Skocz do zawartości
afgi

Dobór grzałek i termostatu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam pytanie dotyczące doboru grzałek. Planuje mieć 2 szt.

- jedna tytanowa Aqua Medic, podłączona do zewnetrznego termostatu

- druga z wbudowanym termostatem jako tzw backup ustawiony na 2 C niższa temp.

I teraz pytania :)

czy tez macie taki system?

Czy polecacie takie rozwiązanie?

Jakie grzałki polecacie?

Jaki zewnętrzny termostat polecacie?

Czy jest jakiś termostat na rynku pod dwie grzałki? Ja znalazłem tylko te pod grzałkę i chłodziarkę na raz

Dzieki za odpowiedz

Wysłane za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podłączoną grzałkę pod listwę z Profiluxa i czujnik komputera steruje włączaniem i wyłączaniem grzałki. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż termostaty w grzankach. W moim zbiorniku pracuje grzałka Newa Therm Eco 300 W i w 250 l daje radę od 1,5 roku bez problemu. Tania i bardzo dobra.

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, najlepszym rozwiązaniem jest Profilux lub Apex, ale dla mnie jest to daleka przyszłość.

Szukam jakiegoś osobnego termostatu na zasadzie ON/OFF dla dwóch grzałek

P.S. Pracujesz na jednej grzałkce?

Wysłane za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

https://www.google.pl/search?q=stc+1000&client=firefox-b&biw=1280&bih=899&site=webhp&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&sqi=2&ved=0ahUKEwj3wY2v-YTRAhVDkCwKHYOEAKUQsAQIQA

Skoro 2 grzałka ma być z termostatem jako "backup" to po co Ci podwójny termostat

grzałka wpięta w STC 1000 u mnie, jest regulowana/ustawiona na +/- 25st

nawet jeśli by się sterownik zawiesił na grzaniu to grzałka "zrobi swoje" i się wyłączy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.google.p...KHYOEAKUQsAQIQA

Skoro 2 grzałka ma być z termostatem jako "backup" to po co Ci podwójny termostat

grzałka wpięta w STC 1000 u mnie, jest regulowana/ustawiona na +/- 25st

nawet jeśli by się sterownik zawiesił na grzaniu to grzałka "zrobi swoje" i się wyłączy

Masz racje, ale chciałem uniknąć grzałek z termostatem, dlatego pytam.

Co do Twojego urządzenia, to także sie nad nim zastanawiam. Martwi mnie jedynie rzecz taka, dlaczego jest on o tyle tańszy od np. Aqua-medic T Controller Twin? Czy nie jest to jakiś pseudo chiński kontroler, który pokaże temperaturę różniącą sie o 2 stopnie i zepsuje sie po 1,5 roku? Czy długo już używasz tego STC 1000?

Mam jeszcze pytanie do urządzenia Aqua-medic Heat controller dou. Nie potrafię znaleźć, czy on może działać pod dwie grzałki? W opisie jest tylko coś grzałkach do żwiru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie nie mam żadnej grzałki , zbiornik sam się "grzeje"

tzn. kupiłem na początku 300W ,w sumpie była 3 miesiące , ani razu nie włączyłem , tem. nigdy nie spadła poniżej 25st . tzn.raz miałem 24,4st jak grzebałem w baniaku z dwie godziny na wyłączonym obiegu

Grzałka wyjęta, leży i służy do grzania wody na podmianę

A zaczynając sugerowano mi ,że zbiornik sam się będzie grzał ,okazało się ,że rady były dobre.

Zapewne teraz tem. wody ma dużo wspólnego z tem. otoczenia ,a że w domu mam 24-25st na okrągło + grzanie pomp e sumpie i nie schodzę poniżej 25st.

Wiec zanim wydasz trochę kasy to przemyśl to czy ci potrzebne .

Oczywiście wszystko zależy od litrażu jak będziesz mieć u siebie.


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U siebie nie mam żadnej grzałki , zbiornik sam się "grzeje"

tzn. kupiłem na początku 300W ,w sumpie była 3 miesiące , ani razu nie włączyłem , tem. nigdy nie spadła poniżej 25st . tzn.raz miałem 24,4st jak grzebałem w baniaku z dwie godziny na wyłączonym obiegu

Grzałka wyjęta, leży i służy do grzania wody na podmianę

A zaczynając sugerowano mi ,że zbiornik sam się będzie grzał ,okazało się ,że rady były dobre.

Zapewne teraz tem. wody ma dużo wspólnego z tem. otoczenia ,a że w domu mam 24-25st na okrągło + grzanie pomp e sumpie i nie schodzę poniżej 25st.

Wiec zanim wydasz trochę kasy to przemyśl to czy ci potrzebne .

Oczywiście wszystko zależy od litrażu jak będziesz mieć u siebie.

Hmmm, też o tym słyszałem, że nie wszyscy planują grzałki. U mnie jest taki problem, że jesteśmy zimnolubni i temperatura zimą jest około 20 C, piec mam ustawiony w sumie nawet na 19 C :) Do tego wszystkiego mam LEDy, wiec oswietlenie nie bedzie grzało.

Litraż planuje około 340 L netto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

musisz wziąć pod uwagę też sprawę pomp w całym obiegu , wszystko grzeje wodę ,

u siebie w domu mam ciągle 24st. ,do południa okna uchylone by wywietrzyć ,wiec na pewno trochę tem. spada ale nigdy nie sprawdzałem ,

I dalej miałem problem z tem. w akwarium na granicy 26st ciągle stało ,nawet teraz zimą , dwa tygodnie temu doprowadziłem wentylacje do szafki sumpa ,prosto z zewnątrz zimne powietrze, dodatkowo odpieniacz zaciąga powietrze osobną rura prosto z zewnątrz , to pozwoliło mi

zejść do 25st , ostatnio jak było na zew.-8 st. to tem. wody spadła do 24,8st.

Najlepiej jak byś uruchomił i sprawdził u siebie , wtedy będziesz wiedział jak u ciebie to wygląda ,


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli raczej powinienem pomyśleć o chłodziarce :) Myślę, że ten T Controller nie jest tai głupi w takim razie... Dzieki Kris

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Masz racje, ale chciałem uniknąć grzałek z termostatem, dlatego pytam.

Co do Twojego urządzenia, to także sie nad nim zastanawiam. Martwi mnie jedynie rzecz taka, dlaczego jest on o tyle tańszy od np. Aqua-medic T Controller Twin? Czy nie jest to jakiś pseudo chiński kontroler, który pokaże temperaturę różniącą sie o 2 stopnie i zepsuje sie po 1,5 roku? Czy długo już używasz tego STC 1000?

Mam jeszcze pytanie do urządzenia Aqua-medic Heat controller dou. Nie potrafię znaleźć, czy on może działać pod dwie grzałki? W opisie jest tylko coś grzałkach do żwiru.

bo to jest chińskie, ale dość uczciwe :

temp. można indywidualnie kalibrować (sprawdzałem z trzema termometrami a każdy pokazywał ciut inaczej :) ustawiłem więc średnią i tego się trzymam)

mój się nie zepsuł (używam od września 2015 a wiem że są na forum sporo starsze i działają)

kosztuje "toto" niecałe 40zł (zależy od kursu $)

jest oczywiście histereza którą sobie ustawiam (np. na 0,3st) i czas odczytu np co 2 min.

jedyna modyfikacja którą zrobiłem to zamoczyłem w silikonie i zacisnąłem w koszulce termokurczliwej czujnik żeby nie rdzewiał (choć to nierdzewka)

ale są też czujniki zalane plastikiem

żeby nie ciąć kabli od grzałek / wentylatorów trzeba dokupić gniazdka

np. takie

gnsieciowebiale.jpggniazdo-wtykowe-z-uziemieniem-16a-230v-b22-dg-yf01-c-bemko.jpg

(może dlatego jest tańszy ? :p )

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozwiązanie:) gniazdo i plastikowa czujka brzmią rozsądnie. dzieki Endriu :)

Edytowane przez afgi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jak się lubisz bawić to zerknij jeszcze tutaj

http://magu.pl/hc-control

Lubię, ale nie umiem myśle, ze akwarium już jest takim wyzwaniem, ze nie będę kombinował z termostatem DIY. I tak pewnie wykorzystam na innych elementach zapas nauki na błędach

Wysłane za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.