarium. Turbo wieczorami wychodzą na zer i sa bardzo aktywne w nocy. w dzień zwykle przyssane do jskiejs kryjowki odpoczywają.  


Wpuściłem również krewetkę i pustelnika i one śmigają po akwarium aż miło. Wcinają glony i przegrzebują piasek.
Ślimaki jak leżały tak leżą. Gdy wyciągnąłem ich przed tem z wody to umieściłem ich w solance z akwarium. Odżyły i po ponownym umieszczeniu w akwa to samo.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.