Jump to content

Piotrek1

Klubowicz
 • Content Count

  83
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Piotr
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Lubuskie

Recent Profile Visitors

853 profile views
 1. Zaplecze techniczne pod schodami będzie ok ( o ile zrobisz wentylacje, bo zniszczysz ładne schody drewniane) . Ale ten otwór musisz powiększyć, aby mieć minimum 40 cm nad krawędzią, inaczej będzie słabo z serwisem :/ Wysuw na 10 cm może słabo wyglądać jak ładnie nie obudujesz.
 2. Nie trzeba pytać, jest coś takiego jak karta charakterystyki, a w niej instrukcja BHP. Strona 7 streszczenie http://www.solino.pl/PL/NaszaOferta/UzdatnianieWody/Documents/karta charakterystyki GRANULAT SOLNY.pdf Zwykłemu akwaryście nie zagrozi, najwyżej sie troche po kaszle
 3. Też bym stawiał na xsenie, polipy podobne, a okolicy sa inne osobniki.
 4. Testy JBL nie są złe. Na start czy do hodowli miękasów będą ok. Największa wada to dokładność niektórych testów, np. pomiar CA i Mg są od siebie zależne. Nierealne wartości pokazują jak są stare, stały na słońcu lub były zamrożone.
 5. A sprawdzałeś ile masz odpadu z produkcji 1l RO ? Na logikę wydaje się, ze masz wydajność 1:~1,2. (RO/ściek). No chyba, ze woda z kranu ma >250.
 6. Sprawdźcie temperaturę, ślimak po przegrzaniu potrafi zdechnąć po kilku dniach. Ewentualnie jakaś ryba odgryza im czułki i padają.
 7. Nie rozpadają sie wam te rękawice od soli ? Stosowałem różne i wszystkie zawsze murszały.
 8. Stalowy stelaż to najgorszy pomysł, będzie przenosił drgania (patrz narzędzia, np. młotek, siekiera trzonki z drewna). Drewniany stelaż postawiony na gumie, powinien zminimalizować drgania.
 9. Kanalizacje w piwnicy masz grawitacyjną czy musisz pompować ? Jeśli to drugie to ile pomp Ci już padło od soli (spadki wydajności przez opory na rdzewiejącym magnesie) ?
 10. Boję się trochę tych 230V, ale nie mam czasu na składanie normalnej lampy led. Jakbym robił na napięcie bezpieczne ~30V to wykorzystałbym ledy 3W i sterownik pana Magu. Zresztą nie wiem jak zrobić lampę o mocy 250W na 4 kanałach. Resztę potrzebowałbym na T5. Co do tych 230V zastosuje krańcówkę na klapie od akwarium, aby Ledy były zawsze w stanie off, kiedy jest otwarta. Ile ich posiadasz na swój zbiornik ? JA planuje 5 szt na długości 1 m (akwarium 160x60) Jeśli chodzi o mruganie to nie bd mi przeszkadzać, filmików nie kręcę, a jak będę chciał to mam T5. Dziękuję za odpowiedzi
 11. Witam mam pytania dla ludzi, którzy już budowali lampę LED. 1) LED 50W 230V https://led-byt.pl/pl/p/Dioda-LED-50W-230V-BRIDGELUX-ROYAL-BLUE-455nm-niebieska/650 lepiej mocować na śruby czy na klej termoprzewodzący ? 2) Czy zalanie styków 230V płynem https://allegro.pl/oferta/urethan-71-lakier-ochronny-i-izolacyjny-200ml-7396377724 zabezpieczy wystarczająco przed słoną wodą ? 3) Jakie jest zużycie kleju na leda ? 4) Czy lepiej zrobić to na ledach na mniejszej mocy zasilanych z osobnego zasilacza ? Lampa ma być on/off, bez ściemniania, potrzeba taniej mocy świetlnej do oświetlenia. Obecna lampa LED PS + DIY 8x80W T5 już mnie irytuje w obsłudze. Ledy po zaniku napięcia/skoku napięcia, tracą program, a ciągłe rozkręcanie już mnie dobija, 6 lat z przerwami się męczę. Wyciągniecie i ustawianie tego to około 30min, a średnio raz na 2 miechy siada. W serwisie była 2 razy ostatnio w roku 2012 i po tej naprawie było bez zmian, wiec zaprzestałem napraw (czas wysyłki kurierskiej powodowały, ze lampa byłaby ciągle na wyjeździe).
 12. Piotrek1

  Stelaż a blat

  Straszycie tylko, wystarczy byle książka od konstrukcji drewnianych i widmo, ze stawiając całe akwarium z wodą tylko na tym "wsporniku" płyta ugnie się nie więcej niż 1mm, uwzględniając pełzanie ( wzrost odkształceń przy stałym naprężeniu, na ludzki wzrost ugięcia pod stałym obciążeniem). Dla niedowiarków polecam PN-EN 1995-1-1 działy 2.3.2.2, 7.2 oraz jakąś prezentacje o drewnie dostępną na necie. Książki są za drogie, aby każdy sam mógł sprawdzić. Tak na marginesie to nie jest MDF (ta wygląda jak blada masa czekoladowa) tylko zwykła płyta wiórowa pokryta laminatem.
 13. Szansa na brak dojrzewania wynosi 0%. Jak wyjmiesz skałę to uwolnisz masę syfu, wiec woda się nie nada. Jak chcesz odzyskać większość wody, to najpierw odessać jej ile się da, a następnie rozbierać skały, wyciągać piach czy szorować akwa.
 14. Piotrek1

  Stelaż a blat

  Nie trzeba wzmacniać, blat wytrzyma, byle nie nie namakał, bo sie rozwarstwi i będzie brzydko wyglądał. Warto pomalować na cięciu farbą akrylową/ftalową (ta śmierdzi) lub inna wodoodporną.
 15. Myślałem o nowym zbiorniku z akrylu, ale jednak pozostanę przy szkle. Gratulacje z metamorfozy morskiego włochacza w kamienna pustynię, mi ten etap po kilku latach zaniedbania zajął rok. Na PO4 dobra jest żywica FO36, przy dobrym przepływie spadki nie będą tak drastyczne jak przy atramencie. Dodatkowo tanie w regeneracji.
×
×
 • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.