Skocz do zawartości
artbski

Klejenie skały - bezpieczne klejenie

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę Was o informację, czy klej używany do klejenia skał Ceresit CX 5 jest w 100% bezpieczny dla życia morszczyzny? Nie oddaje on do wody nic, co mogłoby w jakimkolwiek stopniu zanieczyścić chemicznie wodę?

Edytowane przez artbski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz śmiało kleć Cersanitem. Ja kleiłem i dziesiątki innych akwarystów, i nie znam przypadku, w którym ten klej by zaszkodził życiu w akwarium. Jeżeli taki przypadek istnieje to z chęciom się dowiem.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba Ceresitem:)

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo osób klei CX 5 i nie ma później problemów. Ja też próbowałem,ale ni cholery mi nie szło,trzeba po rozrobieniu kleju trafić dosłownie czasowo w punkt - kilkadziąt sekund spóźnisz i już klej nie złapie. Jeśli nie masz dużo do klejenia,możesz pokleić dwuskładnikowym klejem do korali,np. DD (dużo też,oczywiście możesz[emoji14] ,tylko wyjdzie zdecydowanie drożej,niż CX5).

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ten moment mam do połączenia taką konstrukcję jak zamieszczona na poniższej fotce. Połączenia skał zostały wykonane przy użyciu pręta akrylowego.
Aby wzmocnić tę konstrukcję chciałbym użyć właśnie odpowiedniego kleju.

skala.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E to klej dwuskladnikowym. CX5 będzie widać a tu klejenia chyba niewiele. Ja miałam kiedyś chyba delteca co po zmieszaniu był jasny, żółty chyba. I trzyma mi już 2 lata prawie, a skale dwa razy przenosilam już.

CX5 jest bardzo dobry, ale na jasne skale go widać (mam u siebie w Marco Rocks i musiałam się nagimnastykowac żeby go ukryć). Jak skała zarośnie to nie będzie oczywiście widoczne ale na początek owszem.

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Areya napisał:

E to klej dwuskladnikowym. CX5 będzie widać a tu klejenia chyba niewiele.

To wstępna konstrukcja, około 16 kg skały Marco Rocks. Będzie tu jeszcze wkomponowane 10kg tej samej skały. Tak właśnie zastanawiam się czy nie lepiej dwuskładnikowym o zbliżonej barwie. Jaka ilość tego kleju wg Twojego doświadczenia będzie na to potrzebna? Jesteś w stanie to oszacować?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko. Ja miałam 1 opk. ale kleiłam chyba tylko dwa duże kawalki, bo wtedy lubiłam takie gruzowiska [emoji6] ze dwa opakowania pewnie zejdzie - zależy ile łączeń masz, ja posiekałam MR drobniutko do nowego zbiornika to pewnie poszłoby mi sporo. Tyle, że ja idę w nietypowy wymiar więc moje konstrukcje niziutkie będą. Dla spokoju możesz wziąć 2 i najwyżej odstapisz od umowy zakupu drugiego [emoji4] ostatecznie masz pręty przecież..

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka


Tak było..

Tak też było..

__________________________________________________________________________________________

AKWARIUM: Red Sea Max 250 Żywa skała ok. 8-10kg, MarcoRocks ok. 15kg, Nature's Ocean Live Sand (9kg). CYRKULACJA: Jebao RW-4 + Tunze Turbelle NanoStream 6025 + Jecod DC3000 i NJ1200 w panelu ODPIENIACZ: Stockowy RSM OŚWIETLENIE: Stuningowana pokrywa, 216W na ledach (w tym kolor) + sterownik by Morświn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też będę miał niską konstrukcję, ponieważ zbiornik posiada 40 cm wysokości i 120 cm długości. Zastanawiam się coraz bardziej aby zrezygnować z CX5 i spróbować dwuskładnikowym. Nie mam doświadczenia w klejeniu skały a dwuskładnikowy da mi więcej czasu na połączenie elementów przed związaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konstrukcja gotowa. Koniec końców zamówiłem klej Stone Fix firmy Aquaforest. I zastanawiam się tylko nad jednym, ponieważ nie miałem nigdy okazji próbować kleju Ceresit CX5 czy to nie przypadkiem to samo tylko opakowane przez inną firmę. Fakt jest taki, że nie polecam tego kleju bo praca z nim jest beznadziejna. Jednak mam to już za sobą ... przynajmniej taką mam nadzieję. Skała trafiła na kilka dni do zbiornika z RO. Poniżej zamieszczam efekt moich prac murarskich.

skala-final-3.jpg

skala-final-2.jpg

skala-final-1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, skała wypłukana w RO, czy taka kolejność działania jest prawidłowa:
- ułożenie skały (sucha Marco Rocks) w zbiorniku
- zalanie wodą RO/DI
- zasolenie do odpowiedniego poziomu
Proszę o poradę czy kolejność jest odpowiednia i czy zasalanie wody w zbiorniku ze skałą jest poprawne z technicznego punktu widzenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak,mozesz tak zrobic[emoji4] .

baszurek nadaje mobilnie...


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Powiedz, czy występuje problem osiadania soli w skale i trudności rozpuszczaniu itp. , bo takich rzeczy nasłuchałem się?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kleiłem cx5 i ku* leciały na wszystkie strony świata. FInalnie jednak dał radę, trzeba tylko pamiętać żeby przez pół godziny nie dotykać i żeby zapaciać też połączenie z boku. Potem można odłamkami zamaskować zaprawę.

Kleje do korali lub milliput moim zdaniem za bardzo się nie nadają - za wolno schną. Nadają się co najwyżej na nóżki lub między dwie skały leżące na sobie które i tak trzyma grawitacja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, artbski napisał:

Mam pytanie, skała wypłukana w RO, czy taka kolejność działania jest prawidłowa:
- ułożenie skały (sucha Marco Rocks) w zbiorniku
- zalanie wodą RO/DI
- zasolenie do odpowiedniego poziomu
Proszę o poradę czy kolejność jest odpowiednia i czy zasalanie wody w zbiorniku ze skałą jest poprawne z technicznego punktu widzenia.

Według mnie lepiej najpierw zalać akwarium wodą, doprowadzić do odpowiedniej temp i potem solić. To łatwiejszy sposób, bo przynajmniej wiesz ile wody masz w akwarium i ile dać soli. Czasami przy szybkim wsypywaniu sól nie rozpuszcza się do końca i po akwarium pływają farfocle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak właśnie zrobię. Postaram się sól dozować etapami, aby rozpuszczała się równomiernie. Tak więc zalewam RO/DI. Moje pierwsze zalewanie tak więc, wiecie bądźcie wyrozumiali dla tych pytań :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kto posiada sumpa bez wydzielonych komór? Potrzebuję informacji jak sprawuje się takie rozwiązanie w praktyce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, ja mam takiego SUMPA. Ale akwarium dopiero odpalam.

Wcześniej wszystkie moje SUMPy były budowane w kształcie L, chciałem tym uzyskać ładny przepływ wody.

Ale aby tak było, przy dużym sumpie mysiała by być mega-niaggara. Dlatego też z tego obecnego wywaliłem wszystkie przegrody, poza tą na pompe.

A przepływ będę wymuszał pompą cyrkulacyjną. Dodatkowy plus jest taki że przegrody nie robia problemu przy wkładaniu-wyjmowaniu sprzętu.

No i skalowanie sprzętu jest łatwiejsze, zawsze możesz zastosować większy odpieniacz\reaktor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie uruchomiłem obieg z sumpem bezkomorowym i jedyne "ale" jakie mam na ten moment to takie, że pompa obiegowa w momencie awarii spływu, wypompuje całą zawartość sumpa. To duzo za dużo i zastanawiam się jak z tym faktem sobie poradziliście. Czy dać wyżej pompę czy może na "zasys wody" jakąś rurkę tak, aby pobierała z wyższego poziomu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno odświeżam kotleta.

Czy klej Ceresit CM16 white zostało mi ze 4kg nadaje się do klejenia skał, czy raczej użyć jak pisali wyżej kiedyś Ceresit CX5 on jest szary a ja mam biały CM16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.