Skocz do zawartości
Piotrek1

NO3 >100 PO4 ~2 nie do zbicia

Rekomendowane odpowiedzi

Pół roku temu kupiłem nowe testy saliferta i dokonałem pomiarów NO3 i PO4 wszystko poza skalą. Dopiero dwukrotne rozwodnienie próbek RO mieściło się w skali saliferta, więc NO3 musiało być coś koło 200mg/l, a Po4 około 6mg/l. Wcześniej używałem testów JBL i wszystko było w normie (wadliwy test).

Pierwsze co zrobiłem to zakupiłam nowe testy, ale tam były podobne wyniki, nawet paskowe pokazywały wściekły róż. Ryby i koralowce wyglądały, jakby nic sie złego nie działo.

Szukałem przyczyny, takiego stanu. Przedmuchałem skalę w głównym, ale nie było w niej żadnego syfu. Zdrapałem izolacje termiczną z sumpa i zalegało tam około 4 cm syfu, umyłem go i zrobiłem 3 podmianki 50 % w ciągu tygodnia. No3 i po4 spadło, ale po kilku dniach znowu przekroczyło skale. Zacząłem stosować VSV(50ml/dzien w 12 dawkach), zmieniłem odpieniacz na bardziej wydajny (tygodniowo pieni ok. 10l czarnego szlamu)  i do dzisiaj zmiany są niewielkie.

Po4 1-2 mg/l a NO3 dalej powyżej 100mg/l, po rozwodnieniu RO około 150mg/l. Koralowce wystrzeliły i strasznie szybko sie rozrastają, sinularie, sarco i discomy. skała pokrywa się białym nalotem zmniejszyłem już dozowanie vsv

 

Zbiornik ma 572 l + 700 l sump, skały jest około 150kg, posiadam refugium 100x45 całe zarośnięte, tygodniowo wywalam 1 l.

Obsada hepatus 2 zebrasomy, borsuk, 3 błazenki, ślizg, babka i 4 chromisy.

Sprzęt

Oświetlenie LED lampa PS 3x150W (ma już chyba 5 lat)

Odpieniacz DiY, krzyżówka AM turboflotor z Weipro na pompie jebao DCS6000 z igiełkowym

Reszta parametrów

ca-420

mg-1400

kh-10

no2-0

No i najważniejsze w tym tym roku pyknie 10 lat, a zbiornik wygląda tak ze szkoda gadać. ..  sarcopytorium z sinulariami.


Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to ta izolacja termiczna w sumpie? Czy dobrze rozumiem że pod tą izolacją woda nie miała przepływu?

Jeśli tak to masz przyczynę, teraz lej bakterie i pożywkę.

Możliwe że skała przez ten okres "nasiąkła" brudem i raczej będzie ciężko coś z tym zrobić.

Swoją drogą to chyba sporo masz tej skały w tym zbiorniku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Izolacja termiczna była i jest od zewnątrz, inaczej mówiąc obłożyłem sumpa styropianem, aby ciepło nie uciekało (sump w nieogrzewanej piwnicy). Syf zebrał sie pod skałą, zrobiło się coś konsystencji budyniu. Skała była przemywana, ale przez styropian od zewnątrz nie było widać tego co sie zebrało na dnie :/ Teraz mam przebudowane komory  w sumpie oraz możliwość ściągania styropianu w celu podglądania dna i syf już sie nie zbiera  ( juz 6 miesiecy i tylko mały pyłek) .

Skały mam tyle, bo dokupywałem skałę, aby wybrać ładniejsze kawałki, bo pierwsze zamówione przez neta były beznadziejne.

Bakterię Special Blend leje przy podmiance ( 8-10%/ tydzień ) przez 6 miesięcy ...  Tez myślałem, ze skała uwalnia ten syf, ale przez taki okres czasu ?  W tym tempie co spada to może w następnym roku wyjdę na prostą.

Myślałem nad wywaleniem całej skały z sumpa i zrobienie tam DSB. Ale trochę szkoda, bo całe kamienie obrośnięte gąbkami.

 

Co jeszcze oprócz skały możne powodować taki problem z NO3 ? W akwarium głównym mam 3-5 cm piasku, ale jest bardzo dobrze przekopywany, oprócz tego mam tło wykonane z gruzu koralowego, ale na nim tez nie ma syfu.

 

Zdjęcie szlamu.

 

14446404_972210072924322_631108132_o.jpg


Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jako iż nie mam kryształowej kuli to powiem tak - cyrkulacja do d*py, stalowe opaski jeszcze bardziej do d*py, sump większy od akwa?; po co takie refugium duże ? - kto Ci tak doradził - masz w ogóle kogoś kto Ci pomaga to prowadzić/doprowadzić do użytku czy sam wymyślasz sposoby walki?

Piszesz że izolacja była z zewnątrz a jednocześnie piszesz że zdrapałeś izolacje i zalegało tam 4 cm syfu - znaczy nie widziałeś? przy takim litrażu to powinieneś mieć BK 250/300 lub coś porównywalnego a nie jakieś DIY na systemach nie do takiego litrazu.

Korale o których piszesz zawsze będą rosły w takim "syfie" i tu akurat bym się tym nie sugerował.

A co powoduje syf - pokazałes pokazując szlam - myślisz że nagle wszystko wróci do normy po dniu czy dwóch?

Nie wiem czy lepiej z tym "walczyć" czy zacząć od nowa tylko znajdując kogoś kto doradzi tak jak trzeba...

p.s.

jaka pompa obiegowa?


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem napisać cyrkulacja 3x Koralia 3 i polaria 22000l/h z zmienną regulacja chodzi na około 30%

obiegowa to pompa basenowa 12000l/h przy podnoszeniu z 8000l/h

Sump większy od akwa, wykorzystywałem stare akwa z paletkami. Opasek stalowych już nie ma ( to była przejściówka tymczasowo założona od wypompowania wody z sumpa). Refugium takie, bo było miejsce, wiec pozwoliłem rosnąć jak i tak masakra z parametrami. Syfu nie było widać przez ocieplenie, z góry zawsze wyglądało, ze jest ok po przedmuchiwaniu. Co do odpieniacza oryginalnie jest do 500-1500l, po przerobieniu kubka na większy i dodaniu lepszej pompy pieni porządnie (przerobiłem go około 1 miesiąc temu), ale mogę kupić nowy, tylko trochę kasy brakuje, ale czy jest sens jak teraz wywala takie ilości szlamu.  Sposoby walki są z forum i idę ciągle na jednym od 6 miesięcy (nie dwa dni) i poprawa niewielka, dlatego napisałem ten temat.

@edit

syf wywaliłem pół roku temu jak ogarnąłem te paramertry.  JBL pokazywał NO3 około 10 a PO4 0,5 przez 2 lata nie zmiennie a salifert wyskoczył poza skale...

 

Edytowane przez Piotrek1 (wyświetl historię edycji)

Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może rozcieńczenie czyli podmiana dwu lub trzy krotna po 30 % pomogą wyrównać ,poprawić parametry,skoro jest tyle skały  w zbiorniku może nie jest dostatecznie obmywana,nie znam Twojego pienidła ale skoro piszesz że daje rade to poczekałbym na efekty ,po podmianach bakterie i pożywka i musi ruszyć,co do piachu to możesz do świeżej solanki która ma prawie 0 no3 wrzucić kubek piasku ze zbiornika na 1 litr wody i zmierzyć no3 i po4 będziesz wiedział ile oddaje podobnie możesz potraktować kawałek skały tylko z większą ilością wody

pozdr,Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to daj aktualne zdjęcia sumpa i napisz dokładnie co teraz i jak jest.

Zwiększenie kubka i pompy to nie wszystko - chodzi o body - też ale jak teraz Ci wywala syf większa pompa - bo to jej zasługa - tzn że odpieniacz jest za słaby i tyle. 

Jak zrobione refugium - z czego i co teraz tam jest?

i powiem tak przy refugium i do tego takim to chyba lepiej żeby się wypowiedziały osoby które wiedzą jak nad tym zapanować aby nie narobić jeszcze więcej złego


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia wstawię w piątek, kiedy bd na chacie

W refugium mam glon spaghetti i caulerpe parvifolie, ta druga rośnie na kilku małych kamyczkach, dno to gołe szkło. Reszta sumpa to sama skała.

Odpieniacz jak bd potrzeba to wymienię, tzn. sprawdzę skałe i piach jak zaproponował pan Jarek, bo wydanie kasy na nowy odpieniacz, gdzie prawdopodobnie walnięta jest skała przez moje zaniedbanie i wątpliwe działanie odpieniacza, pienił inaczej niż na samym początku istnienia akwarium (przez około 7lat  wszystko rosło bez problemów), a obsada jest niezmienna od samego początku, ryb jedynie ubyło (sprzedane, bo za duże urosły, idol, jeden hepatus, chelmon oraz mandaryn, ten zjadł wszystko co małe). Teraz jak patrze to był to sadyzm, trzymanie tylu ryb ... teraz też przez tą wodę...


Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli to skała ma 7 lat przy takim odpieniaczu to jest do wywalenia najlepiej lub przynajmniej do umycia tylko jakoś nie widzę wymycia dobrze takiej skały - uważam że więcej będzie z tym zachodu i kosztów niż zakup nowej a nowa to tylko RRR już teraz


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję kupić redsea no3po4x u mnie załatwiło sprawę w kilka dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem chyba niedługo się rozwiążę, obecnie NO3 mam na poziomie 25 mg/l, PO4 około 0,25 mg/l (test saliferta).

To co zrobiłem to:

+sprawdzenie skały i piasku , nic nie wydzielały (pewnie ten syf był w piasku i skałach, ale wolno sie rozkładał i nie dało sie pomierzyć wzrostu NO3, PO4)

+zmieniłem VSV na sam ocet 10%, obecna dawka to 144ml/dzień w 24 dawkach, dodatkowo bakterie AF ProBio S i Special Blend (połowiczne dawki)

+sprawdziłem oryginalna pompę AM i mogę powiedzieć, ze po tylu latach pracy nie ma już takiej  mocy jak na tabliczce znamionowej (tu był prawdopodobnie problem, odpieniacz niewypieniał tyle ile mógł, zebrało sie sporo syfu, który zaczął gnić. ) 

+ zaprzestałem podmian, bo powodowały tylko skoki parametrów.

Zastanawiała mnie tylko to, ze przez cały okres nie miałem ani glonów nitkowatych, ani dino czy cyjano. Nadal nie rosną, a glony z refugium zaczęły bieleć około miesiąc temu. Wywaliłem prawie wszystkie. Pojawiło się wiele mysis, kiełży, ślimaki Turbo rozmnażają sie jak głupie. Po zgaszeniu lamp są ich dziesiątki jak nie setki, a miałem ich około 10 (może one zjadają wszystko). Spadła za to populacja wieloszczetów. Zmian nie przeżyło ciemno zielone Briareum

 

Sinularie, i sarco zarosły akwarium i ich usuwanie jest upierdliwe, w szczególności sarco. Z oderwanego kawałka wyrasta kilka nowych. Kilka sztuk ma średnice 30-40cm.

Po zmianie oświetlenia na T5 pojawiły sie glony wapienne, ale coś z nimi jest nie tak, normalnie rosną tylko ciemnoczerwone.Różowe tylko na grzebieniu i pompkach cyrkulacyjnych. Przynajmniej trzeba dozować coś na KH i MG, bo spada. Może kiedyś zużyje te preparaty kenta :D


Oddam/zamienię sarco na cokolwiek miękkiego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.