Skocz do zawartości
M@ti

Jak zwalczyć szybko krzemiany?.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dzisiaj przy mierzeniu parametrów zauważyłem bardzo duże stężenie krzemianów.

SiO2 - <3

Jak szybko zbić ten parametr?. Czy podmiana wody pomoże ,a jeżeli tak to w jakiej ilości?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie należy się tym przejmować. W naturalnej wodzie morskiej średnie stężenie krzemu to 2,8 mg/l. Krzemianów jest o wiele więcej bo krzemiany to związki krzemu z tlenem i innymi pierwiastkami...

Krzem to jeden z głównych pierwiastków z których składa się skorupa ziemska. Jest to też pierwiastek, który limituje wzrost fitoplanktonu a fitoplankton to podstawa oceanicznego łańcuch pokarmowego.

Sam przez długi czas dozowałem krzemiany do akwarium. Bardzo szybko były usuwane z wody i mino ze je dozowałem to zawsze ich stężenie dążyło do zera. Teraz krzemianów nie dozuję bezpośrednio do zbiornika ale podaje je razem z fitoplanktonem.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy krzemiany mogą uniemożliwić wpuszczanie ryb i koralowców?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie

Ale jeśli w zbiorniku jest tak dużo krzemianów to pewnie nie jest on stabilny. W stabilnym, dojrzałym zbiorniku krzemiany są szybko usuwane i nawet jeśli się je dozuje codziennie to ich stężenie dąży do zera.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy skok krzemianów może być spowodowane skrobanie dużej ilości okrzemków ze skały bez jej wyciągania?.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie sądzę.

To co jest już związane przez okrzemki to ma już inną strukturę [jest to jeśli się nie mylę głównie SiO2] i nie rozpuszcza się w wodzie morskiej. Dlatego szkielety tych organizmów tworzą skały osadowe...

Krzemiany mogą pochodzić z wody użytej do robienia solanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za pomoc :thumbup: .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie ma za co. Zaraz będziesz miał pewnie z 10 zupełnie sprzecznych z moimi poglądów na ten temat...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co. Zaraz będziesz miał pewnie z 10 zupełnie sprzecznych z moimi poglądów na ten temat...

Myślę że na trzech się skończy, potem pojawią się linki do stron z googla i narzekania na jedyną słuszną markę :))))

A poważnie pisząc, ja u siebie zauważyłem że walcząc z okrzemkani zawsze wpadałem w dino lub cyjano. Dlatego też, pozwalam sobie robić podmiany na wodzie nie koniecznie "000" na tds.

Zauważyłem również że u mnie okrzemki nie lubią cyrkulacji. Tworzą się w miejscach o b. słabym przepływie. No i niektóre sole wywoływały u mnie bujniejszy rozrost, a inne, mniejszy. Nie będę wymieniał marek, bo mogło to być nie związane z nimi a z moimi błędami w sztuce.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś sporo krzemianów w wodzie . Nie było mnie około miesiąca w domu , a baniakiem zajmowała się moja żonka.

Mówiła mi przez telefon , ze szyby zaszły jakimś osadem. Zapytałem , czy korale sie dobrze mają, potwierdziła , że nic się nie dzieje złego. Stwierdziłem, że nie będę ją obciążał dodatkową robotą i nie kazałem czyścić szyb.

Po przyjeździe do domu byłem w ciężkim szoku , bo szyby całe w rdzy , że nic nie było przez nie widać, ale zdziwiłem się bardziej tym , że korale nigdy w tak dobrej kondycji nie były, twarde bujały polipami jak nigdy.

Rdza jednak nie weszła jednak na skały , czy na korale, a była jedynie na szybach

Do tej pory nie rozumiem, co było powodem tak dobrej kondycji zwierząt. Może się mylę, ale mogło to być spowodowane sporym przyrostem fito na szybach zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a czy skok krzemianów może być spowodowane skrobanie dużej ilości okrzemków ze skały bez jej wyciągania?.

Ale po co skrobać te okrzemki ze skały? Miesiąc temu miałeś wyrównać parametry i ustabilizować zbiornik. Teraz widzę, że znowu jakieś kłopociki i kombinowanie. Co chwila nowy temat z osobnym problemem. Łatwiej by było w swoim wątku to by się ułożylo w ciąg przyczynowo skutkowy i łatwiej by było Ci pomóc.


78ab9bd8cd58d36d8098935dd266f474u777a1209.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.