Skocz do zawartości
Ceragl

40x40x40 Kraków

Rekomendowane odpowiedzi

I akwarium dojrzewa i dojrzewa i dalej pewnie muszę czekać. Zaczynam się zastanawiać, czy na skale Real Reef Rock dojrzewanie nie trwa dłużej niż na żywej?

Bakterie leję codziennie 1ml BioS

Parametry:

temp: 26

zasolenie 1,025

NO2  0,1

NO3  0

PO4   0

kH    9

Ph, 7,7

Mg ok 1260

Ca  ok 440

Na piachu i na szybach widać brązowy nalot, zakładam że to okrzemki lub dino delikatne. Zielonych glonów jeszcze nie było ani nie widać. 

W akwa jeden ślimak Astrea i Euplica.

Korali może też nie powinno być, ale dostałem je praktycznie za free wiec szkoda było mi je wyrzucać. Jeśli przetrwają dojrzewanie to dobrze, a póki co mają się nieźle. W większości nie są wymagające, z wyjątkiem caulastrea. Żadnych innych nie daje póki nie będę miał pewności ze dojrzewanie jest prawie zakończone. I jak spadnie NO2 i NH4 bo jest jeszcze wykrywalne w testach (chyba że test lipny).

Ma ktoś jeszcze jakich pomysł jak przyspieszyć? Jakieś inne bakterie może? Czy po prostu czekać, aż w końcu wypalą zielone glony?

glonek.jpg

akwa dojrzewa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze na suchej skale dojrzewanie trwa o wiele dłużej niż na żywej. Dla tego ja, jak zakładałem moje akwarium zdecydowałem się na żywą skałę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, maciej01 napisał:

Zawsze na suchej skale dojrzewanie trwa o wiele dłużej niż na żywej. Dla tego ja, jak zakładałem moje akwarium zdecydowałem się na żywą skałę.

dlugo sie zastanawiałem na jakiej i padlo na rrr, ale widzę że dojrzewanie pewnie zajmie więcej czasu :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też długo zastanawiałam się na jakiej skale założyć akwarium, nie ukrywam ,że sucha była atrakcyjniejsza pod względem ceny. Po przeglądaniu wielu tematów zdecydowałem się na żywą skałę. Na suchej były problemy z długo utrzmującymi się glonami i długi czas dojrzewania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć czy jak leje jeszcze bakterie nitryfikacyjne to czy lać też probiotyczne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoje szkiełko odpaliłem na rrr ok 2 tygodni temu. Brak jakiegokolwiek dojrzewania,  odpieniacz nie wywalił jeszcze ani grama piany. Czekam z utęsknieniem na glony. Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawi mnie to dojrzewanie na RRR. Nie mam pojęcia jak ono przebiegnie. Po jakiś 2 tyg miałem może za dwa dni wyższe NO3 czyli ok 10ppm. Od tego czasu cały czas 0. I PO4 też 0. NO2 trzyma się na poziomie ok 0,1. Glony brązowy nalot. Odpieniacz po ok 3 tyg zaczał coś wyrzucać. Albo zółtawą wodę, a czasami trochę piany. Ale to bardziej jak wsypałem odrobinę pokarmu. NH4 coś tam dalej minimalnie wyskakuje. 

Zaczynam pomału żałować, że nie wziałem żywej skały, może by normalniej dojrzewało? Nie wiem. A może po prostu trzeba czekać i tyle :( 

Może jest ktoś kto zakładał na RRR??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, szybki59 napisał:

Swoje szkiełko odpaliłem na rrr ok 2 tygodni temu. Brak jakiegokolwiek dojrzewania,  odpieniacz nie wywalił jeszcze ani grama piany. Czekam z utęsknieniem na glony. Pozdrawiam 

Poczekaj jeszcze ze 3 tygodnie.  Jak ktoś się świadomie decyduje na suchą skałę i suchy piasek- powinien być merytorycznie przygotowany do takiego(!) dojrzewania :) Bakterie muszą się na czymś namnażać i potrzebują papu, którego w zbiorniku nie było i nie będzie dopóki sam im go nie podasz. Są generalnie trzy metody- zakopanie krewetki i niech sobie zgnije, lanie wody amoniakalnej w odpowiednich dawkach i tzw. "ghost feeding", czyli karmienie pustego zbiornika. Wszystkie sprowadzają się w zasadzie do jednego- zapewnienia bakteriom pożywienia w postaci amoniaku. Ja lałem wodę amoniakalną w dobranej do mojego zbiornika dawce. Z częstotliwością uzależnioną od tego jak bakterie radziły sobie z rozłożeniem NH3/4 do poiomu poniżej 1ppm.  Objawy dojrzewania (bo spadki NH4, wzrosty NO2, spadki NO2 i wzrosty NO3 oczywiście w wyniku namnażania bakterii były wcześniej) miałem dość późno (startowałem na RRR i suchum piasku), gdzies około 5 tygodnia. Okrzemki, gloniska,  etc. Oczywiście cały czas sprawdzamy parametry zbiornika. Ja swoją drogą polecam wodę amoniakalną, bo masz pełną kontrolę ile ppm NH3/4 wprowadzasz i kontrolujesz w pełni żeby nie przegiąć, bo wtedy cykl zostaje zatrzymany. Ważne przy tym jest badanie pH i ewentualne podmiany gdy spada poniżej 7 (też wstrzymuje namnażanie się bakterii). 

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,dwa tygodnie to malo,by skonczylo sie dojrzewanie...U mnie tez przebiegalo wlasciwie bezobjawowo i tak jest do tejn pory.Nie masz co zalowac ze zdecydowales sie na RRR,ja startowalem tez na sztucznej skale i dojrzewanie skonczylo sie po dwoch i pol miesiaca,tez oprocz okrzemkow,ktore szybko wywalil odpieniacz nic wiecej nie mialem...Startowalem na martwej krewetce,dlatego poszlo tak szybko,no ale Ty juz cos masz w tym zbiorniku,wiec krewetka odpada,gdyz wydzieli sie amoniak...Trzeba po prostu czekac cierpliwie...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie podobnie akwa wyglada na zywej skale i piachu po 2 miesiacach. mialem tydzien spokoju a pozniej spowrotem wywalilo glona :) 

morszczyzna uczy cierpliwosci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam cierpliwie po ok miesiącu zacznę po mału wprowadzać życie. Narazie podaje tylko bakterie plus pożywkę. Najgorsze jest to że nie mogę sprawdzić jak pracuje odpieniacz. Co do skały rrr jestem z niej zadowolony. Pozdrawiam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, P1otr napisał:

Poczekaj jeszcze ze 3 tygodnie.  Jak ktoś się świadomie decyduje na suchą skałę i suchy piasek- powinien być merytorycznie przygotowany do takiego(!) dojrzewania :) Bakterie muszą się na czymś namnażać i potrzebują papu, którego w zbiorniku nie było i nie będzie dopóki sam im go nie podasz. Są generalnie trzy metody- zakopanie krewetki i niech sobie zgnije, lanie wody amoniakalnej w odpowiednich dawkach i tzw. "ghost feeding", czyli karmienie pustego zbiornika. Wszystkie sprowadzają się w zasadzie do jednego- zapewnienia bakteriom pożywienia w postaci amoniaku. Ja lałem wodę amoniakalną w dobranej do mojego zbiornika dawce. Z częstotliwością uzależnioną od tego jak bakterie radziły sobie z rozłożeniem NH3/4 do poiomu poniżej 1ppm.  Objawy dojrzewania (bo spadki NH4, wzrosty NO2, spadki NO2 i wzrosty NO3 oczywiście w wyniku namnażania bakterii były wcześniej) miałem dość późno (startowałem na RRR i suchum piasku), gdzies około 5 tygodnia. Okrzemki, gloniska,  etc. Oczywiście cały czas sprawdzamy parametry zbiornika. Ja swoją drogą polecam wodę amoniakalną, bo masz pełną kontrolę ile ppm NH3/4 wprowadzasz i kontrolujesz w pełni żeby nie przegiąć, bo wtedy cykl zostaje zatrzymany. Ważne przy tym jest badanie pH i ewentualne podmiany gdy spada poniżej 7 (też wstrzymuje namnażanie się bakterii). 

 

Zastanawia mnie to co napisałeś o karmieniu. Czy mógłby to być dobry pomysł, żeby trochę "dokarmić" bakterie? Bo baniak będzie miał ponad miesiąc, w sumie prawie 1,5miesiąca. Amoniaku coś tam nadal jakieś ilość są, albo test jest kijowy bo to zoolek. Bo np z tabeli po przeliczeniu wychodzi, że mam ok 0,02-0,04 NH3/4. Zaś NO2 ok 0,1.. 

Jeśli ewentualnie karmienie mogło by pomóc (przyspieszyć) to jak karmić? w sensie w jakich ilościach? Bo mam np. CoralActiv i może to by jakoś regularnie dodawać? I zastanawiam się jeszcze nad ProBio S. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Widzę że masz już stworzonka w baniaku, więc  karmienie bakterii amoniakiem odpada. Za późno.  U mnie "fishless cycling" zajęło ok 1 miesiąca. Zasiedlałem jednak powolutku, choć mogłem od razu dać docelową obsadę. Ja bym cierpliwie czekał. Dojrzewanie na suchej skale (jeśli nie lejesz amoniaku, nie zakupiesz krewetki etc) może trwać ponoć dłuuuugo.

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, P1otr napisał:

Widzę że masz już stworzonka w baniaku, więc  karmienie bakterii amoniakiem odpada. Za późno.  U mnie "fishless cycling" zajęło ok 1 miesiąca. Zasiedlałem jednak powolutku, choć mogłem od razu dać docelową obsadę. Ja bym cierpliwie czekał. Dojrzewanie na suchej skale (jeśli nie lejesz amoniaku, nie zakupiesz krewetki etc) może trwać ponoć dłuuuugo.

 

Amoniak odpada, to jasne, ale czy np. karmienie pokarmami np CoralActive może przyspieszyć proces? Jak Ci się wydaje?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heja,nie wydaje mi sie ze karmienie bedzie mialo jakis wplyw na dlugosc dojrzewania,gdyz niezjedzony pokarm zostanie wyrzucony przez odpieniacz a jesli bedzie go za duzo a skimmer slaby to uwolni sie amoniak,czego chyba nie chcesz majac juz jakas obsade...

 


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Iceberg napisał:

Heja,nie wydaje mi sie ze karmienie bedzie mialo jakis wplyw na dlugosc dojrzewania,gdyz niezjedzony pokarm zostanie wyrzucony przez odpieniacz a jesli bedzie go za duzo a skimmer slaby to uwolni sie amoniak,czego chyba nie chcesz majac juz jakas obsade...

 

Dzięki, czyli czekać.

A co z bakteriami Probiotycznymi? Np ProBio S? Lać? Czy tylko nitrifikacyjne i po prostu dużo cierpliwości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm tak czytam, patrzę, myślę i bardzo często przewala się "metoda probiotyczna". Tak wiem, że multum postów i wypowiedzi na forum o tej metodzie. Ale czy to jest jedyna metoda prowadzenia akwarium morskiego? Czy nie może akwa żyć swoim życiem bez tej całej chemii?? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, ze moze zyc i byc ladnym naniaczkiem bez tej chemii.


380l FOWLR sie robi, beda rybki...

190l kosteczka, na ledach, pare rybek, same lps i zoaski, sprobuje to zrobic jak nalezy tym razem...

link do kostki: http://nano-reef.pl/...ow/#entry656361

link do FOWLR: http://nano-reef.pl/topic/91587-380l-fowlr-nie-ma-jak-rybki/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sporo akwarii działa bez "metody probiotycznej" i są ładne, zadbane i czego chcieć więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, czy by np. nie dorzucić trochę żywej skały np do sumpa, żeby trochę ruszyć akwa, może pobudzić to dojrzewanie. Taka myśli mi się w głowie rodzi, ale nie wiem czy dobra. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz dołożyć trochę żywej skały, powinno to wspomóc, przyspieszyć dojrzewanie. Niczym nie ryzykujesz, a może okazać się to dobrą decyzją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update. Za rada niektórych i po poczytaniu anglojęzycznych forów na temat RRR i dojrzewania na niej kupiłem trochę żywej skały i włożyłem do sumpa i do kostki. I dwa dni po dojrzewanie ruszyło jak z kopyta :) pojawiły się zielone glony na skałach, trochę cyjano (tak mi się wydaje bo są bąbelki powietrza na nich) i trochę czerwonego nalotu głównie na szybach. Nie bardzo wiem co to jest (jakieś pomysły?). Jakoś bardzo się nie przejmuje na razie bo zakładam, ze akwarium po prostu dojrzewa i daje mu czas. 

Sorry za jakość, ale aparat słaby :( 

forum.jpg

 

forum2.jpg

Parametry:

Ph 8,0

NO2 0,05-0,-1

NO3  0

PO4  0

zasolenie: 1,025

Edytowane przez Ceragl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj jakieś zbliżenie tego niby cyjano i czerwonego nalotu na szynach( pewnie miało być napisane "na szybach"), to szybciej ktoś udzieli odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.